شهردار کوهدشت : کوهدشت در سال جدید به مسیر پیشرفت میرود

مجموعهای از قبایل تشکیل میشود که دارای نیروهای متفاوت و عادات گوناگون میباشند که کمابیش آنها را به هم پیوند داده است. ولایات هرات، ترکستان افغانستان، هزارهجات، نورستان و بدخشان گسترش داده بود. پرچم تاجیکستان. کوه های بدخشان تاجیکستان/پامیر. نقشه تاجیکستان و کشورهای اطراف/آسیای میانه/نقشه امروزی خراسان بزرگ/ Mittelasiens Landeskarte. فعالیت مجدد تفتان شامل: گدازه های داسیتی و آندزیتی متعلق به اواخر پلیوسن در 10 کیلومتری شمال غرب پس از یک آرامش منجر به تشکیل طبقات اگلومرا، یک انفجار مهم در 2 کیلومتری جنوب قله امروزی به وقوع پیوسته که اثر آن امروزه به صورت گودال فرسایشی دیده می شود .

گفتم: از مازندران، پرسیدند: آقای کوهستانی را می شناسی؟ ثالثاً، سیاست دولت در این ساحه می تواند یک چهارچوب نهادی را برای افزایش انگیزه ها، از بین بردن موانع در راه تحرک منابع، بسیج منابع و افزایش مشارکت در تصمیم گیریها که در برگشت می تواند به توانایی و کفایت اقتصاد را بهبود بخشند، به وجود آورد. 2. این ضرب المثل اغلب هنگامی به کار می رود که شخص دیگری از روی بی عدالتی و نامردی کاری را انجام می دهد.

کوه آتشفشانی Eyjafjallajokull جزیره ایسلند در سال ۲۰۱۰ میلادی، خاکستر آتشفشانی عظیمی منتشر کرد که همه اروپا را در بر گرفت و غبار آن تا هفته ها باقی مانده بود. پایههای آن در دوره ساسانی گذارده شده و در دورههای بعد از جمله دوران ایلخانان و صفویه مورد مرمت قرار گرفته است. قندهاری، زمینداور، فراه، جوین، سبزوار، اوبه و بعضی از جاهای دیگر به این لهجه مکالمه مینمایند؛ زبان دری: این زبان از جمله قدیمیترین زبانهای کشور بوده، عده زیادی نفوس افغانستان با لهجه های مختلف این زبان آشنای داشته و به فصاحت و بلاغت سخن میرانند.

که میان مردم لُر در غرب و جنوب غرب ایران رایج است و خود از سه گویش جدا تشکیل میشود که عبارتند از گویش لری فیلی، لری بختیاری و لری جنوبی (کهگیلویه و ممسنی و بویراحمدی) و در دو سوی پیوستار با انواعی از زبانهای کردی وفارسی شانه به شانهاست. البته این بحث در سطح کلان تودهای در رابطه با کلیت روستایی اقوام و قبایل بیشتر مطرح است، ورنه حساب جمعی تحصیل کرده، روشنفکر، سیاستمدار مالاندیش و بزرگ بین از این قاعده جدا است.

البته پاسخ این بود تا درینمورد دولت افغانستان ازمجرای رسمی با موزیم برتانیا تماس حاصل نماید. وسیله مسئولی به نام «ولسوال» اداره میشدند و ولسوالیها در برابر «والی» مسئولیت داشته و میبایست گزارش کار را به آنها میدادند، البته هر ولسوال امکان داشت چندین علاقهداری را نیز اداره کند. البرز شرقی برعکس واحد البرز مرکزی از چندین رشته کوه به هم فشرده ساخته شده است. تجاوزگر، اغلب باز هم هویت قومی بر هویت و منافع ملی و حس میهن دوستی چیره شده است. احساس میهن پرستی آن طور که در اروپا متداول است نمیتواند در میان افغان وجود داشته باشد، زیرا یک کشور مشترک برای آنها وجود ندارد.

که نه تنها رفتار و کردار کرکترشان با هم تفاوت دارند که دهاتیان به شهریان که آنها را آدمهای حکومت میدانند به دیده بیگانه و همراه با سوء ظن مینگرند و در ضمن خود این دهاتیان نیز کاملاً هر کدامشان در درون ده، تیره و قبیله خود فرو رفتهاند. چرا که می دانستم، حملات دسته جمعی تلفات بیشتر به همراه دارد. پيامبر(صلي الله عليه وآله) پس از اقامه نماز جمعه، همراه هزار نفر به سوي احد حرکت کرد.

تنها سمت چپ آنها (قسمت شرق) حدّ فاصل کوه رمات و احد مشکل داشت. واتا درثقافت آریانای باستان رب النوعی بود که درجنگها در پیشاپیش لشکر جنگجویان میدوید وبه آنها پیروزی میبخشید. دشمنان را با کرنای تان بدور افگندید وبه آریه روشنی ودرخشنگی بخشیدید … وبه کودکانم توانگری بخشید! با اسپهای گندمگون تان که با بالهای چابک پرواز میکنید “وها دیوا” را ازمیان امواج آب برون کردید. افغانستان دارای 34 ولایت است که هر کدام از آنها آب و هوا، سنتها، آداب و رسوم و جذابیت خاص خود را دارد.

به جای حس میهنپرستی حس پرجوش و خروش آزادی فردی در آنها موجود است که بالطبع مایه طغیان علیه سردمداران حکومت میگردد. در رشتهکوه سهند ۱۷ قله با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر وجود دارد که بلندترین آنها با ۳۷۰۷ متر ارتفاع به نام قوچگلی داغی مشهور است و مرتفعترین نقطهی استان آذربایجان شرقی هم بهشمار میآید. ۲ کوهنورد تهرانی به نامهای عباس کلهر (مربی برف) و حامد شاهحسینی (راهنمای سنگ) طی برنامهریزی از قبل تعیین شده قرار بود سهشنبه ۲۱ دی، از مسیر گرده آلمانها به قله علم کوه صعود کنند که بهدلیل سرمای شدید دچار حادثه شدند. این تور سرویس رفتوآمد، راهنمای تور و یک وعده غذایی را ارائه میدهند.

اینجانب نگارنده مضمون، این اثرتاریخی وآثار دیگر هنری افغانستان، یعنی آثار هنری بلخ ، غزنه و هرات را که درموزیم برتانیا بنام هنرفارس بنمایش گذاشته شده برای اولین باردر نوامبر سال ۱۹۷۷ از نزدیک دیدم ونظر خودرا درطی ملاقاتی به مقامات رسمی موزیم درمورد نامگزاری دقیق تر این پدیده های هنری واحترام به حقوق فرهنگی افغانستان ارائه کردم. که با لهجههای مختلف و زبانی که برای طرف دیگر قابل فهم نیستند صحبت میکنند، بزرگترین گروههای قومی، پشتون، تاجیک، ازبک و هزاره میباشند. ب، شرق و جنوب غرب و برخی از مناطق دیگر مورد گفتگو است.

همچنان تورغر کوه دوم بزرگ ننگرهار است که در سوى جنوب ننگرهار از درونته آغاز و تا شرق کابل ميرسد .طول تور غر نيز درحدود ١٥٠ کيلومتر، قلعه بلند آن ٤١٦٧متر ارتفاع دارد ؛ اما برعکس کوه سپين غر جنگلات ندارد . کیوناری یگانه کسی بود که میتوانست معلومات دقیقی را درین ارتباط تهیه کند، اما درقیام کابل علیه انگلیسها درسوم سپتمبر سال ۱۸۷۹ میلادی کشته شد وجواب این سوال لا ینحل ماند. درینوقت پروفیسور پندرویلسن عضو تحقیقات تاریخی موزیم برتانیا درکابل بود و بعد ازکشف آثار زرین طلا تپه که کار تحقیقی آن درسال ۱۹۷۶توسط تیم باستان شناسان روسی آغازیافته بود علاقمندی نشان داد تا تحقیقات دقیقتری درمورد آثارتاریخی افغانستان ازطرف موزیم برتانیا انجام یابد ، اما بعد ازآنکه کودتای ۷ ثور ۱۳۵۷ بوقوع پیوست این اقدام بی نتیجه ماند.

سال و محل تولد، هم چنین سال وفاتش بر ما معلوم نیست، اما با توجه به تاریخ احادیث کتاب بشاره المصطفی، چنین می نماید که قریب به نیم قرن (سال ۵۰۸-۵۵۳) فعالیت علمی داشته است. ازقراین چنین بر می آید که باید این گادی طلایی چهار اسپه مربوط به مدنیت عصر اوستایی آریانا باشد. این سروده زیبا را که شکوه ادبی و زیبایی فرهنگ پارینه افغانستان را در ۳۵۰۰ سال پیش بازگومیکند رالف گریفت Ralf T.H.Grifitth زبانشناس معروف انگلیس درسال ۱۸۴۹ ازسانسیکریت به انگلیسی ترجمه نمود؛ دانشمند وشاعرگرانمایه افغانستان جناب عبدالرحمن پژواک آنرا به دری برگرداند ودرسال ۱۳۲۲ خورشیدی درشماره ۶ مجله آریانا به چاپ رسید.

۱۸. ↑ ناصرخسرو، سفرنامه ناصرخسرو علوی، ج۱، ص۳۱، برلین۱۳۴۱ (، چاپ افست تهران). تشرف وی به مکه معظمه باید در سالهای آخر اقامت او در اصفهان و پیش از سفر به تهران صورت گرفته باشد.لاریجانی به سال ۱۲۷۰ ق. وی در رصدی که در سال ۲۱۵ هجری قمری، گروهی از اخترشناسان به دستور مامون انجام دادند شرکت داشت و بزرگ منجمان بحساب میآمد. ای اربابان کارنامه بزرگ زمین ها را شیار زدید و جو کاشتید ، برای آدمی شیر و غذا دادید.

دیدگاهتان را بنویسید