محصول اصلی آن برنج و کیوی است

پس از سالها کوهکَنی و پیشرفت میزان زیادی از کار، خسرو از نگرانی موفقیت فرهاد به پیشنهاد پیران و خرمندان دربار پیکی را به بیستون میفرستد تا به فرهاد بگوید که شیرین مردهاست. داستانهاي بسیاری در مورد دلیل پیدایش این اثر ارزشمند وجود داره؛ بعضی از قصد نوشتن وصیت نامه داریوش اول میگویند، بعضی معتقدند این مکان برای نگاشتن داستانهاي تاریخی خسرو پرویز ساسانی ساخته شده و خیلی از ایرانیها هم باور دارند کـه فرهاد تراش اثر فرهاد کوهکن، قهرمان داستان نظامی گنجوی بوده کـه از عشق شیرین، همسر خسرو پرویز این دیوار را بـه این شکل از دل کوه بـهوجود آورده اسـت.

میتوانید روش هایی را برای تقویت روانی و افزایش روحیه پیدا کنید. کچری قروت از برنج لک، قروت و کوفته تهيه می شود سمنک سمنک را در ميله های بهاری پخته می کنند و يکی از غذا های هوسانهء مردم افغانستان می باشد که گندم را در ظرفی انداخته در روز های بارانی در زير باران می گذارند. در ديگ آن هفت بار آب مياندازند و با تبخير شدن آن، چارمغز های زنده را با قدری خسته و پسته علاوه کرده بعد از آماده شدن بالای آن خشخاش را انداخته نوش جان می کنند برانی بادنجان بادنجان سياه را ورق، ورق بريده در روغن سرخ می کنند، بعداً با لعاب تهيه شده يکجا دم داده با قروت و نعنای خشک آن را تزئين می کنند.

برانی بادنجان يکی از غذا های بسيار لذيذ و مزه دار افغانی می باشد که همه فاميل ها آنرا خوش دارند شوربای کله شوربای کله يکی از غذا های مخصوص زمستان مردم با ذوق افغانستان می باشد که کله گوسفند را پاک کرده خوب می شويند، بعداً در ديگ انداخته جوش ميدهند تا کف آن گرفته شود. در مناطق مرکزی افغانستان وقتی مهمان زياد تر از پنج نفر ميداشته باشند، يک راءس گوسفند کلان را ذبح کرده و خوب پاک می شويند، بعداً مقداری سير و نمک را آماده ساخته تمام گوسفند را خوب سير و نمک می زنند.

در روزگاران قدیم، نمک برای استفاده و مصرف غذایی مناسب نبود و به دلیل ترکیبات فراوانی که داشت استخراج نمی گردید. کوه نمک با دارا بودن چشماندازهاي زيباي زمينشناسي، انواع سنگهاي مختلف، غارهاي طبيعي و طبيعت بکر درون آنها، آبشارکوهها و آويزههاي نمکي نه تنها چشم هربينندهاي را براي بازدید و کوهنوردي به طرف خود جلب کرده بلکه بهترين محل مطالعه براي محققان علاقهمند به علم زمينشناسي است. ق. در آمل یا طبرستان چشم به جهان گشود وی در عین مورخ بودن مفسری پرتوان نیز بود، وی کتاب تاریخ طبری را نگاشت که در آن وقایع به ترتیب سال تنظیم شده و تا سال ۳۰۲ هجری را در برمی گیرد.

و خرم و مستقر خسروان بوده است اندر قدیم، و اندر وی بناهای خسروان است با نقشها و کارکردهای عجیب و ویران گشته. آثار دارای گرانسنگ بسیاری چاپ نشده است، با این هم یک رشته آثار دارای بار اطلاعاتی و یا پرابلماتیک- تیماتیک (در باره مسایل یا موضوعات مشخص) به نشر رسیده است. با این وجود کوه یا تپهی قلعهحسنعلی علیرغم اینکه ارتفاع زیادی ندارد اما بزرگترین دهانهی آتشفشانی ایران را به خود اختصاص داده است. قله توچال با وجود اینکه حتی کمتر از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارد، اما در بین قله های مهم رشته کوه البرز قرار می گیرد.

وجود این سراب یکی از دلایل اصلی استقرارهای انسانی از دوره پارینه سنگی تا عصر حاضر در این نقطه بوده است. بنابراین، در اختیار داشتن کوه آرارات کوچک، حکمیت ما را در منازعات گرد بهتر تثبیت می کند، در صورتی که اگر این کوه را از دست بدهیم، نه فقط نقطه راهبردی مهمی را از دست داده ایم، بلکه کردها نیز از ما سرخورده می شوند و به جلب توجه و مساعدت دیگران روی خواهند آورد. اگر حاکمان غور خود اهل فرهنگ وادب نبودند، پرچمداران و بیرق داران علمی اسلام در دربارآنان حضور نمی داشتند، بزرگانی همچون: امام فخر رازی شافعی مذهب و اشعری کلامی که در ری (تهران امروزی) زاده شده به امام المُشَکِّکین شهرت دارد و صاحب تفسیر کم نظیری به نام تفسیر کبیر یا مفاتیح الغیب و همچنین کتاب های دیگری در علوم مختلف کلامی و فلسفی و نیز شرح نهج البلاغه است.

با صرف نظر از برخوردهای نظامی بین حاکمان مسلمان در غور و غزنی که به ریختن خون مسلمانان بی گناه منجر شده و تاریخ آن را در سینه دارد، یکی از سرچشمه های زلال حرکت فرهنگ اسلامی، از این بخش از جهانِ آن روز اسلام، آغاز شده است که امروز نه تنها از مغرب عربی، که در آن سوی اقیانوس اطلس نیز، بانگ اسلام و شهادت بر یگانگی حق تعالی و رسالت پیامبر اعظم حضرت ختمی مرتبت محمد بن عبدالله (ص) به گوش می رسد. در درۀ هزارۀ پنجشیر از گذشتههای دور و حتا پیش از اسلام، هزارهها ساکن بودهاند.

بیشتر معدن چیان، معدن زمرد پنجشیر را در شب های جمعه ترک میکنند تا در روستای خنج سنگ های گرد آوری و بسته بندی شده را در الیاف روغنی بگذرانند. پس از کشته شدن بردیا و افتادن حکومت به دست داریوش، در سراسر امپراطوری هخامنشی نوزده شورش بزرگ و کوچک اتفاق افتادکه داریوش بزرگ پس از اینکه این شورش ها را فرونشاند تصمیم گرفت که مردم تاریخچه امپراطوریش را و جهان پس از خود را در جریان چگونگی به دست گرفتن قدرت و نخستین سال فرمانروایش قرار دهد به همین منوال او این بنای یادبود و بیانیه مهم را در بیستون بر سر یک راه کهن به ثبت رساند.

بنا به یک رشته علل، تاریخ نگاری موجود مسایلی که برای این پژوهش اساسی اند؛ به «بلوک های» موضوعی، سوژه یی و مانند آن تقسیم شده است، که هر یکی از آن ها هیچ تصوری از روندهای روان در افغانستان به دست نمی دهند. ولی قوماندان ها در این اجلاس بزرگ به توافقی رسیدند، فیصله بر این شد که “عبدالحق” رییس باشد، من گفتم “مولوی حقانی” باشد. بر اثر انفجار، ذرات مواد مذاب با فشار به خارج رانده شده و بر اطراف پرتاب می شوند و تولید ابرهای ضخیم و وسیعی از خاکستر را می کنند. بعد از صاف نمودن، قروت، نعنا و قورمهء دالنخود را بالای آن علاوه نموده نوش جان می کنند کباب تندوری مردم افغانستان مردمان مهمان نواز و بسيار خراج هستند.

اوچرک عبدالغنی- روشنگر هندی- مسلمانی سرشناس را می توان از دیدگاه پهنا و دید به تاریخ افغانی به ویژه رویدادهای سه دهه نخستین سده بیستم را اثر کمیابی شمرد. ضخامت جسم معدن دربخش صنعتی ان از 3 تا 110 متر تغیر می کند. ابوسفیان دستور داده بود هیچ کس حق ندارد در عزای کشتهشدگان بدر گریه کند. به نظر می رسد که دریای پالئوزویک تمامی البرز شرقی را پوشانده بود. دريای هريرود : از کوه بابا در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته، از هرات می گذرد و در شمال غربی کشور اندکی از مرز مشترک ایران و افغانستان را تشکیل داده سرانجام در ریگزارهای ترکمنستان فرو می رود.

از همین رو، اُحُد همچون دیواری در برابر کسانی است که از سمت شام قصد ورود به مدینه را دارند و همین سبب میشود که آنان نتوانند به صورت مستقیم وارد شهر شوند؛ بلکه باید از سمت شمال غربی کوه و از کرانه وادیها به آن وارد گردند. در جنوب غربی آسیا یبن 29 درجه و 22 دقیقه و 53 ثانیه و 38 درجه و 29 دقیقه و 27 ثانیه عرض البلد شمالی و بین 60 درجه و 28 دقیقه و 41 ثانیه و 47 درجه و 51 دقیقه و 47 ثانیه طول البلد شمالی واقع شده است. خط الراس 52 کیلومتری شرقی غربی در شمال شرقی البرز مرکزی.

این کشور در شمال پیوسته است به کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان و از طرف غرب به کشور جمهوری اسلامی ایران و از شرق و جنوب به کشور پاکستان و از طرف شمال شرقی به ولایت سین کیانگ چین. مناطق مختلف این کشور اغلب پوشیده از کوهاست اما در جنوب و جنوب شرقی مناطق پستی نیز وجود دارد. حالا طالبان بعد از ۲۰ سال دوباره به کابل بازگشته و با اینکه کنترل تقریبا همه افغانستان را برعهده دارد اما باز هم پنجشیر مانده است و مقاومت میکند. اهالی پنجشیر معتقدند که در گذشته پنجشیر به کجکن معروف بودهاست ولی در تمام آثار معتبر تاریخی و آثار منظوم و منثور قدما «پنجهیر» ضبط شدهاست.

برخی از موسپیدان دره معتقدند که باباعلی و جهرعلی دو برادر بودهاند و همزمان به این دره ساکن شدهاند. شهری است مشهور که از بناهای سلاطین قدیم عجم بوده و سالها لهراسب و گشتاسب در آنجا زیستند و در آنجا آتشکده ساخته بودهاند. شهری است مشهور در خراسان، و در کتاب ملحمة منسوب به بطلمیوس چنین آمده است: طول بلخ یکصد و پانزده درجه و عرض آن سی و هفت درجه است و آن از اقلیم پنجم میباشد. بقيه ذخاير به اندازه کانسار حاجى گک شناسايى نشدهاند.

کانسارهاى داراى سرب و روى شناخته شده عبارتند از کانسار وابسته به گسلش نال بندان با ذخيره 2 ميليون تن و عيار متوسط سرب و روى 64/6%. دو کانسار عيار بالاى ديگر از نوع اسکارنى نيز وجود دارد، يکى با نام دره نور با عيار 22% روى و ديگرى کانسار کلايى اسد (يا بى بى گهر) با عيار 4/30% روى در افغانستان تا کنون 93 کانى زايى آهن شناسايى شدهاند که بزرگترين کانسار اکسيدى آهن در شرق ناحيه مرکزى افغانستان قرار دارد و اکتشاف آن در دهه 1960 تا 1970 انجام شده است.

بسيارى از ذخاير شناسايى شده استخراج نشدهاند. اين ذخاير عبارتند از کانسار کاييش در ايالت باميان با 110 ميليون تن ذخير و عيار متوسط 6/48% آهن، دو کانسار در ايالت بدخشان، به نامهاى فورمراه و سياخ، به صورت اسکارنى، با عيار 67% آهن و کانسار زراک در استان باغلان، داراى سه زون هماتيتى و مگنتيتى، با عيار 5/62% آهن. در استانهاى غزنى و زابل کانى زايى بزرگ مس با ذخيره اى معادل 21 هزار تن و عيار متوسط 21/1% مس به همراه ذخيره 51000 انس طلا و عيار متوسط 9/0 گرم بر تن مشاهده مى شود.

دیدگاهتان را بنویسید