مقاله ای کامل در مورد منظومه شمسی

↑ “The Dwarf Planet Formerly Known as Xena Has Officially Been Named Eris, IAU Announces”. ↑ ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ “Xena Has Officially Been Named Eris”. ↑ “Xena and Gabrielle” (PDF). ↑ ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ ۱۴٫۲ SANDERS, Ray (14 October 2011). “Pluto or Eris: Which is Bigger?”. ↑ ۹٫۰ ۹٫۱ ۹٫۲ ۹٫۳ ۹٫۴ “Dwarf Planets”. ↑ Willman, Jr, Alexander J. “Dwarf Planet Makemake Data”. ↑ ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ “dwarf planet (astronomy)”. ↑ “Eris (astronomy)”. Encyclopedia Britannica.

↑ ۱۱٫۰۰ ۱۱٫۰۱ ۱۱٫۰۲ ۱۱٫۰۳ ۱۱٫۰۴ ۱۱٫۰۵ ۱۱٫۰۶ ۱۱٫۰۷ ۱۱٫۰۸ ۱۱٫۰۹ ۱۱٫۱۰ “JPL Small-Body Database Browser: 136199 Eris (2003 UB313)”. ↑ “Ceres: Facts & Figures”. ↑ ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ ۱۲٫۲ ۱۲٫۳ ۱۲٫۴ “Eris: Facts & Figures”. ↑ ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ ۱٫۵ ۱٫۶ “Eris: Overview”. ↑ ۲۸٫۰ ۲۸٫۱ Cessna, Abby (19 September 2009). “Dysnomia”. ↑ ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ Cessna, Abby (17 August 2009). “Dwarf Planet Eris”. ↑ ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ ۲٫۵ ۲٫۶ ۲٫۷ ۲٫۸ Brown, Michael K. (1 August 2005). “The discovery of 2003 UB313 Eris, the 10th planet largest known dwarf planet”.

↑ O’Neal, Sean (8 August 2005). “Your top 10 names for the tenth planet”. ↑ “Moon Fact Sheet”. ↑ “Sun Fact Sheet”. ↑ Willman, Jr, Alexander J. (2 March 2010). “Dwarf Planet Haumea Data”. ↑ ۸٫۰ ۸٫۱ Williams, Matt (4 November 2010). “Plutoid”. ↑ “Encyclopedia Mythica: Pronunciation guide”. ↑ ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ Chang, Kenneth (14 September 2006). “A Dwarf Planet Gets a Name: Eris”. ↑ Green, Daniel W. E. (13 September 2006). “IAUC 8747: (134340); 178P; P/2006 R1; 2006ev”. Harvard University. ↑ بر طبق اینجا شمارهٔ سیارک معرف شماره کشف شدن آنهاست.

دانشمندان بر این باورند که درون اریس مانند درون پلوتو مخلوطی از سنگ و یخ است. زهره تنها سیاره منظومه شمسی است که از یک چهره زن نامگذاری شده است. زهره یکی از دو سیارهای است که از شرق به غرب میچرخد. کشف سیاره مشابه کره زمین برای دانشمندان اهمیت بالایی دارد و محققان در نظر دارند به تحقیقهای بیشتری درباره تنوع سیارهای در کهکشانهای نزدیک منظومه شمسی بپردازند. متزگر تصور میکند که تعریف قدیمیتر از سیارهای که شامل قمرها میشد در زمانی که علوم سیارات از «رکود بزرگ» بین سالهای ۱۹۱۰ تا ۱۹۵۰ عبور کرد، فراموش شد.

مدتی بعد، برآوردی توسط تلسکوپ فضایی هابل شد و قطر اریس ۲٬۴۰۰ کیلومتر (۱۰۰± کیلومتر) برآورد شد. آلن استرن، پژوهشگر اصلی مأموریت فضایی نیوهورایزنز گفتهاست که نسبت پلوتو به اریس و دیسنومیا، مانند نسبت سیب به پرتقال است. کاوشگر فضایی ویجر2 انبوهی از مواد حلقوی در حلقه آدامز کشف نمود که ستاره شناسان هنوز توضیحی برای وجود آنها نیافته اند. جّو مشتری خیلی هم ضخیم و وسیع نیست.اکثر ستاره شناسان بر این باور هستند که ترکیبات اصلی آن از هیدروژن،هلیوم و مواد دیگری که وجود آنها برای ما کاملاً معلوم نشده،تشکیل شده است.ازمیان این مواد می توان آمونیاک و متان را ذکر کرد.

در عوض این شفق قطبی توسط ترکیبی از ذرات خارج شده از قمرهای زحل و سرعت چرخش سریع میدان مغناطیسی زحل ایجاد میشود، با این حال این شفقهای غیر خورشیدی هنوز کاملاً درک نشدهاند. بر اساس نتایج تحقیق، علاوه بر منابع تولید آلودگی در شهرها، کویرهای اطراف تهران هم به عنوان چشمه های تولید ذرات موثر می باشند. بر این اساس میتوان گفت فیلسوفان تحلیلی معاصر به این پرسش پاسخ میدهند که نسبت ضرورت و امکان در تعلق ضروری/ممکن/ممتنع محمول به موضوع و نیز نسبت ضرورت/امکان/امتناع قضایا با واقع چیست؟

اما متان در اریس تا حدودی زرد رنگتر است و شاید به دلیل دوری بیشتر آن به خورشید نسبت به پلوتو باشد. در دماهای بسیار پایین، متان که به حالت گاز بر روی کرهٔ زمین موجود است، بر روی اریس و پلوتو به حالت یخزده وجود دارد. علت سطح روشن و رنگ سفید یکنواخت اریس، دوری بیش از حد آن از خورشید و در نتیجه سرمای بسیار آن است و در این فاصله از خورشید (در نزدیکترین فاصله، ۲۸۰ سال)، حتی جو سیاره هم یخ میزند. ویژگی اصلی سیاره عطارد این است که نزدیکترین سیاره به خورشید است و همچنین لقب کوچکترین سیاره در منظومه شمسی نیز به این سیاره تعلق دارد.

پلوتون نیز کوچک ترین سیاره ی منظومه ی شمسی است. «اندرو کول» از دانشگاه تاسمانی استرالیا، در بیانیه ای در این باره گفت: «ما توانستیم الگوهای فصلی ای از پلوتون و واکنش این سیاره به تغییرات ناشی از میزان نوری که به هنگام چرخیدن به دور خورشید دریافت می کند، بسازیم. بر خلاف پلوتو، اریس سطح لکه لکه ندارد و سطح آن تقریباً یکسان است و ۸۶ درصد (۷± درصد) از نوری که به آن تابیده میشود را منعکس میکند.

وقتی که اریس در نزدیکترین فاصله به خورشید قرار میگیرد، گرمای خورشید موجب تصعید (تبدیل جامد به گاز) گازهای منجمد اریس میشود. امسال یک هفته قبل در شبانگاه سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹، سیاره بهرام کم ترین فاصله را با زمین داشت؛ در بامداد سه شنبه ۲۲ مهر سیاره سرخ بهرام با توجه به نزدیکی به زمین به رنگ نارنجی متمایل به زرد دیده می شود و در صورت فلکی ماهی (حوت) قرار دارد. این بدان معناست که مردم می توانند برنامه هایی را برای جست و جوی این سیاره در زمانی که برای آنها راحت است و نیز آسمان عاری از ابر باشد، برنامه ریزی کنند.

است. سرعت متوسط اریس در مدار خود ۱۲٬۳۸۴ کیلومتر بر ساعت است و خروج از مرکز مداری آن ۰٫۴۳۳۶۲۸۳۶۷ و طول روز آن ۱٫۰۷۹ برابر روز زمینی و ۲۵٫۹ ساعت است. درک این پدیده ممکناست با مطالعهٔ دقیقتر بر مدار سیارات صورت بگیرد. دانشمندان میتوانند با بررسی گازهایی که از این سیارات ساطع میشوند آنها را بررسی کنند و در این گازها به دنبال نشانههایی از وجود هیدروژن و هلیوم بگردند. تا زمانی که دانشمندان اطلاعات بیشتری دربارهٔ چگالی اریس را به دست نیاوردهاند، فقط میتوانند دربارهٔ ترکیبات درونی این سیارهٔ کوتوله گمانهزنی کنند. همچنین او نیاز دارد تا از منابع استفاده کند تا بتواند زنده بماند.

به چه میزان ویژگیهای کیفی مانند ثبات در برابر عرق بدن، رطوبت، سایش (و برای کودکان ثبات در برابر بزاق دهان) و همچنین PH سطحی کالا به عنوان فاکتورهای کیفی در کارخانه شما مد نظر میباشد. دیگر نام این سیاره ناهید است، همچنین در زمان فارسی به نامهای بیدخت و بیلفت نیز شناخته میشد؛ واژه بیدخت در شکل کهنتر خود بغدخت و به معنای دختر خدا بوده است. از زمان کشف نپتون و ماه آن تریتون در سال ۱۸۴۶، اریس بزرگترین جسم یافتشدهاست که در مداری پیرامون خورشید میچرخد.

ابنرشد میگوید محاسبات نجومی نشان داده است که عطارد و زهره در آن زمان با خورشید در مقارنه قرار داشتهاند. به گفته کارشناسان شرکت “نورثروپ گرومن”، فضاپیماهای سبکتر از هوا میتوانند حیات بیگانه را در ابرهای زهره جستجو کنند، اما آیا واقعاً میتوانند چنین کاری کنند؟ در ۱۹۷۵، سطحنشینهای ونرا ۹ و ۱۰ اولین تصاویر سیاهوسفید از سطح زهره را ارسال کردند. «عَنِ ابنِ عَبَّاسٍ أَنَّ رَسُولَ اللهِ ص قَالَ لِعَلِیٍّ ع یَا عَلِیُّ إِنَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ عَرَضَ مَوَدَّتَنَا أَهلَ البَیتِ عَلَى السَّمَاوَاتِ وَ الأَرضِ فَأَوَّلُ مَن أَجَابَ مِنهَا السَّمَاءُ السَّابِعَةُ فَزَیَّنَهَا بِالعَرشِ وَ الکُرسِیِّ ثُمَّ السَّمَاءُ الرَّابِعَةُ فَزَیَّنَهَا بِالبَیتِ المَعمُورِ ثُمَّ السَّمَاءُ الدُّنیَا فَزَیَّنَهَا بِالنُّجُومِ ثُمَّ أَرضُ الحِجَازِ فَشَرَّفَهَا بِالبَیتِ الحَرَامِ»؛ «از ابنعباس نقل است که پیامبر اکرم صلیاللهعلیهوآلهوسلم به علی علیهالسلام فرمود: ای علی خداوند عزوجل مودت ما اهلبیت را بر آسمانها و زمین عرضه کرد پس اولین آنها که پذیرفت آسمان هفتم بود پس آن را با عرش زینت بخشید سپس آسمان چهارم پس آن را با بیتالمعمور تزیین نمود سپس آسمان پایین پذیرفت پس آن را با ستارگان زینت داد سپس زمین حجاز پس آن را مشرف به بیتالحرام نمود (مجلسی، ۱۴۰۳ق: ۲۷/۲۸۱).

اریس تقریباً ۱۰ میلیارد مایل از خورشید فاصله دارد و فاصلهٔ آن تا خورشید سه برابر فاصلهٔ پلوتو از خورشید است و مدت گردش آن به دور خورشید دو برابر مدت گردش پلوتو به دور خورشید است. سرانجام پنج تا از این توده های متساوی الفاصله به هم می پیوستند و سیاره ای در فاصله ی معین را بوجود آورد. سیاره ای نسبت به خورشید به مراتب كوچكترند. در حالی که تمایل پلوتو نسبت به دائرةالبروج تنها °۱۷ است. یعنی تنها ۳۱.۳ درصد از کل ۲.۵ درصد آبهای شیرین جهان قابل شرب است، که میشود ۰.۷۸۲۵ درصد از تمام آب های جهان!

هر سال در حدود سه بار به عنوان ستاره درخشان شامگاهی در نزدیکی افق غروب خورشید و نیز به عنوان یک ستاره صبحگاهی ظاهر میشود. آخرین مقابله آن، اواسط اکتبر۲۰۲۰ نیز مقابله خوبی بود؛ حتی حدود یکماه در مقابله امسال، بهرام روشنتر از سیاره برجیس بود. حدود ۹۰ درصد از سطح یخی اریس از نیتروژن و ۱۰ درصد دیگر آن از متان ساخته شدهاست. به احتمال زیاد، متان و نیتروژن اجزایی هستند که جو اریس را تشکیل دادهاند. و دانشمندان تنها مقادیر کمی از آب را در جو آن شناسایی کردهاند. دانشمندان بر این باورند که اگر اریس به خورشید نزدیکتر شود، جو نازک یخی اریس ذوب خواهد شد و سطح سنگی پلوتو مانند آن آشکار خواهد شد.

2- فیلم ها و سریال های مستند همواره مملو از کلمات، رفتارها و ارتباطلات عادی زندگی می باشد که این امر منجر خواهد شد زبان انگلیسی را به طور طبیعی تری فرا گیرید. لارک که حوضه رامبراند با عرض 450 مایل را مورد مطالعه قرار داد، می گوید: «ما از این حوضه های بزرگ به عنوان نمونه های طبیعی لایه های بیرونی عطارد استفاده کردیم. همان زمان، منجم ترک در “مجمع جهانی اخترشناسان” شرح کشّافی دربارۀ کشف خود داد، ولی چون قبای ترکی به تن داشت کسی سخنش را باور نکرد.

دیدگاهتان را بنویسید