رشته کوه البرز

منطقه زردکوه بختیاری که در حد فاصل دو رودخانه بزرگ کوهرنگ و بازفت قرار داشته و قله هایی از قبیل “کلونچین” ، هفت تنان و شاه شهیدان که همگی بیشتر از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارند را در میان خود جای داده است . درمجاورت البرز غربی مجموعه کوههای ریز و درشتی با فاصله یک دره یا رودخانه قرار دارند که اغلب در تقسیم بندی کوههای البرز غربی کمتر مورد توجه قرار می گیرند . ازقبیل : ارتفاعات منطقه طالقان با قله معروفش ، “شاه البرز” و یا کوههای قافلانکوه در ضلع جنوبی رودخانه قزل اوزن در استان زنجان که قله خیرالمسجد بلندترین کوه آن، در ناحیه “تهم” دراین منطقه قرار دارد.

مسجد نخست که دون الحره از آن یاد شده، باید یکی از دو مسجدی باشد که در طریق احد است، مسجد الدرع یا مسجد المستراح. در زمان ساخت این قصر مناسبات حسنه سیاسی بین دولت افغانستان و آلمان برقرار بود و در امور شهرسازی و تعمیرات ۲۲ تن مهندسان دولت آلمان حصه گرفته بودند که از جمله ساخت قصر دارالامان در سال ۱۳۰۴ ه.ق تحت نظر مهندس والتر هارتن آلمانی آغاز و در سال ۱۳۰۶ تکمیل گردید و قصر مذکور بداخل تقریباً ۱۵۰ اتاق کوچک و بزرگ اعمار شده که تمام دستگاه دولتی دوره امانی از آن استفاده میگردند.

على بن ابى طالب علیه السلام سپر خود را پر از آب کرد و رسول خدا ﷺ سر و صورت خود را شست و این جمله را فرمود: خشم خدا بر ملتى که صورت پیامبر خود را خون آلود ساختند. نقشه پیامبر(ص) و بزرگان مهاجران و انصار برای رویارویی با حمله قریش آن بود که از مدینه خارج نشوند و همان جا دفاع کنند، ولی جوانان وحمزه عموی پیامبر(ص)، خواهان جنگ در بیرون مدینه بودند که سرانجام پیامبر(ص) تصمیم گرفت برای جنگ از شهر خارج شود. پیامبر ﷺ همراه با دیگر مسلمانان وارد میدان نبرد شدند، تا حدود هفتاد شهید را به خاک بسپارند.

در ادامه متن همچنین با مضامین دیگری مانند سفارش به تباه نکردن کتیبه، دعای نیکِ «دودمان فراوان» برای نگهدارندگان نگارهها و کتیبه، رفتار به عدالت و مطابق با قانون، معرفی یاران خود، و بسیاری مطالب دیگر روبرو میشویم. او پس از زندگی سه ساله در مصر از راه شام به بغداد بازگشت و پس از زمان کوتاهی برای دیدار از وطنش راهی طبرستان شد و در سال ۲۹۰ قمری به آمل آمد. سبلان ، معروفترین و بلندترین کوه این ناحیه از کشور است که با ارتفاع ۴۸۱۱ متر ، سومین قله در ایران از حیث ارتفاع است . این باغ از دوست داشتنی ترین مکان های کابل است و با ۱۱ هکتار مساحت بزرگ ترین فضای سبز عمومی شهر به حساب می آید.

دریای کابل: این دریا از دره اونی کوه پغمان سرچشمه گرفته ، جلگه میدان را آبیاری می کند و در حد سرک قندهار مسیر خود را کمی تغیر داده به تنگی للندر به سمت جنوب کوه قرغ داخل می شود بعد از آن به تنک میدان و گل باغ به جلگه ای معروف چهار دهی وصل شده ، پس از عبور از چهارده ، وارد شهر کابل می شود و شهر را به دوقسمت تقسیم میکند و در قسمت تپه مرنجان وبی بی مهر از شهر کابل خارج می شود . برخی از مهمترین ارتفاعات زاگرس مرتفع از شمال غرب به جنوب شرق عبارتند از : چهل چشمه در کردستان ، کوههای شاهو و پرو در کرمانشاه ، مجموعه کبیر کوه در ایلام ، مجموعه اشترانکو در استان لرستان .

کوه بیستون کوهی در استان کرمانشاه است و در بخش غربی ایران و 525 کیلومتری تهران واقع شده است. این رشته کوهها (شاخه شمالی) با اسم سلسله جبال البرز ابتدا در جهت جنوب ( از آستارا تا دره سفیدرود در رودبار) و سپس در جهت شرق امتداد پیدا می کند . این رشته کوهها در امتداد خود به سمت جنوب با تشکلیل قله های بغروداغ ، آق داغ و عجم داغ به قله شاه معلم با ارتفاع ۳۰۵۰ متر در منطقه ماسوله می رسد . این شرایط به خاطر جهت گیری ارتفاعات در مقابل جریان هوای مرطوب دریای خزر است به طوری که حرکت توده های هوای سرد مراکز پرفشار سیبری که رطوبت دریای خزر را به سوی جنوب شرق سوق می دهد، تحت تاثیرارتفاعات البرز قرارگرفته و باعث بارندگی دردامنه های شمالی البرزمیشود.

این کوهستانها زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل دارند. بر اساس این باور زرتشتی سیستانیان تا قبل از انقلاب دختران خود را طی مراسمی وارد این آب می کردند تا شاید افتخار باوری منجی به دختران آنان برسد، و البته این رسم دیرین چند سال اخیر اجرا نمی شود. محضرش آموزنده و بسیار سنگین بود.»فقهای عصر اخیر نظیر مرحوم آقا سید ابوالحسن اصفهانی، مرحوم حاج شیخ محمد حسین اصفهانی، مرحوم حاج آقا حسین بروجردی، مرحوم حاج آقا حسین قمی، مرحوم آقا ضیاء الدین عراقی و غیر آنان همگی از شاگردان این بزرگ عالم دینی بودهاند.

بعد از استقلال افغانستان آثار و کتیبههای مهم تاریخی افغانستان به وسیلهٔ خطاط نامدار سدهٔ بیستم کشور، استاد سید محمد داؤد الحسینی و برادر بزرگ او سید محمد ایشان حسینی خطاطی شدهاست که از آن جمله منار علم و جهل و طاق ظفر پغمان است. شماري از مسلمانانِ آگاه; از جمله امام علي(عليه السلام)و ابودجانه در کنار رسول خدا صلي الله عليه وآله بودند و پس از متفرّق کردن سپاهياني که آنان را در تنگنا قرار داده بودند، همراه آن حضرت به درون شعب آمدند. از جمله قلل منفرد ایران به شمار می روند.

کهن دژ را منسوب به سورن می دانند که حکومت بر شرق ایران به دلیل لیاقتها و رشادتهایی که در جنگ با رومیان داشته به ایشان اعطا شد و سیستان مرکز حکومت خاندان سورن بود. یکی از بزرگترین رمز و رازهای تاریخ در دل این کوه مشهور نهفته است و هیچکس بهوضوح نمیداند که شرایط جغرافیایی در آن زمان چگونه بوده که در میان کوهستان بقایای کشتی یافت شده است و دانشمندان و محققان هنوز دلیل محکمی برای این موضوع پیدا نکردهاند. شاید بهترین منبع برای رمزگشایی این راز قرآن مجید باشد که بهوضوح سالها قبل از کشفهای انسان این داستان را تعریف کرده است، بدون هیچ کم و کاستی!

در طول سالیان دراز کوهنوردان زیادی از سراسر دنیا آرارات را فتح کردهاند.کوه آرارات نه تنها برای مردم ترکیه کوهی خاص و باشکوه است، بلکه ارمنیها هم این کوه را مقدس میدانند و همان طور که پیشتر اشاره کردیم، نام این کوه در زبان ارمنی «ماسیس» است. کوه آرارات، به زبان ارمنی «ماسیس» و به ترکی «آگری داغ» و به کردی «چی یای آگیری» کوهی در شمال شرقی ترکیه است که مرزهای این کشور را از ایران، نخجوان و ارمنستان جدا میکند.آرارات دو قله آتشفشانی دارد که یکی آرارات بزرگ با ۵۱۳۷ متر ارتفاع و دیگری آرارات کوچک با ۳۸۹۶ متر ارتفاع است.

دیدگاهتان را بنویسید