مریخ (سیاره): خصوصیات ، ترکیب ، مدار ، حرکت – علوم پایه – 2022

پس پیش از اینکه عارضهای را نامگذاری کنیم، نخست باید با استفاده از زبان لاتین نوع آن عارضه را اصطلاحاً برچسب بزنیم. گذر بعدی که به آن «گذر رفت» گفته میشود پس از 122 سال به وقوع پیوست. این باید گفته شود که ما هنوز هیچ دستاورد مستقیمی که به دست خود بشر باشد کاوه میبره فضاپیماها ترین دستاوردی که از فضا داشتیم و سفر مسافران آپلود که تکه سنگهای را از کره ماه به زمین برگردند. به گفته مقامات حمل و نقل هوایی کانادا، خلبان هواپیمای خود را با یک فرود اضطراری روی زمین نشاند تا از برخورد هوایی با آنچه بعداً محققان مشخص کردند ونوس است و میلیونهال کیلومتر با ما فاصله دارد، جلوگیری کند.

محققان بر این باورند که وجود مقدار زیادی از سولفید هیدروژن، یخ و مواد فتوشیمیایی در جو سیارات، باعث ایجاد ظاهری مهآلود در آنها شده است. البته هنوز مشخص نیست شی آسمانی دیگر چه ماهیتی دارد اما محققان با توجه به مدل های مختلف ادعا می کنند احتمالا یک سیاره خارج از منظومه شمسی بزرگتر از مشتری در مراحل اولیه رشد یا یک ستاره کوتوله قهوه ای باشد. وقتی حرکت سیاره به صورت معکوس دیده میشود خصوصیات مضر سیاره فعالتر شده و اصطلاحا وارد سیر قهقرایی میشود.

تویس در هفت سالگی یاد گرفت شطرنج بازی کند، اما اعجوبه نبود و تا وقتی بزرگ نشد در مسابقات حرفهای شطرنج شرکت نکرد. آثار فرآیندی که در آینده باعث مرگ سیاره زمین میشود، هماکنون قابل مشاهده است؛ وقتی در اخبار میشنویم که رکورد افزایش دما در مناطقی مانند قطب شمال شکسته میشود و یا آمار از رکوردشکنی سال 2020 در میان سالهای گرم تاریخ بشریت میگویند، تغییرات گرمایشی نگران کنندهای که در مورد آنها هشدار داده شده، عامل اصلی بروز این تغییرات هستند.

برای نمونه، منجّمی را درنظر بگیرید که درباره صحت گزاره­ای علمی (مثلاً اینکه “زیست گیاهی و جانوری در سیاره مریخ ممکن است”)، به شواهدی غیر قطعی و امیدوارکننده دست یافته و اثبات حقانیت او، در گروِ سفری فضایی است که در ده سال آینده محقق خواهد شد. همچنان که سیاره به دور خورشید میگردد، به دور محور پندارین (فرضی) خود نیز میگردد. دادن یا از میان بردن اجسام کنترل شده که در نهایت موجبکاهش پخشهای آنها میگردد. اما سیارهٔ نپتون که بسیار نزدیک به کمربند کویپر است، نقش مهمی در ثبات مدار اجسام کمربند یا برعکس هل دادن اجسام به دورتر از مدار پیشین خود دارند.

هرچند در ماههای اخیر سریال «گامبی وزیر» بسیار دیده شده و بحثهای زیادی را ایجاد کرده است، اما حتی علاقهمندان پر و پا قرص سریال و عاشقان شطرنج هم ممکن است همه چیز را درباره آن ندانند. شاید یکی از دلایلی که باعث می شود نویسندگان و منتقدان بسیاری این رمان را واقعی بدانند، حادثه سقوط هواپیمای آنتوان در یک بیابان باشد و این وجه مشترک بین زندگی شخصی نویسنده و روایت اثرش، همیشه علامت سوالی برای طرفداران این نویسنده ایجاد کرده است که جوابش را کسی نمی داند.

شازده کوچولو و تمام شخصیت های این کتاب حاصل باورهای ذهنی آنتوان است. او توانست تصویر ذهنی یک نسل را درباره مفهوم پیروزی مقتدرانه عوض کند. این گشایش اولین بار در اواخر قرن پانزدهم میلادی در نسخه خطی گوتینگن که به زبان لاتین و اولین مقاله شناختهشده درباره شطرنج مدرن است، مطرح شد و تئوریهای اولیه آن در قرن هفدهم تکمیل شد. بث در پایان سریال از این گشایش استفاده میکند.

از این رو پنجمین روز هفته به نام روز روشنایی خداوند نامگذاری شده است. دو رمان دیگر تویس نیز به فیلم برگردانده شدند: «مردی که بر زمین افتاد» (۱۹۶۳)، که نیکلاس روگ سینماگر بریتانیایی در ۱۹۷۶ فیلمی به همین نام را با بازی دیوید بوئی ستاره راک در نقش بیگانهای از یک سیاره دیگر که در نیو مکزیکو فرود میآید، مقابل دوربین برد؛ و «رنگ پول» (۱۹۸۴) دنباله «بیلیاردباز» که در ۱۹۸۶ مبنای فیلمی به همین نام به کارگردانی مارتین اسکورسیزی، با بازی پل نیومن، تام کروز و مری الیزابت ماسترانتونیو شد.

این رمان در ۱۹۶۱ مبنای ساخت فیلمی به همین نام به کارگردانی رابرت راسن با بازی پل نیومن در نقش اصلی شد. این نام از واژه های پهلوی ارمزد، هرمزد، اورمزد، هورمزد، اهورامزدا، مزدا گرفته شده است . دوره ی هلالی زهره 584 روز است.در نیمی از این مدت(اندکی کمتر از ده ماه)زهره پیش از خورشید طلوع می کند و در نیم دیگر بعد از آن غروب می کند. زمانی خواهد بود که قطب شمال کنونی نزدیک ترین نقطه به خورشید و شش ماه دیگر قطب جنوب نور خورشید را به طور مستقیم و قائم دریافت می کند . کاسپاروف بهجز تغییرات اینچنینی، اطلاعات بسیار ارزشمندی نیز در مورد فرهنگ شطرنج در شوروی سابق ارائه داد که باعث شده سریال واقعیتر جلوه کند.

عضو هیئت علمی گروه فیزیک دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: سیاره ۵۱ Pegasiیک سیاره بسیار عجیبی بود که چالش بسیاری را وارد دنیای کشف ستارگان کرد. دومین سیاره از نظر فاصله به خورشید در منظومه شمسی سیاره زهره یا ناهید است. این بدان معناست که قطر مشتری در واقع بیش از ۲۸/۵ برابر بزرگتر از کوچکترین سیاره منظومه شمسی، یعنی عطارد است. اورانوس تنها سیارهای است که خط استوای آن تقریباً با زاویه راست در مدار خود قرار دارد و دارای شیب 97٫77 درجه است که این موضوع احتمالاً نتیجه برخورد این سیاره با جسمی به اندازه زمین بوده است.

یک گلولهٔ برفی کیهانی است که از گازهای منجمد، سنگ و گرد و غبار ساختهشده و تقریباً به اندازهٔ یک شهر کوچک است. این قمر کوچک و آبله گون که به ستاره مرگ معروف است، یکی از بزرگترین دهانههای برخوردی را با پهنایی حدود ۱۳۰ کیلومتر بر روی خود دارد، دلایل شکلگیری چنین عوارض سطحی به این دلیل است که جرم میماس آنقدر قوی است که با ایجاد کردن گرانش سطحی، ظاهر آن را کروی نگه میدارد و آنقدر ضعیف است که اجازهٔ شکل گرفتن چنین دهانههای بزرگی را میدهد. برای طولانی بودن سال مریخی نسبت به سال زمینی،دو دلیل وجود دارد.

سیارات به دلیل اینکه در مداری به دور خورشید در حال گردشند، موقعیتشان نسبت به ستارگان زمینه تغییر میکند. تمام سیارات توسعه یافته در کیهان ها از انرژی آگاهی کیهانی، منبع(سرچشمه هستی)، استفاده می کنند. این فیلم با تحسین منتقدین مواجه شد و یکی از بهترین انیمیشن ها محسوب می شود. ایداع کردهاند، محسوب نخواهد شد. در مقطعی حتی از کاسپاروف خواسته شد نقش شخصیت واسیلی بورگوف در سریال را او بازی کند. ازاینرو، اسکات فرانک خالق سریال هم پاندولفینی و هم کاسپاروف را بهعنوان مشاور به کار گرفت. کاسپاروف نوامبر ۲۰۲۰ در مصاحبه با اسلیت گفت تعدادی از توصیفهای تویس از حرکتهای شطرنج در کتاب کمی «غیر حرفهای» بود، برای همین کاری کرد که این حرکتها در سریال بهدرستی تصویر شود.

دیدگاهتان را بنویسید