Deliverance From Kant’s Problematic View On Existence In The Light Of Avicenna’s Philosophy

البته چون ستارهی آن روشنایی معادل ۸۰ درصد خورشید را دارد Kepler-۶۹c را میتوان فاصلهی آن از ستارهاش را فاصلهای قابل سکونت دانست. سایر قمرهای مشتری نامنظم هستند و مدار آنها در فاصلهی دورتری از مشتری قرار دارد. در فاصله 11,200 کیلومتری از سطح زحل در ناحیه استوایی آن کمربند پهن و بزرگی قرار گرفته که کاملاً کره زحل را در میان گرفته است. پس از آنکه قوه جاذبه زحل آنها را به خود جذب کرد در اثر اصطکاک با زحل متلاشی شده و به شکل ذرات ریز و متراکم به شکل هاله هایی (کمربند مانند) به دور این سیاره شروع به گردش نمودند.

این تابش دسیمتری و یا DIM عبارت است از تابش همزمان در اثر الکترونهای نسبیتی با تندی خیلی نزدیک به تندی نور در کمربندهای تابشی مشتری گون ، که بوسیله میدان مغناطیسی مشتری به دام افتادهاند و به صورت مارپیچی حرکت میکنند. حاصل این برخورد هدایت سنگ و یخها به داخل مدار سیاره بوده که این سنگریزهها بعدا قمرهای اورانوس را ایجاد نمودند. طبقاتی از ابرهای تیره در بالای ابرهای روشن تر به دور سیاره می گردند.

دو قمر به نام های تریتون و نرئید به دور آن می گردند. اول، تصور می شود که در مریخ حیات وجود داشته باشد ؛ اما تاکنون موجود زنده ای در آن یافت نشده است شاید روزی انسان برای زندگی به مریخ برود زیرا مریخ شبیه ترین سیاره به کره ی زمین است . زمانی که کشتی از ساحل دور می شد این طور به نظر می رسید که افق ناپدید می گردد و مردم به همین دلیل می اندیشیدند که زمین باید گرد باشد، اما این مساله تا زمانی که اولین کشتی در دهه 1500 میلادی به دور جهان سفر کرد ثابت نشد.

اما متوجه می شوند داروهای پسرشان که دیابت دارد را در ماشین جا گذاشته اند. او متوجه شد که ستاره ها خورشیدهایی با دماهای بسیار متفاوت نسبت به یکدیگرند. شکل­گیری کوههایی مانند هیمالیا با سیستم­های دره­ای و کوههای پرشیب مربوط به افزایش ناهمواری و در مقابل شکل­گیری جلگه­های ساحلی در منطقه عمیق اقیانوس­ها که ویلیام موریس دیویس آن را با اصطلاح دشتگون بیان می­کرد مربوط به دوره کاهش ناهمواری است. دانشمندان در این سیاره لکه سرخ وسیعی را که بیش از 48,000 کیلومتر طول و 11,000 کیلومتر پهنا دارد، مشاهده نموده اند. بیشتر سیارات دیگر خلاف جهت عقربه های ساعت در محور خود می چرخند ، با این حال زهره ، مانند اورانوس ، در جهت عقربه های ساعت می چرخد.

اقماری که بیشتر آنها بسیار کمنور هستند و کشف آنها به کمک تلسکوپهای حرفهای و فضاپیماهایی که به ملاقات مشتری رفتهاند انجام شده است. در این تصویر، پایین تر از مرکز، یکی از چهار قمر شپرد زحل، با نام دفنیس، به خوبی نشان داده شده است. با توجه به آزمایشهای وسیعی که روی نمونههایی از خاک مریخ انجام شده ، تاکنون امکان وجود حیات در این سیاره اثبات نشده است.

در اطراف عطارد اتمسفر (جو) دیده نمی شود و به احتمال قریب به یقین در این سیاره حیاتی وجود ندارد. طبق تعریف اتحادیه بینالمللی اخترشناسی، هشت سیاره در منظومه شمسی (سامانه خورشیدی) وجود دارند. از طرف دیگر چون از سطح کره زمین که خود با جذب دمای خورشیدی گرم شده است دور می شویم دما کاهش می یابد. بیشتر قسمت های کره مریخ سبز رنگ است و این سبزی در فصول مختلف سال تغییر می کند.

زمینه فعالیت حرفهای ایشان بسیار جذاب است، از فرایندهایی که در سطوح سیارهها اتفاق میافتد تا سنجش از راه دور، طیف نگاری که تحلیل طیف نگاری که انجام میدهند روی سیاره های مختلف تا تاریخچه آب مایع روی مریخ و داستان آب مایع همان رویای بشر برای یافتن اسرار سیاره سرخ است که ظاهراً خانم عادلی و باقی همقطاران شان در پی یافتن آن هستند. این میزان یعنی 250 برابر بیشتر از مقدار آب موجود در اقیانوسهای زمین.

سیارات درونی بیشتر از سنگ ساخته شدهاند. بعضی از سیارات مثل زمین مانند توپی سنگی هستند؛ در حالی که مشتری، زحل، اورانوس و نپتون مانند توپ های بزرگی از گاز می باشند. همچنین دارای 6 قمر کوچک دیگر نیز می باشد. به علت اندازه کوچک این سیاره (کمتر از یک پنجم قطر زمین) و دارا بودن یک مدار عجیب و غریب منحنی که هر دویست سال یکبار داخل نپتون قرار می گیرد، پلوتو از منظومه شمسی حذف شد. زهره به علت همین اتمسفر غلیظ بیش از سایر سیارات نور خورشید را منعکس می کند و در نتیجه درخشندگی زیادی دارد و به همین دلیل به نام زهره یا ونوس معروف شده است.

همچنین در نواحی ای که رطوبت بیشتری دارند کاهش دما کمتر از محیط های خشک صورت می گیرد. اولین سرنخ ما تمرکز ستاره ها در امتداد نوار شیری که در آسمان می بینیم بخصوص در صورت فلکی قوس است؛ یعنی کهکشان راه شیری به شکل یک دیسک با برآمدگی در مرکز آن است. دورترین سیاره منظومه شمسی از خورشید به فاصله تقریبی 5,920,000,000 کیلومتر (3,679,000,000 مایل) می باشد. این ستاره با 4.37 سال نوری فاصله نزدیک ترین سیستم ستاره ای به خورشید به شمار می رود که از سه ستاره تشکیل شده است. هرچه از سطح زمین به طرف بالاتر حرکت کنیم از فشار جو کاسته شده و در نتیجه جو رقیق تر می گردد.

علت کاهش دما کم شدن فشار بر اثر افزایش ارتفاع است که چون مولکول های گازها از هم دور می شوند از ظرفیت دماپذیری آنها کاسته می شود. زهره نورانی ترین سیاره منظومه شمسی است و با چشم غیر مسلح هم به خوبی دیده می شود. شیارهایی موازی بوسیله تلسکوپ در روی کره مریخ مشاهده شده اند که به نام کانال های مریخ معروف هستند. اکنون بعضی از سنگهایی که در دهکده Tissint و پس از بارش شهابی جولای گذشته پیدا شده اند در بازار به قیمت 800 دلار بر گرم (در حدود 22 هزار و 700 دلار بر اونس) قیمت گذاری می شوند که ارزش آنها 10 برابر قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

آزمایشات جدیدی که به روش اسپکتروگرافی (تجزیه طیف های نوری) انجام گرفته است، نشان می دهد که اتمسفر زهره مملو از گاز کربنیک بوده و آثاری نیز از اکسیژن و بخار آب در آن دیده شده است. 78 درصد، اکسیژن 21 درصد و سایر مواد و گازهای دیگری چون بخار آب، آرگون، گاز کربنیک، دی اکسید کربن، هیدروژن، نئون، هلیم، کریپتون، گزنون، ازون، متان. علاوه بر این به تازگی دانشمندان در سطح کره مریخ به آب دست یافته اند ولی وجود مواد آلی که نشان دهنده حیات در این کره باشد هنور اثبات نشده است.

علت سرخی جذب اکسیژن بوسیله مواد متشکله پوسته آن است (در اصطلاح زنگ زدگی). قطر آن حدود 4800 کیلومتر (3000 مایل) و فاصله آن تا خورشید 57,907,600 کیلومتر (36 میلیون مایل) است. فاصله آن تا خورشید تقریباً دو برابر فاصله مشتری تا خورشید است (1,426,000,000 کیلومتر). زمانی که ماه نو اتفاق میافتد، زمین، ماه و خورشید در یک خط تقریباً مستقیم قرار دارند و ماه در وسط قرار دارد. سومین سیاره بزرگ منظومه شمسی است (قطر حدود 54,000 کیلومتر) که در فاصله 4,495,000,000 کیلومتری (2,793,500,000 مایل) خورشید قرار گرفته است.

جو آن کاملاً شبیه جو کره مشتری بوده ولی به علت داشتن فاصله بیشتر از خورشید، درجه حرارت آن حداقل صد درجه کمتر از مشتری است، بنابراین گاز آمونیاک موجود در جو آن منجمد می شود و بدین دلیل است که بسیاری از ابرهای زحل را همان آمونیاک های منجمد تشکیل می دهند. درجه برودت مشتری به حدی است که (130 درجه) گاز آمونیاک موجود در جو آن حداقل به صورت مایع در می آید. سیاره ای که به تازگی کشف شده درواقع ششمین سیاره شناسایی شده و درحال گردش به دور ستاره Gliese 581 می باشد. کرهٔ مریخ دو قمر کوچک به نامهای فوبوس و دیموس دارد که ظاهری نابسامان دارند.

دیدگاهتان را بنویسید