می­گشاید که دربردارنده ده مقاله است

با وجود اینکه مریخ حدود ۱۵ درصد از حجم زمین و ۱۰ درصد جرم زمین رو داره، به دلیل اینکه حدود دو سوم زمین از آب پوشیده شده، تقریبا مساحت خشکی مریخ با زمین یکسانه. در چند سال گذشته تحقیقات گستردهای در این خصوص شکل گرفت که در نهایت با بررسی برخی از قدیمیترین شهاب سنگهای موجود، این فرضیه مطرح شد که آب از طریق این اجرام آسمانی به زمین رسیده است. با استفاده از این شهاب سنگ، دانشمندان توانستند دادههای آن را برای اولین بار به طور مستقیم اندازه گیری کنند. او دارد با خانم تابش که در آنجا کار می کند صحبت می کند.

یکی از این مخازن شامل گاز خورشیدی بود که تمام مواد منظومه شمسی ما از آن سرچشمه میگرفت. مریخ بزرگترین طوفان گرد و غبار رو تو منظومه شمسی داره که میتونه ماهها طول بکشه و تمام سطح مریخ رو بپوشونه. نام لاتین مریخ از خدای جنگ یونان گرفته شده و با نام سیاره سرخ هم شناخته میشه که دلیل اون میزان بالای ترکیبات آهن در خاک مریخه. در اخترشناسی، قمر کوچک سیارۀ زحل، و چهارمین قمر شناخته شده از سمت این سیاره.

سرعت این بادها گاهی اوقات به دو برابر سرعت صوت می رسد و این باعث می شود تا بدن انسان تنها در یک پلک زدن متلاشی شده و تکه هایش در آسمان پخش شود. حلقهی ضعیفتر بیرونی تا مدار تبه (Thebe ) در 221000 کیلومتری امتداد دارد. کاوشگر مداری ونوساکسپرس، یازدهم آوریل سال ۲۰۰۶ میلادی وارد مدار سیاره ناهید گشت و تنها پس از یک روز موفق شد اولین تصویر را از قطب جنوب این سیارهبرداشت و به زمین مخابره کند. 3. مِن نَوَادِرِ الحِکمَةِ یَرفَعُهُ إِلَى أَبِی بَصِیرٍ قَالَ: کُنتُ عِندَ أَبِی عَبدِ اللهِ ع فَدَخَلَ عَلَیهِ المُفَضَّلُ بنُ عُمَرَ فَقَالَ مَسأَلَةٌ یَا ابنَ رَسُولِ اللهِ قَالَ سَل یَا مُفَضَّلُ قَالَ مَا مُنتَهَى عِلمِ العَالِمِ قَالَ قَد سَأَلتَ جَسِیماً وَ لَقَد سَأَلتَ عَظِیماً مَا السَّمَاءُ الدُّنیَا فِی السَّمَاءِ الثَّانِیَةِ إِلَّا کَحَلقَةِ دِرعٍ مُلقَاةٍ فِی أَرضِ فَلَاةٍ وَ کَذَلِکَ کُلُّ سَمَاءٍ عِندَ سَمَاءٍ أُخرَى وَ کَذَا السَّمَاءُ السَّابِعَةُ عِندَ الظُّلمَة الخبرِ؛ یعنی: نوادر الحکمة از ابو بصیر آورده است که گفت: نزد امام صادق علیهالسلام بودم که مفضل ابن عمر وارد شد و گفت ای فرزند رسول خدا سؤالی دارم، گفت ای مفضل بپرس.

کاوشگر اصلی هم به دنبال آنها وارد جو شد. منبع اصلی نوروگرماودر یک کلام زندگی بر روی زمین این ستارهاست که با فاصلهای حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتری از زمین قرار گرفته و قطری تقریباً معادل ۱میلیون ۳۹۰ هزار کیلومتر و وزنی معادل ۳۳۰ هزار بار سنگین تر از زمین دارد. هر چه بیشتر در بازی گشت و گذار کنید، آن قدر آیتم های عالی و ارتقاهای قدرتمند و مخصوصا گجت های جذاب به دست می آورید که مدام گشت و گذار را برای شما راحت و راحت تر می کنند.

در مواد معدنی بسیار ریز، انرژی سطحی مهم است و الماسها از گرافیت پایدارتر هستند زیرا ساختار الماس فشرده تر است. به علاوه حرکت زمین حرکتی ساده نیست ؛ بلکه ترکیب بسیار پیچیده ای از دست کم شش حرکت اساسی دارد. وجود اولیه این گاز با ترکیب ایزوتوپی مشابه زمین نشان میدهد که آب زمین قبل از تجمع اولین بلوکهای تشکیل دهنده سیاره ما، در آنجا وجود داشته است. با اینکه این آتشفشان میلیاردها سال قبل شکل گرفته، اما شواهدی مبنی بر جریانات جدید لاوا تو اون دیده شده که نشون میده هنوز هم شاید این آتشفشان فعال باشه. قبل از تشکیل زمین، تودهی بزرگی از گاز و گرد و غباربه دور خورشید جوان گردش میکرد که «دیسک پیشسیارهای» نام دارد.

دادههای آنها نشان میدهد که دو مخزن گاز در طول ۲۰۰۰۰۰ سال اول منظومه شمسی ما وجود داشته است، یعنی حتی قبل از تشکیل اولین جنینهای سیاره ای. سیاره عطارد (سیاره تیر) با فاصلهٔ ۵۷ میلیون و ۹۲۴ هزار کیلومتری، نزدیکترین سیاره منظومه شمسی به خورشید است و کم ترین مسافتی که با زمین پیدا میکند،به ۸۰ میلیون کیلومتر میرسد. 4. در میان اقمار گالیله ای مشتری آیو قمری است آتشفشانی با بیش از 500 آتشفشان فعال ،فوارن های آتشفشانی بزرگی در سطح قمر روی می دهد که آن را آکنده از ترکیبات گوگرد و نمک کرده است ، اروپا قمری است یا سطحی یخی که در زیر آن اقیانوسی از آب قرار گرفته است ، این اقیانوس بزرگ به واسطه گرمای ناشی از اصطکاک گرانشی گانیمد و کالیستو با مشتری که هسته اروپا را بسیار داغ کرده است به صورت مایع است.

هریک از شخصیتهای گروه شما (که کاملا به صورت تصادفی ایجاد میشود) داستان زندگی منحصربهفردی دارند و اینگونه توانایی آنها در کمک به بقای گروه هم متفاوت است. سیارهی نپتون مانند اورانوس به علت حرکت بسیار کندش (حدود دو درجه در هر سال) در پهنهی آسمان به کندی صورتهای فلکی را طی میکند از این رو رفتاری مشابه اورانوس (که در صورت فلکی حوت بسر میبرد) از خود نشان میدهد.

سرانجام در این ناحیه متراکم ، گرمای لازم برای وقوع واکنشهای هستهای فراهم گشت و بدین ترتیب ، ستاره خورشید بوجود آمد. انسان به هوا برای تنفس، به آب برای نوشیدن و به غذا برای زنده ماندن نیاز دارد. سیاره ناهید بدون ماه است و از بسیاری دیدگاهها چون اندازه، جرم، گرانش و ترکیبات ساختاری به زمین همانندی دارد و به همین شَوَند به آن برنام خواهرِ زمین را دادهاند. تیر همچون ناهید و ماه، حالتهای گوناگونی از هلال تا قرص کامل را به خود میگیرد. این فرضیه برای مدتی محتملترین پاسخ برای منشأ آب کره زمین بود تا اینکه دانشمندان فرانسوی طی یک تحقیق منحصر بفرد به نتایج دیگری رسیدند.

اگر بخواهیم دلیل این هم نشینی و یکپارچگی را بگوییم ، بهتر است که یک تعریف صادقانه از ادبیات بخواهیم . تعریف اصطلاح سیاره مهم است زیرا چنین تعاریفی بیانگر درک ما از منشاء، معماری و تکامل منظومه شمسی است. فیلسوف بزرگ آلمانی ایمانوئل کانت (Immanuel Kant) نخستین فرضیه قابل قبول علمی را درباره اصل پیدایش منظومه شمسی طرح ریخت و پس از وی ریاضیدان بزرگ فرانسوی بنام پریسمون دو لاپلاس (Pierre Simonde Laplace) آن فرضیه را تکیمل کرد.

مشتری خود دارای شفق است؛ اما برخی از پدیدههای شفق مشتری از تعامل با چهار قمر بزرگ آن سرچشمه میگیرند.مأموریتهای آینده از جمله JUICE که به بررسی قمرهای یخی مشتری اختصاص دارد، حقایق بیشتری دربارهی کالیستو و احتمال وجود حیات در آن آشکار خواهند کرد. ذرات درون دیسک، به تدریج تودهای بزرگ و بزرگتر را شکل دادند که سرانجام به «خرده سیارات» و بعدا به سیاراتی مانند کره زمین بدل شدند. دومین مخزن گاز با بخار آب غنی شده بود که قبلاً علائم ایزوتوپی آب زمینی را آشکار ساخته بود که در اثر هجوم عظیم آب بین ستارهای در نواحی داغ داخلی منظومه شمسی، پس از فروپاشی پوشش بین ستارهای و تشکیل دیسک پیش سیارهای ایجاد شد.

سیاره زهره که به آن ناهید هم میگویند با آنکه اولین سیاره منظومه خورشیدی نیست، بلکه دومین سیاره است، ولی این سیاره برخلاف عطارد دارای جو است. تیر تندروترین سیارهٔ سامانه خورشیدی است که با سرعتی حدود ۴۸ کیلومتر در ثانیه،هر۸۸ روز یک بار خورشید را دور میزند.از این رو سیارهای گریزپاست که دیدنش آسان نیست و به همین دلیل است که شاید، ایرانیان باستان آنرا «تیر» نامیده و در یونان «مرکوری» یا «پیک خدایان» لقبش داده بودند. در مقایسه با سیاره ها، اجرام موجود در کمربند کایپر به حرکات و گردش نامنظم درمدار خود گرایش دارند.

ناحیه قلب به دو بخش تقسیم میشود که دارای ویژگیهای متمایز زمینشناسی هستند و هر دو ظاهری روشن دارند. 10- بیابان به کجا گفته می شود واین زیست بوم مربوط به کدام بخش از زمین است و آب و هوا ، پوشش گیاهی و نوع جانوران آن چگونه است؟ نام یک نوع طبیعی، نشانگر صلبی است53 که در هر جهان ممکنی به همان (و دقیقاً همان) طبقهی از اشیاء دلالت میکند، حتی اگر اوصافاش (یا تصوراتمان نسبت به آن) تغییر کند54.

در دورترین نقطه نسبت به خورشید، نیمکرهی شمالی به سمت خورشیده و تابستانی طولانی با هوایی ملایم رو داره، در حالی که نیمکره جنوبی زمستانی سرد و طولانی رو داره. خورشید در مریخ، نصف زمین دیده میشه و در نزدیکترین نقطه نسبت به خورشید، نیمکره جنوبی مریخ، تابستانی کوتاه و گرم رو داره. در حالی که نیمکرهی شمالی اون زمستانی کوتاه و سرد رو داره. وی بر آن است که «بهرام در بیست سالگی به پادشاهی رسید و در ایام او، کارها استقراری تمام یافت.

اما به شوند نزدیک شدن به خورشید شرایط زندگی در آن از بین رفت. گردش وضعی این سیاره،حدود دو ماه طول میکشد و از این رو،گرم شدن آن در روز و سرد شدنش در شب دیرپاست. مدتهاست که دانشمندان بر این باور هستند که آب از فضا به زمین آمده است و این فرآیند در همان زمان تشکیل سیاره ما رخ داده است. خورشید در مرکز منظومه شمسی یکی از حدود 100 بیلیون ستاره ای است که در کهکشان ما و یا مجموعه ستارگانی است که راه شیری نامیده می شود. مریخ یا بهرام، چهارمین سیاره منظومه شمسی است .

دیدگاهتان را بنویسید