محصول اصلی آن برنج و کیوی است

بیشتر مواد مذاب که پیشرفت مى کنند با سرعت بسیار کمى در حدود چند کیلومتر در ساعت یا کمتر پیش مى روند، و در نتیجه مى توان سرعت حرکت انسان را سریع تر از حرکت آن در نظر گرفت. هرچند مواد مذاب به صورت متناوب روان مى شوند و ممکن است از نظر ضخامت نازک و کمتر از چند متر ضخامت داشته باشند،ولى چندین فوران ماده مذاب باعث به وجود آمدن ضخامت گسترده اى مى شود. ساختمان آنها معمولاً منعکس کننده نوع مواد آتشفشانى است که فوران مى کند و اغلب نوع جایگاه تکتونیکى نیز از روى آن مشخص مى شود.

بلندترین قلهای که در رشته کوه البرز وجود دارد، قله دماوند است. طول رشته کوه تفتان 12 کیلومتر و مساحت آن 1800 کیلومتر مربع میباشد. این گونه ابرهاى سوزان (glowing clouds) بسیار گرمند و در داخل ابر دما تا ۱۰۰۰ درجه نیز مى رسد و قادرند از شیبها بطرف پایین با سرعتى حدود صد کیلومتر در ساعت روان شوند و باعث از بین رفتن و به آتش کشیدن همه اجسام در طول مسیر شوند.

یخ بسته شدن دهانه این کوه می تواند گواه خوبی بر این موضوع باشد. با برخورد دو لبه لایه ها به همدیگر و نفوذ یکی به زیر دیگری، گودال بزرگی در اقیانوس ها تشکیل می شود. رنگ سبز رنگ نشانه سطح زمین و مششخصه تفاوت بین ازتفاع و مواد زیر زمین میباشد. ممکن است این شکستگی ها توسط مواد مذاب به صورت دایک پرشود و یا از طریق آنها مواد فرار یابد احتمالا مواد گدازه ای جدید به سطح کالدرا برسد. در کناره های این کوه آتشفشان مخروط های کوچکی از گدازه های بازالتی وجود دارد که رنگ های تیره ای دارند.

ابن هشام از ابن اسحاق نقل می کند که: انس بن نضر، که از کوه سرازیر شد و قصد حمله به مشرکین را داشت، دید که عمر بن خطاب به همراه گروهی از مهاجران و انصار، سلاح را بر زمین گذاشته و در گوشه ای نشسته اند، انس از آنها پرسید: چرا در اینجا نشسته اید؟ اما بخش بزرگی از این رشته کوه در کناره جنوبی دریای خزر کشیده شده است و به همین دلیل هم بیشتر مردم جهان البرز را با نام ایران گره میزنند و آن را متعلق به ایران می دانند.

به دلیل شباهت این آتشفشان ها به سپر مسطح، به آنها آتشفشان هاى سپرى (Shield volcano) گویند. پرقدرت ترین فوران هاى آذر آوارى معمولاً آتشفشانهایى هستند که داراى مواد مذاب غلیظ با ویسکوزیته بالا مى باشند. این نوع فوران ها، فریاتیک (Phreatic eruption) نام دارند. یکی دیگر از دیدنیهای این تفرجگاه، پارک وحش آن است که 50 هزار مترمربع مساحت دارد. باغ شانزده طبقه دارد که هر طبقه شش-هفت پا بلندتر از طبقهی دیگر است. قطب پرورش ماهی ایران است و همچنین مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کل کشور است. همچنین بیشتر آتشفشان ها روى مناطق فرورانش قرار گرفته اند و معرف مکان هایى هستند که ماگماها در عمق در اثر ذوب شدن ورقه (slab) لیتوسفر اقیانوسى یا با ذوب لیتوسفر فوقانى یا استنوسفر در حال فرورانش به سمت بالا صعود مى کنند.

يک کوه آتشفشان داراي مراحل تولد، کودکي – جواني (فعال)، پيري و مرگ (غيرفعال – نيمه فعال) است که مي تواند با ايجاد کانسارها و منابع انرژي و با فعاليت هاي انفجاري، ساختار اقتصادي و اجتماعي يک کشور را تحت الشعاع قرار دهد. نخست اینکه اشاره به همان کوه طور معروف است که در صحراى سینا قرار دارد، و اگر مى بینیم که قرآن در اینجا درخت زیتون را به عنوان درختى که از کوه طور مى روید توصیف کرده به خاطر آن است که عربهاى حجاز هنگامى که از بیابانهاى خشک این منطقه مى گذشتند و به شمال رو مى آوردند نخستین منطقه اى که در آن به درختهاى پر بار زیتون بر خورد مى کردند، منطقه طور در جنوب صحراى سیناء بوده است، مشاهده نقشه جغرافیایى این مطلب را به خوبى روشن مى کند.

به طور کلى، آتشفشان هنگامى فعال نامیده مى شود که در سال هاى اخیر فوران کرده باشد. قطعات مواد آتشفشانى که به صورت ناهنجار فوران مى کنند در مجموع مواد آذرآوارى (pyroclastics) نامیده مى شوند. اولین دلیل این بوده که انتظار نمى رفت آتشفشان فعالیت مجدد پیدا کند، همچنین خاکى که بر روى سنگ هاى آتشفشانى تشکیل مى گردد ممکن است بسیار آهسته بوجود آید ولى این خاک بسیار حاصلخیز است.

متأسفانه چنین پدیده هایى همیشه اتفاق نمى افتند، از این رو پیش بینى اکثر آتشفشانها قدرى مشکل است. پرده سر،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. همتآباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. در این انفجارات از یک طرف روانه هاى ابر سوزان بر دامنه جنوبى کوه تفتان سرازیر شده و از طرف دیگر پهنه هاى وسیع سنگهاى آتشفشانى نظیر توف دامنه ها و دشت هاى اطراف آتشفشان را پوشانیده است. شیخ عباس قمی هم در مفاتیح به این دو محل اشاره کرده است.

هم چنین گفت که آن حضرت، خمس را بر شیعیان خود مباح کرده است و آن حضرت هر سال حج میگزارد و پدرانش را در مدینه، عراق و طوس زیارت میکند . علاوه بر مواد مذاب و پیروکلاستیک، آتشفشان ها داراى گازهاى مختلفى هستند. بالا آمدن حجم زیادى از مواد مذاب و گازها از میان لیتوسفر در زیر آتشفشان نیروى زیادى را بر روى سنگ هاى لیتوسفر وارد مى کند، این فرایند باعث ایجاد زمین لرزه هاى کوچک مى شود. در این اثر روایاتِ جلد اول شرح الأحکام که در اختیار بوده، به آنچه از این کتاب در کتابِ تتمه الاعتصام آمده، ضمیمه شده که شامل ۱۱۴۹ حدیث است که بر اساس ترتیب ابوابِ کتابِ فقهی الأحکام تنظیم شده است.

آنچه جالب توجه بوده این است. آیا ممکن است آنچه گفته شده که حضرت شب را در محل مسجد شیخین استراحت کردند، در باره محلی باشد که محل مسجد المستراح است؟ بسیارى از این آتشفشانها ممکن است مقدارى مواد آذرآوارى و سپس مقدارى مواد مذاب و سپس مقدارى مواد آوارى و غیره از خود خارج کنند. به طور تخمین، در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ آتشفشان فعال در دنیا وجود دارد (این میزان براساس مطالعات تغییر مىکند). مجاورت با یک منطقه فرورانش، معرف یک منطقه آتشفشانى است، همین طور احتمال زمین لرزه و خطرهاى همراه با آن، در این ناحیه وجود دارد.

کوههای سبلان در شمال غربی قرار گرفتهاند و بلندترین قلّه آن ۴۸۱۱ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این ماگما قبل از رسیدن به سطح زمین انسجام مى یابد. قبل و بعد قرداد ذکر می کردید. اگر دایک ها به صورت حلقوی پیرامون مخروط آتشفشان ظاهر شوند به آنها دایک های حلقوی می گویند. از نظر آمارى، یک آتشفشان تیپیک هر ۲۲۰ سال یک بار فوران مى کند. به گزارش رکنا ، فیلمی از فوران کوه آتشفشان «کامچاتکای» در روسیه به نمایش گذاشته شده است.

کلمه البرز از «هره برزَیتی» گرفته شده که یک کوه افسانهای در اوستا است. آتشفشان ها در الگوى فعالیت خود بسیار متفاوتند. در مواردی نیز دایک ها نسبت به مخروط آتشفشان آرایش شعاعی دارند که به آنها دایک های شعاعی گفنه می شود. این دلایل باعث زودتر ذوب شدن گوشته می شوند. این ترانه ها مبیّن درد ، سوز و محرومیت های انسانی نیز می باشند. مآرها اغلب در مناطق مرطوب و دریایی رخ می دهند. مواد قابل احتراق، خانه ها، جنگل ها در چنین دمایى مى سوزند و بعضى مناطق توسط مواد مذاب که در حال انجماد هستند، احاطه مى شوند.

در این حالت، اگر شخص توسط این گاز احاطه شود، به علت نرسیدن اکسیژن خفه مى شود و چون این گاز بى رنگ و بى بوست، شخص هیچ گونه آگاهى از احاطه شدن درون این ابر نخواهد داشت. هر قدر مواد مذاب سردتر شود، ضخامت آن زیادتر و ویسکوزیته آن بیشتر و سرعت حرکت آن کاهش مىیابد. معمولاً بازرسى و بررسى مرتب و دقیق آتشفشان ها تنها بعد از اینکه نشانه هایى از فعالیت در آنها مشخص مى شود، صورت مى گیرد. با توجه به اینکه زمان مشخصی از فوران آن به عمل نیامده است، بسیاری از زمین شناسان با توجه به شکل قرار گیری آن، گمان میکنند که در دوره هولوسین این اتفاق افتاده است.

این آتشفشان ها طبیعت سختى دارند و گاهى اوقات با فوران گاز همراه اند و گاهى این گازها به حدکافى به تله مى افتند که باعث انفجار شده و مواد آذرآوارى به صورت باران سقوط مى کنند. کتیبهاي همراه این نقش برجسته نیز دراین محل دیده میشود کـه بـه خط یونانی نگاشته شده و افراد حاضر در نقش برجسته را معرفی میکند. با این وجود، در تمام مواقع به اندازه کافى افراد و نیز وسایل و ابزار مورد نیاز، در دسترس نیستند.

بسیارى از افراد با وجود آگاهى از وجود گازهاى آتشفشانى، جان خود را از دست داده اند. بسیارى از آنها نظیر بخار آب و CO2 سمى نیستند، ولى با این حال این قبیل گازها هنگامى که از نظر تمرکز بالا باشند، سمى و خطرناکند. آتشفشان هاى خفته ممکن است در هر زمانى فعال شوند، به طور کلى فعالیت این گونه آتشفشان ها نیز باید پایش و زیرنظر گرفته شوند. بعضى اوقات گازهاى تحت فشار در ماگماى در حال بالا آمدن، به طور ناگهانى و با قدرت زیاد همراه با انفجار از آن خارج مى شود و بخش هایى از ماگماى محلول به صورت بخش هایى با انفجار توأم خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید