مقاله زغال سنگ در رشته کوه البرز

من حدود 5 سال پیش این قله را فتح کردم بسیار دیدنی بود . گرچه برخی افراد‚ از روی بی اطلا عی و یا عناد بر اقتدار‚ عظمت و هیبت ملا علی کنی که موهبتی الهی بود خرده گرفته و آن را منافی زهد و پارسایی علمای دین می شمردند‚ اما مرحوم شیخ مرتضی انصاری دوست بسیار نزدیک و صمیمی ملا علی کنی شدیداً با این فکر برخورد کردند; چنان که وقتی دختر ناصرالدین شاه برای زیارت و دیدار شیخ انصاری به منزل ایشان در نجف رفت‚ وقتی با زندگی بسیار ساده و زاهدانه آن مرجع بزرگ شیعیان مواجه شد‚ گفت: اگر ملا و مجتهد این است پس حاج ملا علی کنی چه می گوید؟

سارگن پس از سفر جنگی که در 713 به اورارتو کرده در کتیبه های خود از آبادانی و ثروت و فراوانی و سرسبزی کشور اورارتو و شهر های حصاردار وبنا های زیبا و با عظمت و رودها و قنات های معموره و استخرها و باغستان ها و رزستان های آن شرح ممتعی نگاشته که حاکی از تمدن درخشان آن مردم است. چاره سر ،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

به این دلیل که تجربه ی کافی نداشتیم. این روستا در بخش نشتا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۷۶۲ نفر بودهاست. این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۲۱ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۴۳ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۷۱ نفر بودهاست.

کوه اتنا نه تنها به دلیل قرار گرفتن در یکی از مناطق دیدنی در ایتالیا (واقع در جزیره سیسیل) شناخته شده است، بلکه اتنا همچنین فعال ترین آتشفشان در اروپا و یکی از فعالترین آتشفشان های ۲۰۰۰ سال گذشته است. بنابر این مقوله کوهنوردی ازدید و نگاه اغلب کوهنوردان ، تنها یک ورزش ساده و صرف نیست . تنها در ۱۹۹۵ گری باورساکس(جواهر شناس آمریکایی) با همکاری بونیتا چمبرلن کتاب جالب “سنگهای قیمتی افغانستان“ را منتشر نمودند که در واقع جدید ترین اثر قابل توجه در زمینه زمین شناسی و مواد معدنی این کشور میباشد.

مواد آتشفشانی بزمان منظقهای با مساحت ۱۴۰۰ کیلومترمربع را پوشانده است و براساس شواهد به احتمال زیاد این کوه، جدیدترین آتشفشان ایران بهشمار میآید. حاجی آباد،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. اما چرا سپاه مشرکان که از مکه، یعنی از سمت جنوب به سوی مدینه میآمد، مدینه را دور زد و نه از قبا، بلکه از شمال شهر در دامنه احد استقرار یافت؟ قطر دهانه این آتشفشان نزدیک به ۴۰۰ متر است و مدتی است خاموش مانده است، اما فعالیتهای آتشفشانی این کوه را همچنان رصد میکنند. ویژگیهای جغرافیایی ـ البرز شرقی قسمتی از رشته کوههای البرز است که در امتداد غرب به شرق از دره فیروزکوه و رودخانه تالار شروع میشود و تا جنوب گرگان ادامه مییابد و از این ناحیه به سمت شمال شرقی تا سرچشمههای رودخانه گرگان میرود.

از شروع خیابان شهدا به روستای جل آخوند محله وارد می شویم. البته هر قدر از دهانه آتشفشان دور شویم دمای گازها کاسته میشود و هر قدر زمان استراحت آتشفشان زیادتر باشد دمای آنها کمتر میشود. البته در سه کیلومتری آن کنیسه ای وجود دارد که به هیچ وجه با غار مزبور ارتباطی ندارد، بنابراین از میان چند دیدگاه یاد شده، دیدگاه دوم با ویژگیهای ذکر شده در آیات قرآن سازگار است و برخی روایات نیز آن را تأیید میکند. چال دره روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

معمولا در هفته یکی دو روز ابری و بارانی است که نوع آب و هوا این روستا آدمی را به یاد شهر ونکور در کانادا می اندازد. کوه آرارات (به ارمنی:ماسیس،Մասիս یا آرارات،Արարատ به ترکی:آگری داغ، Ağrı Dağı، به کردی:چی یای آگیری،Çiyayê Agirî) کوهی است واقع در شمال شرقی کشور ترکیه (استان آغری) در مرز ایران، جمهوری خودمختار نخجوان و ارمنستان. غلامحسین درویش خان: از اساتید موسیقی سنتی ایران، پیش درآمد موسیقی ایرانی از ابتکارات او است. خلخال محله جدید،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است.

خلخال محله قدیم، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. زوار (تنکابن)،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است. زردکند، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. رودباری کنار، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. رشیدیه، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. حاتم سرا، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است.

رود مرغاب: ای دریا که معاون آن دریای کاشان است ازنقطه اتصال سفید کوه و تیربند ترکستان سرچشمه گرفته به طرف غرب در وادی وسیعی جریان دارد . سلیمان محله،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. داس دره،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. «ابن بطوطه» نیز در سفرنامه خود در مورد معنی و مفهوم و جغرافیایی دره پنچشیر چنین نگاشته است: «پنج هیر به معنی کوه است و پنج هیر یعنی پنج کوه.

من مقاله داکتریارمحمد مطالعه نمده ام واقعاً پنچشیر بهشت زمین است. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۶ نفر بوده است. این روستا از سمت شمال به شهید آباد، از سمت غرب به قلعه گردن، از جنوب به گرماپشته و از شرق به میانسرا متصل است.فاصله روستا تا مرکز شهر ۸کیلومتر و میزان جمعیت آن حدود ۱۱۰۰ نفر است.

که در دهستان گلیجان قرار دارد و مسیر دسترسی آن از جاده لشتو میسر است. ۴۰۰۰ متری هایی که ۴۰۰۰ متری نیستد! این روستا در دهستان کترا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۲۱ نفر بودهاست.موقعیت جغرافیای روستا در عرض ۳۸ درجه و ارتفاع ۳۵ متری از سطح دریا و در ارتفاع ۸- متری از آبهای آزاد میباشد.تیلپردهسر از سوی شمال به دریای خزر، از سوی جنوب به روستای رودپشت، از شرق به روستای آلکله، و از غرب به باغنظر و ولیآباد محدود میشود.

روستای رضامحله بهعنوان بهترین تولید کنندهی مرکبات تنکابن (شهسوار) نیز شناخته میشود.این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۸۱ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۴۲ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹۰ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۲۹ نفر بودهاست.

این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶۹۶ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۸۵۲ نفر بودهاست. فاصله روستا تا مرکز بخش ۴ کیلومتر و تا مرکز شهرستان ۵ کیلومتر است. موقعیت روستای جل آخوند محله نرسیده به روستای سلیمان آباد واقع شده است.

شانه تراش محله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است. از سوی شمال نیز دارای شیب ملایم مشرف به دریا است. از تازهترین گدازهها میتوان به قسمتهای غربی مخروط اشاره کرد که برخی اوقات از آن خاکستر نیز به بیرون میآید. امان شینده بود که سربازی گفته: آمدند، امان هم رگبار نموده بود، زمردبیگ اسیر و اعدام شد، ما به نقاط کوه حاکم بودیم و شاهد آن صحنه. در مواقع اضطراری توسط نماینده ها و طرفداران داخلی شان خاد با ما تماس می گرفتند. مسلمانان زبان عذر گشودند و گفتند: اى پیغمبر خدا، ما آوازه قتل تو را شنیدیم و از شدّت ترس فرار کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید