گزارش صعود بر فراز قله آرارات

ژله رویال (royal jelly) به عناوین دیگری همچون شاه انگبین، شهد شاهانه، غذای ملکه، و شیر زنبور عسل نیز شهرت دارد و یکی از شناخته شده ترین محصولات زنبور عسل می باشد که فواید بسیاری برای آن شناخته شده. همانطور که گفته شد ژله رویال به علت دارا بودن ترکیبات مفید و مغذی متفاوت، فواید بسیاری دارد و ترکیب آن با عسل آن را تبدیل به معجونی بسیار سالم و پرخاصیت می کند. طالب نعمت پور ادامه می دهد: با توجه به تفاوت زیاد مقام اول با دوم در میادین برون مرزی و حیثیتی بودن آن، کشتی فینال برای من بسیار حساس بود چرا که تنها با کسب مقام اول است که می توانی پرچم کشورت را بالاتر از همه به اهتزاز درآوری.

پل یاد شده دارای ۴ چشمه طاق بوده که اکنون تنها دو چشمه طاق آن باقی است. آب مصرفی اهالی دژ هم با چاهی تأمین میشده است که تا سطح رودخانه سیمره کنده شده بود. سنگ بنای این پل در زمان ساسانیان و روی رودخانه دائمی سیمره گذاشته شده. دامپروری نیز به شیوههای صنعتی و سنتی در شهرستان کوهدشت رواج کامل دارد. در این بین با رئیس محترم هیئت کوهنوردی شهرستان بوشهر، آقای علیاکبر گلستانی و راهنمای باتجربه قله، آقای حسین زارع آشنا شدیم و قرار شد به دلیل گرمی هوا ساعت ۰۱:۰۰ شب بوشهر را جهت صعود قله بیرمی ترک کنیم.

ما هم کمی استراحت کردیم و ساعت 50/14 چادرها را جمع کردیم و به پایین سرازیر شدیم. هر چندگاه قرقاول های زیبا ما را با عشوی خود مشایعت می کنند. ما به شاخصترینهایش اشاره کردیم. از جمله این اشیا میتوان به چندین قطعه سنگ با نقش شیر بالدار و درخت زندگی اشاره کرد. در این محوطه سنگهای حجاری شده با نقش شیر بالدار و درخت زندگی و همچنین قطعات سفالی از نوع سفال لعابدار با نقش کنده زیر لعاب متعلق به قرون ۷ و ۸ هـ. سبک و نوع طاق آن با سایر آثار موجود در استان متفاوت است سنگهای بکارگرفته شده در این بنا بصورت حجاری شده و قلوه سنگ میباشد.

این بنا در شهرستان کوهدشت ودر بخش رومشگان واقع شدهاست. این بنا در منطقه طرهان شهرستان کوهدشت بر روی رودخانه سیمره در حد فاصل استان لرستان و ایلام واقع شدهاست. پس از گذشتن از جنگل و رودخانه به دشتی زیبا و پر گل می رسیم که در چشم انداز شمالی قلل کوه نرگس، کوه های سیالان، بلس کوه، و.. کسی چه می دانست، روزی من به کوه ها و دره های پنجشیر بروم و علیه نجیب الله بجنگم و او تا آخرین روز حکومتش بر ضد من و من بر ضد او باهم ستیزه کنیم.

که نشان مى دهد حجه الاسلام محمد سعید به منپور، نویسنده و محقق سریال به مفسرانى رجوع کرده اند که در آثارشان از این اسامى استفاده شده است، چنانکه اسامى استفاده شده براى اصحاب کهف در فیلم با روایتى که در جلد بحارالانوار از حضرت على، علیه السلام، نقل شده تفاوت دارد، چراکه حضرت على، علیه السلام، ایشان را به نامهاى «مکسلمینا»، «میشیلینا»، «تلمیخا»، «دیرنهوس»، «مرنوس»، «ساذریوس» و «قطمیر چوپان» معرفى مى کنند، که البته تفاوت در اسامى افراد و مکان ها و یا در شرح خود داستان به برداشت هاى مختلف و یا نقل قول هاى گوناگونى برمىگردد که هر یک از مفسران به یکى از آنها استناد مى کند که به طور مثال در مورد کلمه «رقیم» در قرآن، برخى از مفسران آن را نام روستاى نزدیک غار مى دانند و برخى دیگر نام سگ اصحاب کهف و برخى نام لوح مسى و یا سنگى نصب شده در کنار غار مى دانند و برخى نام کوهى مى دانند که غار بر روى آن واقع شده و راجع به کلمه «وصید» هم یک چنین اختلاف نظرى وجود دارد که البته این قبیل اختلافات نمى تواند به حقیقت داستان و پیام هاى آن خدش هاى وارد سازد.

حدود 90درصد مردم کوهدشت به زبان لکی و 10درصد آنها به زبان لری صحبت میکنند. قدمت این نقوش که تعداد آنها در هومیان به 10 عدد و در میرملاس به 18 عدد میرسد، به 2 تا 9 هزار سال پیش و به دوران پارینهسنگی باز میگردد. ارزش این نقوش زمانی آشکار میشود که بدانیم فقط در چهار نقطه از جهان نقشهای صخرهای وجود دارند و این چهار نقطه عبارتاند از آلتامیرای اسپانیا، کرکرس و لاسکوی فرانسه، هومیان و میرملاس در ایران.

دیرینگی نقوش صخرهای هومیان خود گواهی بر قدمت زندگی در این ناحیه از ایران است. از seems to be زمانی استفاده میکنیم که بخواهیم بگوییم طوفان در راه است. کوه در باور انسان باستان چنان جایگاهی داشته که ادمی برای راز و نیاز و فرار از دامان طبیعت وحشی به کوه پناه آورده و بی شک شاید دوره غار نشینی انسان مرتبط باشد و این عامل مقدمه ای در ارج نهادن به کوه است.

سختکوشی جزئی جداییناپذیر از فرهنگ مردمان کوهدشت است. از سمت غرب هم با جاده کوهدشت ـ سهراه زانوگه، به جاده شماره 19 که کرمانشاه را به خوزستان میرساند وصل میشود. دهگاه کت،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. پل سی پله در گذشته، در مسیر اصلی اتصال بینالنهرین به ایران قرار داشته و از جمله پلهای مهم زمان خود به شمار میرفته است. پل سی پله هماکنون دارای دو چشمهطاق است که البته در گذشته و در بنای اصلی پل، چهار چشمهطاق وجود داشته است. دژ لال انگیز دو طبقه، از گچ و سنگ ساخته شده و دیوارههای غربی و جنوبی آن به رودخانه سیمره ختم میشوند؛ بنابراین دسترسی به آن عملاً غیر ممکن است.

پل کهنه کرمانشاه نیز در حاشیه شرق کرمانشاه بر روی رودخانه قره سو قرار دارد، پایههای این پل متعلق به عهد ساسانی است و در دوره سلجوقی تعمیر و در دوره صفویه بازسازی شده است. آب و هوای آن معتدل کوهستانی با تابستانهای مطبوع و زمستانهای نسبتاً سرد است. تنوع جانوری به دنبال پوشش گیاهی و آب و هوای متنوع، گوناگونی جانوری نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. غذاهای محلی کوهدشت رنگ و لعاب خاص خود را دارند، تنوع مواد در غذاهای محلی کوهدشت آشکار است.

این تنوع گویش جلوهای زیبا از اتحاد و همزیستی مسالمتآمیز این مردمان را به نمایش گذاشته است. ژله عسل یکی از محصولات نوین و بدیع تعاونی تولیدی زنبورداری کوهدشت خراسان است و گاهی مصرف کنندگان عزیز آن را با عناوین “عسل ژله ای” یا “ژله رویال عسل” نیز می شناسند. برای انجام آزمایش ابتدا دی کرومات آمونیوم را وزن کنید و آنرا به شکل تپه روی کپسول چینی یا ظرف فلزی قرار می دهیم. استفاده شدهاست. این میل یکی از قدیمیترین و منحصرترین میلهای یادبود در لرستان بوده که برای نشان گور بکار برده شدهاست. اندازه سنگهایی که در پایه به کار رفته ۶۰×۶۰×۱۰۰ سانتیمتر و بعضی نیز بزرگترند.

البرز رشته کوهی است در بخش شمالی ایران. یکی از اثراتی که هم برای ژله رویال و هم عسل در متون ذکر و تأیید شده تقویت سیستم دفاعی بدن به ویژه پس از بیماری ها و زایمان است که ارزش مصرف این محصول در دوران پاندمی کووید-19 را برجسته تر می کند. و اگر احياناً ديگران مي خواستند در جهت تکميل بناي مدرسه وجهي بپردازند دقت داشت که هر پولي را قبول نکند، لذا وقتي يکي از متمکنين مقداري پول فرستاد که در بناي ساختمان استفاده شود، چون نمي توانست آن پول را قبول نکند و از طرفي هم در مصرف آن احتياط مي کرد پول را گرفت ولي خرج چپر دور مدرسه کرد و آن را در ساختمان به کار نگرفت و طولي نکشيد که آن چپر خشک شد و به مرور زمان تمام چوب هايش از بين رفت.

حریف بعدی ام نیز کشتی گیری از لهستان بود که سومی المپیک و دومی جهان را در کارنامه خود داشت اما خدا لطف کرد و با امتیاز 5 بر2 از سد او نیز گذشتم. قهرمان کشتی فرنگی جهان ادامه می دهد: خدا کند بتوانم در میادین ورزشی طی سال های پیش رو با حفظ این مدال، لطف و محبت مردم شهرم را جبران کنم و به مردم عزیزم قول می دهم سعی کنم با تلاش و تمرینات بیشتر در المپیک 2016 حضور پیدا کنم. به گزارش خبرنگار مهر، مردم شهرستان کوهدشت از چند ساعت مانده به ورود قهرمان کشتی فرنگی جهان به زادگاهش با چشم های دوخته به جاده کوهدشت – خرم آباد چشم به راه آمدن قهرمان شان بودند، کسی که در میدان رقابتی دیگر در کشور مجارستان پرچم پر افتخار ایران اسلامی را به اهتزاز درآورد و مدال زرین دیگری را به آلبوم افتخارات لرستان و ایران اضافه کرد.

این قله را از نمادهای ایران می دانند به طوری که از قدیم یکی از پایههای ثابت در افسانههای ایرانی و حماسه سراییهایی وطنی بوده است. زمستانهای آرارات بسیار سخت و طاقتفرسا است و تاکنون محققان و کوهنوردان زیادی در مسیر حرکت خود در این رشتهکوه جان خود را از دست دادهاند. پیامبر صلی الله علیه و آله پس از اقامه نماز جمعه، همراه هزار نفر به سوی احد حرکت کرد. هم چنین نماز جماعت ایشان در حیاط مدرسه خان (آیت اللّه بروجردی فعلی)، محل اجتماع روحانیان مبارز بود.آیت اللّه العظمی میرزا هاشم آملی، در پی تدریس طولانی درحوزه های علمیه نجف اشرف و قم، شاگردان بسیاری را در محفل درس خود پرورش داد و آنان رابه سر منزل مقصود رسانید.

این درصد ترکیب طی بررسی های متعدد توسط کارشناسان آزمایشگاهی، کنترل کیفی، و واحد تحقیق و توسعه شرکت کوهدشت برای تولید و عرضه ژله رویال ارائه شده است و ترکیب نهایی بعد از تأیید کیفیت عسل و ژله رویال تحت شرایط کاملاً بهداشتی و با دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تهیه می شود. موقعیت قلعه بصورتی است که چشمانداز بسیار زیبایی از دره سیمره و منطقه طرهان و رومشکان را در برمی گیرد. نعمت پور در رابطه با حریفان این دوره از رقابت ها، عنوان می کند: کشتی اولم ساده بود اما حریف دومم که حریفی از کشور بلاروس بود حریف قدری بود.

است که او را در بین بهترین سنگنوردان جهان قرار می دهد. عسل مهمترین محصول زنبور عسل است که توسط زنبورهای کارگر تولید می شود، اما فعالیت زنبورهای کارگر منحصر به تولید عسل نیست و محصولاتی همچون ژله رویال را نیز تولید می کنند. در گنبدهای نمکی راهنما وجود ندارد و بهتر است از راهنمایان محلی بخواهید که شما را در طول سفر همراهی کنند. 3- کوههای شمال دریای عمان (پهنه مکران) منطقه کوهستانی که از شمال توسط هامون جازموریان و از جنوب توسط دریای عمان محدود شده و به پهنه مکران معروف است.

دیدگاهتان را بنویسید