کوههای البرز شرقی

این کوه از مشاهیر جبال جهان است و ذکرش در قرآن بسیار آمده و موسی پیغمبر علیه السلام در آنجا نور الهی را بر سر درخت دید و شرف تکلیم یافت و به پیغمبری رسالت یافت. آن کوهی است نزدیک ایلة و نزدیک آن شهرکی است که به روزگار پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و به سال نهم از هجرت فتح شد. و ما با موسی، سی شب وعده گذاشتیم؛ سپس آن را با ده شب (دیگر) تکمیل نمودیم؛ به این ترتیب، میعاد پروردگارش (با او)، چهل شب تمام شد. و ما با موسی سی شب وعده گذاشتیم سپس آن را با ده شب دیگر تکمیل نمودیم، به این ترتیب، میعاد پروردگارش (با او)، چهل شب تمام شد.

۲- دوره ای است که از ۲۳ میلیون سال پیش آغاز شد و تا ۲ میلیون سال پیش ادامه داشت. در سال 2012، بیش از 16 میلیون گردشگر وارد این کشور شدند که 17.4 میلیارد دلار درآمد گردشگری بینالمللی را برای اقتصاد به ارمغان آورد. در سال ۱۹۹۴ محققان دریافتند که اورست به طور متوسط سالیانه ۴ میلیمتر رشد می کند. موسی علیه السلام و آن هفتاد نفر به کوه طور رفته و سی روز در آن جا به عبادت و روزه پرداختند، پس از آن خداوند امر کرد که برای کامل کردن عبادت ده روز دیگر نیز روزه گرفته و عبادت کنند.

در یک مورد نیز تعبیر “طُورِ سینینَ” وجود دارد که به آن قسم خورده و مفسران مقصود از آنرا همان طور سینا دانستهاند. بیابانی که حضرت موسی علیه السلام در آن بود، بیابان طور و قسمت جنوبی بیت المقدس بود. آیه ۱۴۲ سوره مبارکه اعراف به بخشی از زندگانی حضرت موسی (ع) (رفتن به کوه طور ) پرداخته است که در این مطلب به صورت تفصیلی به آن خواهیم پرداخت. ↑ سوره طه، آیه ۱۲-۱۳. ↑ سوره قصص، آیه ۲۹. ↑ سوره اعراف، آیه ۱۴۲-۱۴۵. ↑ سوره اعراف، آیه ۱۵۵.

↑ قمی، تفسیر القمی، ۱۴۰۴ق، ج۱، ص۲۴۶. قمی، علی بن ابراهیم، تفسیر القمی، محقق و مصحح: موسوی جزائری، سید طیب، قم، دار الکتاب، چاپ سوم، ۱۴۰۴ق. زکریا بن محمد قزوینی، آثارالبلاد و اخبارالعباد، ج۱، ص ۲۸۳، بیروت ۱۴۰۴/۱۹۸۴. ↑ ملاحویش، بیان المعانی، ۱۳۸۲ق، ج۱، ص۴۱۶. ۱۸. ↑ طبری، ترجمهی تفسیر طبری، ج۷، ص۱۷۴۵، چاپ حبیب یغمایی، تهران ۱۳۶۷ش. ↑ مغنیه، تفسیر الکاشف، ۱۴۲۴ق، ج۷، ص۵۰۹. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ اول، ۱۳۷۴ش.

شیخ صدوق، علل الشرائع، قم، کتابفروشی داوری، چاپ اول، ۱۳۸۵ش. بحرانی، سید هاشم، البرهان فی تفسیر القرآن، تهران، بنیاد بعثت، چاپ اول، ۱۴۱۶ق. طیب، سید عبد الحسین، اطیب البیان فی تفسیر القرآن، تهران، انتشارات اسلام، چاپ دوم، ۱۳۷۸ش. مصطفوی، حسن، التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب، ۱۳۶۰ش. او در سال ۱۳۳۱ وارد دانشکده افسری شد و در سال ۱۳۵۵ به درجه سرهنگی رسید و در زمان جنگ ایران و عراق در عملیاتهای مهمی همچون طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر و رمضان در مسئولیتهای فرماندهی حضور داشته است.پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، در سال ۱۳۵۹ به سمت فرمانده لشکر ۸۸ زرهی زاهدان و در سال ۱۳۶۰ به سمت فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز منصوب گردید.وی در مسئولیتهای فرماندهی در عملیاتهای طریق المقدس، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر و رمضان خدمت نموده و در سمت فرماندهی لشکر ۹۲ زرهی خوزستان و فرمانده قرارگاه فتح در جنگ ایران و عراق حضور داشته است،منفرد نیاکی، به واسطه لیاقت و شجاعت وافر خود طی حکمی از سوی امیر سپهبد علی صیاد شیرازی به جانشینی فرمانده نیروی زمینی ارتش در جنوب منصوب گردید و در طراحی عملیاتهای رزمی در جنوب ایران نقش مؤثری ایفا نمود،در دوم دی ماه ۱۳۶۳ با حکم آیت الله سید علی خامنهای(رئیس جمهور وقت ایران) به ستاد مشترک ارتش منتقل و به عنوان جانشین اداره سوم ارتش مشغول به کار شد.امیر سرلشکر مسعود منفرد نیاکی، در تاریخ ۱۳۶۴/۵/۶ به عنوان نماینده و ناظر عملیات لشکر در رزمایش لشکر ۵۸ تکاور ذوالفقار که در شرایط واقعی جنگی لشکر اجرا گردید شرکت نمود و در این رزمایش کشته شد.

همینجا بود که رادانات سیکدار (Radhanath Sikdar)، ریاضیدان جوان هندی و گروهی از به اصطلاح کامپیوترهای انسانی، از مثلثات برای جمعآوری دادهها در کوه استفاده کردند.وقتی سیکدار محاسبهی خود را در سال ۱۸۵۲ تمام کرد، به سرعت به سمت دفتر ناظر مستقر در کوهپایههای هیمالیا دوید و اعلام کرد که «بلندترین کوه جهان را کشف کرده است.»سال ۱۸۵۶، ارتفاع «قلهی ۱۵» را ۸۸۴۰ متر ثبت کردند که خیلی نزدیک به چیزی است که امروزه، کوهنوردان به رسمیت میشناسند.

اندازه ی جدید قله:8848.86متر،چین و نپال روز سه شنبه به طور مشترک ارتفاع رسمی جدید کوه اورست را اعلام کردند. به طور معمول این مدل ها برای جوش آوردن فوری آب طراحی شده اند، و برای آشپزی و پخت غذا نیستند.(البته مدلهایی وجود دارند که اجازه استفاده از ظروف مختلف را می دهند. کوه صفه یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد از کوه های زاگرس که از طرق مختلف از جمله شمال ( جاده کربندی)، جنوب ( خط آهن ) ، شرق ( مجتمع های مسکونی ) و غرب ( کوه های تخت رستم) دسترسی دارد. این رشته از شمال شهرهای بجنورد، قوچان و مشهد می گذرد.

چون سؤال حق تعالی مقدمه وحی رسالت بود و شاید می خواست تا موسی را برای دیدن معجزه شگفت انگیز خویش آماده سازد. چون نزدیک شد درخت سبزی را دید که نورانی است و از آتش شعله ور است. معروف به ابراهیم خواص،اصلا ایرانى و پدرش از مردم آمل بود و چون تولد و پرورش ابراهیم در بغداد بود و به بغدادى مشهور شده. نزد آنها جائی مشهور است که بالای آن کلیسائی به نام کاترین ساختهاند و گویند «ژوستی نین» امپراطور روم اولین بار بنای آن کرده است. اگر بخواهیم که در زندگی همیشه با خیال راحت و اطمینان نسبت به اعمال خود زندگی کنیم، نباید به هیچ کس ظلمی کرده و یا حق کسی را ضایع کنیم.

علامه شعرانی در کتاب نثر طوبی در مورد محل این کوه می گوید: بسیاری از علمای نصاری با نهایت دقتی که کرده اند و اشاراتی که از تورات و کتب خود به نشانههای کوه و علائم آن استنباط نمودهاند گویند در نواحی شام و فلسطین موضع حقیقی طور سیناء را به طور یقین تشخیص ندادهایم، اما مردم آن نواحی کوهی را به نام طور سیناء می شناسند. طور (کوه) سینا کوهی است که بنی اسرائیل سه ماه پس از ترک مصر به آنجا رسیدند و در آنجا اردو زدند. مطابق روایات سنتی ادیان ابراهیمی خداوند شریعت را آنجا به بنیاسرائیل عطا کرد.

این سؤال و پاسخ به همین مقدار پایان نپذیرفت. چشمه ها، غارها و زیبایی های متعددی را می توان در این کوه یافت که گویای ارزش طبیعی آن هستند. با وجودی که مسیر استاندارد صعود این کوه، حاکی از عدم احتیاج به تجهیزات و حربههای حرفهای و دشوار است (صعود به قلههای هشتهزار متری دیگر از قبیل کی۲ و نانگا پاربات بسیار دشوارتر است)، عوامل خطر آفرین طبیعی از قبیل بیماری ارتفاع، بادهای شدید و آب و هوای نامطلوب نیز وجود دارند.

0 دیدگاه دربارهٔ «کوههای البرز شرقی;

دیدگاهتان را بنویسید