کوه خواجه مکانی شگرف در دل هامون(زابل، استان سیستان و بلوچستان)

همه مصوبه ها را تقسیم کرده اند ٬ و فقط ته دیگش برای ما مانده است ٬ ما بابت این چرت ناگهانی که باعث از دست دادن حق شما مردم از مصوبه ها شده و ضمن آرزوی صبر جزیل از همه کسانی که مصوبه درد گرفته اند معذرت خواهی کرده و قول می دهیم گل هم بر سر بمالیم و با تمام قوا گریه کنیم٬ البته شما مردم خیلی هم باید ممنون ما باشید که در همین حالت چرت کاری کردیم کارستان و از نور آباد و الیگودرز جلو افتادیم و در اینجا همدری خود را با مردم داغدیده و مصوب ندیده نور آباد که باید اکنون شورآبادش باید نامید اعلام و همچنین قول میدهیم همچون صاحبان عزا در مجلس ختم مصوبه در الیگودرز حضوری کامل داشته باشیم ٬ کمی گریه کنیم و حداقل بتوانیم چای پخش کن مجلس باشیم .

ملت سلحشور ٬ انقلابی و بی نوای کوهدشت ٬ با کمال تاسف و تاثر فراوان فقدان دیپلماسی و مدیریت را در این شهر به شما تسلیت می گوئیم ٬ ما مدیران با خیال و بی خیال با اعلام اینکه در این زمینه هیچ گونه تقصیری نداریم توپ را با شوت بلند و هوایی با سیستم ۲-۴-۳ به زمین حریف می اندازیم ٬ به نظر مبارکتان می رسانیم در زمانی که داشتند مصوبه پخش میکردند یه چرت لعنتی باعث شد که از قافله عقب بمانیم و بعد که متوجه شدیم دیدم ای داد بیداد ٬ ای هوار ! طالبان در هفتههای اخیر حملاتش را بر بخشهایی از این ولایت از جمله شهرستان نجراب شدت بخشیدهاند.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، حسن امینیزاده در جمع خبرنگاران، از کارشکنی مدیران سازمان انتقال خون لرستان در روند احداث و راهاندازی مرکز انتقال خون شهرستان کوهدشت به شدت انتقاد کرد. رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوهدشت، تصریح کرد: متاسفانه چندی پیش مشخص شد که مدیران سازمان انتقال خون لرستان در نامهای خطاب به مدیران ارشد، درخواست قانونی ما را زیادهخواهی توصیف کرده و نوشتهاند، شبکه بهداشت و درمان کوهدشت در ذهن مردم توقع بیجا ایجاد کرده است چرا که این شهرستان، شرایط احداث و راهاندازی مرکز انتقال خون را ندارد ! سوال من این است که آیا درخواست احداث و راهاندازی یک مرکز انتقال خون در شهرستانی مثل کوهدشت، زیادهخواهی است ؟

درخواست احداث مرکز انتقال خون در کوهدشت زیادهخواهی است؟ اگر به دنبال تفرجگاهی زیبا در دامنه های زاگرس هستید حتما باید سری به منطقه بلوران درب گنبد، در نزدیکی شهر کوهدشت بزنید. به گزارش پایگاه خبری گلونی، غار بتخانه در موقعیت جغرافیایی ۴۱،۲۵،۳۳ درجه عرض شرقی و ۳۸،۴۶،۴۷ درجه طول شمالی و در ارتفاع حدود ۱۵۰۰ متری در ۲۱ کیلومتری جنوب شرقی شهر کوهدشت و در گردلکوه یا دمچهر واقع است. این کوه در فاصله 30 کیلومتری جنوب مرکز گواتمالا سیتی، پایتخت این کشور قرار دارد. انار کوهدشت یکی از مرغوبترین و خوشمزهترین انارهای ایران است اما این انار فقط در لرستان به نام کوهدشت عرضه میشود در خارج از استان به آن هر چیزی میگویند جز انار کوهدشت.

عبدالجلیل قزوینی در جای دیگری هم از «دهخدای فخرآور هشتوردی و پسرش جمال الدین عبدالصمد غازی شهید» یاد کرده اما راجع به چگونگی شهادت او مطلبی نگفتهاست. این پروژه تنها پروژه ایران است که کلنگ آن برای آنکه باعث مطالبهای از سوی مردم لرستان نشود به جای مبدأ در مقصد طرح به زمین زده شدهاست. آثار باستانی به جای مانده از ادوار کهن تاریخی نظیر قلعه فلک الافلاک در مرکز شهر خرم آباد، مجموعه پل های تاریخی پلدختر بر فراز رودخانه های کشکان و سمیره، بافت تاریخی 280 هکتاری شهر بروجرد و غارهای کلماکره و کوگان در پلدختر، نقوش صخره ای هومیان و میرملاس در شهرستان کوهدشت تنها بخشی از صدها اثر فرهنگی و تاریخی لرستان به شمار می آیند که در سرتاسر نقاط مختلف استان از گزند حوادث روزگار بر جای مانده اند.

اين پل تقريباً300 متر طول و 11 پايه داشته است كه در حال حاضر قسمتي از چهار پايه آن باقي مانده است. اكنون تمام رود سيمره از بستر ميان دو پايه آخري پل عبور ميكند كه تاق آن نيزشكسته است. بنابر یافته های زمین شناسان، احتمالا یکی از علل پیدایش آتشفشان های سهند، تجدید فعالیت های گسل سلطانیه-تبریز است که از منطقه سهند عبور می کند. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی مفید در مورد پدیده آتشفشان ارائه دهیم و آتشفشانهای فعال در ایران و جهان را نیز نام بردیم.

از جمله اهداف ساخت این آزادراه کاهش تصادفات، کاهش زمان سفر و همچنین صرفه جویی سالانه ۴۰۰ میلیارد ریال در مصرف سوخت، کاهش ۶۰ کیلومتری طول آزاد راه نسبت به مسیر قدیمی خرمآباد – پلدختر – اندیمشک، کاهش بار ترافیکی و افزایش سرعت مطمئن در این محور عنوان شده است. باطلاع مردم داغديده كوهدشت مي رسانيم كه تعدادي ساز و دهل جهت اجراي مراسم چمري براي مصوبه موجود مي باشد كه داوطلبان مي توانند براي نواختن استفاده نمايند ٬ اكيداً تاكيد مي گردد همراه با چمري به هيچ عنوان از حركات موزن استفاده نگردد . واقعا مردم کوهدشت لایق نیستند که انارشان در بهترین شکل معرفی شود؟

کوه خواجه همچنان در بین مسلمانان هم مقدس است چرا که مدفن خواجه مهدی از نواده گان امام علی است طبق روایات مردمی خواجه مهدی در قرن دوم هجری والی کرمان بود که در سفری وارد سیستان شد که توسط سارقین سمرقند به شهادت رسید و از انجا که بهترین نقطه و مرتفع ترین نقطه دشت سیستان که کوه خواجه است، وی را بر فراز کوه بردند و در ضلع شمالی کوه دفن کردند و از آن به بعد این کوه به اسم کوه خواجه مهدی و به تدریج کوه خواجه تغییر نام پیدا کرد.

آنها حتی چند بنر و چند عکس و نوشته را در حق یکی از بهترین محصولات کشاورزی لرستان دریغ میکنند. اصلاحطلبان از اتمام تعیین راهبردها خبر میدهند و البته وارد مصادیق نشدهاند، اما این شبها در هر محفل و جلسهای، سخن از چهرههایی است که خود را برای انتخابات آماده میکنند. اما مهم آن است که به یاد داشتهباشیم این فقط داستان نیست. رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوهدشت گفت: حدود 2 سال پیش به نماینده سازمان انتقال خون لرستان پیشنهاد دادیم تا در شهرستان کوهدشت، یک مرکز انتقال خون راهاندازی شود اما نه تنها این خواسته اجابت نشد بلکه در این مسیر، کارشکنی هم صورت گرفت.

مرکز شهرستان کوهدشت، شهر کوهدشت بوده و ساکنان کوهدشت اکثرا به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. غار ميرملاس – كوهدشت: اين غار در دره (مير ملاس) در كوه (سرسرخن) در فاصله 30 كيلومتري شهر كوهدشت واقع شده است. عضو فعلی شورای شهر تهران، در دوران اصلاحات شهردار منطقه٣ تهران و استاندار کهگیلویهوبویراحمد بود. لرستان یکی از کهن ترین زیست گاه های بشر در دوران پیش از تاریخ به شمار می آید.

درست مثل یک ماکت سه بعدی از یک کوه آتشفشانی در دوران ماقبل تاریخ. دره غار ويزنهار – كوهدشت: كوهه (ويزنهار) رومشكان از توابع كوهدشت سه دره عميق با چين خوردگيهاي گوناگون دارد. به فاصله يكصد متري جنوب اين پل ، آثار يك پل ديگر كه به دوره قبل از اسلام و مربوط به عهد ساسانيان باقي مانده بين اين پل و آثار به جاي مانده پل ساساني كشگان ، پل جديدي ساخته شده است.

به همین دلیل دسترسی از این سمت غیر ممکن است و از طرف جنوب و غرب به دیواره های دفاعی محدود می شود. در این بازدید احمد فتایی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان طی سخنانی کوتاه اظهار داشت : اداره کل ارشاد لرستان با پشتیبانی از تولیدات فاخر هنرمندان در حوزههای مختلف همواره خود را اصلیترین حامی جامعه هنرمندان این استان میداند و در این راستا تمام قد آماده همکاری در راستای برگزاری جشنوارهها و رخدادهای مهتلف فرهگی و هنری در سطح استان و شهرستان کوهدشت است. کوهی به معنا مکان گرم در زبان پارسی که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب میکند.

دیدگاهتان را بنویسید