کوه ها و جنگل های شمال ایران

با وجود اینکه کشور تاجیکستان به اندازه ی خیلی از کشورها جاذبه های توریستی ندارد اما علاقه مندان به کوهنوردی، طبیعت، عکاسان و دوچرخه سواران زیادی برای لذت بردن از طبیعت زیبای آن، به تاجیکستان سفر میکنند. نگینی جدا افتاده از خراسان بزرگ؛ خراسانی که امروز از زیبایی و عظمتش فقط نامی مانده و تاریخی، که تنها علاقه مندان به تاریخ، هزار توی آن را می جویند. گل ها و درختان زیبای این پارک منظره ی زیبایی را برای بازدیدکنندگان به ویژه در فصل بهار به ارمغان آورده اند. دریاچه علاءالدین که در دره ی علاءالدین تاجیکستان قرار دارد با داشتن آب خنک و زلال و به دلیل اینکه هیچ ماهی در آن زندگی نمیکند، برای شنا کردن بسیار مناسب است وجود جنگلی زیبا و سرسبز به طول 2 کیلومتر ازساحل دریاچه تا دیواره دره به این دریاچه جلوه ای خاص بخشیده است به طوری که از بالا آن را به شکل نگینی آبی رنگ می درخشد.

شامل بلندترین کوه ها در هر یک از هفت قاره زمین است: اورست ، آکونکاگوا ، دنالی ، کلیمانجارو ، البروس ، مونت وینسون و هرم کارستنز. سرو درختی راست قامت و همیشه سبز و از شاه درختانِ اساطیری ایران است که در عرصههای گوناگون اساطوره، مذهب و ادب، شهرتی مستغنی از هر تعریف دارد. از پیگمنت اولترامارین (Ultramarine Pigments) در صنایع مختلف مانند لاستیک و پلاستیک، نساجی، ساخت جوهر، بتن و سیمان، کاغذ و صنعت چاپ، ساخت شوینده ها و مواد آرایشی و بهداشتی، ساخت مداد رنگی، مداد شمعی، اسباب بازی و…

در سال 1814 ، Tassaert نقاش شاهد تشکیل خود به خودی یک ترکیب آبی ، بسیار شبیه به آبی اولترامارین (Blue Ultramarine) ، در یک کوره آهک در سنت گوبین بود، این کشف و مشاهده او باعث شد در سال 1824جایزه ای برای تولید مصنوعی رنگ گران بهای آبی لاجوردی را از سازمان توسعه صنعت ملی فرانسه را دریافت کند. در حالی که گیمت روند کار خود را مخفی نگه می داشت، گملین مقاله خود را منتشر کرد و بدین ترتیب مبتکر صنعت “اولترامارین مصنوعی” شد.

نهایتا از سال ۲۰۰۷ باری دیگر این پروژه روی کار آمد و سال ۲۰۱۵ به اکران رسید. نمیشود. کافی است برای امتحان یک روز که از مسیر دربند به شیرپلا قصد کوهپیمایی داریم به یکی از مسیرهای خاکی و فرعی کوهستان منحرف شویم تا مکانهایی بکر و زیبا را کشف کنیم. قرن 15) مشخص شد که سنگ لاجورد به دلیل هزینە بالا، فقط برای آثار هنری با ارزش استفاده می شد. بنابراین با استفاده از چنین روش هایی سبک کار هنرمندان نیز مشخص می شود. با این روش مشخص شد که لاجورد یکی از رنگدانه های آبی به کار رفته در نگارگری ایرانی در سده های میانی و نقاشی های جهان اسلام بوده.

همانطور که قبلا هم اشاره شد پودر لاجورد یکی از اولین منابع تولید رنگ آبی برای انسان بوده و کاربرد وسیعی در نقاشی و خلق آثار هنری توسط انسان داشته، از نقاشی های باستانی روی دیواره غارها در افغانستان تا شاهکار های هنری نقاشان برجسته و به نام امروزی در ایتالیا و فرانسه. برای مثال، میتوان احتمال داد که خاستگاه لاجورد به کار رفته در اثر هنری ترسیم شده توسط یان ون ایک، نقاش بلژیکی قرن 15 (of Adoration Lamb Mystic the) همانی باشد که توسط میکل آنژ استفاده میشد و یا این که در لایه های رنگ آبی به کار رفته، پایینترین لایه با ضخامت زیاد از جنس آزوریت (سنگ ارمنی) و آخرین لایه با ضخامت کم از جنس لاجورد است.

در حال حاضر، کشورهای برازیل، زیمبابوه، زامبیا و کلمبیا بیشترین معادن زمرد را در اختیار دارند و تولیدات شان در سطح جهانی بیشتر است، مجموع درآمدهای شان از همین جواهر به ارزش ۴ میلیارد دالر است، در مقابل افغانستان سالانه به ارزش ۵۰ میلیون دالر زمرد پنجشیر را پس از صورت نمودن به فروش رسانیده، بخش زیاد این سنگ قیمتی غیرقانونی به پاکستان قاچاق میشود. در حقیقت این سرزمین، کشوری مرتفع است که رشته کوه پامیر آن را پوشانده است، ولی در شمال کشور، منطقه پست فرغانه وجود دارد. شفقنا افغانستان-در جوار روستای صیاد بگرام استان کاپیسا در شمال افغانستان، کوهی قرار دارد که «ریگ روان» نامیده شده است.

این روستا در دهستان دوهزار قرار دارد و جمعیت آن براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ کمتر از سه خانوار بوده است. به سایت هر شرکت مسافر بری و تور گردانی سر می زدی، برنامهٔ سفر به کشورهای همسایه مثل ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و کمی آن طرفتر، گرجستان حتی کشورهای شرق آسیا را می دیدی، غیر از تاجیکستان. سودان هم ادعای برعکس این را قبول دارد و مرزی که در سال ۱۹۰۲ کشیده شده را مرز اصلی میداند و به این ترتیب هر کدام این منطقه را متعلق به دیگری میداند.

از این روش برای تحقیق در مورد سه اثر نگارگری متعلق به کتاب یوسف و زلیخا منسوب به دورە صفوی (قرن دهم هجری) در موسسە مطالعات تاریخ معاصر ایران استفاده شد و نتایج حاصل، دال بر استفاده از رنگدانە لاجورد به عنوان رنگ آبی در این تصاویر بودند. برای مشاهده و خرید محصولات ساخته شده از سنگ اصل لاجورد اینجا کلیک کنید. تاجیکان مسلمانند. بیش از ۹۰ درصد مردم تاجیکستان مذهب سنی حنفی دارند و کمتر از ۵ درصد آن ها، شیعهٔ اسماعیلی هستند.

با استفاده از روش های علمی پردازش و تجزیه و تحلیل ذرات مثل پراش پرتو ایکس (XRD) به صورت (SR-XDR)، طیف سنجی مادون قرمز (FTIR) به صورت (FTIR-μSR) و نیز ترکیب روش های میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) با طیف سنجی پراش انرژی (EDS) به صورت (SEM-EDS) می توان به ساختار و منشا رنگ ها و ماهیت رنگ مثل: نوع رنگدانه، چسب، ناخالصی، سن، روش ترکیب و درصد رنگدانه و ترکیب های حاصل از انواع واکنش ها پی برد. نزدیک به ۱ درصد را هم شیعیان دوازده امامی تشکیل می دهند.

به زودی مقدار نسبتا زیادی از آن تهیه شد و در نتیجه قیمت ها شدیدا کاهش یافت و الترامارین به عنوان یک رنگ برای اهداف عمومی انتخاب شد. سرانجام پیامبر(ص) تصمیم گرفت برای جنگ از شهر خارج شود. شاید قره بابا یک تدفین دوره قبل از میلاد بوده که طی اجرای مراسمی در اینجا دفن نمودند و نام پهلوان را بدان اطلاق کردند. در جلسه فوق ضمن قرائت گزارش ارسالی از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه، هماهنگ کننده برنامه (سرپرست) آقای همایون موید زاده ضمن ارائه شرحی از سابقه کوهنوردی خود و مدارک دوره های آموزشی گذرانده شده خود توضیحی در مورد چگونگی شرکت افراد و برنامه ریزی صعود وهمچنین شرح کاملی از بروز حادثه ارائه نمود.

در ادامه آقای مهدی عباسی عضو تیم نیز توضیحاتی درباره برنامه و روز حادثه فوق ارائه نمودند. به ارتفاع 6726 متر در روز 31 اردیبهشت 1396، بخش جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به منظور بررسی خطاهای تیم مذکور که موجب سرانجام ناخوشایند درگذشت نامبرده گردید اقدام به برگزاری جلسه کارشناسی با حضور دو عضو دیگر این تیم سه نفره شامل آقایان: همایون مویدزاده و مهدی عباسی نمود. پیرو حادثه کوهنوردی در منطقه پامیر کشور تاجیکستان که منجر به فوت مرحوم “احمد نیک بیان” گردید پس از بازگشت همنوردان وی از منطقه، فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با فراخوان اعضاء تیم و جمعی از کارشناسان ورزش کوهنوردی و هیمالیانوردی کشور جلسه نقد و بررسی حادثه فوق را در محل فدراسیون کوهنوردی برگزار نمود.

1- دودکش آتشفشاني مجرايي است که به وسيله آن مواد آتشفشاني از درون زمين به سطح آن راه مي يابند. اصل وی از قصبه نوای مازندران و از بزرگان آن سامان بود. از سال ۱۳۰۶ خورشیدی (۱۹۲۷ میلادی) تغییر تدریجی خط از فارسی به الفبای لاتینی آغاز شد تا اینکه در ۱۳۰۸ خورشیدی (۱۹۲۹ میلادی) خط لاتینی رسمیت یافت و در ۱۳۱۹ خورشیدی (۱۹۴۰ میلادی) الفبای سیریلیک جای آن را گرفت. فرایند ساخت مصنوعی رنگ آبی اولترامارین توسط Jean Baptiste Guimet (1826) در فرانسه و Christian Gmelin (1828) استاد وقت شیمی در توبینگن آلمان ابداع شد.

در 1828، J.B. Guimet در فرانسه و C. Gmelin در آلمان مستقلا ً فرایندهای مشابهی را برای ساخت مصنوعی آن به دست آوردند. برای آنکه گازهای گوگردی قله اذیتتتان نکند میتوانید از اسکارف یا شال برای بستن دهان و بینیتان استفاده کنید. در قسمت اول، با شما از کلیات و مقدمات سفر خواهم گفت. در نخستین تماس، او به تصور اینکه من خواهان استفاده از امکانات کشورهای همسایه هستم، خواست به خیال خودش تیر خلاص بزند و گفت که در این سفر، خبری از تفریحات مخصوص کشورهای همسایه نیست؛ یعنی اگر به دنبال آن تفریحات هستی، بیخیال این سفر شو.

از اونجا ما مطمئن نبودیم که چه اتفاقی خواهد افتاد اما امیدوار بودیم که این صعودها در چند روز بعدی ما رو به فلات قله و سپس خود قله برسونه . اگر افزايش دما به همين ترتيب ادامه يابد، شايد جهان در قرن بيست و يكم با مسايلي چون آب شدن يخ هاي قطبي، بالاآمدن آب اقيانوس ها و به زير آب رفتن بخشي از خشكي ها روبه رو شود. در تاجیکستان بیش از ۸۰ گونه پستاندار، بیش از ۳۶۵ گونه پرنده، ۴۹ گونه خزنده، تقریباً ۴۰ گونه ماهی و بیش از ۱۰ هزار گونه حشره زندگی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید