نقد و بررسی فیلم آواتار در دومین برنامه عصرانه سینما و منظر – معمارمنظر

میدان های مغناطیسی در درون اعماق یک سیاره شکل میگیرند با هدایت الکتریکی و چرخش مواد مایع که میدان مغناطیسی بزرگ و کهن اطرافزمین را تشکیل میدهد. دوره تناوب حرکت انتقالی آن به دور سیاره 30 ساعت و 18دقیقه فقط اندکی با دوره تناوب حرکت وضعی خود سیاره (24 ساعت و 37دقیقه ) تفاوت دارد. من اشاره کردم که دو نکته درباره داستان گولدیلاک وجود دارد که میخواهم توجهتان را جلب کنمو بهتان یادآوری کنم، و دومی آنکمی بیشتر نامحسوس است.

راه دومی که میتوانند انرژی بگیرنداز طریق باد خورشیدی است. این انرژی درطول خطوط میدان مغناطیسی زمینهدایت شده، تا در نواحی قطب ها فرود آید، و باعث شفق قطبی بسیار زیبایی شود. مریخ بسیار سرد است و میانگین دمای آن ۶۲- درجه سانتیگراد است. این حلقه در اطراف سیاره در مدار 27 درجه نسبت به حلقه اصلی و از یخ و ذرات گرد و غبار تشکیل شده است دمای جو آن نیز بسیار سرد و برابر 157- درجه سانتی گراد است. به گفته سیاره شناسان ناسا، این حلقه جدید بسیار گسترده است به طوریکه یک میلیارد زمین می تواند در آن قرار گیرد.

تمدن آنها کاملاً ابتدایی است و مطابق با نظم ابتدایی است که هنوز اینجا و آنجا در قبایل سرخپوستی یافت می شود و در اعماق جنگل گم شده اند. 15. زمین کاملاً مدور نیست بلکه کروی پَخت است. مرز بین این دستهها چندان واضح نیست. این ایده ایست که باید امتحان شود، ولی اثر آن و اینکه چگونه کار میکند واضح به نظر میرسد. داریم تلاش میکنیم که اندازه بگیریمچند ذره خارج میشوند و اینکه آیا میدان مغناطیسی به هرشکلی اثری دارد؟ آیا این بر قابلیت حیات تاثیر دارد؟ خب، چگونه ممکن است؟ بسیاری دانشمندان فکر میکنند،که میدان مغناطیسی یک سیاره به عنوان سپر اتمسفر عمل میکند، که ذرات بادهای خورشیدی را اطراف سیاره منحرف میکند با مقداری از اثر نیروی میدان که به بار الکتریکی آن ذرات ربط دارد.

سبکی که علاوه بر تواناییهای مورد نیاز در دیگر سبک ها، فکر کردن و برنامه ریزی را بیشتر از همیشه طلب میکند. دختری از بومیان پاندورا که قصد کشتن آواتار جِیک را کرده، رقص قاصدک های شب تاب را بر سر این غریبه میبیند و در آخرین لحظات، تیری را که برای خلاص کردن او در چلّه ی کمان نهاده، روانه ی پهلوی جانور درنده می کند و بدین ترتیب آواتارِ جیک را از مرگ حتمی نجات می دهد، مشعلی را که جیک در دست گرفته به درون نهر آب پرتاب می کند و به او میفهماند که شباهنگامِ جنگل های انبوهِ پاندورا را نیازی به آتش نیست، زیرا که مادرِ طبیعت با گیاهان شب تابَش بهترین وسیله روشنایی در شب را فراهم آورده است.

از آنجا که هر روز به نام خدایی که آن را آغاز میکند نامگذاری میشد، روزهای هفته در گاهشماری رومی نیز به همین ترتیبند و همچنان در بسیاری از زبانهای امروزی به همین ترتیب حفظ شدهاست. 2- گوهر ایهام دارد؛ الف) استعاره است ا ز بهرام با قرینة “طبع و طالع” و نیز این توضیح جهان شناختی گذشتگان: “علمای احکام نجوم هفت دور برای جهان قائلند که مدت هر دور هزارسال است و تعلق به یکی از سبعة سیاره دارد، و چون هزار سال تمام شود، دور سیارة دیگرگردد، از زحل گرفته تا به ترتیب به قمر رسد. و بعضی گویند مدت هر دور هفت هزارسال است که مجموع چهل و نه هزار سال باشد، و چون این ادوار تمام شود، قیامت قایم گردد” (معین، 1338: 65) و بهرام در هفت گنبد این دورها را به سر آورده است.

آنان حتی ممکن است اطلاعات اشتباهی دربارهی هر یک از آنها داشته باشند. این سیارات از نظر حجم و جرم سیارات بزرگ ترند. مریخ از زمین و زهره کوچکتر (۰٫۱۰۷ برابر جرم زمین) است و ۱٫۵ واحد نجومی از خورشید فاصله دارد. در چنین دنیایی، ماورایی کاملا عینی و قابل لمس وجود دارد (سلسله اعصابی که توسط ریشه های درختان به درخت مقدس متصل است). وویجر 2 شش قمر جدید این سیاره را هم که بدور آن میگردیدند کشف نموده و ضمناً مشخص شد حلقه های این کره بیش از یک عدد است.

نظریات اشمیت اولین بار در سال ۱۹۴۳ انتشار یافت و پس از مرگ وی در سال ۱۹۵۶ نظریاتش با تغییرات جزئی توسط همکارانش کوزلوسکایا حلمی لون- ولبدینسکی مجدداً عرضه شد. این کار نهتنها برای محافظت از کودکان در برابر دشواریها، بلکه در رابطه با رشد نیز عواقب ناخواستهای دارد. اولین اگزوپلنت کشف شده GJ 357 b نام دارد که ابعاد آن ۲۲ درصد و توده اش ۸۰ درصد بیشتر از زمین است.

بطوری که روزهای زهره از سالهای آن طولانی تر است. سیّارۀ ششم سیّاره ای ده برابر بزرگ تر بود. آلن استرن، دانشمند علوم سیارات که یکی از افراد مهم در زمینه ماموریت افقهای نو بود و از قبل از کشف کمربند کویپر استدلال کرده بود که منظومه شمسی شامل صدها «سیاره» است. اتاقخواب دراز ولی باریک بود. در این فیلم با بازی گریس ون دین، سین پاتریک فلنی و کریستینا مور خواهیم دید: الی یک دختر جوان است که باید گواهینامه اش را بگیرد ولی مادرش جس نمی خواهد که او گواهینامه اش را زودتر بگیرد. 13 سال بعد یعنی در سال 1929 ، کلایدتومبا، یکی از دستیاران لاول در رصد خانه از پیش بینی های او استفاده کرده و با استفاده از تلسکوپ قدرتمندتری به شماهده نواحی خاص در آسمان پرداخت.

زمین یکی دارد، زهره و مریخ ندارند. این امروز بر مریخ نمیتواند اتفاق بیفتد. و این برای تمام اجرام دارایاتمسفر اتفاق میافتد. حرکت زمین به دور خورشید، گردش آن به دور خودش و جو پیرامون این سیاره، شرایطی مساعد برای حیات به وجود آورده است. در سال ۱۹۷۴ با پرتاب فضاپیمای مارینر ۱۰ مشخص شد که ابرهای زهره با حرکت منطقه ای دور سیاره می چرخند. این فضا پیما هم به دنبال آب گشت و البته موفق هم شد.

با دنبال کردن این روند؟ دانشمندان با غوطه ور کردن کاربید سیلیکون در آب و فشرده سازی آن در فشار زیاد ، فضای داخلی سیارات فراخورشیدی کاربید را تقلید می کنند. شکار و کشته می شوند . ادامه این افزایش دما آثار مخرب زیادی در بر دارد.ممکن است گیاهان و جانوران دریازی به مخاطره جدی بیفتند.زیستگاه های گیاهان و حیوانات دچار تغییرات اساسی می شوند.الگو های آب و هوا دستخوش تغییرات می شوند و نتیجه آن وقوع سیل و خشکسالی و طوفان های شدید و مخرب خواهد بود.افزایش دما با ذوب نمودن یخهای قطبی باعث بالا آمدن سطح آب دریا ها می شود.در مناطق خاصی از زمین بیماری های انسانی گسترش می یابد و محصولات کشاورزی نابود می شود.

با این حال در این نقطه دما میتواند تا 50,000 درجه سانتیگراد (90,032 درجه فارنهایت) باشد که بیشتر از مواد معدنی آهن و سیلیکات (شبیه کوارتز) ساخته شده است. موضوع درجه و ابعاد (این پدیده) است. به گزارش خبرنگار حوزه فنآوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،کارشناسان سیارهای منجمد و سنگی به ابعاد سه برابر کره زمین شناسایی کردهاند که قابلیت زندگی برای انسان را داراست و تنها ۶ سال نوری از زمین فاصله دارد و به دور ستارهای به نام بارنارد میچرخد. این چیزیست که به نظرم جالب است، چون به قابلیت حیات ربط دارد. و این به قابلیت حیات ربط دارد.

دیدگاهتان را بنویسید