زندگی احمد شاه مسعود از زبان خودش، در گفتگو با احمدشاه فرزان

حال اگر ارگانهای دولتی، موسسات حفاظتی خصوصی، صاحبان مشاغل و مالکان زمین با یکدیگر برای تحقق اهداف کلی مدیریت اکوسیستمی همکاری کنند، طبیعتا تاثیر آن خیلی بیشتر از زمانی خواهد بود که هر کدام از آنها بخواهند جداگانه فعالیت کنند. بعد از اینکه فرعونیان به هلاکت رسیدند قوم بنی اسرائیل به دنبال برنامه جدیدی بودند تا بر اساس آن عمل کنند، به همین دلیل حضرت موسی (ع) از خدای خود خواست که به او کتابی بدهد. خوشبختانه این منطقه با تهدیداتی همچون برداشت بیرویه چوب و الوار روبرو نیست و مهمترین دلیل آن هم این است که منطقه واخان بالاتر از خطر رویش درختان میباشد.

پس از استقلال تاجیکستان، اوضاع اقتصادی این کشور به دلیل قطع شدن سوبسیدهای بودجهای، بسیار وخیم شد. پس از کشته شدن بردیا و افتادن حکومت به دست داریوش، در سراسر امپراطوری هخامنشی ۱۹ شورش بزرگ و کوچک اتفاق افتاد. لاجوردهای کم ارزش دارای جلای مات بوده و آبی رنگ پریده یا متمایل به سبز هستند و ذرات سفید کلسیت در آن زیاد است. دو عامل مهم رشد جمعیت در تاجیکستان یکی ارزش و امتیازاتی بود که حکومت شوروی به خانوادههای پرجمعیت میداد و دیگری عدم وجود کنترل بر زاد و ولد، مخصوصاً در مناطق روستایی بود که افزایش جمعیت را در بر داشت.

از ويژگيهاي اين مسير وجود قلوه سنگهاي كوچك و بزرگ، خاكي بودن راه به علت تردد زياد اسبها و الاغها و شيب تقريبا 40 درجهاي بود. سنگنبشتهٔ بیستون در ارتفاع چند ده متری از سطح زمین و بر دامنهٔ رو به جنوبی کوه پراو ساخته شدهاست و از آثار به جای مانده از پلکانی در قسمت بالایی کوه بیستون احتمال میرود که سنگ تراشان از این راه برای رسیدن به محل استفاده میکردهاند و پس از پایان کار پکان را به منظور غیرقابل دسترس کردن اثر تراش دادهاند. گردشگران برای رسیدن به واخان میبایست از هفت خوان رستم عبور کنند.

از آن خوان (سُفره ) می بافند و چون چرکین شود، به جای شستشو آن را در تنور آتش اندازند تا پاک شود. اهالی پنجشیر معتقدند که در گذشته پنجشیر به کجکن معروف بودهاست ولی در تمام آثار معتبر تاریخی و آثار منظوم و منثور قدما «پنجهیر» ضبط شدهاست. زینب مزاری در این پیام همه مردم افغانستان را به اتحاد در مقاومت مقابل طالبان دعوت کرده و از مقاومت پنجشیر حمایت نموده است.

پنجشیر يکى از ولايات ايجاد شده در حکومت کرزی است، اين ولايت به فاصله ۱۲۰ کیلومتری به طرف شمالشرق کابل در بین دو شاخه جنوبی هندوکش، از شمالشرق به جنوب غرب موازی به امتداد هندوکش واقع است و درههای فرعی آن از شمال به جنوب و از جنوب به شمال امتداد داشته وبه دره عمومی پنجشیر وصل می شود. پس از مرگ استالین (۱۹۵۳) و در زمان خروشچف در سال ۱۹۶۱میلادی بار دیگر نام این شهر به دوشنبه تغییر یافت. ولی بطور کلی آریایی ها در هزاره ی سوم پیش از میلاد که اوج زمان مهاجرت آنها به گوشه و کنار جهان است به دو شاخه تقسیم می شوند .

حکمتیار که تا این زمان ادعا می کرد، جنرال عبدالکریم مستغنی از دست کمونست ها آزرده است و کودتایی را علیه داودخان ترتیب می دهد، در آن وقت ما فهمیدیم که این مسئله صحت ندارد و دروغ است و کودتایی در کار نیست. بعضی از دهکده ها در کمرهای کوه، فراز غندی ها و تپه ها متکی به نشیب اطراف دره آباد شده مانند دهکده (چاروا) که از دهات امرز است و جزء مربوطات علاقه داری (زنی) میباشد و دیوارهای بلند و دریاچه های کوچک و سفید آن در میان لکه های سبز درختان جلوه خاصی دارد. گفته میشود که چشمهی آبی ، در روستای بالاکوه وجود داشت که آب آن به روستای پایینکوه هم میریخت .

پس از اسلام، سرزمین خراسان و فرارود (از جمله تاجیکستان) زندهکننده فرهنگ ایرانی و به وجود آورنده زبان پارسی دری بود که جانشین زبان پهلوی شد. به گفته اصطخری و ابن حوقل این کشور کوهستانی ناهموار و صعب البور بوده که بین مناطق هرات، فراه، زمینداور، رباط، کروان و غرجستان الی هرات که همگی کشورهای مسلمان بودند محدود شده بود. ابن بزاز اردبیلی، صفوه الصفا، ج۱، ص۸۷-۸۸، چاپ غلامرضا طباطبایی مجد، تیریز۱۳۷۳ش. ابن الدَّیلَمی می گوید: نزد عبدالله بن مسعود و حذیفه بن یمان و زید بن ثابت رفتم، همگی چنین سخنی را از رسول الله صلی الله علیه وسلم برای من روایت کردند.

در نخستین سدههای هجری، خراسان و فرارود مهد تمدن و علوم ایرانی بوده و بزرگانی مانند ابن سینا و فارابی در آنجا پرورش یافتهاند. یک فیلم کوهنوردی ایرانی! در سال ۱۷۳۳ ، یک جغرافی دان فرانسوی ، Jean-Baptiste Bourguignon d’Arville ، اولین نقشه تبت و محدوده هیمالیا را بر اساس اکتشافات سیستماتیک تهیه کرد. برداشت به سعادت و خرمی با نشاط و شراب و شکار میرفت میزبان بر میزبان: به خلم و به پیروز، و نخجیر. در سال ۱۳۷۳، رحمان به مقام ریاست جمهوری انتخاب شد. در سال ۱۳۷۱، پس از برکناری اجباری رحمان نبیاف، نخستین رهبر این کشور پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی سابق، امام علی رحمان، که پیشتر رئیس یک مجتمع کشاورزی بود، به مقام ریاست شورای عالی تاجیکستان منصوب شد.

تاجیکستان کشوری کوهستانی و سرسبز با بارندگی فراوان است که میتواند صادرکنندهٔ آب و برق به سایر کشورها باشد. در تاجیکستان هر ولایت (معادل استان در تقسیمات کشوری ایران) به چندین ناحیه (معادل شهرستان در تقسیمات کشوری ایران) و هر ناحیه به چندین جماعت دهات (معادل دهستان در تقسیمات کشوری ایران) و هر جماعت به چندید ده (معادل روستا در تقسیمات کشوری ایران) تقسیم میگردد. میانکوه، از توابع دهستان دوهزار شهرستان تنکابن واقع در استان مازندران ایران است.

ابرهای سوزان در این نوع آتشفشان تقریبا شبیه نوع وولکانو می باشند ولی شدت خروج آنها از دهانه زیادتر است. پیتر زاهلر در پایان سخنان خود میگوید: «خوشبختانه واخان به تازگی هیچ نوع ناامنی نداشته و طالبان هم نسبت به آن بیعلاقه هستند. به گفته زاهلر این پارک ملی میتواند زمینهساز ساخت راههای جدید و بالطبع ورود گردشگران بیشتر باشد که از این طریق حتی مردم منطقه هم منتفع شوند. اما با این وجود باز هم کارشناسانی مانند زاهلر بر این باور هستند که تنها با مشارکت مردمی میتوان بر این مصائب غالب شد. پارک واخان را میتوان یک جاذبه خارقالعاده گردشگری توصیف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید