معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

امروزه مدیران منابع طبیعی در سرتاسر دنیا به شدت از جانب دولتها و موسسات حفاظتی در فشار هستند که تاکید سنتی خودشان را از حداکثر تولید کالا (مثل حجم الواری که برداشت میشود) و خدمات (مثل تعداد بازدیدکنندگان پارکها) برداشته و چشمانداز وسیعتری را مدنظر قرار دهند که شامل حفاظت از تنوع زیستی و حفاظت از فرآیندهای اکوسیستمی باشد. موضوع بازسازی و توسعه این کارخانه در دستور کار دولت قرار گرفته و قرار است این کار توسط شرکت ”روس آل“ روسیه دو کارگاه جدید به کارخانه آلومینیوم سازی اضافه شود که پس از آن حجم تولید سالانه فراورده این کارخانه به ۷۰۰ هزار تن خواهد رسید.

مجله جغرافیای ملی (نشنال جئوگرافی) در سال ۲۰۰۸ میلادی در بخش سفرهای ماجراجویانه، سفر به واخان را یکی از ۲۵ سفر خارقالعاده در دنیا توصیف کرد. واخان یکی از فقیرترین مناطق در یکی از آسیب ­دیدهترین کشورهای جهان است و علت تعداد اندک گردشگران این منطقه نیز همین موضوع است. عالم و فقیه مشهور بوده کتب بسیار نیز نوشته است . خوشبختانه دولت افغانستان با میل و رغبت بسیار پیشنهادات ما مبنی بر ثبت مناطق جدید را به عنوان پارک ملی پذیرا شده است.

دیداری که چهارشنبه شب ساعت ۲۲.۳۰ به وقت تهران برگزار خواهد شد و برنده در بازی نهایی باید به مصاف پیروز بازی بیلبائو و اتلتیکو مادرید برود. خود عمل، حاکى است که از چه آبى روییده شده است.وقت اندک و کار بسیار بدان که باید تخم و ریشه سعادت را در این نشأ، در مزرعه دلتبکارى و غرس کنى. پس از استقلال تاجیکستان، اوضاع اقتصادی این کشور به دلیل قطع شدن سوبسیدهای بودجهای، بسیار وخیم شد. آزمایش کوه آتشفشان کلاسیک که با آمونیوم دی کرومات انجام می شود در واقع یک واکنش تجزیه است که با نور و حرارت همراه است به همین برای دانش آموزان بسیار جذاب است و می تواند آنها را به علم شیمی علاقمند کند.

در تاجیکستان هر ولایت (معادل استان در تقسیمات کشوری ایران) به چندین ناحیه (معادل شهرستان در تقسیمات کشوری ایران) و هر ناحیه به چندین جماعت دهات (معادل دهستان در تقسیمات کشوری ایران) و هر جماعت به چندید ده (معادل روستا در تقسیمات کشوری ایران) تقسیم میگردد. حکومت سامانی نیز از تاجیکستان برخاستهاست. در این کوه مراکز تفریحی مانند سالن بولینگ، شهر بازی کودکان، کافی شاپ، رستوران، مرکز تفریحی بازی های هیجان انگیز و بسیاری موارد دیگر نیز وجود دارد. برخی از مهمترین سازمانهای فعال در توسعه کسبوکارهای جدید، عبارتند از: انجمن خجند و انجمن دلافروز برای حمایت از زنان شاغل، انجمن ملی کسبوکارهای کوچک و متوسط در تاجیکستان و مرکز تاجیک برای کارآفرینی و مدیریت.

همان بود که هوای حال به سرش زد ، تقدیر کارساز ، سر و کارش را با حضرت” شاه معصوم ولی الله” ، یکی از ستارگان آسمان معرفت آنزمان ، گره زد ، این عارف وارسته که یکی از مرشدین بزرگ و نامدار طریقهِ نقشبندیه بود ، عطش سیری نا پذیر غیاثی رافرو نشاند و او را از خم وحدت سیراب کرد ، سر انجام غیاثی با کوله باری از داشته های علم قال و میخانهِ از علم حال وارد زادگاهِ خویش ، جرم شد ، دست به ارشاد زد و تشنگان وادی علم و معرفت را سیراب نمود ، ازینکه در زمان غیاثی ، مرکز اداری و سیاسی امارت بدخشان ، شهر فیض آباد بود ، همانگونه که رسم است همیشه اهل علم و فرهنگ در پایتخت های امیر نشین سکنی میگزینند که اگر چنین نکنند ، امرا و حکومتگران آنان را جهت رونق بخشیدن پایتختهای خویش ، به شهرهای بزرگ فرا میخوانند ، غیاثی نیز در شهر فیض آباد مسکن گزین شده و تا دم واپسین ، عاشقان دلسوختهِ مکتب عرفان را از فیض خویش بهره مند گردانید ، تا اینکه در سال 1182 هجری قمری دعوت حق را اجابت نموده ، به ملاقات رفیق اعلی شتافت.

پس از مرگ استالین (۱۹۵۳) و در زمان خروشچف در سال ۱۹۶۱میلادی بار دیگر نام این شهر به دوشنبه تغییر یافت. این شهر تا سال ۱۹۲۹میلادی دوشنبه نام داشت و پس از آن به استالینآباد و پایتخت جمهوری شوروی تاجیکستان تغییر نام داد. واحد پول تاجیکستان، سامانی نام دارد. پناهگاه حیات وحش دشت ناز با مساحتی بالغ بر ۵۶ هکتار طی مصوبه شماره ۶۳ مورخ ۲۱/۵/۱۳۵۴ شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست این پناهگاه که در حدود ۵۵ هکتار وسعت دارد و در شمال شرقی ساری با فضایی از جنگلهای جلگهای قرار گرفته، از سال ۱۳۴۶ به صورت محل تکثیر گوزن زرد ایرانی درآمدهاست.

در سال ۱۳۷۱، پس از برکناری اجباری رحمان نبیاف، نخستین رهبر این کشور پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی سابق، امام علی رحمان، که پیشتر رئیس یک مجتمع کشاورزی بود، به مقام ریاست شورای عالی تاجیکستان منصوب شد. پارک واخان را میتوان یک جاذبه خارقالعاده گردشگری توصیف کرد. این رشته کوهها را میتوان به دو کوه اصلی “قهرود” و “بنان” تقسیم بندی کرد. در نزدیکی کاروانسرای شاه عباسی و سراب بیستون، بنایی ناتمام را میتوان مشاهده کرد که قدمت آن به دوران ساسانی باز میگردد. از آنجا که امکان تمدید دورهٔ ریاست جمهوری در کنار دهها اصلاحیهٔ دیگر به رأی گذاشته شد، منتقدان دولت گفتند که رأی مردم با آگاهی کامل نبودهاست.

هیچ جای دیگر در کرهٔ زمین، آتشفشانها چنین دریاچهها و رودخانههای عظیمی از مواد مذاب را ایجاد نمیکنند. همه کارگران دولتی وابسته به کنفدراسیون اتحادیههای کارگری هستند که دسترسی به وجوه بازنشستگی، مزایای خدمات درمانی، مسکن و دیگر خدمات اجتماعی را کنترل میکند. از نظر امید به زندگی، طبق آمار میانگین طول عمر، تاجیکستان دارای طولانی ترین طول عمر در بین ۵ جمهوری آسیای مرکزی است. مردمان افغانستان از هراس طالبان، مشقت عبور از سختترین موانع، حتی کوهها و درههای صعبالعبور را به جان میخرند تا به جایی امن پناه ببرند که خود و نزدیکانشان بتوانند زندگیای به دور از جنگ را تجربه کنند.

حال در ادامه نوبت قسمت خوشمزه رسیده که بهتر است خوراکی هایی مانند فندق، شکلات، آبمیوه های پودری و غذاهای سبک به همراه داشته باشید. در حقیقت هدف مدیریت اکوسیستمی گرد هم آوردن کلیه افراد ذینفع یعنی کسانی است که میتوانند بر اکوسیستم تاثیرات بزرگی بگذارند و در عین حال از آن نیز منتفع شوند. اقلیتهای کوچک غیربومی از قبیل اوکراینی، چینی، کرهای و غیره نیز در تاجیکستان زندگی میکنند که حدود ۲٪ از جمعیت تاجیکستان را تشکیل میدهند. یک سفر زمینی معمولی از کابل قریب یک هفته طول میکشد.

خوشبختانه به دلیل بارش های شدید چند سال اخیر و نفوذ باران بر درون قله باعث شده این آتشفشان غیر فعال شود طبق گفته دانشمندان دماوند یک آتشفشان خفته ای است که امکان هر موقع فعال شدن را دارد. در سال ۱۳۸۲، در یک همهپرسی، ۹۳٪ مردم به اصلاح قانون اساسی (برای ممکنشدن انتخاب دوبارهٔ رحمان) رای مثبت دادند. بهش گفتم به هر كسي ميتوني زنگ بزن ، ما رو بهمن زده . تاجیکستان از جمله کشورهایست، که جمعیت آن به سرعت رو به افزایش است. به گفته زاهلر این پارک ملی میتواند زمینهساز ساخت راههای جدید و بالطبع ورود گردشگران بیشتر باشد که از این طریق حتی مردم منطقه هم منتفع شوند.

مردم واخان ناامید، افسرده و درماندهاند و حضور گردشگران حتی با این تعداد قلیل هم بر زندگی این مردم تاثیرگذار است. گردشگران برای رسیدن به واخان میبایست از هفت خوان رستم عبور کنند. با وجود راهاندازی فرودگاه، اغلب گردشگران هنوز هم به دلایل امنیتی ترجیح میدهند که از طریق تاجیکستان به واخان سفر کنند. به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، دومین آتشفشان کنگو نیز امروز شنبه در نزدیکی شهر گوما در شرق کشور جمهوری دموکراتیک کنگو فوران کرد. زبان رسمی تاجیکستان فارسی تاجیکی است، گرچه زبان روسی نیز کاربرد گستردهٔ بازرگانی و حکومتی دارد.

هزینه بودجه سال ۲۰۰۵ نیز حدود ۴۱۰ میلیون دلار (۱میلیارد و ۲۹۱ میلیون سامانی) پیش بینی شده که حدود ۱۱ میلیون دلار کسری بودجه را نشان می دهد. وجود نزدیک به ۱۰۷۶ غار، فقط در اطراف شهر آنی (شهر باستانی) حاکی از وضعیت مناسب زندگی انسانهای غارنشین در آن دوران در منطقهی بلندیهای ارمنستان است.از دوران زیست هموسپینسها، آثاری باقی مانده که قدمت آنها در بلندیهای ارمنستان به دوازده هزار سال پیش از میلاد باز میشود.پیدایش، اسکان و رشد انسانهای اولیه بهطور مستقیم در گرو محیط زیست مناسب بوده است.

در پارههایی از دوران پیش از اسلام، تاجیکستان جزئی از شاهنشاهی ایران بود. حدود ۷۹٫۹٪ از مردم این کشور تاجیک هستند (که به فارسی تاجیکی سخن میگویند)، ۱۵٫۳٪ ازبکها، ۱٫۱٪ روس، ۱٫۱٪ قرقیز، ۰٫۳٪ ترکمن و ۰٫۳٪ تاتار هستند. از نظر صنایع می توان به کارخانه آلومینیوم، تاسیسات نیروگاه آبی و کارخانه های کوچک که اغلب در زمینه صنایع سبک و فرآورده های غذایی فعالیت دارند، اشاره نمود. از مشخصترین ویژگی های هیمالیا می توان به ارتفاعات سر به فلک کشیده ، قله های دندانه دار و پرشیب ، یخچال های طبیعی آلپی که اغلب دارای ابعاد فوق العاده هستند ، توپوگرافی عمیق بر اثر فرسایش ، تنگه های رودخانه ای به ظاهر غیرقابل تشخیص ، ساختار زمین شناسی پیچیده و مجموعه ای از کمربندهای بلند (یا مناطق) اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید