2) دانش ما از دیگر سیارات

از آن مهمتر میلیونها نفر از کسانی که زیر فشار طاقتفرسای اقتصادی، ماهها دچار مشکل و استرس بودند این امکان را یافتند تا در کنار اعضای خانواده، برای 3-4 ساعت پای یک نمایش زیبای امیدبخش بنشینند و برای روزهای آتی تجدید نیرو کنند. با صحنه های بدیع و کم نظیر پرواز آواتارِ جِیک سوار بر پرنده ی غول آسا به وجد می آید و از فرو افتادن درخت مقدسی که بومیان در پای آن و در درون شاخ و برگ سر به فلک کشیده ی آن زندگی میکنند عمیقا متاثر می شود. یافتهای که میتواند به ما در درک بهتر مواد معدنی تشکیل دهنده این سیاره سنگی و مرموز کمک کند.

شمار سؤال هایی که هنوز بی جواب اند بسیار زیاد است و مهم ترین آنها از این جمله اند: ١- چگونه قطره ها و ذرات، کلوخه ها را تشکیل دادند؟ ستارگان اجرام نورانی (منیر) بوده و به همراه سیارات، منظومه هایی را شامل می شوند که زمین (سیاره ما) به همراه 8 سیاره دیگر که به دور خورشید می گردند، یکی از این منظومه ها است که با نام منظومه شمسی یا سامانه خورشیدی در کهکشانی به نام راه شیری قرار گرفته اند. این توپخانه ها دارای مهمات مختلفی هستند که از بین آن ها می توان به توپ های آتشین یا توپ هایی اشاره کرد که باعث کنترل حافظه دشمنان می شود.

شفق های قطبی زمانی تشکیل می شوند که ذرات باردار در امتداد خطوط میدان مغناطیسی وارد جو سیاره شوند. مدارهای واپسگرا به دلیل ماهیت نحوه تشکیل سیارات، احتمالا در طبیعت وجود ندارند. چرخه عمومی وزش باد در مریخ با دلیلی مشابه فرایند تشکیل باد در سیاره زمین شکل می گیرد. بیشتر سطح کره مریخ را صحرایی از سنگ و شن سرخ رنگ پوشانده است. بیشتر قسمت های کره مریخ سبز رنگ است و این سبزی در فصول مختلف سال تغییر می کند. علاوه بر این به تازگی دانشمندان در سطح کره مریخ به آب دست یافته اند ولی وجود مواد آلی که نشان دهنده حیات در این کره باشد هنور اثبات نشده است.

دوره سیستمی(1960-1980) با معرفی نظریه عمومی سیستم­ها توسط ریچارد جی چورلی به ابزارهای مفهومی ژئورفولوژی که حاصل منطقی دوره کمی­گرایی بود، توسعه ژئومورفولوژی آغاز شد. شکل گیری منظومه شمسی حدود 5 میلیارد سال پیش، از ابری متشکل از گاز و غبار بین ستارهای، آغاز گردید. با وجود اندازه کوچکش، بلندترین کوه و بزرگترین دره منظومه شمسی در این سیاره پیدا شدهاست. بزرگترین سیاره منظومه شمسی است (1,300 برابر زمین)، به قطر تقریبی 142,000 کیلومتر (88,300 مایل) که در فاصله 778,000,000 کیلومتری (483,500,000 مایل) خورشید قرار دارد. در این دوره، دایناسورها ازجمله گونههای ساروپاد مثل دیپلودوکوس و براکیازاروس بزرگترین گونهها گیاهخوار بودند که توسط شکارچیانی مثل آلوزاروس شکار میشدند.

هنگامی که در آسمان پدیدار میشود، به غیر از زهره از تمام ستارگان و سیارههای دیگر، نورانی تر دیده میشود. ۳۳ -ما چه قسمتی از ماه را در آسمان روشن و نورانی می بینیم؟ بنابراین ضمیر در «زینها» به سفلاهن باز میگردد و اگر با حکما موافقت کنیم در اینکه خورشید در آسمان چهارم است ضمیر در «اجری فیها» به همه آسمانها باز میگردد» (ابن أبی الحدید، ۱۴۰۴ق: ۱/۸۶). با در نظر گرفتن همه این موارد، اگر از سیاراتی به اندازه زمین استفاده کنیم میتوانیم ۵۷ مدار جداگانه که هریک از آنها شامل ۴۲ سیاره است ایجاد کنیم.

با این حال ممکن است چندین سیاره داشته باشیم که در یک مدار مشترک باشند و ما میتوانیم نمونهای از این مدار را را در منظومه شمسی فرضی خود داشته باشیم. ریموند میگوید با این حال، اگر ما یک تمدن فوق پیشرفته با فناوری و منابعی بودیم که بسیار فراتر از موجودیهای فعلی ما بود، ممکن بود بتوانیم از بسیاری از این محدودیتها عبور کنیم و بتوانیم منظومه شمسی را با حداکثر تعداد سیارات طراحی کنیم.

و کره زمین یک قمر دارد که آن را ماه مینامیم. کره مریخ اتمسفر دارد. به همین دلیل است که فاصله بین مدارهای زمین و مریخ که حدود ۷۸.۳ میلیون کیلومتر است، تقریباً هفت برابر کمتر از فاصله بین مدارهای مریخ و مشتری است. به همین دلیل، تعداد مدارهایی که میتوانند در داخل منظومه شمسی قرار بگیرند، عمدتاً به اندازه سیارات بستگی دارد. حداقل فاصله ایمن بین مدار سیارات مختلف در یک سیستم پایدار، به اندازه هر سیاره یا به طور دقیق تر، شعاع هیلکره آن بستگی دارد. گفته میشود، اگر دو سیاره در جهت مخالف به دور خورشید بچرخند، نیروهای گرانشی بین آنها اندکی ضعیف میشود و حداقل فاصله ایمن بین مدار آنها کاهش مییابد.

اتمسفر آن رقیق تر از جو زمین و به علت دور بودن از خورشید و رقیق تر بودن جو آن درجه حرارتش نسبت به زمین کمتر است (حداکثر دما 29.5 درجه سانتیگراد) و حداقل آن 123- درجه سانتیگراد اعلام گردیده است. اتمسفر یا جو زمین که بوسیله امواج الکتریکی و ماهواره های هواشناسی مجهز بررسی گردیده، مجموعه ای از گازهای مختلفی است که بر اثر نیروی جاذبه زمین، کره زمین را در بر گرفته است.

بدیهی است که این اعداد بسیار زیاد هستند و توانایی مهندسی چنین سیستمهای پیچیدهای بسیار فراتر از دسترس بشر است. بسیار آسان تر می شود. قطر کره زمین در استوا 12,756 کیلومتر و در قطبین 12,714 کیلومتر می باشد بنابراین از نظر هندسی کره کامل نیست. در فاصله 384,394 کیلومتری زمین کره ماه قرار دارد. هیلکره فاصله بین سیاره و مرز حوزه نفوذ آن است که در آن اجسام با جرم کمتر تحت تأثیر گرانش آن قرار میگیرند، مانند ماه که به دور زمین میچرخد. به عقیده دانشمندان گرمای زمین از دو منبع سرچشمه می گیرد، یکی دمای اولیه که هنوز هم در مرکز آن وجود دارد و بتدریج کاهش می یابد، دیگری خاصیت رادیواکتیویته طبیعی خود سنگ ها است که ایجاد حرارت می کنند.

به گزارش خبرنگار حوزه فنآوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مسافرت فضایی و احتمال سکونت در سیاره دیگر، همیشه بشر را مجذوب خود کرده است اما علیرغم همه تلسکوپها و رصدخانههای عالی، سیاره دیگری یافت نشده است که بتوان آنرا خانه نامید؛ با این حال، برخی از این اجسام آسمانی تقریباً شبیه به زمین هستند. طبق دایره المعارف سیارات فراخورشیدی در مجموع ۸۱۲ منظومه سیارهای با سه یا چند سیاره تایید است و تنها یک منظومه دیگر وجود دارد که به اندازه منظومه شمسی سیاره دارد و آن هم کپلر-۹۰ است.

ماهواره های سیاراتمنظومه شمسی همچنین شامل ماه و ماهواره های طبیعی سیارات دیگر است که همه آنها به جز عطارد و زهره در اختیار دارند. از طرف دیگر چون از سطح کره زمین که خود با جذب دمای خورشیدی گرم شده است دور می شویم دما کاهش می یابد. البته ریموند تاکید میکند که احتمال اینکه این تعداد سیاره به طور طبیعی یک مدار واحد داشته باشند صفر است. ریموند گفت که با این حال، در منظومه شمسی مهندسی شده ما، ممکن است سیاراتی داشته باشیم که در جهت مخالف به دور خورشید بچرخند که به مدارهای رتروگراد معروف هستند.

دیدگاهتان را بنویسید