کتیبه بیستون، بزرگترین سنگ نوشته ایران

درههای بیشمار در دامنه این کوه به وجود آمده که معروفترین آنها از این قرار است: دره واخان، شغنان، منجان، جرم، درایم، کشم، ارسج، فرخار، دره اشکمش، خوست، فرنگ، سمندان، اندراب، دره باجگاه، دره خنجان، دره والیان، دره کیان، دو آب و سر اب در شمال و از طرف جنوب دره پنج، دره نور، دره کرم، دره پشال، باندول، اشپی، اسکین، پنجدره نجراب، دره هزاره، بازارک، پاران ده، شتل، سالنگ، اشاوه، شکاری، کپچاق، چهارده بامیان، سیغان و کهمرد. که از مرکز افغانستان تا شمال پاکستان امتداد یافتهاست. غار شکارچیان تا دوران تاریخی مورد استفاده بوده و سفالهایی تاریخی از دوره آشوری و هخامنشی نیز در آن کشف شده است.- گوردخمه برناج،این گوردخمه کوچک که از دوره مادها تا دوره ساسانی تاریخ گذاری شده وبا فاصله زیادی در سمت راست کتیبه داریوش اول و در ارتفاعی پایینتر از آن قرار دارد.-مجسمه هرکول این مجسمه تالریخی در پایین کوه بیستون و در سمت راست کتیبه داریوش قرار دارد.مجسمه هرکولس، خدای جنگ یونانیان را نشان میدهد، در سال ۱۵۳ پیش از میلاد و در دوران موسوم به یونانی مآبی که خدایان یونانی در ایران پرستش میشدند، ساخته شده و در سال ۱۳۳۷ خورشیدی و هنگام ساخت جاده همدان به کرمانشاه کشف شد.

رستوران زاگرس بر ارتفاع کمتری قرار دارد و میتوان پس از یک پیاده روی نسبی بر کوه به آن رسید اما با این حال رستوران برای راحتی حال مشتریان خود، وسایل نقلیهای را در پایین کوه قرار داده تا مشتریان رستوران را به آن برساند. سبزه انداختن و سیزده نوروز و دیگر رسومی از این دست را البته بسیار طبیعیتر و بدور از سایۀ سنگین تکنولوژی، در هرات میتوان دید و البته دید و بازدید و لباس نو پوشیدن و امثال اینها که از رسوم رایج در همه جای است و ذکرش را لازم ندانستیم. ماه جوزا، چندین روز را دارد که در آنها نامدارترین هنرمندان، نویسندهگان و مورخان ما وفات یافتهاند.

سیوهشت سال قبل، روز شانزدهم جوزا، بابای موسیقی که از آسیای میانه، ایران و بالاخره تا سرزمین بزرگ هندوستان به حیث کوه موسیقی شهرت داشت، وفات یافت (روحشان شاد و بهشت برین جایشان). وی در آنجا در جریان ۱۵ سال، از محضر دانشمندان و استادان بزرگ آواز و موسیقی (خصوصاً عاشق علیخان- مشعلدار بزرگ دبستان پتیاله) کسب فیض کرد و افتخار استاد موسیقی کلاسیک را به دست آورد. در زمان حکومت محمد اعظم خان نیز تحت حمایت و کمک دربار کابل میزیستند و هر یک از اجداد ایشان خانواده هنرمند درباری بودند؛ چنانکه مکتب جدید موسیقی هندی -افغانی را اینها بنیانگذاری کردند که در این راستا استاد قاسم و استاد غلامحسین پدر استاد سرآهنگ، از سرآمدان اهل طرب خرابات گردیدند.

خیلی خوب بود محمد جان. تا جایی که ملاحظه شده در تکوین شخصیت هنری و رشد استعداد ادبی استاد سرآهنگ سه شخص اثر بارز داشتهاند؛ کلام ابوالمعانی بیدل، هنر استاد عاشق علی خان، آخرین چشم و چراغ موسیقی پنیاله در هندوستان و شخص محمد عبدالحمید اسیر (قندی آغا) که روزنه دنیای اسرارآمیز بیدل را به روی وی گشود. گاهی بر اثر شدت انفجار حاصل از فوران آتشفشان در اطراف کوه، سونامی، زمینلرزه یا سیلابهای شدید رخ میدهد. بر طبق آمار ثبت شده تا سال ۲۰۱۹، اورست جان بیش ۳۰۰ نفر را گرفتهاست که بسیاری از اجساد آنها در همان منطقه باقی ماندهاست.علاوه بر آن هشت نفر نیز بر اثر طوفانی شدید، در سال ۱۹۹۶ جان خود را از دست دادند.

در طول حیات هنریشان، استاد سرآهنگ ضمن اشتراک در فیستوالها، کنسرتها و محافل موسیقی داخلی و خارجی دستآوردهای بزرگی را نصیب گردید؛ از جمله در سال ۱۳۲۹ ش در فستیوال موسیقی کشور ما، از طرف شاروالی کابل مدال طلا را به دست آورد، در همین سال لقب پرافتخار استاد را نیز از سوی ریاست مستقل مطبوعات نصیب شد. همچنان درسهای نخستین موسیقی را نزد پدرش استاد غلامحسین آموخت و جهت فراگیری بیشتر این فن، عازم هندوستان شد. » و آن خواب اين بود که مشاهده کردند همه حضرات معصومين عليهم السلام در اتاقي نشسته اند و ايشان وارد آن مجلس شد، ولي جايي نيست که ايشان بنشيند؛ در اين لحظه حضرت رضا عليه السلام نزد خود جايي را باز نمودند و خطاب به ايشان فرمود: « بيا پيش من بنشين.

پس از ۱۲ سال بنا به نظر و پیشنهاد استاد عارف حضرت آیت الله کوهستانی وارد حوزه علمیه پر آوازة نجف اشرف شد و در جوار تربت پاک امام علی (ع) از محضر بزرگانی همچون آیات عظام سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی، سید محمود شاهرودی، میرزا باقر زنجانی و میرزا هاشم آملی بهره مند گردید و در سن ۳۰ سالگی موفق به اخذ اجتهاد گردید. بدین ترتیب او وارد حلقات تصوف و عرفان نیز گردید. استاد سرآهنگ در پی معرفت با عرفان اسلامی و به ویژه اندیشههای عارفانه بیدل، بیشتر به خانقاهها میرفت و اشعار صوفیانه را میخواند.

نملة بن ابي نمله نيز مي گويد: وقتي مسلمانان شکست خوردند، رسول خدا صلي الله عليه وآله را با شماري از اصحابش، از مهاجر و انصار ديدم که بر گردش حلقه زده و همراه او به شعب رفتند. تهران ،مازندران ،گیلان ،قزوین ،سمنان و گلستان از جمله استان هایی است که بخش هایی از البرز در آن واقع شده است. فرهاد کاوه آهنگرانی افزود: این گروه امدادی در عملیاتی دشوار، جسد کوهنورد را به پایین کوه منتقل کردند و تحویل عوامل انتظامی و قضایی دادند. فواد امان افزود: در این عملیات، ۲۱ عضو گروه طالبان کشته شده اند. سرانجام فرصتی دیگر پیش میآید و زیارت نجف اشرف نصیبش میشود، این زمان مصادف است با زعامت حضرت آیتالله سیدمحمود شاهرودی، شیخ شهر پس از مدتی تحصیل از نجف اشرف به همدان بازمیگردد.

اين مجموعه هاي ساختماني به صورت ديوارهاي كوتاه به عرض تقريبي ۷۰ تا ۱۳۰ سانتيمتر وارتفاع ۱۰تا ۵۰سانتيمتر، متشكل از يك تا چهار رديف سنگ چين با ملات گل وشن ريز وفاقد سقف هستند. دولت همسایه شمالی ما که مرز به واخان مادارد ساحه پامیر خود را در فهرست یونسکو در سال گزشته ثبت کرده است در حالیکه درساحه پامیر کلان آنها 18 رس آهوای مارکوپول را دیده شده است ولی در پامیر خورد ما ودهلیز واخان 80 رس آن دیده شده است و امروز دولت همسایه ما میرگن ها را تربیه دارد که تا آهوای مارکو پول ما را با پیچکار های مخصوص حیوانی شکار کنند و زنده به ساحه پامیر خود انتقال دهند او اداره محیط زیست بیخبر چای نوش وقهوی نوش که تنها در کابل شسته ای از آهوای مارکوپولو که گنجینه باختری کشورت خبر نداری ؟

رشته کوه هندوکش باعث شده که آبهای آسیای میانه را از آبهای که در جنوب جریان دارد، جدا کند. بیستون کرمانشاه که یکی از جاذبههای تاریخی و ارزشمند ایران و ثبت شده در فهرست یونسکو میباشد. هندوکش در حدود ۹۶۶ کیلومتر به طور جانبی امتداد دارد و میانه شمالی – جنوبی آن حدود ۲۴۰ کیلومتر است. نام این کوه در زبان اوستایی بصورت (پویا ری سینا)، در فارسی میانه (اپارسین)، در یونانی (پاروپامیزوس) و در سانسکریت سیند آمده است. دشتهای گل سرخ شمال که در نوروز به جلوه میآید، به راستی دیدنی است و تفرجگاه مردمی که در این روزها بدانها پناه میبرند.

مرکز یا محور این منطقه بلند رفته از شمال شرق بطرف جنوب غرب به امتداد دهليز افغانی، سلسله کوه های هندوکش، بابا و پاراپامیز عبور می نماید. این رشته کوه از کوتل خاواک الی بند امیر امتداد داشته، ٢۴۰ کیلومتر طول دارد. بنا بر هدایت امیر شیرعلی خان با جمعی از هنرمندان دیگر، در بالاحصار کابل به عنوان هنرمندان دربار جاگزین گردیدند. چنین مینماید کسی که بر روی جبل رمات ایستاده باید مراقب جنوب خود باشد چون در شمال که احد بوده و مسدود است.

شمال هندوکش عاری از پیداوار مهم نباتی است، اما دامنه های جنوبی آن جنگلات فراوان دارد که بین ارتفاع ٩۰۰ متر الی ۴۰۰۰ متر واقع شده است. اوسط ارتفاع آن از ۴۵۰۰ متر بلندتر نیست. چند کیلومتر دیگر کوههای پنجشیر پیدا میشوند و رودخانه پر آبی که از دل آن میگذرد. برای توضیح بیشتر در مورد کوه دماوند و دشت پیشانسه، به بخش کوههای اوستا و به بخش پیشدادیان، بحث گرشاسب در این تألیف رجوع شود. گل کوه، سفید کوه و کوه چکایی از دیگر کوههای مهم افغانستان بهشمار میروند.

دیدگاهتان را بنویسید