مرکز این ولایت شهر بازارک است

شنبه: در روایتی از امام رضا(علیه السلام) از پدرانش درباره شنبه تا پنجشنبه از پیامبر(صلی الله علیه وآله) نقل شده است که از خدا برای امتش چنین درخواستی کرد: «الهم بارک لأمتی فی بکورها یوم سبتها و خمیسها؛ خدایا! ؛( همان) ولی حجامت در پایان روز چهارشنبه زیانی ندارد؛ حذیفة بن منصور میگوید: روز چهارشنبه بعد از عصر، امام صادق(علیه السلام) را دیدم که حجامت میکرد.( همان)قابل ذکر است بر مبنای روایاتی که درباره صدقه و آثار آن آمده است، استعداد نحس و ناخوشآیندی که درباره روز چهارشنبه ذکر شده با صدقه، دفع میشود.پنجشنبه: امام صادق(علیه السلام) فرمود: هر کس روز پنجشنبه ناخنهایش را بگیرد و یکی را برای روز جمعه وا گذارد خدا تنگدستی را از وی دور میکند.

بطور كلي كويرهاي نمكي به صورت مركز اصلي پخش نمك عمل مي كنند كه در بخش سطحي توسط آب و احياناً باد و در قسمت عمقي بوسيله نفوذ جريان آب شور اثرات مخرب خود را در زمين هاي اطراف برجای ميگذارد. تعبیر خواب کوه برفى, خواب ساختن خانه در قله کوه, سنگ کوهی نور, جوش نیامدن آب در کوه, لوازم خانه قاف در تبریز, در جهان پرتاب کوه, درکوه صفا, میری روی نروم, همراه هر سختی آسانی هست, اگر در کوه گم شد خواب کوه یکی از خواب های معمول است.اگر شما هم کوه در خواب دیده اید و دنبال تعبیر خواب کوه می گردید می توانید در این مطلب براحتی تعبیرخواب کوه را مطالعه نمایید و متوجه شوید کوه چه تعبیری دارد کوه یا کار بزرگ است یا شخصیت بزرگ و غیر قابل دسترس.

اين کوه را براى مردم نافع قرار بده و برکت را در آن و ظروف سنگی کوهسنگی که از آن تهيه مىکنند زياد فرما. خود پیغمبر(ص)، با اینکه تمایل به خروج از مدینه نداشت، به این مشورت احترام گذاشت و با یک نفر از اصحاب براى مهیّا کردن اردوگاه از شهر خارج شد و محلّى را در دامنه کوه احد که از جهت شرایط نظامى موقعیت حسّاسى داشت، براى اردوگاه انتخاب نمود. آتشفشانها در حالت کلی در مناطقی از زمین که پوسته سخت آن حالت فرورفته یا برآمده داشته باشند رخ میدهد و کوههای آتشفشانی نیز به همین ترتیب در طول زمان با انباشت مواد مذاب سرد شده به وجود آمدهاند.

ارتفاع متوسط سهند ۱۴۰۰ تا ۲۲۰۰ متر بوده که در آن بریدگیهای سخت ، دامنه هائی با شیب تند با تنگه های باریک و رشته کوهها کشیده شده در موازات یکدیگر به وجود آمده است . این آثار از ۲ سکوی سنگی و تعدادی پله تشکیل شده است که در دل کوه کنده شدهاند. خواب دیدن اینکه از کوه بالا می روید بیانگر عزم و جاه طلبی شماست. این کوه با برکت کوهسنگی هم بخاطر اینکه از سنگ است به نام کوهسنگی به شهرت رسیده است از همان زمان. سپس در اینکه در داخل مدینه به پیکار دست زنند یا از شهر خارج شوند، با مسلمانان به مذاکره پرداخت.

به اتفاق مرحوم میرزا مهدى خان منشىالممالک به زیارت مکه رفته و بعد از مراجعت در اصفهان فوت کرد. شهزاده عبدالله پسر امیر شیرعلی خان خواهرزادۀ سپهسالار حسین خان از هزارههای پنجشیر بوده است که این شهزاده توسط درباریان به این جرم زهر داده میشوند و کشته میشوند. با این موضوع احتمالا تغییراتی در ترکیب بخارات و دما رخ داده است. در واقع این اهمیت بیشتر بر میگردد به ریشه سلامت شخص مصرف کننده دیزی سنگی . او در باره عثمان می نویسد: همه راویان تاریخ و حدیث، بر این نظریه هستند که: عثمان در جنگ اُحد جزو فراریان بوده است؛ «مَعَ اِتِّفاق الرّوات إنّ عُثمان لَم یثبت».

هنگامی که بر دامنه ی هر یک از کوههای این سرزمین و سرزمین های دیگرگام می نهیم نیروی نامرئی که پیوستگی عجیبی با احساس غرور وپیروزی دارد به خود می خواندمان؛ و با هر قدمی که از فرودی بر فرازی می نهیم سرافرازی کوه بیشتر در ما متبلورمی شود انگار که با کوه یکی می شویم .بریدن از زمین ، اوج گرفتن و دیدن این همه زیبائی در کوهستان که گویی غبارزیستن در شهر را از جان خسته می تکاند ، بسیار لذت بخش است .در کوه انسان به عظمت هستی و قدرت لایزال پروردگار بیشتر پی می برد وهر انسان عاقل و متفکری را به یاد سوره اعراف می اندازد که فرمود (ای انسانبرای تو زمین و آسمان و آنچه در خشکی ها و در دریاهاست آفریدیم تا از آن لذت ببری) آری هوای لطیف و سکوت و آرامش کوهستان و مناظر زیبای آن روح تازه ای به آدمی می بخشد .

اسماعیل فرزند امام صادق علیه السلام از جدش امام باقر علیه السلام نقل می کند که حضرت به او فرمود: ای فرزندم، هر کس شب را صبح کند، در حالی که انگشتر عقیق در دست راست داشته باشد و هنگام صبح قبل از آنکه کسی را ببیند، نگین انگشترش را بر گرداند بطوری که در کف دستش قرار گیرد و سوره قدر را بخواند و بعد بگوید: آمَنتُ بِالله وَحدَهُ لا شریکَ لَهُ وَ کَفَرتُ بِالجِبتِ وَ الطّاغوت وَ آمَنتُ بِسِرِّ وَ عَلانِیَتِهِم وَ ظاهِرهِم وَ باِطنِهِم وَ اَوَّلِهِم وَ آخِرِهِم؛ خداوند او را در آن روز از شرّ آنچه از آسمان نازل می شود و به سوی آسمان بالا می رود و همچنین از شرّ آنچه در زمین فرو می رود و از آن خارج می شود، حفظ می کند و در محافظت خدا و ولی خدا به سر می برد تا صبح را به شب رساند.

تیرم به خطا می رود اما به هدر، نه! مشرکان در جستجوی پیامبر(ص) تا در غار ثور هم آمدند اما خداوند آنان را از ورود به غار بازداشت. حرکت آنان از کنار حرّه شرقي، از جنوب به شمال بوده است. پس اول کسانی که به ولایت امیر مومنان ایمان آوردند، ساکنان طبقه هفتم آسمان بودند.خداوند (به علت این عمل آنان) آسمان هفتم را به عرش خودش آراست و عرش خود را در آسمان هفتم قرار داد.

این روند در اطراف کوههای آتشفشانی چشمههای آبگرم را ایجاد میکند. این واکنش در ابتدا گرماگیر است زیرا نیاز به گرمای شعله دارد ولی در کل یک واکنش گرماده در نظر گرفته می شود. سلطان داغی در غرب ، کریم داغی و لیقوان داغی در شرق و کمال داغی و قوچ گلی در شمال آن قرار گرفته اند . شیخ کریم بن عطا الله معروف به شیخ عطاء در قرن هشتم می زیست او استادی توانا در علم نجوم و بحث های ادراکی تحلیل کسوف بود او در سن هشتاد سالگی از دنیا رفت و در شهر کوفه به خاک آرامیده شد به خاطر او دکان ها بسته شد و یک روز عزای عمومی اعلام شد.

در آنجا کوهی بود که از سنگ آن دیگ و سایر لوازم درست میکردند؛ منطقهای که به کوهسنگی مشهور است. کتیبه صفوی که به کتیبه شیخ علیخان زنگنه مشهور است، متعلق به حاکم کرمانشاه در دوران صفویان است. در سراسر کتیبه، داریوش نسبت به دشمنان و قیامکنندگان نامبرده شده، سخن زشت و ناپسند بکار نمیبرد. همانا خداوند با پیامبرش، موسی علیه السلام بر روی کوه عقیق سخن گفت و موسی بر این کوه به مقام کلیم الهی رسید. پیامبر پیام جبرئیل را به علی علیه السلام رسانیدند.

در سال سوم هجری، یک سال پس از شکست سختی که مسلمانان در جنگ بدر بر مشرکان وارد کردند، قریش به فرماندهی ابوسفیان به خونخواهی کشتگان بدر، آماده نبردی دیگر با پیامبر(ص) و مسلمانان شدند. امام صادق علیه السلام در حدیثی در ادامه بیان فواید انگشتر عقیق می فرماید: خداوند دوست دارد دستی که برای دعا کردن به درگاهش بلند می شود، با انگشتر عقیق باشد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، قمری که با فضائل خود آسمان دنیا را روشنی داد و بر مجد و عظمت بنی هاشم افزود، فرزند غایت هدایت حضرت علی مرتضی (علیه السلام) است که با جانفشانی خود برای برادرش امام حسین (ع) بر قلوب بزرگان چیره شد و الگوی آزادگان در هر زمان و مکان شد.

مصباح ربانی امروز شنبه در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: روز پنج شنبه همزمان با آیین نکو داشت چرخ برکت و میلاد امام حسن مجتبی (ع) و در آستانه روز کارگر، کارخانه تولید کفش ایمنی و کوه نوردی و نظامی که با مشارکت بنیاد برکت در تبریز راه اندازی شده، افتتاح شد. در طول سه سفر، مفصل ویژگی ها و زیبایی های متعدد این کوه ها در ذهن خواننده مجسم می شود، ویژگی هایی که پیشینیان به آنها عشق ورزیده و سالهای بی شماری با آنها زندگی کرده اند.

حضرت فرمود: چرا انگشتر عقیق در دست نمی کنی؟ هزاران چشمه از دل آن ها می جوشند و زمین ما را سیراب وسر سبز می کنند .از رودخانه های آن برای تولید برق بهره گرفته و دامنه های سر سبز آن نیز چرا گاه مناسبی برای جانوران کوهستانی است . برای فرار از دست مشرکان قریش که در جست وجوی او بودند به همراه ابوبکر در غار ثور پنهان شد و سه شبانه روز در آنجا بود. تاریخی برای خاندان قاجار به نام ملک آرا نوشت و دبیر شاهزاده طهماسب میرزا نیز بود و در چلاو اورا کشته و به چاه انداختند و آن چاه را اکنون به نام کلن چاه می نامند.

دیدگاهتان را بنویسید