غزوه احد؛ امتحانی بزرگ – ایسنا

جورج بند و جورج براون انگلیسی در سال 1954 پنج جواهر بزرگ را بدست اوردند.کریستوف ویلیکای و جرزی کوکوچکا در سال 1986 به این منطقه در زمستان صعود کردند. KANJCHENJUNGA: (پنج جواهر بزرگ) در نپال به سومین قله بلند دنیا کنجنچونگا یا همان پنج جواهر بزرگ می گویند.این قله 8586 متری در کنار چهار جواهر دیگر رشته کوهی به همین نام درست می کند. MAKALU: (کوه تنها) پنجمین قله بلند دنیا تقریبا تنهاست و هیچ کوه بلندی را در نزدیکیش نمی بیند.ماکالو با ارتفاع 8462 متر یکی از سخت ترین کوه های 8000 متریست.

EVEREST: (الهه برف ها) به روایت تاریخ ، تابستان 1953 اولین بار ی بود که کسی بر بلند ترین نقطه جهان ایستاد.بله ادموند هیلاری به همراه تنسینگ نورگی ، 8850 متر بالاتر از آبهای ازاد قله اورست را فتح کردند.27سال بعد لزچک مسیچی و کرزیستوف ویلیکی لهستانی موفق شدند در زمستان الهه برف ها را شکست دهند. LHOTSE: (قله جنوبی) برادر کوچکتر اورست که در جنوب این کوه قرار گرفته ، با نام لوتسه یا کوه جنوبی شناخته می شود.این کوه اولین باز به وسیله فریتز دوچینگر و ارنست ریس سوئیسی در سال 1954 فتح شد.کریستوف ویلیکی در زمستان سال 1988 توانست روی لوتسه بایستد.جبهه جنوبی لوتسه یکی از سخت ترین مسیر های کوهنوردی جهان است.

ارتفاع کوه اورست ۸۸۴۸ متر است. از جمله کوه ها و قله های معروف این ناحیه از شمال غرب به جنوب شرق (از سنندج به سیرجان) می توان به : کوههای حسین بک ۳۱۰۰ متر،مجموعه کوههای استان همدان شامل : الوند ، کلاغ لان ،دایم برف ، قزل ارسلان و یخچال را نام برد که همگی بالای ۳۲۰۰ متر ارتفاع داشته و صعود زمستانه آنها بسیار جذاب و زیباست . SHISHAPANGMA: (تاجی برفراز جلگه ها) تنها 8000متری جهان است که به طور کامل در قسمت چینی هیمالیا قرار گرفته است و اخرین قله 8000متری جهان بود که توسط هسو چینگ در همراهی با یک تیم نه نفره از چین در سال 1964 فتح شد.نام قله به زبان تبتی به معنای قله ای بر فراز جلگه های پوشیده از چمن است.پیوتر موراسکی از لهستان و سیدنه موره از ایتالیا در سال 2005 موفق به اولین صعود زمستانه این قله شدند.

BROADPEAK: (کوهستان پهن) برود پیک هم بخشی از همان رشته کوه های گاشربروم در قراقروم پاکستان است.مردم محلی این قله را “فیچن کنگری” یا کوهستان پهن می نامند.اولین بار یک تیم اتریشی به سرپرستی هرمان بول در سال 1957 این قله را فتح کردند.هوای سرد و وحشی منطقه قراقروم در زمستان اجازه صعود زمستانه این قله را نداده است. اولی اشتک کسی بود که علارغم بسیاری از آلپنوردان آخر هفته ای می دانست چه خطرهایی را به جان می خرد. دقیقا مشخص نیست که واژه یلدا چه زمان و چطور وارد زبان فارسی شده است.

شب چله یعنی چه؟ این شب از تمام شبهای سال بلندتر است و اجداد ما هر سال آن را جشن میگرفتهاند. روایتهای مختلفی از علت برگزاری جشن شب یلدا وجود دارد. زمان شب یلدا به تاریخ میلادی برابر با شب ۲۱ دسامبر است که البته در سالهای کبیسه به ۲۰ دسامبر تغییر میکند. شب چله بهعنوان بلندترین شب سال، برای ما ایرانیها پر از خاطره است؛ از زمان کودکی که انشای شب یلدا مینوشتیم تا جمع شدن فامیل، انداختن سفره شب یلدا، تزیین انار شب یلدا و گوش دادن به شعر و قصه زیر کرسی. شماره فصل را در زیر تصویر بنویسید.

در انتهاي دره غربي غاري در سينه كوه كنده شده كه چشم انداز آن سراسر دره را در بر گرفته است. پس بيايد ديدگاهمونو عوض کنيم و به چشم برادری و دوستی به تمام ايرانيان و حتی مردم دنيا نگاه کنيم. سوییس کشوری پر از چشم اندازهای زیبا و بینظیری است که اتفاقا محل مناسبی برای فیلمبرداری آثار سینمایی است. برای مثال تاریخ شب یلدا از سال ۹۶ تا ۹۸ معادل ۲۱ دسامبر بود ولی در سال ۹۹ که کبیسه بود این شب معادل ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰ خواهد بود. کوه دماوند، یک آتشفشان بالقوه فعال و بلندترین قله ایران است که جایگاه خاصی در اساطیر ایرانی دارد.

باورهای کهن ایرانی بر اساس اسطورهها و شناخت رویدادهای کیهانی شکل گرفته است. شب یلدا یا شب چله یکی از قدیمیترین جشنهای ایرانی است که مثل عید نوروز و چهارشنبهسوری از تاریخ و پیشینهی قدیم ایران به یادگار مانده. سرود ملی یکی از مهمترین نمادهای هر ملت است که شهروندان آن همواره در مراسمهای رسمی ملی و بین المللی آن را زمزمه کرده و به آن احترام میگذارند. قدمت این آثار تاریخی به دوهزار سال قبل یعنی پادشاهی باختر برمی گردد که گوای مهد زستگاه قو چقار پامیر( مارکوپول ) بحیث مراث جهان جستجو کرد که از اصالت زیست چند ین هزار ساله این حیوان نادر در اطراف کوهای فلات پامیر خاوک آرزوی که کوتل بازرک بپش از 5000 متر ارتفاع دار د و سرچشمه آب دره آرزو هم جای گشت و گزار هوای قوچقار افغانستان است در لست آثار جهانی یونسکو بحیث پارک ملی در ه آرزو ثبت گددد.

برخی باستانشناسان، تاریخ شب یلدا را هفت هزار ساله میدانند. اما باستانشناسان معتقدند، میشود آیین مربوط به شب یلدا را تا هفت هزار سال قبل، ردیابی کرد. چهار تعرض اولیه به پنجشیر به صورتی کاملاً کلاسیک انجام شد که در آنها ستونی از زره پوشها بعد از بمبارانهای هوایی دست به حمله زدند اما سه حملهٔ دیگر به دلیل گسترش خود، اهمیت تجهیزاتی که به کار گرفته شدهاند و تا کتیکهای معمول ثابت میکنند که پنجشیر فرمانده مسعود، به صورت هدف شماره یک شورویها در افغانستان درآمدهاست. تقویمی که برگرفته از گاهشماری بابلیها و مصریها ست.

ابوریحان در این کتاب گاهشماری و تقویم اقوام مختلف را بررسی کرده است. نفرات اول ودوم در اوزان مختلف به شرح ذيل بوده واز طرف مدير باشگاه بوكس مهدي مدال ولوح قهرماني به نفرات برتر در مورخه 24/12/82 اهدا شد. روستایی که می تواند با داشتن هتل و امکانات دیگر پذیرای هزاران توریست باشد تا از این ایوان البرز سرفراز نظاره گر باشند، شهر ها، روستاها، کوه های خاکستری سربفلک کشیده با سفیدی برفها، دریای مازندران که به رنگ های مختلف پیداست. چشمه ها، غارها و زیبایی های متعددی را می توان در این کوه یافت که گویای ارزش طبیعی آن هستند.

شهری در محاصره کوه های مرتفع زاگرس، دشت های وسیع، مراتع سرسبز، رودخانه ها و چشمه ها و البته تکه هایی از تاریخ. قطعاً میزان فرسایش و کمبود آب در زمانی که قلعه ساخته شد، با زمان حال قابل مقایسه نیست و آب جاری در چشمه پاچنار به حدی بوده که نیاز قلعه را تأمین نماید. شب یلدا در واقع از زمان غروب آفتاب در آخرین روز پاییز یعنی ۳۰ آذر شروع میشود و با طلوع آفتاب در اولین روز زمستان یعنی اول دی به پایان میرسد. یلدا در زمان داریوش یکم به تقویم رسمی ایرانیان باستان، وارد شده است.

در روزگاران باستان، زندگی مردم بر پایه کشاورزی و دامپروری بود و تأثیرات آب و هوا برایشان بسیار مهم محسوب میشد. از تاریخ اینطور برمیآید که مسیحیان اولیه که در روم زندگی سختی داشتند و عدهای از آنان به ایران مهاجرت میکنند. چله تابستان که از تیر شروع میشد و چله زمستان که از دیماه. جرزی کوکوچکا و پاویلوفسکی در زمستان سال 1985 موفق به فتح این قله شدند.باوجود اینکه این قله 8201 متر ارتفاع دارد به دلیل شیب نه چندان زیاد آسان ترین قله 8000 متری دنیاست.

ANNAPURNA: (خدای زراعت) خدای زراعت مردم هندوی منطقه با ارتفاع 8091 متر یکی از مشکل ترین 8000 متری هاست.موریس هرزوک و لوئیس لاچنال فرانسوی در سال 1950 برای اولین بار بر روی این قله ایستادند.اسطوره لهستانی جرزی کوکوچکا به همراه هموطنش آرتور هایر برای اولین بار در زمستان 1987 بالای این قله رسیدند.این سومین باری بود که کوکوچکا برای اولین بار یک قله را در زمستان فتح می کرد.آناپورنا ا.لین 8000 متری فتح شده توسط اوست. بلندترین نقطه آفریقا قله اوهورو Uhuru می باشد که بر روی آتشفشان کلیمانجارو واقع است. بر اساس گفتههای محققان و زمین شناسان، بزرگترین آتشفشان فعال جهان «مونالوا» است.

بخارات و گازها موادی هستند که در تمام مرحله های فعالیت یک آتشفشان از دهانه کوه ها خارج می شوند. به همین دلیل از نظر ژئومورفولوژی از دره های باریک و تنگ و دامنه های پرشیب تشکیل می یابد و خاک های حاصل نیز اغلب دارای PH اسیدی است. ورونیا واقع در کوههای آهکی سفید اربیکا در غرب منطقه آبخازیا به رکورد جهانی 2191متر عمق دست یافت! سلسله کوههای سپینغر به دلیل ارتفاع زیادی که از سطح دریا دارد در بیشتر از فصول سال دارای برف است و همین موضوع نیز باعث شده است که این رشته کوه دارای جنگلهای سرسبز و خرم است.

براثرهمین خدمات بود که ابدالیان قول وقرار نادررا درحمایت ازخویش دراستیلای قندهاربدست آوردند. هر روز صبح از خانه بيرون مي رفت و شب بر مي گشت واين شده بود كار هر روز او . MANASLU: (راز آلوده) ماناسلو یا کوه راز آلوده یکی از آخرین 8000 متری های کشف شده بود.این کوه در حقیقت یک مجموعه قله است که در منطقه هیمالیا قرار گرفته است.ماناسلو اولین بار به وسیله توسیا میانشین ژاپنی و کیالزن نوربو نپالی در سا 1956 فتح شد. شما می توانید هنگام سفر به شهرراز با یک تیر دونشان بزنید و ضمن لذت بردن از جاذبه های شیراز روزهای با نشاطی را نیز در سپیدان که فاصله چندکیلومتری با شیراز دارد را بگذرانید.

من دوست داشتم به حربی پوهنتون (دانشگاه افسری) بروم، پدرم می گفت: «باید فاکولته ی طب و یا انجنیری را بخوانی.» تا اینکه یک شب جنرال غلام علی خان به خانه ی ما آمد. و شاخک شمال آن نیز به همین سبب به اسم کوه زیارت معروف شده است. تا اینکه رفتمو دیدم ای بابا اینجا که همه از دم لاتن این محل و اون محلم نداره همه لاتن خخخخخ.این بود که انصراف دادم.واقعا خفن جاییه کرمانشاه.یه محله خفنم به اسم دره دریژ داشت که غریبه یا پلیس اصلا جرات نمیکرد داخلش بشه خداشاهده دروغ نمیگم.اگرم پلیس میخواست بره باید اکیپی و حداقل ده تا ماشینی.

دیدگاهتان را بنویسید