گاز طبیعی بین کریستال های آن گیر می کند

فورانهاي آتشفشاني معمولا براساسي شکل دهانه اي که از آن فوران صورت مي گيرد، محل قرار گيري دهانه در کوه آتشفشان، شکل و نوع مخروط آتشفشاني و بالاخره خصوصيات عمومي فوران (آرام يا شديد – انفجاري يا غير انفجاري) طبقه بندي مي شوند. به علاوه، حركت آنها موازي با سطح زمين و گاهي مايل با آن است، در حالي كه در نوع وولكانو اين حركت به صورت قائم مي باشد. 3-6- واحد دو هزار – سه هزار کم کم در حوزۀ 29 و 30 رامسر به سمت درۀ چالوس، دریای مزوزوئیک (دوران دوم) عقب نشینی کرده کنگلومرای ضخیمی را در جواهرده رامسر به جا گذاشته است.

نقل خاطره اي جالب از دوران اقامت در آن حوزه از زبان خود ايشان خالي از فايده نيست: فرمودند: « زماني که در حوزه علميه ساري درس مي خواندم يکي از دوستان طلبه به نام آقاي شيخ اسماعيل شريعت گرجي به من پيشنهاد کرد که جهت ادامه تحصيل به بابل برويم زيرا استاد زبردستي در منطق در آن حوزه تدريس مي کند، به اتفاق به حوزه بابل رفتيم، اما براي وي مشکل پيش آمد که نتوانست بماند، من ماندم و از محضر آن استاد منطق استفاده کردم. چین در این میان با تولید 48 میلیون تُن از بزرگترین سهامداران تولید کننده ی نمک به شمار می رود، و در رقابت با ایالات متحده ی آمریکا که 46 میلیون تُن تولیده کرده است، می باشد.

مخروط آتشفشاني دماوند در شرق تهران و 60 كيلومتري ( فاصله هوايي ) آن با مختصات “24 ‘06 520 طول شرقي و “05 ‘57 350 عرض شمالي واقع شده است. اگر دايک ها به صورت حلقوي پيرامون مخروط آتشفشان ظاهر شوند به آنها دايک هاي حلقوي مي گويند. اختصاصات انفجاري اين آتشفشانها و جايگاه جغرافيايي آنها باعث شده است که جزء گروه آتشفشان هاي حادثه ساز و مرگبار قرار گيرند مانند کوه اتشفشان وزدو، سوفريورگوادلوپ، کوه سنت هلفف سانتورين ژاپن، جاوه و مکزيک.

اشيانه هاي ماگمايي داراي اشکال و اندازه هاي متعددي مي باشد (از 001/0 تا 1000 کيلومتر مکعب يا بيشتر) و به صورت منفرد تا شبکه اي پيچيده که توسط دايک ها و سيل ها برهم مرتبط مي شوند. با سلام بنده به عنوان کسی که در حدود 20 سال است که با این قلعه اشنایی دارم و از اکثر اثار باستانی و میراث فرهنگی کشور بازدید داشته ام معتقدم که این بنا اگرچه قسمتهای زیادی از ان از بین رفته است که جای بسی تاسف دارد مانند قلعه های دیگر این مجموعه و به خصوص یک حمام بسیار قدیمی که از سنگ و ساروج ساخته شده بوده و در سال 1346 توسط بلدوزر خراب شده و که اگر خراب نمی شد به گفته کارگرانی که ان را تخریب کرده اند شاید 1000 سال دیگر هم تخریب نمی شد مورد کم لطفی واقع شده است و می طلبد که میراث فرهنگی استان به ان نگاه ویژه ای داشته باشد چون قسمتهای بی نظیری مانند اتاق ایینه و اتاق سفره خانه و حجاری های بسیار هنرمندانه ای دارد وبناییست بسیار محکم در دو طبقه با ارتفاع تقریبی 15 متر که بسیار ماهرانه طراحی و ساخته شده است.

از این زیج نه سال استخراج تقویم کردند که چاپ و منتشر شد.در عمل به آلات رصدی،اسطرلاب و ربع مجیّب به نحو کمال و معرفت آلاتی که در کتابهای یاد شده مذکور است.از کتب طبّ:قانونچه محمد بن محمود چغمینی شرح الاسباب نفیس بن عوض بن حکیم طبیب تشریح کلیات قانون شیخ الرئیس؛در علم درایه و رجال:دوره کامل رساله استاد علامه شعرانی که تاکنون چاپ نگشته است و دوره کامل «جامع الرواه اردبیلی» علیه الرحمه؛در حدیث و روایت:جامع وافی فیض کاشانی (رضوان الله تعالی علیه):پس از خواندن جامع وافی به انخراط در سلک روات دین و انسلاک درسلسله حمله احادیث صادره از اهل بیت عصمت و وحی مشرف گشته است که دستخط شریف علامه شعرانی در کتاب «درآسمان معرفت» حضرت مولی آمده است.اساتید:در محضر علامه رفیعی قزوینی:در آن سنوات استاد آیه الله حاج میرزا ابوالحسن رفیعی قزوینی (قدس سره) از قزوین به تهران تشریف فرما شدند و اقامت فرمودند که به هدایت جناب استاد شعرانی به حضور شریفش تشرّف یافتند و چند سالی (۵ سال) در محضر مبارکش نیز به تحصیل علوم عقلی و نقلی و عرفانی از اسفار صدر اعظم فلاسفه و شرح علامه محمد بن حمزه مشهور به ابن فناری بر مصباح الانس صدر الدین قونوی و خارج فقه (طهارت و صلوه و اجاره از روی متن عروه الوثقی فقیه آقا سید محمد کاظم یزدی) و خارج اصول (از متن کفایه الاصول آخوند خراسانی) مشتغل بودند و به «فاضل آملی» از زبان مبارک ایشان وصف می شدند.در محضر درس آیه الله حکیم الهی قمشه ای (رضوان الله تعالی علیه)تمام حکمت منظومه متأله سبزواری و مبحث نفس اسفار و حدود نصف شرح خواجه بر اشارات شیخ رئیس را تلمذ نمودند.

۱ ـ پرفسور سولی نوف، استاد زبانهای قدیمی و باستانی در دانشکدة مسکو. لري تولئيتي از نظر سديم و پتاسيم و ديگر عناصر آلكالن و همچنين عناصر خاكي نادر و سيليس غني مي باشد كه در مناطق سازنده و در داخل صفحات و گاهي در مناطق در حال فرورانش يافت مي شوند. به نظر مي رسد که سنگ هايي که توسط اين گنبدها قطع شده اند، اغلب بيش از 15 کيلومتر ضخامت دارند. از ویژگی های بارز این قله این است که از هر چهار جهت امکان صعود به آن مقدور می باشد. کار در معادن افغانستان در شرایط بسیار مشکل انجام می شود و حقوق معدنچیانی که هر روز دور از خانه و خانواده ی خود ۱۸ ساعت در خطرناک ترین شرایط درون کوه ها کار می کنند و خطر مرگ را با انفجار صخره ها به جان می خرند و از بیماری های ریوی متحمل رنج و زحمت می شوند، هر هفته حدود ۳۵۰۰ افغانی می باشد.

و با جاذبههای گردشگری بینظیری که دارد گردشگران زیادی را به سوی خود جلب کرده است. تمام کانسارهاي Mn ايران با سن ترشياري با سنگ هاي اتشفشاني و محلول هاي گرمابي وابسته به آنها ارتباط دارند. در زون زاکرس، به ويژه در جنوب ايران و در مناطق بندرعباس – داراب و شهرکرد گنبدهاي نمکي با چگالي و گرانروي کمتر به سن کامبرين زيرين وجود دارند که سنگ هاي رسوبي بالايي خود را با چگالي و گرانروي بيشتر قطع کرده اند و از ميان آنها خود را به سطح زمين رسانده اند. سيل: توده هاي آذرين نفوذي تخته اي که به موازات ساختمان هاي صفحه اي سنگ در برگيرنده نفوذ مي نمايد.

5-سنگ لاتيت: معادل آتشفشاني سنگ مونزونيتي كه در مقايسه بازالت و آندزيت، داراي فلدسپار غني از پتاسيم مي باشد. در سال ۱۹۸۰ هزاران کوهنورد از کوه آغری دیدن کردند. آنها طی چهار روز موفق شدند به این قله صعود کنند اما بازگشتشان از صعود بسیار سخت تر بود، هر دو پای اسکات در مسیر بازگشت شکست و دنده هایش خرد شد.آنها ۵ روز را بدون غذا پیمودند تا از غول بزرگ نجات یافتند. خوشبختانه در کشور ما در چند هزار سال اخير آتشفشاني رخ نداده است.

البته اين احتمال وجود دارد که فعاليت آتشفشاني ديگري در ايران رخ ندهد اما به هر حال با قاطعيت نمي توان گفت که تمام فعاليت هاي آتشفشاني در اين سرزمين براي هميشه به خاموشي گرائيده است. متن عیلامی در سوی راست نگاره و در چهار ستون به بلندای ۱/۲ متر و پهنای ۵/۱ متر در ۳۲۳ سطر نوشته شده است که در همان زمان به انگیزه افزودن چهره سکونخای سکایی، بخشی از آن را پاک کرده و مجدداً همه متن عیلامی را در سه ستون و ۲۷۰ سطر در پایین نبشته بابلی تراشیدهاند. روشن است که نقش آن حضرت در این جنگ بیش از همه صحابه بود و ما اینک به نقل بخشی از آنچه که مورّخان و محدّثان در این زمینه آورده اند، می پردازیم و گفتنی است که بیشترین استناد ما در این زمینه، به منابع اهل سنّت می باشد.

10% ديگر آتشفشانهاي فعال دنيا مانند جزاير هاوايي، اسور (Azores)، رئونيون (Reunion)، تاهيتي (Tahiti) و آتشفشان هاي ماسيف سانترال فرانسه Massive Central که اکنون خاموشند در خارج از مرز ورقه ها قرار دارند. گدازه هاي اسيدي به علت درصد Sio2 بالايي و درجه حرارت نسبتا پايين داراي گرانروي (ويسکوزيته) بالا و سياليت پائين و در نتيجه به صورت انفجاري همراه با مواد پرتابي مي باشد. سري كالكوالكالن يا سري هيپرستن كه مانند سري تولئيتي غني از سيليس است و درصد Al2O3 آن بيش از 17% است و در مناطق فرورانش ديده مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید