معرفی و دانلود برترین مستند ها در زمینه نجوم , فضا و کهکشان

ویجر 2 اثبات نمود که در اطراف اورانوس میدان مغناطیسی قویای قرار دارد اما شدت آن یک دهم میدان مغناطیسی زحل است. در سال 2006 ناسا سفینه افقهای جدید را با هدف رسیدن به پلوتون در فضا گسیل نمود. تنها ماه طبیعی شناخته شده برای زمین، کره ی ماه است که از نزدیک به ۴٫۵۳ میلیارد سال پیش گردش خود به دور زمین را آغاز کردهاست. به نظر میرسد که در آن روز، علم برنده شده است.

مشخصات یک گودال به اندازه ، سرعت و جهت شهابسنگی که آنرا بوجود آورده بستگی دارد. در سطح چهار قمر بزرگ اورانوس (ابرن ، تیتانیا ، آمبریل ، آریل) گودالهای شهابسنگی وجود دارند. اول تر از همه دو سیاره بزرگ مشتری و زحل بوجود آمدند، زیرا بیشتر گازی هستند. تنها قمر پلوتون شارون نام دارد که بیشتر شبیه یک جفت برای پلوتون است تا یک قمر. ستارهشناسان دریافتهاند که کهکشان راه شیری در واقع دیسک کهکشان ماست و یک سحابی گسترده یا مجموعهای از ستارگان نیست؛ کهکشان راه شیری یک کهکشان مارپیچی میلهای است که قطر آن حدود ۱۰۰٬۰۰۰ سال نوری است و پنداشته میشود که ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ستاره داشتهباشد.

آنها سپس تمام ابزارهای قبلی و جدید را دوباره راه اندازی می کنند. وقتی این سیاره در نزدیک ترین فاصله از زمین قرار می گیرد، به صورت هلالی نازک می توان آن را دید. اگر کسی می توانست وقتی عطارد در نزدیک ترین فاصله اش از خورشید قرار دارد، روی سطح سوزان آن بایستد، خورشید را سه برابر بزرگ تر از آنچه که ما در زمین می بینیم می دید. هیچ کس اهمیت نمیداد که پلوتون سیارهای عجیب در منظومه شمسی است برای کسی مهم نبود که یک مدار کج و غیرعادی دارد.

با وجود این که آریستارخوس ساموسی، فیلسوف یونان باستان، وجود خورشیدمرکزی در جهان را حدس زدهبود، نیکلاس کوپرنیک نخستین کسی بود که با استفاده از ریاضیات، نظریه خورشیدمرکزی را ارائه داد. مارینر 10 میدان مغناطیسی زمین را در اطراف این سیاره کشف کرد. کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان گفت: سیاره پلوتون دوشنبه -۲۷ دیماه- در وضعیت مقارنه در فاصله ۱ درجه و ۴۴ دقیقهای از خورشید ظاهر می شود. بهطورکلی، ظاهر پلوتون میتواند سرخ در نظر گرفته شود، ترکیبی که به آن ظاهری قهوهای و شبیه به زمین میدهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، جابجا شدن ظاهری یک شیء نسبت به زمینهاش که معلول جابجا شدن ناظر باشد را اِختِلافِ مَنظَر یا دیدگشت میگویند. ابتدا سرعت متوسط چرخش ابرهای قابل مشاهده را اندازهگیری مینمایند. فاصله متوسط اورانوس از خورشید 3 میلیارد کیلومتر است. شاید یکی از دلایل منحصر به فرد بودن این سیاره حلقهای جادویی است که به دورش تنیده شده است. پایگاه اینترنتی بیبیسی روز جمعه در این زمینه نوشت: پلوتون که بهعنوان نهمین سیاره منظومه شمسی شناخته میشود بسیار دورتر و کوچکتر از هشت سیاره دیگر این منظومه است و کارشناسان نیز مدتها در مورد سیاره بودن آن اختلاف نظر داشتند.

در اینجا نمایشگرهای وضعیت، بر سالم بودن هابل و بخشهای آن در موقع حرکت و فعالیت های علمی نظارت می کنند. در سال 2006، این مناظره، انجمن ستاره شناسی بین المللی (مرجع نامگذاری اجرام آسمانی) را بر آن داشت که بطور رسمی پلوتون را در گروه سیارات کوتوله معرفی کنند. چه ویژگیهایی می تواند این دنیای جدید عجیب را با دنیای شناخته شدهتر پیوند دهد؟ با مطالعه این که پلوتون چگونه جلوی نور ستاره های دور را می گیرد، می توان اطلاعاتی را در مورد جرم، فشار و دمای اتمسفر این سیاره به دست آورد. دکتر آلن اشترن، دانشمند ارشد ناسا که هدایت پروژه ” افق های جدید ” به پلوتون را به عهده داشته، در واکنشی شدید اللحن گفته است که این تصمیم مایه شرمساری است.

پلوتون (pluto) یکی از پر چالش ترین اعضای منظومه شمسی است. دانشمندان بر این باورند که ۳٫۵ میلیارد سال پیش، مریخ بزرگ ترین سیل منظومه خورشیدی را تجربه کرده است. فقط یک ثانیه روی بزرگترین سیاره منظومه شمسی دوام میآورید، بعد از آن بادهای و طوفانهای شدید شما را شوکه میکند که بدن انسان نمیتواند به آسانی در برابر آن مقاومت کند. به طوری که هیچ موجود زنده ای در آن وجود ندارد و انسان نمی تواند روی آن فرود بیاید.

سیاره مریخ، یکی از رویاهای دیرینه انسان برای سفرها و اکتشافات فضایی است. علت آن هم نبودن جو در اطراف این سیاره است که دما را تعدیل نمی کند ، سرد و گرم شدن سنگها در شب و روز و استمرار این امر طی قرون و اعصار تنها یک نوع فرسایش مکانیکی در سطح این سیاره به وجود می آورد . سه روز پیش از رسیدن کاوشگر به نزدیک فاصلهاش از پلوتون، ابزار تصویربرداری دوربرد آن تصاویری از پلوتون و قمر شارون به ثبت رساند که ناحیهای ۴۰ کیلومتری را پوشش میداد و امکان نقشهبرداری از این نواحی را برای دانشمندان فراهم میکرد.

این تصاویر ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیر گذشته) هنگامی ثبت شدهاند که سفینه New Horizons از کنار پلوتون عبور کرد و در نزدیکترین فاصله تا سطح این سیاره کوتوله، یعنی در فاصله حدود ۱۷ هزار کیلومتری آن بود. با این حال ستارهشناسان برخلاف چیزی که تصور میشد توانستند هزاران سیاره فراخورشیدی را ثبت نمایند. ابزارهای باد خورشیدی اطراف پلوتون (SWAP) و طیفسنج بررسی علمی ذرات پرانرژی پلوتون(PEPSSI) هم تعامل اتمسفر پلوتون را با بادهای خورشیدی موردبررسی قرار میدهند. کاوشگر فضایی ویجر2 در سال 1986 یازده حلقه باریک این سیاره را از نزدیک مورد بررسی قرار داد.

حال می خواهیم شما را با برخی از سیاره های منظومه شمسی آشنا کنیم. منطقه استوایی در مشتری روز هایی با طول 9 ساعت و 56 دقیقه دارد و در مناطق قطبی روز کمی کوتاه تر یعنی 9 ساعت و 50 دقیقه است. در آگوست 2008 ، کاوشگر فینیکس با انجام آزمایشات ساده شیمیایی ، مثل مخلوط کردن آب زمین با خاک مریخ ، با هدف تعیین Ph خاک مریخ ، نشانه هایی از نمک پرکلرات پیدا کرد ، که این موضوع تئوری دانشمندان بسیاری را که ادعا کرده بودند خاک مریخ به طور قابل ملاحظه ای دارای خاصیت بازی است ، تایید کرد .

نظر جیم بل طرفداران خاص خود را دارد اما همه با او هم عقیده نیستند. بزرگی بهرام حدوداً نصف زمین است و قطر آن ۶۷۶۰کیلومتر میباشد (مقایسه کنید با قطر زمین: ۱۲۷۵۶ کیلومتر). آیا میتوانید تصور کنید که صدها یا هزاران سیاره وجود داشته باشد؟ مدار استوا، مدار قطبی شمال، مدار قطبی جنوب، مدار رأسالسرطان و مدار رأسالجدی را روی کره پیدا کنید و نشان دهید. ساختار درونی زمین پویا است و لایههای آن عبارتند از لایه ی ضخیم گوشته ی جامد، یک لایه، هسته ی بیرونی که مایع است و میدان مغناطیسی را تولید میکند و یک لایه، هسته ی درونی که آهنی و جامد است.

دیدگاهتان را بنویسید