کوه الهه نمک 1 از جذابترین مکان هایی که باید ببینید!!!!

لازم به تذکر است که مکه در ناحیه جنوب مدینه قرار گرفته و دلیل این که دشمن از شمال وارد مدینه شده، این بود که در دره طولانى و بزرگ وادى القرى که راه بازرگانى شام را به یمن متصل مى ساخت، هر قسمتى که امکانات زندگى وجود داشت قبائلى از عرب و یهود سکونت گزیده اطراف خود را با سنگ محصور ساخته بودند، از سوى دیگر مدینه از سه طرف به شکل نعل اسب در محاصره کوه ها و مناطق سنگلاخى قرار گرفته و در نتیجه ارتش دشمن ناچار بود مدینه را از جنوب به سمت شمال دور زده و از ناحیه شمال مدینه که زمینى هموار داشته و نخلستان هم در آن جا نبود و از این رو براى جنگ مناسب به نظر مى رسید وارد شود.

در این آزمایشها که به «رادار اسکن» یا «اسکن های راداری» معروفند، معلوم شد که دو مخزن استوانه ای بزرگ که هر کدام چهار متر و ۲۰ سانتی متر بلندی و هفت متر و بیست سانتی متر عرض داشته اند و به دور هر یک از آنها کمربندی فلزی نصب شده بود، در نزدیکی تنها در ورودی کشتی وجود داشته اند. مقصد ما شهر ایغدیر و مسیر ما به سمت شمال شرق کشور ترکیه و در نزدیکی مرز این کشور با ارمنستان بود.

نزدیکترین شهرها به این آتشفشان به ترتیب عبارتند از : رینه ( در دامنه جنوبی ) ، پلور، دماوند و فیروزکوه ( در شرق ). گسترش گدازه ها و مواد آذر آواری در دماوند در حدود 400 کیلومتر مربع و در محدوده ای به طول ‘18 520 تا ‘59 510 و عرض “30 ‘04 360 تا “38 ‘48 350 را شامل می شود . رشته کوههای هندوکش به طول 600 کیلومتر در مرز دو کشور افغانستان و پاکستان از شرق به غرب امتداد یافته است. براساس آمار مرکز آمار ایران در سال ۲۰۰۶ میلادی استان کرمانشاه یک میلیون و ۹۰۲ هزار و ۷۶۰ نفر جمعیت داشته است و شهر کرمانشاه که مرکز این استان است با ارتفاع ۱۲۰۰ متر از سطح دریا و تقریباً با وسعت ۸۵۴۷ کیلومتر مربع دارای ۱۴ بخش، ۱۳ دهستان، ۸۵۰ روستا و جمعیتی بالغ بر ۹۷۰ هزار و ۳۶۲ است.

به گزارش ایسنا، آتشفشان “نیراگونگو” پس از نزدیک به دو دهه برای اولین بار فوران کرد و موجب شد هزاران نفر از ساکنان شهر گوما، منطقه را تخلیه کنند. در اینگونه آتشفشان که نمونه جالب آن آتشفشان پله در جزایره مارتینیک است، گدازه خیلی غلیظ بوده و موجب انسداد دهانه آتشفشان میشود. ایستگاهِ اولِ آن در پارکینگِ تله کابین قرار دارد و مسافران را تا ایستگاهِ گردنه باد بالا میبرد برای زیباسازیِ بیشترِ فضای پارک، یک آبشار مصنوعی در دلِ کوه جاسازی شده است. از این تعداد 360 آتشفشان در «حلقه آتش» رشته کوههای آتشفشانی که اقیانوس آرام را احاطه کردهاند، واقع شدهاند و 68 آتشفشان در کامچاتکاپنینولا و جزایر کوریل قرار گرفتهاند.

بسیاری از کوههای آتشفشانی در زون Ring of Fire قرار گرفته اند که یک زون لرزه ای و آتشفشانی است که اطراف اقیانوس آرام را در بر گرفته است. این کوه در رشته کوههای هیمالیا در مرز منطقه ی ساگارماتای نپال و تبت در کشور هند قرار گرفته است. اورست در حدود 50 میلیون سال پیش، هنگامی که هند با آسیای کنونی برخورد کرد و سطح هیمالیا را افزایش داد، شکل گرفت، با این وجود، از نظر فنی همچنان ادامه دارد، سطح آن باید افزایش یابد.

کوه اُحُد، که جنگ مهمّ اسلام و شرک در دامنه آن رخ داد، يکي از کوه هاي بسيار مهمّ و مشهور مدينه است و در پنج کيلومتري شمال شرقي اين شهر قرار دارد. این کوه در قسمت مرکزی رشتهکوه البرز در جنوب دریای خزر و از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد که به هنگام صاف و آفتابیبودن هوا، از شهرهای تهران، ورامین و قم و همچنین کرانههای دریای خزر قابل رؤیت است.

در زمان ساخت این قصر مناسبات حسنه سیاسی بین دولت افغانستان و آلمان برقرار بود و در امور شهرسازی و تعمیرات ۲۲ تن مهندسان دولت آلمان حصه گرفته بودند که از جمله ساخت قصر دارالامان در سال ۱۳۰۴ ه.ق تحت نظر مهندس والتر هارتن آلمانی آغاز و در سال ۱۳۰۶ تکمیل گردید و قصر مذکور بداخل تقریباً ۱۵۰ اتاق کوچک و بزرگ اعمار شده که تمام دستگاه دولتی دوره امانی از آن استفاده میگردند. به طور کلى اولين اکتشافات زمين شناسى با هدف يافتن ذخاير هيدروکربورى با مشارکت روسيه در 1967 آغاز و منجر به يافتن ذخاير بزرگ گازى شد.

لازم است برای ایمنی در برابر آتشفشان ابتدا در مورد پدیدههای همراه آتشفشان یادآوری مختصر شود . باید متذکر شوم که من همیشه دو تفنگچه به همراه داشتم، چه در افغانستان و چه در پاکستان، پولیس پاکستان تهدید ما را جدی گرفت و ما توانستیم از آنجا، جان سالم به در ببریم. در سال ۱۹۵۳، نهمین هیات اعزامی انگلیسی به سرپرستی جان هانت به نپال بازگشت. بنابر «بند هشن» روییدن آن هشتصد سال طول کشید و کوههای دیگر جهان, همه در مدت ۱۸ سال از این کوه روییدند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این کوه آتشفشانی پس از ۲۰ سال دوباره فعال شده و مواد مذاب آن به نزدیکی فرودگاه شهر گوما رسیده است.

زردکوه با ارتفاع ۴۲۲۱ متر در در نزدیکی شهرستان کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۷ نفر بودهاست. اگر کوهنوردی را دوست دارید، امیدواریم که با این 7 دانستنی جالب در مورد بلندترین کوه جهان، آن را هدف بعدی شما برای صعود قرار دهند. به دلیل قرار گرفتن در یکی از پرجمعیتترین نواحی کشور ژاپن، به عنوان یکی از خطرناکترین آتشفشانهای جهان شناخته میشود و اغلب به عنوان «وزووی شرقی» نامیده میشود.

بیش از 500 اتشفشان فعال در نواحی قاره ای و جزایر و هزاران آتشفشان نیز در زیر اقیانوسها قرارواقع شده اند. آتشفشان Kilauea همسایه کوچکتر او، به همان اندازه فعال بوده و تا زمانی که جریان گدازه های فعال وجود نداشته باشد، می توانید در اطراف این دو کوه پیاده روی و گردش داشته باشید. در اصفهان کلی مکان دیدنی و تاریخی وجود دارد. از این داستان سهروردی استنباط می گردد که درخت طوبی که مکان آن را روایات در بهشت عدن دانسته بودند، در کوه قاف واقع شده است.

اگر گدازه ویسکوز که سطح آن جامد باشد و با فشار مواد مذاب زیرین از جا کنده شود و از دهانه لبریز و روی دامنه سرازیر گردد، نیروی ثقل از یک طرف و خروج شدید گازهای متراکم و محبوس از طرف دیگر ، سبب تحرک بیشتر قطعات ریزشی و سوزان در شیبهای تند دامنه آتشفشان میشود . گازهای سرد گازهای سرد که به آن موفت Moffette هم گفته میشود گازی است که کمی از هوای معمولی گرمتر باشد. از اینرو گازهای آتشفشانی را از دو نظر میتوان تقسیم نمود . آتشفشانهای منقرض کوههای آتشفشانی است که هزاران سال است فعالیت آتشفشانی ندارند و به نظر هم نمی رسد در آینده فعال شونند.

دیدگاهتان را بنویسید