نقد و بررسی بازی Journey To The Savage Planet – گیمفا

نظریههای متعددی در مورد شکلگیری ماه تاکنون ارائه شده است اما امروزه غالبترین فرضیه برخورد جرمی به بزرگی مریخ با نام تئیا Theia در روزهای اولیه شکلگیری زمین یعنی حدود ۴.۵میلیارد سال پیش است. قمرها از نظر بزرگی به ترتیب عبارتند از تیتانیا Titania، ابرون Oberon، آمبریل Umbriel، آریل Ariel و میراندا Miranda . قطر و جرم آنها مابین میراندا با قطری برابر ۴۷۲ کیلومتر و جرم ۱۰۹×۶.۷ کیلوگرم و قمر تیتانیا با قطری برابر ۱۵۷۸ کیلومتر و جرم ۱۰۲۱×۳.۵ کیلوگرم است. لایه ای به ضخامت 600 کیلومتر از گازهای مختلف گرداگرد زمین را فراگرفته است ، این لایه همان جو زمین است ، جو همانند سپری از زمین در برابر تابش های مضر خورشید و نیز تابش های کیهانی و برخورد شهاب ها جلوگیری می کند ، جو همچنین به پایداری دمایی در چرخه آب و هوای زمین کمک بسزایی کرده است ، حیات ما و دیگر موجودات بر سطح سیاره آبی مرهون وجود چنین جوی است .

همچنین دانشمندان از وجود هیدروکربن آروماتیک چند حلقهایی در لایه بالایی جو و کریستالهای متان یخ زده خبر دادهاند. همچنین تیتان تنها قمر بزرگ دارای جو است که سرد و چگال است و در عمدتاً از نیتروژن و مقدار کمی متان تشکیل شده است. لکه سرخ بزرگ گردباد لکه سرخ بزرگ ناحیه ای پر فشار است که در آن گردبادهای بالارونده ، گازهای مختلفی را با خود وارد جو می کنند. باید گفت استودیو Typhoon به عنوان اولین بازی اش، یک تجربه کاملا موفق و جذاب را برای بازیبازان خلق کرده است و وقتی سازنده ای در اول کارش عنوانی با کیفیت Journey to the Savage Planet می سازد که خیلی از سایت های خوب دنیا به آن امتیازات ۸ و بالای ۸ می دهند، یعنی به این سازنده امید زیادی در آینده می رود و آنها می توانند با درس گرفتن از برخی ضعف های بازی خود و استفاده از تجربه ای که در ساخت آن داشته و بازخوردهایی که گرفته اند، بازی های بعدیشان را بسیار جذاب تر و باکیفیت تر خلق کنند.

پاسخ: ناهید – چون به خورشید نزدیک تر است. همچنین به زمین نزدیک است. در سال 2003 مریخ بیش از هر زمان دیگری در 60,000 سال گذشته به زمین نزدیک شد. پاسخ: از یک دور گردش هر سیاره به دور خورشید سال به وجود می آید. مادر او توسط نیروهای فرعون اسیر می شود. او با تعجب از خود پرسید: «آیا زحل بچه­هایش را بلعیده است؟ مطلوب او دارای دو وجه متناقض است که در قالب پری و دیو، ماهی و اژدها و لعل و خزف ممثّل میشود. اولین کشف تایید شده مدار سیاره فراخورشیدی یک ستاره رشته اصلی معمولی در ۶اکتبر۱۹۹۵اتفاق افتاد، زمانی که میچایل مویر و دیدیر کوولز کشف یک سیاره فراخورشیدی در اطراف ستاره ۵۱ پگاسی را اعلام کردند.

تیتان با قطری به طول ۵۱۵۰ کیلومتر و جرم ۱۰۲۰×۱۳۵۰ کیلوگرم بزرگترین قمر زحل است و ۹۶ درصد جرم اطراف زحل را شامل میشود. چهار قمر کوچک با قطری کمتر از ۲۰۰ کیلومتر در مداری با شعاعی کمتر از ۲۰۰هزار کیلومتر و تمایل مداری کمتر از نیم درجه. از این تعداد ۳۴ تای آنها قطری کمتر از ۱۰ کیلومتر دارند و ۱۴تای دیگر قطری مابین ۱۰ تا۵۰ کیلومتر دارند. با اینحال برخی از اقمار درونی و بیرونی آن نسبتا بزرگتر و حدفاصلی بین ۲۵۰تا بیش از ۵۰۰۰ کیلومتر دارند.

مونتاژی از اقمار اورانوس. اگر تصور کنیم ماه زمين (که در شب میبینیمش) به دور زمين و ماه هاى ديگر سيارات به دور سياره شان و زمین (که در آن زندگی میکنیم) و سیارهها (که دوتا از آنها (اورانوس و نپتون) اینقدر از ما دورند که حتی نمیتوانیم آنها را با چشم غيرمسلح ببینیم)، همه مثل یک چرخ و فلک به دور خورشید میچرخند، آن وقت تقريباً منظومهٔ خورشیدی را تصور کردهایم. پایان تولید، یکپارچه دیسکهای ثانویه یکی از تعداد معدود مربوط به اجرام بزرگ (سیارهها) هست و هر دو مدارهای تشدید را قطع نمیکنند، تا از برخورد بین آنها جلوگیری کند.

ب. جبه که تا عمق بین 2900 و 3100 کیلومتر ادامه پیدا می کند، از لحاظ شیمیایی به طور عمده متشکل از سیلیکات هایی آکنده از منیزیوم و آهن است. پاسخ: ماه از خود نور ندارد و نور خورشید را بازتاب می دهد. پاسخ: چون فاصله اش با خورشید کم است و نور خورشید را بیشتر بازتاب می دهد. پاسخ: ماه از خود نوری ندارد و نور خورشید را بازتاب می کند. ما دریافتیم که یک اگزومون در حال چرخش به دور یک سیاره شناور آزاد است که اگر ضخامت نوری جو نسبتاً زیاد باشد و پارامترهای مداری به اندازه کافی گرمایش جزر و مدی ایجاد کنند تا دما را بیش از نقطه ذوب ایجاد کند ، ممکن است آب مایع را روی سطح آن حفظ کند.

تا قبل از آنکه ناپایداریهای جوّ آن شروع شود، از بزرگنماییهای بالا برای رصد سیاره سرخ استفاده کنید. با گذر زمان در جریان رصد و مشاهدة منظم و همیشگی اجرام سماوی این باور شکل گرفت که کمال مطلوب و نظم کامل در ستارگان یافت می­شود. به محض کاهش آمار این برخوردها بود که گدازه در سرتاسر عطارد جریان یافت و با پر کردن گودالها، عوارض نرم و مسطحی را به وجود آورد.

در زمستان دما به حدی کاهش می یابد که دی اکسید کربن منجمد می شود. پاسخ: ما قسمت های از ماه که نور خورشید بر آن می تابد در آسمان روشن می بینیم. پاسخ: همه ی ما دیر یا زود می میریم. اورانوس ۲۷ قمر شناخته شده دارد که به اقمار بزرگتر، اقمار درونی و اقمار نامنظم( مشابه سایر سیارات گازی)تقسیم بندی می شوند. زمین جزو سیارات داخلی منظومه? سیاره های منظومه شمسی 8 سیاره بدون در نظر گرفتن سیاره پلوتو هستند.

منظومه شمسی شامل هشت سیاره و تعداد دیگری سیاره کوتوله و سیارک است. سیاره 9 در کجا قرار دارد؟ پاسخ: چون با فاصله منظم از یکدیگر به خورشید قرار گرفته اند و هر کدام در مسیر مدار خود حرکت می کند. آثاری که به مخاطبان جهانی خود خصوصا در ایالات متحده یادآوری میکنند آنهایی که در حسرت فشردن دگمههای جنگافزارها لحظهشماری می کنند تا چه میزان میتوانند مخرب و فاجعهآفرین باشند. اکنون نگاهی کلی به این قمرها میاندازیم تا با معروفتر و بزرگترهایشان آشنا شویم. اما روش اثبات­گرایانه امور جزئی را از کلی جدا می­سازد و در نتیجه هیچ­گاه به موضوع واقعی خود، یعنی مطالعه جامعه نمی­پردازد (هولاب، 1375، ص55).

منظومه شمسی در دوران رنسانس کشفشد، هنگامی که فلاسفه تصمیم گرفتند که چیزی جز مشاهدات و منطق را نپذیرند و سنت را رد کنند. همانطور که گفته شد در منظومه شمسی سیارات کوتوله، اجرام ماورا نپتون (Trans-Neptunian object) و سایر اجرام وجود دارند که خود نیز دارای اقماری هستند. در عصر طلایی تمدن روم و بعدها در قرون وسطی ماه بعنوان جرم سنگینی شناخته شده بود که بدور زمین در حال چرخش بود، همانند سایر سیارات که تا به آنروز شناخته شده بودند (عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل). برای دیدن آموزش مقدماتی نجوم – نجوم باستان تا کیهان شناسی اینجا کلیک کنید.

اگر در مورد قمرهای شناخته شدهایی که بنا به تعریف اتحادیه بینالمللی ستاره شناسی در سال ۱۳۸۵ تصویب شد صحبت میکنیم، تعداد قمرهایی که بدور سیارههای منظومه شمسی میچرخند ۱۷۳ قمر شناخته شده است. در این تقسیم بندی پلوتو با ۵ قمری که بدور آن میگردند بیشترین قمر را دارد که البته این عدد میتواند با رصدهای جدید تغییر کند. مریخ دو قمر با نامهای فوبوس و دیموس(Phobos and Deimos) دارد. نام قمر بزرگتر یعنی فوبوس ریشه در کلمه یونانی به معنای ترس دارد. فوتبه ، دورترین قمر شناخته شده ی زحل ، تقریباً 10521600 کیلومتری آن قرار گرفته شده است.

نظامی اهمیت گنبد و ارزشهای نمادین آن را در هفت پیکر مورد توجه قرار داده است. همچنین تنها قمر بزرگیست که به تعادل هیدرستاتیک رسیده (با ظاهری کروی شکل) و با فاصلهایی برابر ۳۵۴۷۵۹ کیلومتر مابین اقمار درونی و بیرونی نپتون قرار گرفته است. یعنی یک سال در آن برابر یک روز و نیم است! این چگالی بسیار بالا باعث شده است تا وزن هر جرمی در مقیاس با کره زمین 50 برابر بیشتر باشد.

در سردترین روزهای زمستان در مریخ این یخبندان میتواند از قطبها به عرضهای جغرافیایی تا 45 درجه یا نیمه راه استوا گسترش یابد. اولین نشانههای وجود آب مایع در مریخ راه راه یا لکههای تیره روی دیواره دهانه و صخرههای دیده شده در تصاویر ماهوارهای است. در سال ۱۸۴۶ ویلیام لاسل و در سال ۱۹۹۴ نریید کسانی بودند که اولین قمرهای نپتون را کشف کردند. گزیده قمرهای منظومه شمسی در کنار زمین به عنوان مقیاس.

دیدگاهتان را بنویسید