گزارش برنامه صعود به قله آرارات(ترکیه) – برنامه 58 گروه کوهنوردی ام اس سنتر

این ویژگی ها نشان دهنده دگرشکلی شدید در ساختار چین خورده ی بیستون در اثر شکستگی های متعدد می باشد.از طرف دیگر، کوه نجوبران نیز نمایانگر طاقدیس دیگری است که دگر شکلی شدیدی متحمل شده است. باید بگوییم که بیستون در استان کرمانشاه است و برای دسترسی به بیستون میتوانید از وسایل نقلیه عمومی یا وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید. این اقامتگاه علاوه بر دسترسی راحت به میدان نقش جهان، قیمت مناسبی هم دارد. با نصب پلاستیکهای ضخیم یا تورهای ریز می توان از دسترسی افراد ناآگاه به این آثار جلوگیری کرد و آنها را نجات داد، هزینه زیادی هم ندارد، در غیر اینصورت تا چند سال آینده دیگرهیچ اثری از آن آثار بی نظیر یافت نخواهد شد.

مناطق زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارند که به عنوان برترین مقاصد ماجراجویی جهان شناخته شده می باشند و شما با سفر به هر کدام از این مناطق قطعاً یک حس جدید را تجربه خواهید کرد و حتی تجارب بسیار دیگری را در سفر به این مناطق به دست خواهید آورد. قربان پور افزود: تنها دو روستای چشمه داراب و چشمه دهقان با توجه به خشکسالی های اخیر مشکل بی آبی دارند که قرار است با حفر چاه، طرح آبرسانی به این دو روستا هم انجام شود. رئیس امور عشایر کوهدشت در حاشیه افتتاح این طرح در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه با حفر دو چاه نیمه عمیق مشکل دو روستای «چیابله» و «چالاو» منطقه هومیان در ۴۵ کیلومتری کوهشت رفع شده است، گفت: این دو روستا پیش از این از بی آبی رنج می بردند و علاوه بر مشکل تامین آب آشامیدنی برای آب دهی به دام هایشان نیز با مشکل مواجه بودند.

به طورى که ارباب اطلاع نقل کرده اند، دهانه این غار به سوى شمال شرقى است و همین سبب شده که بعضى مفسران بزرگ در اصالت آن تردید کنند، در حالى که این وضع مؤید اصالت آن است زیرا قرار گرفتن آفتاب به هنگام طلوع در سمت راست غار و در هنگام غروب در سمت چپ ، مفهومش آن است که دهانه غار به سوى شمال و یا اندکى متمایل به شمال شرقى باشد.

دره ای طولانی و وسیع است که در باختر بخش کونانی کوهدشت واقع شده است.این دره، از جنوب به کوه «گور» که مانند دیواری آن را احاطه کرده است، محدود می شود. بر حسب برخی روایات، چون خداوند بر کوه طور سینا تجلى کرد، چند قطعه از آن جدا شد و در جاهاى گوناگون قرار گرفت که یک قطعه از آن، کوه اُحُد در مدینه است. تیمها به طور معمول ساعت ۳-۴ صبح صعود خود را آغاز کرده و در ساعت ۷-۸ قله را صعود میکنند.

مهندس حسینی در ابتدا ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال جدید و پا نهادن به بهاری دوباره گفت : شهرداری و شورای شهر کوهدشت تمام تلاش خود را برای میزبانی از مسافرین نوروزی به کار گرفته اند تا روزهای خوشی را برای آنان رقم بزنند. رودی با سراب ها و چشمه های زلال که در مسیر خود آبشارهای زیبایی را به وجود آورده می رود تا در دهانه ورودی شیرز به رودخانه خروشان سیمره ملحق شود. شاید شخصیت آرام ریاضیات در نهایت سدی برای پیشرفت این سنگربان در اواسط دهه 60 شد و اجازه نداد او در تیم ملی نیز نام خود را مطرح کند.

اما چند روز قبل بالاخره شماره ای از علیرضا ریاضیات پیدا کرده و برای دقایقی با او همکلام شدیم. بالاخره پیامبر(ص) با لشکری ۱۰۰۰نفری از مسلمانان، از مدینه خارج شدند. از غار موجود در شمال مسجد فسح یاد کرده واینکه دلیلی تاریخی براینکه پیامبر ـ ص ـ بالای آن رفته موجود نیست. آثار موجود در آن نشان میدهد که وضعیت کوه در نحو انتخاب مکان نقش اساسی را ایفا نموده است. بد نیست نگاهی به قوانین و شعار یونسکو در زمینه سنگ نگاره ها بیاندازیم شاید با مقایسه عملکرد امروز در زمینه حفظ این میراث های بشری واقعیت های موجود را روشنتر درک کنیم.

وجود سنگ چخماق و سفالهای شکسته سیاه و منقوش ، مؤید زندگی غار نشینی در این ناحیه است . 1-نوع هاوایی: این نوع آتشفشان به شکل گنبدی می باشد و بیشتر مخروط آن از گدازه رقیق با ضخامت زیاد و گسترش کم است. بلندای این میل حدود ۶متر و۶۰ سانتیمتر می باشدقطر پایه آن حدود۲متر می باشد نمای ظاهری آن دارای انحنا بوده وبه شکل هرمی ۶ وجهی می باشددر ساخت آن از مصالح قلوه سنگ,گچ و… شهرستان کوهدشت که روزگاری بهعنوان انبار غله لرستان شناخته میشد با تنش آبی، فرونشست زمین و خروج نفتوگاز در برخی از زمینهای کشاورزی روبهروست و در ۳۰ سال گذشته افت آبهای زیرزمینی در این شهرستان به ۲۲٫۵متر رسیدهاست.

کوهدشت یکی از شهرهای شهرستان کوهدشت واقع در استان لرستان در غرب ایران است.و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد.و چهارمین شهر پرجمعیت استان لرستان بعد از خرمآباد، بروجرد و دورود محسوب میشود.کار مردمش بیشتر کشاورزی و دامپروری است. کوهدشت در دشت بزرگی قرار دارد که به وسیله کوهها احاطه شده است، برخی وجود همین کوهها را دلیل نامگذاری این شهر به کوهدشت میدانند. به گزارش ایلدا نیوز به نقل از تسنیم، جنگلهای زاگرس زیستگاه ۲۰درصد از تنوع گیاهان دارویی بوده و بیشترین مساحت آنها در استان لرستان قرار دارد، بهطوری که در این استان به گفته مراد سپهوند، رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان ۸هزار گونه گیاهی متنوع با ۳۰۰گونه خواص دارویی وجود دارد.

رشته کوه همیان از شمال تا شمال غرب دشت سر سبز و حاصلخیز شهر کوهدشت لرستان کشیده شده است و این کوه در محاصره درختان درهم فشرده بلوط قرار دارد. استفاده شده است.این میل یکی از قدیمی ترین و منحصرترین میل های یادبود در لرستان بوده که برای نشان گور بکار برده شده است. همچنین مجسمه ها و آثار تاریخی فراوانی که از این منطقه بدست آمده منحصربفرد بوده و نشان از تاریخ کهن این دیار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان کوهدشت، غار میرملاس که امروز جز سایبانی چیزی از آن باقی نمانده است با فاصله ای حدود 30 کیلومتر از شهر کوهدشت قرار دارد و نقاشی ها و نگاره هایی که بر دیواره های جنوبی و شمالی این غار باقی مانده است بیشتر صحنه هایی از رزم، شکار، انسان و حیوان را نشان می دهد. غار میر ملاس در کوه سر سرخین و در فاصله ‪ ۲۰کیلومتری شهر کوهدشت واقع است. مهمترین جاذبه گردشگری گنبد نمکی دشتی ساختار گنبد بوده به طوری که هر رهگذری که در حال عبور از جاده خورموج به سمت کنگان و عسلویه بوشهر باشد از فاصله دور سفیدی گنبد پوشیده از نمک را می بیند و در نظر اول به این فکر میکند که کوهی پوشیده ازبرف را مشاهده میکند.

اگر چه شهر جدید کوهدشت حاصل اسکان عشایر در دوره رضاخان است اما بنا بر روایات تاریخی از حمدالله مستوفی و سایرین به نظر میرسد که در سالیان دور در این منطقه شهری باشکوه دایر بوده است. ذوب تدريجي لايه هاي روي برف و فرورفتن آب حاصل از آنها از لايه هاي زيرين و يخ زدن مجدد آن موجب تراكم بيشتر برق مي شود از سوي ديگر،انباشته شدن برف ها بر روي هم و فشار حاصل از وزن زياد، آن ها را به يخ يا نوه تبديل مي كند.

سراسر سقف و دیوارۀ آن به علت نفوذ آب از لایه های آهکی ، سفید شده است . در نشیبیهای شمالی کوه بابا هفت دریاچه بهنام بند امیر که از اراضی آهکی تشکیل گردیده است موقعیت دارد. بلندترین کوه البرز کوه دماوند (۵۶۷۱ متر) است که در نزدیکی تهران قرار دارد. در بازار پامنار مدرسه و مسجد کوچکی ساخته و خود در آنجا به امامت و تدریس علوم دینی مشغول بود و سرانجام در تهران وفات یافت.

بعد از اتفاقات عجیب و تاریخی در اردوی تیم ملی در رقابتهای آسیایی ۱۹۸۶ سئول و استعفای 14 بازیکن از حضور در ترکیب تیم ملی ایران، تهران الف و تهران ب با تیمی نصفه و نیمه روانه مسابقات شد و در نهایت برابر منتخب اصفهان حرفی برای گفتن نداشتند. احمدرضا عابدزاده یک بار در دهه 70 در مورد نسل جدید دروازه بان های آن مقطع فوتبال ایران با ادبیات نه چندان دوستانه ای صحبت کرد و مدعی شد بازیکنان امروزی خیلی راحت به لباس تیم ملی ایران می رسند. در واقع عابدزاده همیشه از نقش علیرضا ریاضیات و رسول کربکندی در پیشرفت خود صحبت کرده و حتی سه دهه قبل و پیش از تقابل با لباس پرسپولیس در مقابل ذوب آهن تحت هدایت کربکندی، دست او را نیز به نشانه احترام بی حد و حصر بوسید.

حضور علیرضا ریاضیات و احمدرضا عابدزاده در ترکیب این تیم در آن دوره نقش مهمی در قهرمانی منتخب اصفهان در لیگ قدس سال 65 داشت. علیرغم روی خوش و استقبال از تماس، علیرضا ریاضیات تاکید کرد به جز بازی های تیم ملی ایران هیچ مسابقه ای را دنبال نمیکند و اصلا تمایلی به حرف زدن در مورد فوتبال و حواشی آن ندارد. احمدرضا عابدزاده در دوره اول ليگ سراسرى قدس يعنى سال 64 و ذخيره عليرضا رياضيات در تيم منتخب اصفهان بود، اما در ادامه این عابدزاده بود که با کمک رسول کربکندی به تیم ملی رسید و البته چند سال بعد مدعی شد سال 64 حتی كفش های علیرضا رياضيات را نیز واكس زده است.

این اثر شگفت انگیز در نزدیکی بوشهر و جاشک قرار داشته و در سال 1388 به ثبت ملی رسیده است. معادن سنگهای قیمتی مثل بیروج، یاقوت سوخته و لاجورد نیز در این ولایت به مشاهده رسیده است. لحظاتی بعد صدای فریاد و شادی آقایان احمدي، منفردی، نصیری و فتحی که زودتر از ما به قله رسیده بودند و پرچم سرخ و سفيد و سبز ايران در دستان اين عزيزان انرژي فوق العادهاي به ديگر اعضاء بخشيد تا با قدرت بيشتر ادامه مسير دادند و راس ساعت 10 به وقت ایران (30/8 به وقت ترکیه) برفراز بام تركيه، پرچم كشورمان را به اهتزاز درآورديم، همدیگر را درآغوش گرفتیم و پیروزی تیم را تبریک گفتیم.

دیدگاهتان را بنویسید