معلومات عمومی درباره بامیان (هزارستان)

امروزه تصور مىكنند كه اين بيمارى بر اثر وجود نوعى قارچ ميكروسكوپى بيماريزا، بنام هيستوپلاسماكاپسولاتوم (Histoplasmacapsulatum) ايجاد مىشده است. این کوه که امروزه در اطراف شهر بیستون و در فاصله 40 کیلومتری از شهر کرمانشاه قرار دارد، در نزدیکی یکی از پر رفت و آمدترین جاده های قدیمی قرار داشته است. بازدید از این کوه دارای شرایط خاصی نیست، اما باید توجه داشته باشید که راه پر پیچ و خم کوهنوردی را باید طی نمایید، بنابراین وسایل مورد نیاز را باید با خود به همراه داشته باشید.

بدخشان به داشتن معادن لعل ، لاجورد ، زمرد ، فیروزه و طلای خویش دارای شهرت است . بادرنظر داشت کدام اصل افغانستان دارای اقلیم خشک وبری است؟ افغانستان از لحاظ مساحت با کدام ایالت USA مساوی است؟ طول خط سرحدی ریجوی عبارت است از؟ طول خط سرحدی دیورند عبارت است از؟ به طور کلی ارتفاعات از شمال شرقی تا جنوب شرقی به صورت هلال شهرستان را محدود نموده اند. شانه شرقی قله به ارتفاع تقریبی 4050 متر پس از تشکیل 2 قله مرتفع دیگر از طریق یالی گرده مانند و پرشیب به دره لالون محدود می شود. ارتفاع حدود 2050 متر، جنگلي ، سرچشمه رود لمير، اين كوه جزو رشته تالش از كوهستان البرز غربي محسوب ميگردد.

از شمال شرقی تا شمال غربی چند کوه وجود داشته که از کوه سرخ شروع شده سپس در ادامه به کوه کلنگه با قله 2345 متری رسیده و در شمال غربی کوه با قله زر2726 متر و کوه شیرخانی با2712 متر مهمترین ارتفاعات هستند.در غرب شهرستان کوه الوند لکان با قله 3056 متر یکی از مهم ترین کوه های منطقه محسوب می شود.از کوه الوند لکان به سمت جنوب نیز همچنان ارتفاعات کشیده شده که مهمترین آنها کوه قشلاق محمد 2771 متر ، کوه بیشه 2790 متر و کوه سه خواهران 2543 متر است.از جنوب تا جنوب شرقی نیز کوه هفت سواران با 2774 متر و کوه انگشت لیس مهم ترین ارتفاعات را تشکیل می دهند.بدین ترتیب در محدوده شهرستان خمین تنها در شرق ارتفاعات قابل ملاحظه ای مشاهده نمی شود و دشت گسترده خمین با جهت غرب به شرق گسترش دارد.این دشت در حدود 65 درصد مساحت شهرستان را شامل شده است و محل استقرار بسیاری از روستاهای منطقه است.

کینابالو کوه مشهوری در جزیره بورنئو در جنوب شرقی آسیاست و به عنوان پارک ملی کینابالو، یک میراث جهانی حفاظت میشود. موقعیت جغرافیایی قله : کوهستان بزرگ شاه یا لاله زار در جنوب شهرستان کرمان و شمال شهرستان بافت قرار دارد. از جمله قلل مهمی که توسط گردنه های مرتفع به آن متصل می گردند در شمال سیاه کوه 4100 متری و در جنوب قله تخت عبدالبیگی (لاله زار) است. جبهه شمال شرقی؛ پناهگاه تخت فریدون در این مسیر قرار دارد. نادر شاه جواهرات زیادی برای خزانه به ارمغان آورد که در میان این غنائم جنگی، جواهراتی مثل کوه نور، دریای نور، تخت طاووس و کره جواهر نشان به ایران آورده شد و بین همه آنها کوه نور بیشتر از همه مورد توجه قرار گرفت.

انبوه دود و خاکستری که از کوههای آتشفشانی به هوا وارد میشود مانع رسیدن نور خورشید در فاصله زمانی قابلتوجه به آن منطقه میشود. هاگهاى اين نوع قارچ بر اثر دمزدن و تنفس هواى آلوده به اين گردو غبار و خاك وارد بدن انسان ميشود و توليد اين بيمارى خطرناك و مهلك را ميكند. زيرا تا سال 1952، هنوز راه جلوگيرى از اين بيمارى و مداواى افراد مبتلا به آن را نشناخته و نميدانستند.

استاد محمدحسین سرآهنگ که شخص تعلیمیافته، شعرشناس و ادبدوست بود، آشنایی او با اشعار بیدل سبب گردید تا از جمله بهترین شارحان ابیات میرزا عبدالقادر بیدل محسوب گردد. ارتش شوروی با همکاری ارتش جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان جمعاً ۹ حملهٔ بزرگ را به دره پنجشیر در طول دوران اشغال افغانستان سازمان دادند که منجر به خسارات زیاد به منطقه و اهالی پنجشیر، نیروی رزمی ارتش سرخ و ارتش جمهوری دموکراتیک افغانستان گردید. مجموعاً این نقوش حد متوسط ۳ متر ارتفاع و ۵٫۴۸ متر طول دارد. او پس از خروج از آخرین اتراق گاه قبل از قله در ارتفاع ۶۵۰۰ متری، سه روز متوالی برای رسیدن به قله وقت صرف کرد.

بلندترين نقطه استان قله الوند با ارتفاع 3580 متر ، بين شهرستانهاي تويسركان و همدان قرار گرفته است و پست ترين نقطه استان ، اراضي عمرآباد در بخش شراء و پيشخوار ، كنار رود قره چاي مي باشد .براساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن آبان ماه سال 1375 ، كل جمعيت استان 1677957نفر مي باشد كه از اين عده 849223 نفر مرد و 828734 نفر زن بوده است . استان همدان با مساحت 19493 كيلومتر مربع ، بين مدارهاي 58و 33 و 48 و 35 عرض شمالي و 34 و 47 تا 36 و 49 طول شرقي از نصف النهار گرينويچ قرار گرفته و جز استانهاي غربي ايران است كه از شمال به استان زنجان و قزوين ، از جنوب به استان لرستان ، از مشرق به استان مركزي ، و از مغرب به استانهاي كرمانشاه و كردستان محدود مي شود .

سرکچال از طریق گردنه مرتفع 4020 متری وزرا و به قله برج متصل می شود و از سایر جهات به دره های شمالی آن یعنی دریوک و از جنوب به دره شمشک و لالون و فقط از طریق قله 3400 متری میان لالون به قله روته و از طریق گردنه جنوبی لجنی نیز به قله 3350 متری پی ناسوم و آبک متصل می گردد. بررسی توپوگرافی قله : سرکچاله به همراه سه قله چهار هزار متری غربی آن بر روی یک خط الراس شرقی , غربی قرار دارد که در منتهی الیه شرقی آن سرکچال و در غرب قله کلون بستک قرار دارد.

30 600 و51 540 شرقی. این گنبد نمکی در فاصله ۴ کیلومتری شمال شرقی روستای هرمود عباسی در منطقه حفاظت شده هرمود واقع… این رشته کوه از 40 کیلومتری شمال غربی فریدون شهر تا جنوب شرقی آن امتداد می یابد. در شمال کوهستان آبادی لاله زار و در جنوب آن روستای اسکر قرار دارد. بررسی توپوگرافی قله : قله مخروطی شکل لاله زار توسط چمنزار های وسیع احاطه شده است. آبادی های شاهان و زمستان در غرب خط الراس و سرداب پایین در شرق آن جای دارند. به طرف شمال تادریای آمو، به طرف جنوب اقیانوس هن طرف شرق دهلی وبه طرف غرب اصفهان.

رود قطـور و آب هـاي درياچة ارومـيه حدود غـربي با استان آذربايجان غربي است.در جنوب كشيدگي رشته كوهها، دره ها، جلگه ها و دشتها موجب پيوستگي توپوگرافيك استان با آذربايجان غربي و زنجان شده است و در شرق نيز دره و رودخانة دره رود ، كوههاي سبلان، چهل مند و گردنة صائين اين خطه را از استان اردبيل جدا مي كند. بررسی توپوگرافی قله : قله که در مرکز رشته قرار دارد, از شمال به ارتفاعات 3945 و 3832 متری بدون نام و از سمت جنوب نیز پس از 5 قله بالای 3600 متر بدون نام دیگر به قله 3875 متری کوه دری متصل می شود.

دهستان اسالم، شهرستان تالش (هشت پر)، 31 كيلومتر جنوب غربي تالش، جنوب خاوري روستاي لمير. اغلب رودهای دائمی و پر آب ایران از کوه های البرز و زاگرس سرچشمه می گیرند. اين حادثه ناگوار براى خود Eugemio، در سال 1952، هنگام مراجعت از غارى آلوده به اين نوع قارچ روى داد. او زندگى خود را مديون معالجه و مداواى سريع و حتى تصادف و اتفاق ميداند. او كه در 3 ژانويه 1939 در نيس فرانسه متولد شده است و از 13 سالگى به غارنوردى و غارشناسى پرداخته و موفق به كشف چندين صد غار در فرانسه و كشورهاى خارج گرديده و ضمناً در رشته زمينشناسى به كشفيات ارزنده اى در چينه شناسى دست يافته است و در 23 سالگى بيش از 30 گزارش علمى در ارتباط با آكادمى علوم و انجمنهاى دانشمندان در كنگرههاى ملى و بينالمللى انتشار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از تاس، «کبیر واثق»، معاون والی پنجشیر گفت که جبهه مقاومت ملی افغانستان برای از سرگیری جنگ علیه طالبان آماده میشود. به گزارش خبرنگار مهر، حسین گودرزی امروز سه شنبه در مراسم افتتاح همزمان پروژههای بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی لرستان و سازمان اورژانس با حضور وزیر بهداشت، با اشاره به اینکه میزان رضایت نسبی مردم از عملکرد پزشکان و حوزه بهداشت بالا است، اظهار داشت: علی رغم تلاشهای بسیار، اما کمبودهایی وجود دارد که انتظار داریم پیگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید