طول این کوه 628 کیلومتر است

در کشور ما عظیمترین فعالیتهاى آتشفشانى مربوط به دوره ائوسن مىباشند که در سه منطقه جغرافیایى، ایران مرکزى (ارومیه – دختر)، البرز و بلوک لوت توسعه دارند. بر این اساس می توان به این نتیجه رسید که منبع اصلی سنگ لاجورد در بدخشان افغانستان است و منابع ذکر شده در کتب تاریخی از جمله دزمار، کرمان ، کرجی و مازندران به احتمال زیاد سنگ معدن مس باشد. بدخشان با بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر فاصله از مصر، منبع لاجورد براى تمدنهاى قدیم مصر، بابل، یونان و روم بوده است.

این گوهر در تمدن های باستان بین النهرین ، مصر ، چین ، یونان و روم محبوب و ارزشمند بوده است. لاجورد یکی از قدیمی ترین و کهن ترین گوهر سنگ های مورد استفاده توسط بشر است. شایانترین یادمانهای کهن منطقه بیستون، سنگنگاره و سنگنبشته داریوش یکم هخامنشی (۵۲۱- ۴۸۶ پیش از میلاد) میباشد که در حدود سالهای ۵۲۰ پیش از میلاد، در کنار راه و بر سینه پرتگاهی دور از دسترس با دهها متر بلندی از سطح جاده و در برابر چشمه بیـستون تراشیده شده است. زیورآلات ساخته شده با مهره های لاجورد مربوط به 7500 سال قبل از میلاد مسیح در تمدن کهن دره سند (رود سند در پاکستان کنونی) یافت شده است.

قدمت گنبد نمکی به اواخر دوره پرکامبرین و اوایل دوره پالئوزوئیک باز میگردد. در یافته های هزاره چهارم پیش از میلاد مردم سرزمین سیلک (تمدن باستانی ایران با بیش از 8 هزار سال قدمت واقع در کاشان امروزی) از سنگ لاجورد در ساختن آئینه و سنجاق و جواهرات استفاده شده است که بخشی از آن به مصر باستان صادر می شده است. لاجورد در مصر به عنوان سنگی مقدس و والا مرتبه شناخته می شد (شاید به دلیل شباهت آن به آسمانی پر ستاره به دلیل وجود ذرات پیریت در لاجورد) و کاهنان مذهبی، عبادتگاه ها و فراعنه برای ایجاده جلوه ای مافوق بشری و بالاتر از انسان در خود برابر مردم عادی از آن استفاده می کردند.

از فیض صحبت و برکت و تربیت آنان به درجات عالیه علم و عرفان رسید و با رجال و اعیان تهران آشنائی و معاشرت بههم رسانید ، و در خدمت به مردم کوتاهی نکرد و به همین سبب لقب ملاباشی گرفت و به تولیت کتابخانهٔ مدرسهٔ سپهسالار منصوب شد. لرستان یکی از اصیل ترین سرزمین های کشور عزیزمان است که در تمام موزه های دنیا ردپایی از تمدنش را به یادگار گذاشته است.

غارهای مرتبط با کوه صفه 14 غار می باشد که معروف ترین و دردسترس ترین آن ها شامل غار الله اکبر ( در کنار دستگاه توربین بادی قرار دارد ) ، غار انجیر ( قسمت غربی کوه صفه قرار دارد ) ، غار قنبر ( دارای بزرگترین دهانه در قسمت شمالی کوه صفه که از راه صخره نوردی امکان پذیر است) ، غار هفت چشمه ( در کنار مجموعه ای از چند چشمه در قسمت جنوبی قرار دارد) می باشد. در مواردی هم ممکن است سنگ لاجورد با کیفیت پایین تر باشد که با رنگ شدگی سعی شده کیفیت آن ارتقا داده شود.

هنرمندان ایرانی در سده های میانی و اروپایی دورۀ رنسانس از این سنگ به عنوان رنگدانۀ لاجوردی (آبی نیلی) در نقاشی های خود استفاده میکردند. سفید کوه: این کوه در شرق افغانستان تقریبا به مسافت 31/5 کیلو متر از شهر پیشاور پاکستان شروع شده و به سمت جنوب پیشروی نموده وادی جلال آباد را از وادی کرم جدا می سازد . وجود انبوه سنگ لاجورد و تراشه های آن در شهر سوخته، دلیل اهمیت تجاری این سنگ در حکومت های شرق ایران، در منطقە گستردهای از کوه بدخشان در شرق تا سرزمین مصر در غرب است، احتمالا سنگ خام از کوه های سرسنگ بدخشان استخراج می شد و به صورت مادۀ خام به شهر سوخته منتقل میشد و پس از پاکسازی در کارگاه ها، از راه کرمان و فارس، به شوش و سپس به شهرهای جنوبی میانرودان و دورتر و از طریق دریا به سومر و مصر صادر می شد.

به دلیل وجود دشت کویر و دشت لوت در شرق فلات ایران، کشاورزی در این مناطق امکان پذیر نبود، اما به دلیل وجود انواع معادن در این بخش از فلات ایران، جمعیت زیادی در آن جا ساکن شدند. » اما هنگامى كه پروردگارش بر كوه جلوه كرد، آن را همسان خاک قرار داد؛ و موسى مدهوش به زمين افتاد. است و به همان رنگ لاجوردی در طبیعت دیده میشود. جنس آن را از زمرد سبز نوشتهاند و به باور آنان کبودی آسمان همان روشنایی زمردین است که از این کوه باز میتابد و گرنه آسمان در اصل از عاج سپیدتر است.

براساس نظریۀ ژئوشیمیدان ها، لازوریت در زیر پوستە زمین و در مناطق نزدیک به ماگما تحت حرارت و فشار بسیار بالاتر از سطح زمین تشکیل می شود. به همین دلیل میزان پایداری نواحی شمالی و مرکزی این مناطق نسبت به جنوب آنها بسیار کمتر است. با حفاری در این مناطق حجم زیادی از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله سنگ لاجورد به صورت خام و تراش یافته به دست آمدند که نشان از رونق تجارت این کالا در این مناطق داشت. به ویژه چون درههای ساختمانی نسبتاً وسیعی بین سدهای کوهستانی فاصله انداخته اند، در نتیجه ساختمان چین خوردگی بیشتر مشخص شده است.

در کتیبە بنیاد کاخ داریوش کبیر در شوش، هر یک از مصالح لازم برای ساختمان کاخ و منشا آن ها ذکر شده است. لاپیس لازولی اساسا از لازوریت تشکیل می شود در حالیکه ترکیبات مابقی آن از سودالیت ، کلسیت ، پیریت و دیگر مواد معدنی مکمل می باشد. لاجورد در تعریف آن سنگی از ترکیب 25 – 40 درصد لازوریت ، کلسیت و پیریت است. ژله عسل یکی از محصولات نوین و بدیع تعاونی تولیدی زنبورداری کوهدشت خراسان است و گاهی مصرف کنندگان عزیز آن را با عناوین “عسل ژله ای” یا “ژله رویال عسل” نیز می شناسند.

این سنگ به راحتی با سنگ های آبی مات دیگر مثل آزوریت و سودالیت اشتباه می شود ولی آزوریت هم درجه سختی کمتری دارد و هم رنگ تیره تری دارد .همچنین سودالیت نیز در قیاس با لاجورد دارای رنگ کمرنگ تر ودانه های آن به مرغوبیت لاجورد نیستند. تا کنون ۲۸ اثر از آثار تاریخی کوه بیستون در فهرست آثار ملی ایران و ۱۳ اثر همراه سنگ نبشته بیستون در سال ۲۰۰۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده اند. در زبان لاتین کلمه Lapis به معنی سنگ بوده و کلمه Azure برای رنگ آبی ژرف و تیره به کار میرود که ترکیب آن با «لازور» نام لاپیس لازولی یا سنگ آبی را برای سنگ آبی لاجورد به وجود آورده است.

با اینکه لاژورد در رده سنگ های نیمه قیمتی قرار دارد ولی نمونه های طبیعی و مصنوعی متنوعی برای آن ارائه می شود، زیرا این سنگ به دلیل مجاورتش با تعداد زیادی عناصر دیگر مثل کلسیت ، پیریت ، سودالیت و هاینیت ، با سنگ های زیادی در ارتباط است. ناخالصی پیریت، که به صورت رگه یا نقاط طلایی یا برنزی در این سنگ دیده میشود، باعث جلوه بیشتر و قیمت آن میشود. واحدهای دیگری با هلیکوپتر به انتهای پنجشیر که تصور میشود پایگاهی است برای عقبنشینی مجاهدین، برده میشوند.

جنگ ابتدا تن به تن بود و نُه تن از پرچمداران قریش پشت سر هم وارد میدان شدند که یکی پس از دیگری به هلاکت رسیدند و این موضوع موجب تضعیف روحیه آنان گردید. تمام مکان های دیدنی فقط به کوه ختم نمی شوند و جاذبه های دیدنی دیگری نیز در این محدوده قرار دارند. جایی که انجمن نزدیک گریندل والد، نزدیک به ایگر، تصمیم گرفتند تا یک قسمت از کوه معروف را به نام کوهنورد فقید بنامند. از آنجا که بیشتر الماسهای درشت دوره مغول فراموش شدهاند، وقتی در منابع تاریخی به الماسهای منحصر به فرد هند نامی اشاره میشود، تصور عمومی این است که منظور همان الماس کوه نور است.

استعداد و نبوغ فوق العاده وي، پدر را بر آن داشت که در تعليم و تربيتش بيشتر بکوشد، لذا در همان اوان طفوليت وي را به مکتب خانه فرستاد تا با قرائت قرآن و خواندن و نوشتن آشنا گردد و خود نيز شخصاً در تربيت او مراقبت کامل داشت که در آينده فردي مفيد و عالمي خدمت گزار شود؛ گويي از جبينش آتيه اي پراميد را مي خواند. تقىالدین اوحدى و ملا عبدالنبى فخر الزمانى قزوینى او را در هند ملاقات کردهاند و نظیرى نیشابورى با وى معاشر بوده است. خسرو معتضد متولد ۱۳۲۱ در تهران، به عنوان تاریخدان و مجری تلویزیون ایرانی شناخته میشود او فرزند سرهنگ معتضد است.پدر بزرگش دکتر شمس الادبا لاریجانی بوده است.او بعد از دیپلم وارد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شد و توانست در ۱۳۴۴ از این دانشگاه فارغالتحصیل شود.

به گفته شاهنشاه داریوش کبیر در متون تاریخی به جای مانده از دوران هخامنشیان، لاجورد به کار رفته در ساخت این کاخ، از سغدیه، سرزمینی در آسیای مرکزی و شامل بدخشان، تأمین شده است. بنابر نظر یورگنسن و سوخارف (1984) ، رسوب های سنگ لاجورد از برهمکنش بین سیال های شامل گرانیت و مرمر همراه با مقادیر بالایی از پیریت در شرایط هیدروترمال به وجود می آیند. ضمن این که سنگ لاجورد شامل پیریت و کلسیت با منشا آتشفشانی نیز هست.

این سنگ یک سیلیکات فلدسپاتی بوده که به دسته سودالیت ها متعلق است. 5- کوههای خراسان این قلل غالبا به شکل پراکنده در سه استان خراسان قرار دارند. عرض کوهستان البرز غربی که رشته کوههای طوالش نیز نامیده میشود درنواحی شمال 30 کیلومتر، در بخشهای مرکزی حدود 60 کیلومتر و در قسمتهای خاوری که به دره سفیدرود ختم میشود، حدود 110 کیلومتر است. سپس بدبینی ها به خوش بینی مبدل و این سؤال ها مطرح شد: «اگر این جسم عظیم قایقی شکل به طول یک زمین فوتبال، در ارتفاع ۱۸۹۰ متری کوههای آرارات، کشتی نوح نیست، پس چه چیز می تواند باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید