گرمترین و سردترین سیارات منظومه شمسی را بشناسید! – دینو

و همچنین به عنوان نمونهٔ نخست از رده جدید اجرام فرانپتونی به شمار میرود. تعریف سال ۲۰۰۶ اتحادیه اخترشناسی در مورد سیارات فراخورشیدی به مشکل میخورد زیرا اولا زبان آن خاص سیارات منظومه شمسی است و همچنین گرد بودن و پاکسازی منطقه مداری در مورد این سیارات فعلاً قابل مشاهده نیست. به این منظور در ادامه پس از معرفی سرد ترین سیاره منظومه شمسی به عوامل تاثیر گذار در دمای سیارات اشاره کرده و به بیان برخی ویژگی های این سیارات می پردازیم، با ما همراه باشید. یکی از احتمالات دلیل این رفتار اورانوس این است که میلیاردها سال پیش، جسمی بزرگ با قدرت بالایی با این سیاره برخورد کرده و سیاره را از راستای عمودی خود منحرف نموده.

یکی از تفاوت های این سیاره به نسبت دیگر سیارات این است که سیاره اورانوس با 90 درجه انحراف از راستای عمودی به دور خورشید در حال چرخش است. پلوتو سیارهای است که در ژرفای فضا آرمیده است، سیارهای که اغلب در فهرست رصدی با تجربهترین منجمان هم به چشم نمیخورد. پس بدون شک خورشید از پلوتو همچون ستارهای کوچک کم فروغ دیده میشود. اين قمر جديد درست يكسال پس از كشف قمر P4 شناسايي شده و با وجود شباهت ظاهري به P4 از آن كوچكتر است. سیارات منظومه شمسی با فواصل معینی به دور خورشید در حال چرخش هستند.

داستان بازی در مورد 4 شخصیت قهرمان است که برای یافتن تجهیزات و گنج های قیمتی به سیارات مختلف سفر کرده و به جستجو می پردازند. ساینسیو – به نقل از ایرنا، زمین منابع زیادی دارد با ارزش ترین آنها به زنده ماندن انسان ها کمک می کند و باعث می شود در وهله اول حیات در این کره خاکی وجود داشته باشد اما برخی منابع دیگر مانند فلزات گرانبها و سنگ های قیمتی در زمین نسبتاً با کمبود مواجه هستند. بر همیمن اساس ناسا تصمیم گرفت تا با اجرای مأموریت افقهای نو New Horizons پرده از اسرار این سیاره دور دست بردارد.

این فضاپیما سر انجام پس از تأخیری دو روزه در تاریخ 19 ژانویه 2006 (29 دی 84) به فضا پرتاب شد تا مأموریت 10 ساله خود را آغاز کند. همین باعث میشود به سختی دمای سطح را متوجه شد ولی دانشمندان توانستند دمای متوسط را از اتمسفر بالایی دریافت کنند، با این حال سیاره اورانوس که فاصله کمتری از خورشید دارد سردتر از نپتون است. اخترشناسان و دانشمندان سیاره شناس، در تلاش هستند تا با کمک این دادههای اندک و جزئی و ترکیب آنها با سایر اطلاعات آزمایشگاهی، اتفاقات درون این سیارهها را درک کنند. لکه های بزرگی که در این تصاویر دیده می شود ، از وقوع توفانها و گردبادهای دائمی حکایت می کنند.

به بیان دیگر این سیاره بر روی مدارش به دور خورشید در حال قل خوردن از پهلو است! بنابراین باید بسیار محتاط باشید و بهتر است برای جلوگیری از شرایط پیش بینی نشده ، کیسه ای را با اسناد بر روی شانه خود آویزان کنید. مدار پلوتون با مدار همهی سیارات فرق میکند. اگر بخواهیم سیارات منظومه شمسی را به ترتیب بررسی کنیم، سیاره نپتون با فاصله 4.5 میلیارد کیلومتر از خورشید سردترین میانگین دما را دارد در حالی که اورانوس رکورد پایین ترین دمای ثبت شده را دارا میباشد. فضاپیما افقهای جدید یا New Horizons در ادامه سفر خود به طرف سیاره مشتری خواهد رفت تا با بهره گرفتن از نیروی جاذبهی این سیاره بر سرعت خود بی افزاید.

علاوه بر فاصله از خورشید جوی که در سیارات است میتواند در دمای سیاره موثر واقع شود. بنظر شما هم اکنون سرد ترین سیارات منظومه شمسی به ترتیب کدام سیاراتند؟ بنظر شما گرم ترین و سردترین سیاره منظومه شمسی کدام سیاره ها هستند؟ حال بنظر شما علت چیست؟ به این ترتیب، نقطه سیاه روی زحل چیست؟ همانطور که میدانیم خورشید مهمترین عامل گرما بخش سیارات منظومه شمسی است و بنا بر این ر چه سیاره از خورشید دورتر باشد سهم کمتری از حرارت خورشید دارد اما برای دمای سیاره اورانوس موضوع کمی پیچیده تر است.

لذا بر آن شدیم که این مجموعه از بازیها را کنار هم آوریم و با بهترین قیمت و با توضیحاتی کامل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. و البته هنوز که هنوزه ما درگیر اینگونه جنگها با ریشه مذهبی هستیم. همین موضوع باعث شده که حتی بزرگترین تلسکوپها هم نتوانند جزئیات سطحی آن را به صورت واضح آشکار کنند، و با وجود پیشرفت فناوریهای کنونی پلوتو هنوز هم ناشناخته باقی مانده است.

پلوتو بزرگترین جسم فضایی در منظومهٔ خورشیدی ما است که ماموریتهای فضایی از سوی زمین هنوز به آن نرسیدهاند. از آن تاریخ به مدت 73سال (تا قبل از کشف سیاره 2003 ub 313) پلوتو به عنوان آخرین عضو از خاندان منظومه شمسی به حساب میآمد. به یکدیگر میشود. البته رکورد میل یا انحراف نسبت به دایرة البروج در منظومه شمسی متعلق به سیاره 2003 ub 313 با انحراف 45 درجهای است، که مانند یک نیمساز دایرة البروج را قطع میکند. مدار پلوتو با دایرةالبروج بیش از ۱۷ درجه زاویه انحراف دارد و این بدان معنی است که این سیاره کوتوله نیمی از مسیر خود را بالای صفحه گردش زمین به دور خورشید و نیمی دیگر را پایین این صفحه طی میکند.

هر چه قدر که ما از نور و گرمای هستی بخش خورشید بهره میگیریم، پلو تو از این نعمت محروم است. دمای این سیاره در بخش های داخلی کمتر از لایه های بیرونی نیز می باشد. این فضاپیما در این صورت بسیار زودتر به سیاره پلوتون خواهد رسید این در حالی است که اگر فضاپیما با تأخیر بیشتری پرتاب میشد نمیتوانست از جاذبهی سیاره مشتری برای بالا بردن سرعت خود استفاده کند. در این فیلم با بازی آلیشیا فون ریتبرگ، دیوید کروس، فردریش موکه و کارولین شوخ خواهیم دید: دو خانواده آلمانی سعی دارند با استفاده از یک بالون بزرگ که توسط خودشان ساخته شده است، از آلمان شرقی به آلمان غربی فرار کنند.

نکته: علاوه بر شب در روز هم با استفاده از نور خورشید می توان از طربق ستارگان جهت یابی کرد. محققان میگویند تأثیر مشتری به تنهایی نمیتواند جزر و مدی را با فرکانس مناسب ایجاد کند تا این قمرها چنین گرمایی را تجربه کنند، زیرا تصور میشود که اقیانوسهای موجود در این قمرها بیش از حد عمیق هستند. این میز از آن میز بزرگ تر است. ژئومورفولوژیست­ها دریافتند، وقایع کاتاستروف با بزرگی زیاد و شدت کم( مانند زلزله­های بزرگ، هاریکان­ها)، با توجه به ارتباطی که بین حوادث بزرگ و خسارات مالی وجود دارد، نسبت به وقایعی با فراوانی متوسط(مانند زمین­لغزش­ها، سیل­ها) تقریباً تخریب کمتری را به همراه دارند، توجه بیشتری را بخود جلب می­کنند.

عطارد کمی از ماه بزرگ تر است. چطوری روی ماه برویم؟ روی سطح سیاره پلوتو به قدری سرد است که جاندا ران در چند ثانیه مانند سنگ یخ میزنند. سیاره نپتون سطح جامد ندارد بلکه دارای یک لایه آب یخ زده است که به عنوان گوشته در این سیاره عمل میکند. اتمسفر رقیق آن از جنس نیتروژن و متان است که احتمالاً در فصل زمستان یخ میبندد و به صورت برف آبی کم رنگ میبارد. برای مداوای آسم، برونشیت و عفونت ها، بیماری کرونا هوای پاک و سالم و رطوبت کم لازم است. به رنگ قرمز است.

مریخ که به راحتی قابل مشاهده است ، از زمان ماقبل تاریخ با رنگ قرمز مایل به خود ناظران را مجذوب خود کرده است و به همین دلیل به نام خدای جنگ رومی نامگذاری شده است. پروتون دارای بار مثبت و توده 1836 بار الکترون، در 1.6726 × 10-27 کیلوگرم، هر چند این را می توان با تغییرات انرژی اتصال پروتون در یک اتم کاهش می یابد. پلوتو هر 153 ساعت یک بار به دور خودش میچرخد، پس روز آن تقریبا 6 برابر روز ماست.

با افزایش عمق در اتمسفر بیرونی، دمای این سیاره به ۲۱ درجه سانتیگراد و فشار آن به ۱۰ برابر سطح زمین میرسد. پلوتون با دمای 240- از هر جای دیگری برای زندگی ما آدمیان نامناسبتر است. اما آیا عوامل دیگری هم در میزان دمای یک سیاره موثر است؟ اما عوامل ساخت بازی نظرشان چیز دیگریست. هر چیز یا مجموعه و یا فرد است. این موضوع دربارهی این اپیزود هم صدق میکند: مجموعه انیمههای «وولتران» دربارهی رُبات غولپیکری است که از اتصالِ پنجِ رُباتِ «شیر»مانندِ کوچکتر به یکدیگر که هرکدام خلبانهای خودشان را دارند شکل میگیرد.

این قلمرو ساحت دیدار با آفریدگار است. با وجود متداول بودن این سنگ در سرتاسر جهان، مکانهایی که در آنها گرانیت به طور تجاری استخراج میشود در فنلاند ، نروژ و سوئد (Bohuslän)، شمال پرتغال در چاوز و ویلا پوکا د آگویار ، اسپانیا (بیشتر گالیسیا و اکسترامادورا) ، برزیل ، ایندا و چندین کشور در جنوب آفریقا ، یعنی آنگولا ، نامیبیا ، زیمبابوه و آفریقای جنوبی قرار دارند. همانطور که پیش تر اشاره کردیم اورانوس با بیش از 90 درجه انحراف از راستای عمودی قرار گرفته است و این به این معنا است که مدت زمان نیم سال اورانوسی قطب شمال این سیاره در مقابل خورشید است و نیم سال بعدی قطب جنوب و به این ترتیب قسمت های میانی این سیاره سهمی از تابش خورشید ندارند و در زمستان های تاریک و سرد همیشگی فرو رفته اند.

اگر بخواهیم به صورت کامل به پاسخ این سوال بپردازیم باید بگوییم در گذشته پاسخ به این سوال بسیار ساده بود و پلوتون با برخوردار بودن بیشترین فاصله از خورشید به عنوان سردترین سیاره منظومه شمسی شناخته میشد، ولی سیاره پلوتون در سال 2006 از دسته سیارات خارج شد و هم اکنون فقط به عنوان یک سیاره کوتوله شناخته میشود. برای سیاره جدید اسمهای مختلفی پیشنهاد شد که سرانجام به پیشنهاد دختری 11 ساله از انگلیس نام پلوتن (پلو تو)Pluto برایش انتخاب شد. پس از کشف این سیاره و اعلام خبر آن سیلی از پیشنهادهای متفاوت از سراسر جهان برای نامگذاری آن ارسال شد.

دیدگاهتان را بنویسید