کوه بیستون افسانه شیرین و فرهادو معرفی مناطق دیدنی بیستون

صفه ماد هم بنایی قدیمی از دوره مادها است که در زیر کتیبه حجاری داریوش در بیستون به جا مانده است و پژوهشگران آن را به دوران ماد نسبت میدهند. با این حال شکل تاقدیسی بیستون در پای آن ودررخساره آهک ژوراسیک تا حدودی حفظ شده است. ساعت 5 صبح از خواب بیدار شدیم و قرار بود با ماشینی که از روز قبل هماهنگ شده بود به پای کوه برویم. در ژوئن سال 2006 میلادی، تیمی 14 نفره از موسسه کشف و جست و جوی باستان شناسی الهیات به سرپرستی باب کرنو راهی ایران شدند، چرا که احتمال قرار گرفتن کشتی نوح در رشته کوه البرز وجود داشت.

بررسیهای زمین شناسی در نقاط مختلف دنیا، نابود شدن و مرگهای دسته جمعی موجودات زنده را بر اثر حادثه ای غیر منتظره نشان می دهد. اصحاب کهف و مقایسه آن با نمونههای مسیحى و همچنین تطبیق آن با برخى دانستههای تاریخى، توجه خاورشناسان را به خود جلب کرده است، چنانکه از زوایای مختلف درباره این موضوع به تحقیق پرداختهاند. این نشان می دهد که اقوال مختلف در مورد موقعیت جغرافیایی کشتی، متفقند. این مراتع و چراگاههای کوهستانی که “یایلا” نام دارند، هنوز هم نشان دهنده پیوند مستحکم مردم ترکیه با فرهنگ سنتیشان است.

این در حالی است که گمان می رفت در زمان حضرت نوح، آهن و آلومینیوم هنوز به مرحله کشف و استخراج نرسیده باشد. و به هیچ وجه بیان موقعیت خورشید برای مشخص کردن موقعیت غار نمی باشد زیرا این روشی مناسب برای تعیین موقعیت غار نمی باشد و از طرف دیگر تابش نور خورشید در شرایط خاص باعث ایجاد تغییر خاصی برای افرادی که در درون غار بوده اند، نمی شود. اسناد و مدارک نشان میدهد که تا قرن ۱۳ هیچ فردی موفق به فتح آرارات نشده بود و یکی از اصلیترین دلایل شرایط سخت آب و هوایی بوده است.

تصویر برداری های راداری نشان داده که در محل تصادم کشتی با صخره به هنگام فرود آمدن یا به عبارت دیگر به گل نشستن، نوارهای آهنی یا تیرهای فلزی کج شده اند. مخروط کوچكتر این کوهستان، معروف به آرارات کوچک یا ماسیس 3952 متر بلندا دارد و در جنوب شرقی قله اصلی واقع شدهاست. شهرستان ساوجبلاغ با وسعتی معادل ۲,۸۰۰ کیلومتر مربع در شمال استان البرز در عرض شمالی ۴۵/۳۵ تا ۵۰/۳۲ و طول شرقی ۴۵/۳۵ تا ۵۵/۵۰ واقع شدهاست. در کتاب آفرینش در عهد عتیق از آرارات به عنوان محل به خاک نشستن کشتی نوح پس از طوفان ذکر شدهاست.

3-3- واحد دگرگون یافتۀ ماسوله تفکیک این واحد به دلیل گسترش رسوبات دگرگون یافتۀ پرکامبرین است که این امر در جنگل های شمال نادر است. حرکت آنان از کنار حرّه شرقي، از جنوب به شمال بوده است. بر روی این تابلوی سنگ آهکی، در سمت چپ، تصویر رشته کوههایی دیده می شود که در کنار یک تپه و سپس یک کوه آتشفشان قرار دارد. احمد، در عملیات والفجر ۸، در حالیکه فرماندهی مهندسی پشتیبانی جنگ در جهاد سازندگی تهران را بر عهده داشت، به همراه سردار شهید «حجت ملاآقایی»، ماموریت شناسایی را در کنار رود «خین» انجام داد و همراه با سنگرسازان بیسنگر گردان ۳ سید الشهدا (ع)، وارد میدان عشق و مبارزه گشت و در کنار همان رود، شربت وصال و قرب جاودانی را نوشید تا جاری همیشه تاریخ بماند.

رسول خدا صلي الله عليه وآله همراه چند تن از يارانش، پس از درگيري سختي، خود را به آرامي به سمت شِعْب اُحد کشاندند. جنوب مدینه همان قباست; جایی که رسول خدا ـ ص ـ در وقت هجرت از مکه به مدینه از آن ناحیه وارد مدینه شدند. امروزه به جهت گسترش شهر مدینه این کوه در داخل شهر قرار گرفته است. بر پایه معلومات ریاست معادن ولایت سمنگان، معدن سلفر این ولایت در یک منطقه به نام کوه گوگرد، در ۱۵ کیلومتری جنوبغرب شهر ایبک قرار دارد.

آند به شکل زنجیرهای در راستای کرانهٔ باختری آمریکای لاتین قرار گرفته و بیش از ۷ هزار کیلومتر درازا دارد. لوازم خریداری شده را درهتل گذاشتیم و با فرارسیدن زمان شرعی مغرب برای ادای نماز مغرب و عشا به مسجدی در نزدیکی هتل رفتیم. در نزدیکی محل فرود کشتی در بالای تپه، لوحه ای کشف شد که ادعاهای باستان شناسان را به طرز زیبایی اثبات کرد. وی مسلمانان را موعظه و به جهاد امر کرد و پیروزی آنان را در گرو صبر دانست. ما نیز کرامپون ها را به کفش هایمان بستیم و آماده ی حرکت شدیم.

وی همچنین از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، پیش و پس از انقلاب اسلامی بوده است و نیز هم اکنون، امامت نماز جمعه شهر مقدس قم را بر عهده دارد. لازم به ذکز است که 98 درصد جمعیت ترکیه مسلمان و اکثریت آنها نیز اهل تسنن هستند و تعداد کمی شیعه در شهرهاي ارزنجان، سيواس وجود دارد كه تركها آنان را علوي ميخوانند و طبق صحبتي كه با اكثر پيروان شافعي و حنفي داشتيم اينان هيچ مشكلي بين خود و علويان نميديدند و آنان را برادر خود ميخواندند كه نمونه خوبي براي حفظ وحدت در جامعه اسلامي بشمار ميرود كه به صورت كاربردي و عملي مشاهده مي شد.

البته فقط اعضای گروه ما شیعه بودند و الباقی جمعیت مسجد که تعدادشان حداکثر 10 نفر بود اهل تسنن و از فرقه شافعی بودند. اهل تسنن نماز را در 5 وقت صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشا بجا می آورند. مناطق اطراف آغری (آرارات)، زیبائی طبیعی خود را همچنان حفظ کرده و بومیان این منطقه کماکان سبک زندگی سنتی خود را دنبال میکنند. من تا به حال در طول مدت فعالیتم، هرگز چنین شیء عجیبی در یک عکس هوایی ندیده بودم.» پس از آن یک گروه کاوشگر آمریکایی نیز به منطقه مورد نظر اعزام شد، ولی حتی با انجام تحقیقات کوتاه مدت، نتوانست اطلاعات قابل توجهی بدست آورد.

به علت تداخل و گسلی بودن، پایداری آنها نیز ضعیف است. آنها را نمىداند پس در باره ايشان جز به صورت ظاهر جدال مکن و در مورد آنها از هيچ کس جويا مشو . بلوک های سنگی تراشیده و لاشه سنگ به همراه ملاط گچ ساخته شده است در دو طرف این صفحه تراشیده ، چند سکوی پله دار خشن در سنگ کنده شده که از آنها برای نشستن به هنگام تراشیدن دیواره استفاده می شد. پس از آن به اصفهان رفت و از محفل درس اساتید بزرگ و فرهیخته آن دیار استفاده های فراوان و شایانی برد. چون کوه قاف را اصل کوهها نهاده اند اگر چه این از عقل دورست این قدر شرح آن نوشتن در خور بود (نزهة القلوب ص 198)- بعضی کوه البرز را کوه قاف شمردند (نزهة القلوب- ص 190) و در قرآن مجید آمده است «ق و القرآن المجید» (سوره ق آیه 1) بعضی از مفسرین در تفسیر آن آورده اند که «ق» نام کوهیست که صفتش در بالا ذکر شد (ابوالفتوح ج 1ص 131 و نیز رجوع شود به کتاب کشف الاسرار ج9 ص 273 و فخر رازی ج 7 ص 411 و بیضاوی ج 2 ص 455 و منهج الصادقین ج 3 ص 163).و نیز آورده اند که «ذوالقرنین» (اسکندر- پسرخاله حضرت خضر) گرد عالم می گشت تا بکوه قاف رسید و گرد کوه قاف کوههای خرد دید.

تمامی وسایل را به هتل اصفهان بردیم اين هتل به خيابان اصلي شهر نزديك است. گفتنی است که در فاصله 25کیلومتری از شهر کرمانشاه، کاروانسرایی با نام کاروانسرای عباسی وجود دارد. بالاخره ساعت 30/6 با ماشین دیگری كه توسط سرپست و آقاي نصيري پس از جستجو زياد، از مقابل قهوه خانهي خيابان پشتي پمپ بنزين داخل شهر كه تنها پمپ بنزين داخل شهر است، تهيه شده بود، راه افتادیم و از جادهای که روز قبل آمده بودیم به طرف کوه آرارات روانه شدیم. حدود 3 ساعتی استراحت کردیم و ساعت 18 برای هواخوری و خرید مقداری مواد غذایی و هماهنگی با راننده ماشین که میخواست ما را به دامنه کوه آرارات ببرد از هتل بیرون رفتیم.

پیامبر اسلام فرمود: « هنگامی که خداوند اراده کرد قوم حضرت نوح را هلاک کند، به نوح فرمان داد کشتی بزرگی بسازد. دامنه های شمالی این کوهها به اقلیم ساحلی دریای خزر و دامنه جنوبی آن به اقلیم ایران مرکزی مشرف می باشد . جبهه جنوبی کوه، ایمنترین و آسانترین مسیر صعود به قله است که بهترین راهها و مواصلات ارتباطی و امنیتی را داراست. کشف مقادیر قابل توجهی فضولات حیوانات که به صورت فسیل در آمده اند و از ناحیه خسارت دیده کشتی به بیرون رانده شده اند ، فرضیه ما را بیشتر به واقعیت نزدیک کرد.

پیامبر که از طریق عمویش، عباس بن عبدالمطلب، از حرکت قریش اطلاع یافته بود، پس از مشورت با یاران خود آماده جنگ شد و به همراه هزار نفر از مسلمانان از مدینه بیرون آمد. گفت: این ضریح طی تشریفاتی از طرف ایرانیان و حمایت شاه قاجار با همکاری و موافقت سلطان عثمانی به مدینه حمل گردید و در محل معروف به قبه اهل بیت نصب گردید. در سال ۱۹۹۱، یک عدد میخ پرچ فسیل شده با حضور ۲۶ نفر محقق در بقایای کشتی کشف شد. در سال ۱۹۵۹، یک خلبان ترک، براساس مأموریت محول شده، چندین عکس هوایی برای مؤسسه ژئودتیک ترکیه برداشت.

یک ساعت بعد در ارتفاع ۴۴۰۰ متر توقف کردیم تا برای هم هوایی مدتی در آن ارتفاع بمانیم. در طول تاریخ افراد بسیاری به دنبال یافتن کشتی نوح بودند اما هیچ یک موفقیتی کسب نکردند تا اینکه این کشتی در سال 1959 در طی یک عکس برداری هوایی به صورت اتفاقی پیدا شد و توجه مردم جهان را به خود جلب کرد. دیگر از هیچ کس درباره اصحاب کهف سؤال مکن:«ولا تَستَفتِ فیهِم مِنهُم احَدا» زیرا علم خداوند تو را از هر چیز بینیاز می کند. و مجددا چادرها را بر پا کردیم. هنگامی که مأموریت به پایان رسید، در میان عکس های او تصویری جلب نظر می کرد که بیشتر شبیه یک قایق بود تا چیزی دیگر، قایقی بزرگ که بر سینه تپه ای، در فاصله بیست کیلومتری کوههای آرارات آرمیده بود.

دیدگاهتان را بنویسید