زندگی احمد شاه مسعود از زبان خودش، در گفتگو با احمدشاه فرزان

ده سرخ اصفهان ادما خوناكي داره يعني ژنتيكي ارنولدن هفشجانم بچه ها زبلي داره. گفتم:پسچرا محاسنت سفيد نشده است گفت محاسنم سفيد بود امّا آنكسى كه ترا اينجا آورده و اسير گردانيده و اين بندهاى مختلف بر تو زده و اين موكّلان را بر تو مأمور كرده است مدّتهاست كه مرا نيز در چاه سياهى انداخته بود اين رنگ سرخ اثر آن اسارت است چون هر سفيدى كه با سياهى بياميزد سرخ خواهد شد. وقتي اين جمله را گفتم نرم شد و به اشکال من توجه کرد و آن را تصديق کرد و گفت: آخوند، درست مي گويد.آن گاه من به شوخي به وي گفتم: حال معلوم شد که اشکال کننده بر شما از مادر متولد شده است.

به خدا از مادر زاده نشده که رو دست لات شاباد رو بزنه. مستوفي در نزهةالقلوب (ص 155)گويد: پنجهير از اقليم چهارم است طولش از جزاير خالدات بب و عرض از خط استوا لوله . براساس سرشماری مقدماتی کمیته ملی احصائیه کشور، جمعیت افغانستان در سال ۱۳۸۵، ۲۴ میلیون نفر است. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان، بر اثر برخورد یکدستگاه خودرو کاپرا با کامیونت ایسوزو ۲ کشته و ۳ نفر مجروح شدند. درضمن فرق یه لر تو دعوا کردن اینه ک اگه تنها هم باشه باصد نفر در میوفته ولی باقی اقوام نه همه دست جمعی جنگ میکنن حتی با یک نفر.خصوصا کردها.عربها.وترکها منه تهرانی اینارو بچشم خودم دیدم دیگه بحث نکنید.

ولی خب در کل که بخوای یه آمار کلی بگیری خطرناکی و در حد آدم ربایی و کشتن زاهدان بحثیم توش نیست. قارچها در زیر پاهایمان خوش آمد می گویند . مراحل شروع بیشتر : که شامل روشن کردن یک چند قطره از سوخت در زیر شعله، ایجاد یک شعله کوچک برای راه افتادن سوخت رسانی می شود. خيلی برام جالب شد وقتی اين همه نظر ديدم که هر کسی سعی داره شهرشو پر از لات معرفی کنه و بفيه رو بترسونه. کوه دماوند از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد که زمانی که هوا صاف و آفتابی است از شهرهای تهران، ورامین، قم و همچنین کرانه های دریایی خزر قابل رویت است.

راستش من اهل نيروگاه قم هستم همون جایی که بعضی ها به بدی ازش ياد کردن. من اونجا زبان کردی ياد گرفتم و هميشه این شهرو دوست دارم . سیا کوه: این کوه از گوشه غربی کوه بابا شروع شده تا جنوب غرب هرات ادامه می یابد و رودهای خاشرود و خورد رود از همین کوه سرچشمه می گیرند . كه ديدم خانم مژگان سلطاني كه با روحيه اي خراب بخاطر ديدن پيكرهاي بي جان مرحوم فرشاد خليلي و مجيد شهپري از محل حادثه برگشت . کتاب « شمسيه» در منطق را نزد عالم فاضل شيخ احمد رحماني خليلي خواند.

انسان از روزگاری بسیار کهن به کوهستان پناه آورد و در کوهستان و غارهای آن جای گرفت تا از یخبندان و جانوران وحشی در امان بماند. پس از جدایی آریایی ها از جمله شاخه ایرانی و هندی که این جدایی سده ها پس از زندگی مشترک آنان به طول انجامید و جدایی مذهب نیز در بین آنان به وقوع پیوست . آیا جنگ عشق را در انسان نمی کشد، این طور نیست؟

واگ نمیتوانست یک نام محلی و عمومی را پیشنهاد کند، چرا که در آن زمان امکان دسترسی افراد بیگانه به تبت و نپال وجود نداشت. افراد زیادی به من گفته بودند که احتمال یخ زدگی زیاد است بنابراین با خود سبک سنگین کردم، از آنجایی که آدمی هستم که کم ریسک میکنم، تصمیم گرفتم برای ادامه از کپسول اکسیژن استفاده کنم. فکر کنيد اين افراد که روزانه مزاحم زنان و دختران جامعه ما ميشند اگر لوطی به معنای پهلوانی اون در جامعه وجود داشت کسی جرأت اين کارارو ميکرد؟ نخست به پیروزى چشمگیر مسلمانان در میدان بدر اشاره شده تا با یادآورى آن خاطره، به آینده خویش دلگرم شوند.

در مرحله ی بعد از زندگیش، علی آقا به شغل فرش فروشی مشغول بود تا اینکه سرانجام در اردیبهشت سال 1374 در اثر نارسایی کبد درگذشت. مرحوم علی آقا جاویدان فرزند علی محمد جاویدان در سال 1311 در کرماشان متولد شد. علی آقا هم مثل پهلوان گلزار کرماشانی، باعث مطرح شدن نام شهرمان در ایران شد و از آن زمان بود که با شنیدن نام کرماشان، اولین چیزی که به ذهن مردم شهرهای دیگر میرسید، واژه ی «پهلوان» بود که البته این فرهنگ پهلوانی به هر دلیلی در حال از بین رفتن بوده که اساتید حتما بهتر از بنده دلایل آن را میدانند و این فرهنگ کاملا استحاله شده است.

برادران ایشان آقایان محمد علی، علی اشرف و غلامعلی جاویدان میباشند. ایشان هم در کشتی پهلوانی مقامدار بود و هم در کشتی آزاد. گوشه ای از زندگی علی آقا جاویدان در حوزه ی زندگی خصوصی ایشان میباشد که وارد آن نمیشویم. علی آقا از دوران کودکی و به تشویق پدرش که یکی از بازاریان سرشناس شهرمان بود، به ورزش باستانی تشویق شد. روستای لزربن در شمال ایران و در عرض جغرافیایی ۵۰ و طول ۳۶ واقع میباشد از توابع شهرستان تنکابن است. همیشه پای یک لر در میان است. عقیده دارد که قاف نام سلسله جبالیاست که از میان مکّه و مدینه آغاز میشود و پس از گذر از شام و آسیای صغیر به نواحی جنوبی دریای خزر میرسد و با گذر از طوس و نیشابور و بلخ به سراندیب و دریای محیط منتهی میشود.

الان که دارم از پنجره به بیرون نگاه می کنم ، دو تا کوه بلند،خوشگل سرسبز می بینم . فکر می کنم این ضرب المثل در مورد چهار تا آدم باشه، دو تا شون که به هم می رسن! در چنین ارتفاعی، غلظت اکسیژن تنها 1/4 از سطح دریا است، به این معنی که اکثر انسانها بدون اکسیژن اضافی نمی توانند بیش از چند دقیقه زنده بمانند. ارتفاع زیاد آرارات بزرگ، باعث تغییر آب و هوای قسمت قله کوه شده است، اگر در ماه اکتبر به آرارات بزرگ سری بزنید، با برف سنگینی مواجه میشوید. گدازه و خاکستر آن باعث شده است که زمین حاصلخیز شود و خود آتشفشان نیز در تاریخ سلاطین و پادشاهان آن مکان دارای اهمیت بوده است.

اولین هواپیما در سال ۱۳۰۴ در این فرودگاه به زمین نشست. برای شناخت بیشتر این نگین زاگرس با ما همراه باشید. 17-چرا در شرق و جنوب شرقی آسیا بلایای طبیعی و کوه های آتشفشانی بیشتر است؟ بخشهای عمده رشته کوه از جنس بازالت است و در طی هزاران سال فرسایش بخشهای عمده ای از سنگهای آنرا تغییر حالت داده. فقط به ذکر این مطلب بسنده میکنیم که به علت زد و بندهایی با یکی از خوانین هرسین، مدتی این پهلوان در زندان به سر برد و بعد از انقلاب و طی کردن بخشی از دوران محکومیت خود از حبس آزاد شد.

هرکدوممون بچه یه شهریمو مسلما از شهر خودمون تعریف میکنیم و هیچکیم به ماست خودش نمیگه ترش. هر شهریم خداییش اندازه خودش داره،ولی جنایت که افتخار نیست،اینا که زده مایه ننگه نه افتخار.شما بدتر میزنین تو سر شهر خودتون. جوجه خودتون گفتید خفن ترین محلتون جعفرآباده که اونام لکن. به اين لات نه چهار تا جوجه لات كه با شلوار كردي ميان بيرون. همه رو گفتین صحیح تا حالا زاهدان اومدین؟

با سواد- عالم- ثروتمند- فقیر- خلافکار- قاچاقچی و حتی زنهایی که حاضرن به خاطر نداری از سر بی پولی تنشون رو بفرشون. بگذريم من الآن اينجا دکترا ميخونم و همه مردم کشورم رو دوس دارم. نتیجه فقر فرهنگی و محرومیتهاییه که کرمانشاه داره متاسفانه.ارزو دارم پیشرفت کنه و چیزی که لایق مردم خونگرم و بامرامشه براشون مهیا بشه. داداش عزیز یه سر تشریف ببر کرمانشاه تا به چشم خودت ببینی که محله هاش چطوریه. از آنجا مدیر کل ثبت اسناد و املاک شد تا اینکه به ریاست کل دادگاههاى استان مرکزى برگزیده شد و بعد رئیس شعبه دیوان عالى کشور گردید.

و به خاطر اين افکار يه کارایی ميکردم مثلا از مدرسه هر روز فرار ميکردم با دوستای ناباب و معتاد ميگشتم حتی دعوا راه مينداختم و بعضی وقتام کتک ميخوردم. محله جعفرآباد هم که داخلش اسلحه خريد و فروش ميشد اما همون جا دوستای خوبی حتی از اين محله ها پيدا کردم که وقتی پای مردانگی و معرفت پيش ميومد حاضر بودن همه کاری بکنن. چاکر همه مردای روزگار.اونا که از پشت خنجر نمیزنن دستشونو میبوسم. تا وقتیکه در دهکده بودم به هیچوجه فکر نمیکردم، آفتاب میتواند به پشت کوههای دیگر در روستاهای اطراف و کلان شهرها نیز ناپدید شود.

دوره ارشدم هم تهران بودم. البته تهران خیلی سالار داشته الانم داره. تهران لات داره نترس داره جسور داره. رشت هم نترس و لات داره. بجای گرفتن پاچه ی همدیگه برید در راه ساحتن ایرانی الاد و ازاد و بافرهنگ تلاش کنید ترسوهای لات اینترنتی. گیاهان بمرور محو شده و در مسیر آب کمتری به چشم می خورد. پاسخ: چون از شیب های تند کوهستانی جاری می شوند. نام ماترهورن در آلمانی از دو جزء Matte به معنی چمنزار و Horn به معنی قله ساخته شده است. گفته میشود که خاچیک نام فردی ارمنی است که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در نزدیک چشمه در دامنه کوه دکهای داشتهاست و مواد خوراکی و غیره به کوهنوردان میفروختهاست.

دیدگاهتان را بنویسید