معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

اگرچه تا کنون انفجارهای تاریخی در آن دیده نشده ولی چشمههای آب گرم موجود در دامنه و پای قله و نیز شکافهای بخار در نزدیکی رأس قله نشان میدهد که همچنان یک مجموعه ماگمای گرم یا در حال سرد شدن در زیر آتشفشان وجود دارد. کوه زایی پرکامبرین در البرز موجب سخت شدن پی سنگ ها شده است اولین فاز حرکات واقعی که منجر به چین خوردگی البرز شده، در دوره کرتاسه بالایی – پالئوژن رخ داده است (فاز لارامید) که در نتیجه آن، محدودۀ فرورفتۀ خزر در شمال به خشکی مبدل شده و باعث تشکیل رشته کوه البرز در اوایل دوران سنوزوئیک گردیده است.

پرآب ترین و معروف ترین رودخانههای البرز مرکزی نیز شامل رودخانههای تالار، بابل، هراز، کجور، چالوس، شاهرود و طالقان است که به دریای مازندران میریزند. دره شاهرود از دره سفیدرود تا غرب کوه کندوان امتداد دارد و این قسمت از کوههای البرز مرکزی را به دو ناحیه شمالی و جنوبی تقسیم میکند. دو لشکر مهیّاى جنگ شدند. مسلمانان در جنگ اُحُد بعد از پیروزی اولیه، اما در ادامه شکست خورده و تعداد زیادی از آنان به شهادت رسیده و یا مجروح شدند. امین طبرسی از همان آغاز در صحنه جنگ حضور داشت و در عملیاتهای متعدد، بر علیه دشمن غاصب، با شهامت و مردانگی جنگید.

مجموعه ای با ۳۵ قله که بلندترین آنها قلل دو برار با ارتفاع ۴۰۸۰ متر می باشد. رودخانه ارس دشت آرارات را به دو دسته تقسیم می کند . و بعضی از اوقات صورت حیوانات را بر دور آن کوزه ها نقش می کردند. آنان در ۸ نوامبر ۱۸۲۹ آرارات کوچک را نیز صعود کردند. اما بایست آنرا در لیست قله های مهم رشته کوه البرز قرار داد. شهرهای مهم در دامنهها، کوهپایهها و ارتفاعات البرز عبارت هستند از تهران، کرج، هشتگرد، قزوین، گچسر، شهرک در طالقان، کن، فشم، منجیل، لوشان، رامسر، املش، لاهیجان، مرزن آباد، تنکابن، نوشهر، چالوس، بلده، نور، چمستان، پلور، گزنک، پل سفید، فیروزکوه، دماوند و آمل.

فوقالعاده متنوعی است. درختها و درختچههای این ناحیه عبارت هستند از: چوبک، افرا، شیردار، سفیدکرکو، کهوک، کرکف، پلت، سفید مشکک، شب خسب، توسکا و غیره که تمامیآنها در ناحیه مرتفع البرز دیده میشوند. شهر طالقان که بيلاق بسیار زیباییست از شهرهای تابعه ساوجبلاغ است که جزو مکانهای توریستی ایران به ویژه استان تهران می باشد. به گزارش کُردتودی، به نقل از تیتریک، استان البرز جدیدترین استان ایران است که پیش از این شهرهای تشکیل دهنده استان البرز به نام غرب استان تهران مشهور بودند، نام این استان از رشته کوه های البرز گرفته شده که مرکزی بخش مهمی از آن از شمال این استان می گذرد.

که تعدادشان محدود است از این رشته کوه سرچشمه میگیرند . کهار، کوه بزرگ و مرتفعی است که از سمت شمال شرق توسط گردنه سیرابشم به قلل هفت خوانی و کرچان و از سمت غرب به قلل ناز و وارکش متصل میگردد و از شمال به آبادیهای گرآب و گته ده طالقان و از سمت جنوب به آبادیهای کلوان و کلها محدود میشود. احد (به ضم همزه و حا )، نام کوهی است در شمال شهر ((مدینه)) که حدود چهار کیلومتر با مدینه فاصله دارد.

آرارات نماد ملی ارمنستان است و توسط ارامنه به عنوان کوهی مقدس شناخته میشود. و کوهی است که گرداگرد قلهٔ آن, ماه و خورشید و ستارگان دور میزنند. مهمترین آنها پیستهای دیزین، شمشک، توچال و دربند است. ایبکس، روباه، خرس، گراز، پلنگ، سارگپه، غاز، دارکوب، کرکس و عقاب از مهمترین حیوانات این منطقه کوهستانی البرز میباشند. برای انواع ورزش های آبی از جمله قایقرانی، ماهیگیری اسکی روی آب، شنا و پرواز با کایت است در ضمن دریاچه امیرکبیر یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان و نمونه نادر خال قرمز است که امکانات مطلوبی را جهت ورزش مفرح و پر طرفدار ماهیگیری فراهم آورده است .سد امیر کبیر(سد کرج) که در مقیاس جهانی یکی از بزرگترین سد هاست اولين سد چند منظوره ایران محسوب می گردد.

دره V شکلی که این منطقه را احاطه کرده از سه طرف شرق، غرب و شمال کاملا جنگلی بوده و به دریای مازندران ختم میشود و در واقع این منطقه دارای بزرگترین یخچال های طبیعی ایران است. با توجه به اینکه زمان مشخصی از فوران آن به عمل نیامده است، بسیاری از زمین شناسان با توجه به شکل قرار گیری آن، گمان میکنند که در دوره هولوسین این اتفاق افتاده است. در تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی، جلد 12، صفحه 438 درمورد غار اصحاب کهف آمده است: اینکه اصحاب کهف در کدام منطقه از روى زمین زندگى مى کردند و این غار در کجا قرار داشته، در میان دانشمندان و مفسران گفتگو بسیار است.

بعد از این، طالب مرتبه های ترقی را به سرعت طی کرد تا اینکه در سال ۱۰۲۸ هجری قمری به منصب ملک الشعرایی رسید و بعد از آن در کمال نعمت و عزت تا هفت، هشت سال زندگی کرد و آنگاه بعد از مدت زمانی بیماری و گرفتاری به یک نوع اختلال حواس، سرانجام در سال ۱۰۳۵ یا ۱۰۳۶ درگذشت و پسرخاله اش، حکیم رکنای مسیح کاشی که او نیز در هند و برخی سفرهای طالب با او همراه و از نظر سن از او بزرگتر بود، رباعی ای در ماده تاریخ مرگ طالب سرود.اما درباره ی اختلال حواس طالب در اواخر عمر، برخی تذکره نویسان نوشته اند که او دچار عارضه ی اختلال حواس شد و مرگش نیز در پی همین بیماری رخ داد؛ اما تصور می شود (اگر این گفته حقیقت داشته باشد) این اختلال حواس طالب در اثر افراط در استفاده ی او از معجون افیون دار باشد.

در شیب های جنوبی یا منظومه اکوسیستمی استپ جنگلی البرز، ارتفاعات بالا خشک و کمدرخت است. قله دماوند یک آتشفشان بالقوه و بلندترین قله ایران و خاورمیانه و دومین کوه آتشفشان بلند آسیا است و در شهرستان دماوند در 66 کیلومتری شمال شرقی تهران واقع است. در قسمت غربی آن ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ میلی متر، در قسمت شرقی و مرکزی ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی متر و در دامنههای جنوبی ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلی متر است. دامنههای جنوبی به علت مجاورت با کویر مرکزی خشک هستند. در نواحی مرتفع تا ۲۰۰۰ متر از دامنههای شمالی گیاهانی مانند شیردار، فندق، ازگیل، آلوچه و زرشک دیده میشود.

در ارتفاعات میانی ناحیه البرز مرکزی نیز شیرخشت، زرشک، انار، سفید مازو، زبان گنجشکف گوجه، گیلاس وحشی، سرخ ولیک و اراغوان معمولی میروید. در این ناحیه جنگلهای کوهپایه ای را شمشاد و اشکوبهای فوقانی را درختان شب خسب۲، پلت و بلوط تشکیل میدهد. بهترین مسیر دسترسی به شهرستانک، راه نه آسفالته ۱۰ کیلومتری ای است که از جاده کرج – چالوس، نرسيده به گچسر منشعب شده و به شهرستانک منتهی می شود. کوه آرارات یک کوه آتشفشان غیر فعال در بخش شرقی ترکیه است. و گروهی بسیار رختهای خود را در راه گسترانیدند و جمعی از درختان شاخهها بریده در راه میگستردند.

شیخ عالم وارسته عمر بن عبدالحمید آملی معروف به مازندرانی از علما و بزرگان علم گفتار و متکلم بزرگ زمان خود بود او نکو می نوشت و نکو سخن می گفت.از آثار و کتب های به جا مانده از او رساله ای عظیم به جای مانده است که رساله حمیدیه نام دارد. کاخ شهرستان معروف است . دیواره میانی نیز که ادامه دیواره شمالی البرز غربی محسوب میشود، شامل کوه دماوند با ارتفاع ۴۴۰۲ متر است.

زمستان البرز با برف بسیار سنگین همراه است که این رشته کوه را برای اسکی بسیار مناسب می کند. نام ساوجبلاغ ترکی و به معنی چشمه آب سرد» است. برف هایی که در یخچال ها و کوه های اطراف مینشیند همواره آب شرب روستاها و شهر های اطراف مثل تهران را تامین میکند . ماگما که شامل گازها و کریستال هایی مانند اکسیژن، سیلیکون، آلومینیوم، منیزیم، کلسیم، آهن، سدیم، پتاسیم، منگنز و مواد دیگر است. منطقه طالقان از شمال به دره تنکابن متصل است. وروشت با ارتفاع 4030 متر تنها قله بالای 4000 متری این منطقه است.

دیدگاهتان را بنویسید