ویژگی ها، تعداد قمرها، عجایب و هر آنچه که باید بدانید – زومیت

در سال 2016 محققان وجود احتمالی یک سیاره نهم در منظومه شمسی را مطرح کردند که اکنون سیاره نهم یا سیاره X لقب گرفته است. مشتری با جرمی۳۱۸ برابر جرم زمین بزرگترین سیاره منظومه شمسی است در حالی که زحل از لحاظ بزرگی یک سوم مشتری است و جرمی ۹۵ برابر جرم زمین دارد. فاصله ی متوسط خورشید از زمین نزدیک به ۱۴۹٫۶ میلیون کیلومتر است (یک واحد نجومی) است البته این فاصله در هنگامههای گوناگون حرکت زمین به گرد خورشید (در نقطههای اوج و حضیض) در ماههای ژانویه تا ژوئیه فرق میکند .در این فاصله ی میانگین، برای نور ۸ دقیقه و ۱۹ ثانیه زمان برده میشود تا از خورشید تا زمین سفر کند.

در حالی که پایینترین نقطه در منطقه «راخمانینف» (Rachmaninoff)، منطقه مشکوک برای برخی از فعالیتهای آتشفشانی اخیر در این سیاره واقع شده و 5٫38 کیلومتر (3٫34 مایل) پایینتر از متوسط چشم انداز این سیاره قرار دارد. تاریخ دقیق کشف عطارد ناشناخته است زیرا پیش از اولین ذکر تاریخی آن، این سیاره یکی از اولین موارد ذکر شده توسط سومریها در حدود 3000 سال قبل از میلاد است. ستاد بحران اعلام کرده بود که فعلا از وظعیت سیارک خبری دقیق در دسترس نداریم . این نظریه توسط بیشترین تعداد ماهواره پشتیبانی می شود، که مشتری تعداد زیادی از آنها را دارد – به اندازه 67. برای تصور رفتار آنها در مدار سیاره، یک مدل به اندازه کافی دقیق و واضح از منظومه شمسی مورد نیاز است.

به غیر از محلی که سیارات درونی و بیرونی در آن قرار دارند، تفاوتهای دیگری میان این سیارات وجود دارد. عطارد مانند سیارات دیگر سیارات زمینی دارای یک هسته مرکزی، یک گوشته سنگی و یک پوسته جامد است. یک روز خورشیدی در سطح عطارد 176 روز زمینی طول میکشد. از این فاصله 3٫2 دقیقه طول میکشد تا نور خورشید از این ستاره به سیاره عطارد برسد. این موضوع بدان معنا است که این سیاره تقریباً به صورت کاملاً قائم میچرخد و بنابراین فصلهای مختلف را مانند بسیاری دیگر از سیارات تجربه نمیکند.

ممکن است عطارد در قطبهای شمال و جنوب خود و در درون حفرههای عمیق یخ آب داشته باشد اما این موضوع تنها برای مناطقی که سایه دائمی دارند، صدق میکنند زیرا در این مناطق ممکن است هوا به اندازه کافی سرد باشد تا بتواند یخ آب را با وجود دمای بالا در قسمتهای مختلف این سیاره و تابشهای خورشید حفظ کند. در سال 2012 دانشمندان گروهی از شهاب سنگها را در مراکش کشف کردند که تصور میکنند از سیاره عطارد نشات گرفته باشد. در یونان باستان دو روشنیبخش بزرگ، خورشید و ماه را هلیوس و سلنه میخواندند؛ دورترین سیاره (کیوان) فاینون به معنی «درخشنده» نام داشت که پس از آن فائتون (مشتری) به معنی «روشن» قرارداشت.

ابر اورت آنقدر گسترده است که رسیدن به لبه خارجی آن به کمک سریعترین فضاپیمای ساخت بشر که میتواند با سرعت ۵۸۵۳۶ کیلومتربرساعت حرکت کند، به حدود ۲۰هزارسال زمان نیاز خواهد داشت. به طور معمول هسته سیارات کوچک به سرعت خنک میشود اما پس از تحقیقات گسترده بر روی سیاره عطارد نتایج مطابق با انتظارات از یک هسته جامد نبود. لیست به سرعت در حال گسترش اجسام میان بهرام و مشتری طبقهبندی مجدد آنها به عنوان سیارک را برانگیخت، که در سال ۱۸۵۴ مورد پذیرش گسترده قرار گرفت. با این حال سیاره عطارد با وجود مجاورت با خورشید گرمترین سیاره در منظومه شمسی ما نیست و این عنوان به لطف جو متراکم آن به سیاره زهره یا ونوس تعلق دارد.

در حقیقت جو متراکم و نزدیکی ونوس به خورشید این سیاره را به داغترین سیاره منظومه شمسی تبدیل کرده است. شاید در ابتدا جواب شما به این سوال بله باشد و تصور کنید که نزدیکترین سیاره به خورشید باید داغترین سیاره منظومه شمسی نیز باشد اما اینگونه نیست و داغترین سیاره منظومه شمسی سیاره ونوس یا زهره است. می توانید فروشگاه کوچکی راه بیاندازید و یادگاریهای کوچکی مانند کارت پستال، لیوان، تی شرت های نجومی، تقویم ، عکس، کتاب یا CD های نجومی را با قیمت مناسب عرضه کنید.

ابر کوچکی به نام اسکوتر که از نوع ابر سیروس است، در ارتفاع متفاوتی نسبت به لکهها قرار دارد که باد کمتری در این نقطه میوزد. اگرچه ماموریت VLF، اولین کاوشگر خصوصی در سیاره دیگر خواهد بود، اما این ماموریت پس از نشانه های دیگر مبنی بر حرکت صنایع خصوصی به سمت اکتشافات علمی فضایی صورت می گیرد. به جای جو، عطارد دارای یک اگزوسفر نازک است که از اتمهای منفجر شده توسط سطح خورشید و شهاب سنگ های قابل حمل از سطح تشکیل شده است.

این موضوع بیشتر به این دلیل است که سیاره عطارد عمدتاً از فلزات سنگین و سنگ تشکیل شده است. این صخرهها با خنک شدن و انقباض فضای داخلی سیاره در طی میلیاردها سال از زمان تشکیل عطارد، تشکیل شده و افزایش یافتهاند. ستارهشناسان به منظور اینکه ایا باید فرایند تشکیل یک سیاره را به عنوان آن که بخشی از طبقه بندی در نظر بگیرند، به دو گروه تقسیم شدند. در عواقب بعدی اخذ رای (آی ای یو) در سال ۲۰۰۶، بحث و مناظره در مورد (تعریف) وجود داشت و بسیاری از ستارهشناسان میگفتند که از آن استفاده نخواهند کرد. یو. آریا،۵۵کانسری و جی.

ای. یو هشت سیاره و پنج کوتوله سیارهای در منظومه شمسی وجود دارد. صفت : کلمه ای است که همراه اسم می آید و آن را توصیف می کند. اینکه آیا میتوان تعاریف ارائه شده توسط محققان برای سیارات منظومه شمسی را به اشیای تازه کشف شده و فراخورشیدی تعمیم داد موضوعی است که باید بررسی شود. نام سیارات در غرب از نام اسطورههای روم قدیم مشتق شده است که آنها هم از اساطیر یونان و بابل مشتق شده بودند. مشتری بسیار بزرگتر از زمین و به طور قابل توجهی کمتر متراکم است: حجم آن حدود 1,321 زمین است ، اما تنها 318 برابر جرم دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از آی ای، کشف یک سیارک قبل از برخورد به اتمسفر زمین برای اخترشناسان به قدری نادر است که تاکنون تنها چهار سیارک به نام های “۲۰۰۸ TC۳” ،” ۲۰۱۴ AA”،” ۲۰۱۸ LA” و “۲۰۱۹ MO” قبل از ورود به جو زمین دیده شده بودند و اکنون کشف این سیارک “EB۵ ۲۰۲۲”، پنجمین مورد است. این سیاره را اغلب ستاره ی صبح و ستاره ی عصر می نامند زیرا این سیاره بسیار پر نور بوده و شما می توانید آن را درصبح و بعد از ظهر ببینید.

سیاره عطارد کمی شبیه به ماه زمین است زیرا سطح عطارد نیز مانند ماه زمین با دهانهها و حفرههای ناشی از اثرات سنگهای فضایی پوشیده شده است. قسمت جامد زمین،«سنگکره»است.در مورد مرکز زمین این عقیده وجود دارد که این قسمت از دو فلز نیکل و آهن به حالت نیمه مذاب،تشکیل شده است.قشر خارجی آن لایه ای از سنگهای نرم،شن، ماسه و خاک نرم قسمت عمده از زمین را فراگرفته است.

از این روی است که فهم و شناخت ارزشهای ماورایی آن حائز اهمیت است. از سطح سیاره عطارد خورشید بیش از سه برابر بزرگتر از آنچه که از زمین مشاهده میشود، به نظر میرسد و نور خورشید نیز هفت برابر بیشتر خواهد بود. این گردش به دور خود و زمین باعث میشود همیشه تنها یه طرف ماه دیده شود و آن سمتی که از دید شخص از روی زمین پنهان است “سمت دور ماه” نامیده میشود.

به گزارش خبرنگار حوزه فنآوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مسافرت فضایی و احتمال سکونت در سیاره دیگر، همیشه بشر را مجذوب خود کرده است اما علیرغم همه تلسکوپها و رصدخانههای عالی، سیاره دیگری یافت نشده است که بتوان آنرا خانه نامید؛ با این حال، برخی از این اجسام آسمانی تقریباً شبیه به زمین هستند. هر سانتی متر مکعب در سیاره عطارد دارای چگالی 5٫4 گرم است و تنها زمین است که از عطارد چگالتر است. به دلیل وجود مقدار زیادی متان در جو ، رنگ این سیاره از فضا آبی-سبز به نظر می رسد.

گرچه میدان مغناطیسی میانگین پروکسیما قنطورس بسیار بیشتر از خورشید است (۶۰۰ گاوس با خطای ۱۵۰ گاوس)، برخی مطالعات نشان میدهند که میدان مغناطیسی سیارات قفلشدهی کشندی میتواند آنقدر قوی باشد که نگذارد جو سیاره توسط میدان مغناطیسی ستارهاش از بین برود. سیارات یخی منظومه شمسی. اما وقتی سیاره عطارد در مدار بیضوی خود به دور خورشید با بیشترین سرعت حرکت میکند و در نزدیکترین فاصله به خورشید قرار دارد، هر چرخش مانند دیگر سیارات با طلوع و غروب خورشید همراه نیست. گرچه این سیاره کوچک است اما بسیار متراکم است.

سیاره زهره قمر ندارد، اما از بسیاری دیدگاهها شبیه به زمین است به همین خاطر آن را خواهر زمین نیز میخوانند. جی۴۳۶. این سیارهها به «نپتونیهاً معروف شدهاند، به خاطر اینکه آنها تقریبا به جرم سیارهای آن نزدیک هستند (۱۷ برابر زمین). جو غلیظ زهره باعث می شود تا دمای سطح زهره بسیار افزایش یافته، به 480 درجه سانتی گراد (896 درجه فارنهایت) برسد، به همین دلیل نیز فشار جوی در سطح سیاره زیاد بوده و حدود 90 برابر فشار جوی زمین است. این امر به دلیل عدم وجود جو برای تنظیم دما در سیاره عطارد است. دما در سیاره عطارد چه قدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید