هر آنچه باید بدانید – فرادرس – مجله

سیاره زحل به اندازه کافی درخشان است که با چشم غیرمسلح دیده می شود به همین دلیل می توان آن را با تلسکوپ به راحتی پیدا کرد، این موضوع قابل توجه افرادی است که برای اولین بار از تلسکوپ استفاده می کنند. پایونیر یازده برای اولین بار در سپتامبر ۱۹۷۹ از فاصلهی ۲۰ هزار کیلومتری ابرهای فوقانی زحل عبور کرد. این قمر نسبت به زحل دارای قفل جزر و مدی است و در متراکمترین بخش حلقه E زحل تقریبا ۳۲.۹ ساعت طول میکشد تا یک مدار را کامل کند.

هدف دو ماموریت جدید در سیاره زهره درک این موضوع است که چگونه این سیاره زمانی که ویژگیهای بسیار مشابه ما را دارد به جهانی جهنمی مانند تبدیل شده و اینکه ممکن است اولین جهان قابل سکونت در منظومه شمسی باشد که دارای اقیانوس و آب و هوای مشابه زمین است. دانشمندان ماموریت با الهام از تاریخ اکتشاف سیاره سرخ و سوالات مشهور در مورد جهان، سه ابزار را برای جمعآوری مشاهدات در مورد جو و آب و هوای سیاره سرخ انتخاب کردهاند.

در تصاویر یکی از این ابزارها، دانشمندان به راحتی شفق بسیار محلی و شب هنگام را که دانشمندان برای دههها در تلاش برای مطالعه در مریخ بودند، مشاهده کردند. از زمان اختراع تلسکوپ هفت بار انسان توانسته است که این عبور را مشاهده کند. دانشمندان در سطح این سیاره تکههای سنگی را یافتهاند که حاوی امضای مغناطیسی یک میدان مغناطیسی جهانی است که مریخ از آن زمان تاکنون از دست داده است. اما شفق قطبی، نوعی که دانشمندان با امید مشاهده کردند، محدود به دورههای فعالیت شدید خورشیدی نیست، بلکه فقط در تکههای خاصی از شب مریخ وجود دارد. به گزارش indianexpress، آنها یک انسداد ستارهای را مشاهده کردند، پدیدهای که در آن سیارهای که در مقابل یک ستاره درخشان از زمین مشاهده میشود، در ۶ ژوئن ۲۰۲۰، از طریق تلسکوپ نوری ۳.۶ متری Devasthal و تلسکوپ نوری سریع Devasthal ۱.۳ متری در Nainital.

19. تلسکوپ فضایی هابل نمیتواند تیر را مشاهده نماید. شاید شما هم این مطلب را شنیده باشید که سیارهی ناهید دقیقاً مانند زمین، زمستانهای سردی دارد. با این حال بالاتر از جو سمی، بخشی از جو است که شبیه به فضای بوده و پر از دی اکسید کربن، اکسیژن و ازت است که به گفته یکی از دانشمندان به همین دلیل است که بشریت میتواند در داخل “زیستگاههای شناور” بالای ناهید زندگی کند. زُهره، ناهید یا ونوس (به انگلیسی: Venus) به ترتیب نزدیکی به خورشید، دومین سیاره زمینسان منظومهٔ شمسی است که در مداری میان مدارهای زمین و عطارد قرار گرفتهاست.

محققان نسبت سیگنال به نویز منحنیهای نور را برای رسیدن به فشار اتمسفر دقیق پلوتون مطالعه کردند. باشگاه خبرنگاران جوان – مطالعه گروهی از محققان از هند، برزیل و فرانسه نشان میدهد که فشار جوی پلوتون روی سطح آن ۸۰ هزار برابر کمتر از فشار اتمسفر زمین است. «ژان» پژوهش روی خورشید را تمام کرد و به اخترفیزیک ستارهای و محیطهای میانستارهای روی آورد. شاید این فیلم را یک فیلم فضایی ندانید اما تمام عناصر موردنیاز را داراست: بیگانه ها، سیاره دوردست، فعالیت انسان ها، یک پدیده عجیب و انسانی که در مقابل آن ها ایستادگی می کند. هم از این روست که این مسایل بدون رعایت ترتیب و به صورت پراکنده، تحت تأثیر «جرّ جرّار کلام» و قوانین تداعی معانی و افکار در سراسر مثنوی پخش شدهاند و با اندیشه ها و آموزههای عرفانی پیوند نمادین و توام با تأویلهای خاص خوردهاند و شکلی از نجوم عارفانه به خود گرفتهاند.

دانشمندان در درک خصوصیات عجیب و غریب میدان مغناطیسی سیاره سرخ پیشرفت بیشتری داشتهاند زیرا این پدیده به پوسته مریخ گره خورده است، دانشمندان میتوانند به راحتی آن را مطالعه کنند. دانشمندان میدانند که شفقهای قطبی زمین به میدان مغناطیسی کره زمین گره خورده و توسط ذرات باردار خورشید تحریک میشوند. و یا سایش ناشی از بادهای خورشیدی به آهستگی باعث تهی شدن و ازبین رفتن جو مریخ شده باشد. یعنی زمانی که نور خورشید دی اکسید کربن و سایر مولکولها در جو را شکسته و اکسیدانهایی از قبیل پراکسید هیدروژن و ازن تولید کرده است؟

ابر های گردان در این سیاره به خاطر انواع مختلف گاز های کمپیاب رنگارنگ بوده و یک ویژگی مهم در ابر ها چرخان آن لکه قرمزی است که نمایشگر طوفانی غول پیکر به عرض بیش از ۱۶ هزار کیلومتر است. پس اگر به دنبال سرچ کلمه عزت نفس در گوگل به این صفحه وارد شده اید، شاید شما هم اهمیت وجود عزت نفس در زندگیتان را حس کرده اید. دسته سوم: در اینجا اجرامی که اصطلاحاً جزئی منظومه شمسی هستند شامل می شوند. آن قدر جیک سالی به مردم این سرزمین علاقه مند می شود که دوست ندارد از بدن آواتاری خودش بیرون بیاید، ولی ارتش امریکا که نقش اصلی را در کشف معادن و نابودی موجودات سیاره ها دارد، دست به کشتار بزرگی می زند و با بولدزرهای غول پیکر، جنگل های پاندورا را نابود می کند.

دیگان گفت، به ویژه، سنگهای موجود در ضلع جنوبی این سیاره دانشمندان را که به دنبال یافتن رد مغناطیسی هستند، فریب دادهاند. از جمله این ابزارها طیفسنج ماورای بنفش Emirates Mars یا EMUS است که برای مطالعه هاله نازک و گسترده هیدروژن و اکسیژن اطراف مریخ طراحی شده است تا به دانشمندان کمک کند بفهمند که چگونه این گازها از سیاره به فضا می لغزند، جمعآوری این دادهها به یک ابزار حساس خاص احتیاج دارد و آنجاست که دانشمندان شانس آوردند و شفق قطبی را نیز گرفتند. این سیاره از بسیاری دیدگاهها ازجمله اندازه، جرم، گرانش و ترکیبات ساختاری به زمین همانندی دارد و به خاطر همین نزدیکیها آن را سیاره «خواهر زمین» نیز خواندهاند.

اورانوس، هفتمین سیاره از خورشید، همسایهی درونی نپتون است. حدوداً ۹۰ در صد خاک ایران در محدوده فلات ایران واقع است. یک نوع شفق قطبی مریخی منحصراً در سمت روز کره زمین وجود دارد. ماتروشی گفت: “این مشاهداتی است که ما همیشه در مدار خود برنامهریزی کردهایم.” وی گفت: “همیشه این پتانسیل وجود دارد كه بتوانیم یك شفق قطبی را بدست آوریم.” و وی گفت كه تیم همچنین میتواند به دادههای اضافی برای دریافت مشاهدات بیشتر از فضاپیما دسترسی پیدا كند.

مأموریت امید مریخ در امارات متحده عربی تنها دو ماه پس از ورود به سیاره سرخ، هنگامی که مشاهدات بیسابقهای از یک شفق قطبی رویت کرد، اولین یافته مهم خود را به دست آورد. تصویر یک هنرمند از شفق قطبی گسسته در مریخ. تصویر هنری از شفق قطبی که از سطح مریخ دیده میشود. روي سطح سياره پلوتو به قدري سرد است كه جاندا ران در چند ثانيه مانند سنگ يخ مي زنند. شفق قطبی گسسته که به صورت جرقه های درخشان رویت میشود در شب مریخ دیده میشود. دو مورد دیگر در هنگام شب رخ میدهد.

دو ماه برای زندگی پرارزش خود وقت بگذارید. محققان در مقاله خود گفتند که فشار اتمسفر در این سیاره از سال ۲۰۱۵ به اوج رسیده بود. درست مانند تعداد مدارهایی که میتوانید به دور خورشید قرار دهید، تعداد سیاراتی که میتوانید در یک مدار قرار دهید نیز باید به اندازه کافی فاصله داشته باشند تا ثابت بماند. و اگرچه شفق قطبی گسسته یک پدیده ظریف است، اما ظاهر آن حتی در مشاهدات آزمایشی که EMUS برای اولین بار پس از ورود امید به مدار علمی خود جمع شد، کاملاً واضح بود. و معلوم میشود که یافتن شفقهای قطبی متفاوت در مریخ نسبت به زمین منطقی است، زیرا شرایط مغناطیسی در این دو سیاره بسیار متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید