کوه بیرون مهد علم و اندیشه

دخانیات سورک در فاصله ۱۰ کیلومتری ساری- نکاء واقع شده از محوطه به وسعت ۱۱۰۰۰۰ متر مربع در واحد کارخانه عمل آوری و انبارها نگهداری و خرمنگیری مستقر میباشد که ظرفیت کارخانه جدید ریدرائینگ ۵/۷ تن در ساعت با دستگاههای مکانیزه جدید با واحد آزمایشگاه کنترل کیفی مدرن احداث گردیدهاست . پیش از انقلاب اسلامی ایران، این منطقه که جزء زمینهای ماترک رضاشاه بود، توسط عبدالرضا پهلوی توسعه یافت و در آن فرودگاه، کشاورزی مکانیزه و پناهگاه حیات وحش احداث گردید. ناهمواری میانی که قسمت عمده سطح حوزه را تشکیل میدهد و از جلگه نسبتاً هموار آبرفتی تشکیل شدهاست که با شیب ملایم به سمت شمال و دریای مازندران کشیده شدهاست.

در دامنه شمالی نیز همین جریان گدازه، مخروطی با شیب تند و بسیار مشخص را شکل داده که از آن، جریان گدازه با عظمت خیلی زیاد بیرون آمده است. شیب درهها و وادیهای منطقه نیز به همین سمت است و چند وادی مانند عقیق، بَطْحان و مَهْزور که از درون و اطراف شهر میگذرند، به تدریج به یکدیگر میپیوندند و از جنوب این کوه به سمت شمال غرب آن و از نزدیک کوه عَینَین در دامنه آن ادامه مییابند و به پشت احد به سوی دریای سرخ میروند.

جالب است بدانید که حجاران پس از پایان کار، از هر پله که پایین میآمدند، آن را نابود میکردند و امروزه فقط آثاری جزئی از این پلکان به چشم میخورد. مسیر جابجایی کاروانها به سمت جاده چالوس از میان روستای کرج که در دوره قاجار ساخته شده است امروزه جای خود را به بزرگراه داده است.این مسیر تهران را به کرانههای دریای خزر از طریق تونل کندوان که در سال ۱۹۳۸ احداث شد، متصل میکند.یکی دیگر از راههای اصلی که از میان کرج میگذرد بزرگراهی بود که تهران را به آذربایجان و گیلان متصل میکند.

آن سوی نامواژگان: واژهشناسی تاریخی اماکن دو سوی البرز در حوزههای زبان طبری (مازندران، گلستان، گیلان شرقی، البرز (تالقان)، تهران (قصران داخل)، قزوین (الموت)). مردم سورک به گویش ساروی که گویشی از زبان مازندرانی است صحبت میکنند. خود، ساده زندگي مي کرد و لباس کرباس بر تن مي نمود و در پاسخ آنان که به وي اعتراض مي کردند که چرا از لباس بهتري استفاده نمي کني و بيشتر به خود نمي رسي مي گفت: فرزندم مشغول تحصيل است بايد طوري زندگي کنم که بتوانم مخارج تحصيل او را فراهم کنم. آری آری جان خود در تیر کرد آرش/کار صدها،صد هزاران تیغه ی شمشیر کرد آرش/تیر آرش را سوارانی که می راندند بر جیحون به دیگر نیم روزی از پی آن روز نشسته بر تناور ساق گردویی فرو دیدند و آن جا را از آن پس ،مرز ایران شهر و توران نام کردند.

25 روز است که در روستای “بلوران” نفت نیست. همچنین بعید نیست كه برخی از بقایای ویران شده موجود در كوه صفه متعلق به بنای آتشكده باشد. در سمت غرب كوه صفه نيز شاه كوه قرار گرفته و پس از آن بلوك لنجان آغاز ميگردد. از گونههای مهم گیاهی میتوان از ممرز؛ راش؛ توسکا؛ انجیلی و لیلکی و از گونههای مهم جانوری میتوان از گوزن زرد؛ مرال؛ شوکا؛ گربه جنگلی و قرقاول نام برد. در بسیاری از موارد در ذکر نام پدران صاحب مرقد تا اتصال به معصوم از باب اختصار در نسب، نام یک یا چند واسطه حذف شدهاست.

ترک خوردن تعدادی از ساختمانهای کوهدشت/ مردم در فضای باز بخوابند نور محمد فردی بیرانوند، فرماندار کوهدشت با اشاره به ترکخوردگی تعدادی از ساختمانهای مسکونی کوهدشت گفت: از مردم کوهدشت تقاضا داریم آرامش خود را حفظ کنند و حتیالامکان در فضای باز بخوابند. پس از يك كيلومتري كه به سمت گردنه اومديم جاده بخاطر ريزش بهمن ديگر مسدود بود و يك گريدر و يك لودر در حال تميز كردن جاده بودند و پيمان ثروت و گروهي كه جلوتر آمده بودند و همچنين اسكي بازان در كنار لودر ديگري ايستاده بودند كه پيكر بي جان مرحوم فرشاد خليلي بر روي بيل لودر بود و منتظر بودند كه جاده باز شود .

از آنجا که کوه دماوند به دلیل آتشفشان موجود در خود، همواره دارای دود و مه و بخار است از دیرباز به این نام خوانده می شود. این مجموعه آموزشی-پژوهشی در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی به صورت یک واحد آموزشی غیرانتفاعی به منظور ایجاد دورههای آموزش کشاورزی با نام مدرسه عالی مهندسی کشاورزی تأسیس گردید. عوامل تهدیدکننده: از مهمترین عوامل تهدید میتوان از اقزایش گونه گوزن زرد که خطری بالقوه برای گونههای اندمیک منطقه به حساب میآید نام برد. این پناهگاه زیستگاه یکی از نادرترین گونههای گوزن در جهان، یعنی گوزن زرد ایرانی است.

پناهگاه حیات وحش دشت ناز با مساحتی بالغ بر ۵۶ هکتار طی مصوبه شماره ۶۳ مورخ ۲۱/۵/۱۳۵۴ شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست این پناهگاه که در حدود ۵۵ هکتار وسعت دارد و در شمال شرقی ساری با فضایی از جنگلهای جلگهای قرار گرفته، از سال ۱۳۴۶ به صورت محل تکثیر گوزن زرد ایرانی درآمدهاست. دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری یکی از دانشگاههای دولتی ایران در استان مازندران است و تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری میباشد. این مجموعه تاریخی و فرهنگی در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۶۳ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این اداره زیر نظر شرکت دخانیات ایران و دفتر مازندران میباشد. این کارخانه از لحاظ موقعیت مکانی هماکنون در حاشیه شهر سورک قرار دارد، ولی به موجب ماده ۵ اساسنامه آن، مرکز اصلی این شرکت شهرستان ساری است. روستاهای بزرگی چون دارابکلاء (سورک)، چلمردی (نکا)، مراکز کشت ویرجینیا و روستاهای تیرتاش و لمراسک (بهشهر) و جامخانه (سورک) مراکز اصلی کشت باسمأ مازندران میباشند، که دارای بیش از ۵۰ سال سابقه توتونکاری میباشند.

در خصوص اهمیت معنوی بقعه عون بن علی، در تاریخ آمده است که حضرت مولانا ، از مسافرین و میهمانان خود که از تبریز می آمده اند تنها درخواست مشتی از خاک کوهستان عون بن علی و سرخاب را داشته است و چون مقدار این خاک های به میزانی می رسد که بتواند در آن دفن شود. احداث جاده ها، از بین بردن جنگل ها و استفاده نامناسب از اراضی کشاورزی در نواحی شهری و روستایی زاگرس همراه با گسترش شهرها و روستاها به ضرر دامنه ها، دره ها و دشت ها بوده است و از دیگر عوامل انسانی تغییر شکل ناهمواری ها در زاگرس، طی پنجاه سال اخیر به شمار می آید.

البته به تدریج از وسعت مزارع کاسته و تبدیل به اراضی غیر زراعی و عمدتاً مسکونی میشود. مي دانيم که مدينه در شمال مکه واقع است و طبيعي است اگر مسافري بخواهد از شهر مکه به مدينه بيايد، مي بايست از جنوب شهر مدينه وارد شود. ویژگیهای منطقه وجود دریای سحرانگیز گهرباران و دامنههای آرامش بخش و روحافزای کوههای البرز و نیز جنگل سرسبز و فرحانگیز میاندرود به همراه حدود ۲۷ نقطهٔ ثبت شدهٔ گردشگری، از قابلیتهای فراوان این منطقه در توریسم است.

دیدگاهتان را بنویسید