واقعیت هایی درباره ی قله اورست

هر چند جورج اورست نتوانست شخصاً این قله را فتح کند؛ اما نقشی کلیدی برای برانگیختن توجهات به این نقطه مرتفع داشت. در رخ جنوبی قله تیم گرفرید هم با مشکل مشابهی برخورد کرد. البته قضیه بیش از این هاست وشامل تشکیل مواد سوختی فسیلی مانند نفت هم می شود. مردم این مناطق به علم و تحصیل علاقه فراوان داشته اما نبود استادان مسلکی و نبود مواد درسی حتی مانند سایر مناطق افغانستان از نبود تعمیر مکاتب کافی رنج میبرند ولی با انهم کوشش مینمایند اولاد های شانرا غرض تحصیل به شهر فیض اباد مرکز ولایت یا شهر کابل بفرستند تا تحصیلات شان را به پایه اکمال برسانند با انهم تعدادی هستند که فرزندانشان را از ادامه فراگیری دانش مانع میشوند.

این تالاب یکی از دیدنیهای شهر دورود در بهار میباشد. الف: جهیل شیوه: جهیل شیوه که در 120 کیلومتری شهر فیض آباد مرکزی ولایت بدخشان قرار دارد دارای 15 کیلومتر طول و به طور متوسط دارای 3.5 کیلومتر عرض میباشد. این مقاله توسط جناب آقای مرتضی هندویی از فعالان عرصه آمل شناسی گرد آوری شده است و برای اولین بار در هراز نیوز در فضای مجازی منتشر می شود ضمن تشکر از این برادر بزرگوار هراز نیوز آمادگی دارد تا نظرات کاربران گرامی را در خصوص این مطلب درج نماید .

گرچه تاریخ بوداییان بخشی از تاریخ کهن سرزمین بامیان را تشکیل میدهد و در قرون نخست میلادی تا آمدن اسلام (حدود چهارتا پنج قرن) بامیان جایگاه بوداییان بوده است؛ اما به نظر میرسد که تندیسهای غولپیکر و بیشتر مزگتهای پیرامون آن و شهرها و بناهای باستانی بامیان، به دورهی بودایی و ساسانی محدود بوده است و متعلق به دوران بسیار دور، یعنی مربوط به دوره میترایی است. شاعران فارسی زبان از یلدا بسیار گفته اند، ازجمله سه شاعر صاحب نام متعلّق به نهصد تا هزار سال پیش به ارتباط مستقیم یلدا و حضرت مسیح اشاره کرده اند.

بخشی از مناطق لُرنشین کنونی یعنی لُرستان در تصرف کاسیها و بقیه مناطق چون بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و ممسنی جزو قلمرو عیلامیان بود سپس اقوام آریایی پارسی زبان در حدود سه هزار سال پیش (۸۰۰ ق م) به این مناطق مهاجرت کرده و به تدریج بر عیلامیان و کاسیان پیروز شدند و فرهنگ و زبان خود را جایگزین فرهنگ و زبان آنها کردند. مناطق لُرنشین از زمانهای کهن یعنی پیش از ورود اقوام آریایی، اعراب و ترکان مسکون بوده چنانچه شواهدی از انسانهای چهل هزار سال پیش در بعضی از این مناطق چون لُرستان به دست آمده است.

یکی از این نقوش بلاش اشکانی می باشد و صاحب نقوش دو مرد دیگر مشخص نیست. اگر به این سفر رفته و لذت تماشای این مناظر را چشیدهاید، تجربه خود را بهصورت عکس یا متنی کوچک با یک کلمه، یک جمله یا حتی داستان با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. می دانیم که فریدون کشندۀ جمشید یعنی دهاک را از بین می برد، درفرهنگ عامه کسوف یا خورشید گرفتگی بر اثر حملۀ اژدها به خورشید است ازاین رو طبل و تشت می زنند تا اژدها براثرسر و صدا خورشید را رها کند .

با این حال، محققان دریافته اند که چنین نیست، بلکه در واقع با سرعت حدود 42 میلی متر در سال به طور پایدار به سمت شمال حرکت می کند. در پاکستان دره ای بنام گوجال وجود دارد که از یک طرف به منطقه ی مرزی واخان مابین افغانستان-تاجیکستان می رسد و از طرف دیگر بزرگراه کاراکورام که پاکستان را به چین مرتبط می کند و از دره ی گوجال عبور می کند و از طریق خونجراب وارد چین می شود. نه تنها لعل، از آن کان گرفتیم،از این هم خوب تر، از آن گرفتیم. «سرپانتین» از جمله سنگهایی است که بدلیل ضربه پذیر بودن و جنس نرم آن، هم برای ساخت اجسام تزئینی و هم برای ساخت ظروف سنگی از آن استفاده می شود و چون در برابر آتش مقاوم است، بدلیل طبخ ملایم، غذا را لذتبخش می نماید.

رسمی که درغبار زمان رنگ باخته و نام و نشان از دست داده آئینی که صدا و سیمایش درهیاهو و سیطره مسیحیت به سختی شنیده و دیده می شود. بد نیست بدانیم در زمان ابوریحان بیرونی دی ماه را “خورماه ” به معنی خورشید ماه نیز می گفتند وبعدها دی با مفهوم آفتاب وروشنایی به شکل day به معنی ساعات روشن روز وارد زبان انگلیسی شدو امروز به معنی 24 ساعت به کار می رود . بدون خورشید هیچ گونه گیاه سبز وجود نخواهد داشت ،ودرچرخه حیات برروی کره زمین بدون گیاهان سبز هیچ جانوری هم وجود نخواهدداشت ،زیرا درزنجیره نیاز موجودات به یکدیگر جانوران گوشتخوار مجبور به تغذیه از جانوران علفخوار می شدند.

لُرستان کنونی که بخشی از سلسله جبال زاگرس (zagros) است با کوههای بلند و یخچالهایی طبیعی و درههایی مرطوب و یا پر آب و با طبیعتی سازگار، که از کهنترین زمانها و دورههایی که تا کنون شناخته شده، زیستگاهی برای انسان و جانوران و درختان و گیاهان بوده و یکی از چهار منطقه زیستی با شاخصهای فرهنگی شناخته شده در خاورمیانه است. در این تصویر بخش مرکزی کوه های زاگرس با مرتفع ترین قله را می توان در پس زمینه سمت راست دید در حالی که خلیج فارس در سمت چپ قابل مشاهده است. فهرست تهران ٣٠ نفر بیشتر نیست، پس بهتر است پتانسیل ما در سراسر کشور مورد استفاده قرار گیرد.

درمیان ما ایرانیان هنوز این رسم برجای مانده که دربلندترین شب سال ، یا شب چلّه ،افراد خانواده گرد هم آیند و آجیل و شیرینی می خورند،آنها که گرم مزاجند خنکی ، مانند هندوانه و آنها که سرد مزاجند گرمی مانند خرما و انجیر و ارده شیره خورند تا طبع و مزاجشان برگردد . ۵- خرده اَوِستا یعنی اوستای مختصر یا مسایل مختصر و خرد اوستا، و آن عبارت است از عبادتهای روزانه، ماهیانه، سالیانه، عیدها، جشنها، طریقهی زردشتیگری و کُشتی بستن و آداب زناشویی و عروسی و سوگواری و غیره. از این جهت همواره مورد توجه و بررسیهای باستانشناسان قرار گرفته است.

محمدابراهیم دادفر، رییس اداره محیط زیست بامیان، این موضوع را روز دوشنبه، بیستوهشتم میزان، در برنامهای که به مناسبت تجلیل از «هفتهی جهانی تغییرات اقلیم» در این ولایت برگزار شده بود، بیان کرد. حتی پس از گسترش دین مسیحیت ،باز کشیشان نتوانسته اند ازگرفتن این جشن ها جلوگیری کنند. دراین نوشته کوشش شده است درابتدا به بررسی لغوی ومعناشناسانۀ واژۀ یلدا بپردازد،وجه تسمیه آن را بیابد علت واهمیت این جشن رادرزندگی مردمان عهد باستان ریشه یابی کند،نفوذ آیین متیرائیسم را دراروپا مشخص سازد،پیوند مهر ومیترا را با فریدون پادشاه اساطیری ایران درشاهنامه وتاریخ اسطوره ای ایران بیابد .

درشاهنامه فریدون پادشاه اساطیری نماد روشنایی مهر وخورشید است ودراسطوره ها وتاریخ افسانه ای ایران با آیین مهر پیوند دارد. یعنی با پراکندن عطر خود پرده از وجود پنهان معشوق ( هر چه مثل گل ) بر می دارد . بر اساس نسخ بعدی این افسانه، «ضحاک» خونخوار نیز بعد از شکست توسط کاوه آهنگر و فریدون در همین کوه به بند کشیده میشود. و دهاک به وسیلۀ فریدون درالبرز کوه به زنجیر کشیده می شود یعنی فریدون دین مهری برضحاک تیرگی چیره می شود.

دراین تعبیر فریدون دقیقاً معادل خورشید است و اژی دهاک برخورشید یعنی جمشید که در « ودا » پسر خورشید است چیره شد . روز خورشید یا مهر روز (Sunday) راهم روز مقدس مسیحی (یکشنبه ) قراردادند. مهر پرستی یا میتراییسم از مرزهای ایران فراتر رفت . استاد علامه طباطبایی دریکی از سروده های خود به این آیین به شکلی ایهام گونه اشاره دارد. مرتفع ترین نقاط این جزایر، ارتفاعى در حدود ۵/۳ کیلومتر از سطح دریا دارد اگر اندازه گیرى ها دقیق باشد، این ارتفاع بسیار قابل توجه است. دربارۀ شب یلدا مطالب بسیار گفته ونوشته شده گاه آمیخته به اسطوره وافسانه گاه همراه با داستان هاپی درمورد برپایی مراسم وآیین آین جشن کهن وباستانی درجای جای این سرزمین اهواریی .

کنستانتین امپراطور روم که به پدر کلیسا مشهور است درسال 314 میلادی آیین مسیح را جانشین میترائیسم نمود و چون می خواست حساب دو جشن مسیحیان و یهودیان را که همزمان بودند از هم جدا کند، با استفاده از ابهام در تاریخ تولد عیسی و با این بهانه که مسیحیان عیسی را مظهر نور می دانند، عملاً تولّد مهر یا میلاد ایزدمهر را به میلاد مسیح تبدیل کرده است و تاریخ تولد عیسی را روز 22 دسامبر تعیین نمود که به واسطه اختلاف درمحاسبات کبیسه گیری بعداً به 25 دسامبرتغییر یافت.

ولی همچون مناسبت های دیگر مانند تولد افراد ،سالگردها ،عید وچهارشنبه سوری همیشه شب قبل از آن را جشن می گیرند. امروزه از این خاک در صنایع دیگری نظیر ساخت لوازمآرایشی، سرامیکسازی و رنگسازی استفاده میشود. غیر از این بی وزنی سودمندیهای دیگری نیز دارد.تنها می خواهم بگویم تا چهار سال دیگروقتی که چمچهء دوغ ترش سیاست دور کرد و به دست امیرالمومنین ملا محمد عمرآخوند! در این میان میتوان از دانیلو (n. ودرپایان به کارگیری این واژه را دردیوانهای شاعران فارسی زبان با شواهد شعری روشن سازد.

مسیحیان سریانی میلاد مسیح را درزبان خود یلدا نامیدند وایرانیان که با سریانی ها همجوار ودرارتباط بودند این واژه را از آنان گرفتند وبرای نامیدن همان روزی که ا زقرن ها قبل به خاطر زایش خورشید برایشان مهم و مقدس بود وحالا مناسبت تازه ای هم پیدا کرده بود وروز تولد عیس شده بود به کار بردند واین روز را یلدا نامیدند. یلدا واژه ای سریانی است به معنای تولد ومیلاد ، سریانی زبان مردم سوریه وشمال عراق قبل از میلاد مسیح تاچند قرن بعدازآن یعنی تاظهور اسلام است این زبان رابطه ی نزدیک بازبان یونانی دارد . پس(به مردم)تذکّر بده که به لطف پروردگارت تو نه کاهن و پیشگویی و نه دیوانه و جنّ زده.

دیدگاهتان را بنویسید