در مورد منظومه شمسی

آیا سرمای این سیاره فقط بخاطر دوری از خورشید است؟ از جمله ویژگی های این سیاره درجه حرارت 50 درجه کلوین یا منفی 370 درجه فارنهایت میباشد. همانطور که میدانیم خورشید مهمترین عامل گرما بخش سیارات منظومه شمسی است و بنا بر این ر چه سیاره از خورشید دورتر باشد سهم کمتری از حرارت خورشید دارد اما برای دمای سیاره اورانوس موضوع کمی پیچیده تر است. این سیاره دارای 27 قمر است که بزرگترین های آن ها به نام میراندا، آریل، آمبریل، تیتانیا و ابرون هستند.

این در حالی است که دما در سیاره نپتون هم بسیار سرد بوده و مقداری در حدود منفی 214 درجه سانتی گراد دارد اما همانطور که میدانیم دمای سردترین سیاره ی منظومه شمسی، اورانوس از این مقدار نیز کمتر میباشد. ۹ــ مردم بندرعباس نسبت به ساکنان تبریز برای اینکه در جهت قبله قراربگیرند، بیشتر به سمت غرب متمایل میشوند یا کمتر؟ دمای این سیاره در بخش های داخلی کمتر از لایه های بیرونی نیز می باشد.

ممکن است اقیانوس های این سیاره یخ زده باشند. چرا اورانوس سردتر از سیاره نپتون است؟ سیاره زهره در قدر منفی ۴.۵ و سیاره پلوتون در قدر ۱۵.۱ خواهد بود و هر دو در صورت فلکی قوس قرار دارند. ۷ــ به کمک معلم، چند کره جغرافیایی را به کلاس بیاورید؛ به طوری که هر گروه، یک کره در اختیار داشته باشد. برای رصد این پدیده باید از یک تلسکوپ کمک بگیرید.

در طول هفتهها و ماههای آینده، مشتری از سمت غرب خورشید ظاهر میشود و بهتدریج برای مدتی در آسمان قبل از طلوع آفتاب قابل مشاهده خواهد شد؛ پس از حدود شش ماه به نقطه تقابل میرسد و تقریباً تمام شب قابل رصد خواهد بود. وی تصریح کرد: اگر سیاره مشتری در این زمان قابل رصد بود به دلیل فاصله زیاد آن از ما در کوچکترین و کمنورترین حالت خود ظاهر میشد. تا قبل از نشست اتحادیهٔ بین المللی نجوم در سال ۲۰۰۶ میلادی، پلوتو آخرین و کوچکترین سیارهٔ منظومهٔ شمسی محسوب میشد، اما براساس رأی گیری انجام شده درآن نشست، این جرم آسمانی به دلیل جرم کم و عدم توانایی در جذب اجرام کوچکتر اطراف مدار خود، از ردهٔ سیارههای اصلی خارج و به ردهٔ خرده سیارهها، وارد شد.

در برخی محافل اینترنتی نیز این تصمیم اتحادیه بین المللی ستاره شناسان با تمسخر مواجه شده است. به بیان دیگر این سیاره بر روی مدارش به دور خورشید در حال قل خوردن از پهلو است! تمامی این عوامل دست در دست هم داده و موجب سردتر شدن سیاره اورانوس به نسبت سیاره نپتون و تمامی دیگر سیارات منظومه شمسی شده اند. با وجود اینکه سیاره نپتون دورترین سیاره از خورشید است اما اورانوس به عنوان سردترین سیاره منظومه شمسی شناخته شده است. دورترین سیاره منظومه شمسی ، ۴٫۵ میلیارد کیلومتر با خورشید فاصله دارد ولی اورانوس، ۲٫۸۸ میلیارد کیلومتر دورتر از خورشید است.

بنابراین سرد ترین سیاره منظومه شمسی برخلاف انتظار ما سیاره اورانوس است. اگر بخواهیم به صورت کامل به پاسخ این سوال بپردازیم باید بگوییم در گذشته پاسخ به این سوال بسیار ساده بود و پلوتون با برخوردار بودن بیشترین فاصله از خورشید به عنوان سردترین سیاره منظومه شمسی شناخته میشد، ولی سیاره پلوتون در سال 2006 از دسته سیارات خارج شد و هم اکنون فقط به عنوان یک سیاره کوتوله شناخته میشود. تقریباً در همان زمان، سیاره مشتری در بیشترین فاصله خود از زمین و در فاصله ۵.۹۷ واحد نجومی خواهد بود؛ این دو سیاره در دو طرف خورشید در منظومه شمسی قرار میگیرند.

هفتمین سیاره منظومه شمسی و سومین سیاره از نظر بزرگی در منظومه شمسی میباشد. به این منظور در ادامه پس از معرفی سرد ترین سیاره منظومه شمسی به عوامل تاثیر گذار در دمای سیارات اشاره کرده و به بیان برخی ویژگی های این سیارات می پردازیم، با ما همراه باشید. زحل، مشتری و مریخ سه سیاره ای میباشند که میتوان آنها را در شب در هر کجای دنیا بدون نیاز تلکسوپ مشاهد کرد.خسرو جعفر زاده، رئیس مرکز نجوم اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این شبها می توان سیاره های زحل، مشتری و مریخ را در آسمان شب به راحتی و با چشم غیر مسلح دید.

در نزدیکترین فاصله، مشتری در فاصلهی ۵۸ دقیقه قوسی از خورشید ظاهر میشود و در تابش خیره کننده خورشید ناپدید و برای چندین هفته کاملاً غیر قابل مشاهده میشود. او نخستین کسی بود که چشمش به قمرهای مشتری افتاد و با تلسکوپ خود متوجه شد که شمار ستارگان ، بیشتر از آن است که با چشم برهنه (غیر مسلح) دیده میشود. تا سال ۲۰۰۵ که بررسی تصویرهای دریافتی از تلسکوپ فضایی هابل باعث کشف دو قمر جدید برای پلوتون گردید، باور اخترشناسی برآن بود که شارون تنها ماه پلوتو است. سیاره اورانوس توسط ویلیام هرشل در سال 1781 میلادی کشف شده است.

دمای این سیاره که توسط کاوشگر ویجر2 اندازه گیری شده است حدود منفی 224 درجه سانتی گراد میباشد. پایین ترین دمای میانگین در نپتون در حدود 215- درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است ، در حالی که سردترین درجه حرارت در اورانوس 224- درجه سانتی گراد است. اورانوس بیش از یک میلیارد کیلومتر با نپتون فاصله دارد. میلیاردر روسی Yuri Milner با اخترفیزیکدان انگلیسی استفان هاوکینگ، تیمی در راستای کشف و برقراری ارتباط با موجودات فرازمینی تشکیل داده است.

کرکس نشسته یا آلفا شلیاق سومین ستاره پرنور آسمان است. برای مثال، سطح عطارد بهعنوان نزدیکترین سیاره به خورشید در گرمترین حالت دمایی حدود ۴۲۷ درجه دارد، یا زهره که دومین سیارهی منظومهی شمسی و نزدیکترین سیاره به زمین است، در بیشترین حالت دمایی حدود ۴۶۲ درجه دارد. در مقاله فوق به بررسی سردترین سیاره منظومه شمسی پرداختیم. بنابر آنچه گفته شد سردترین سیارات منظومه شمسی به ترتیب اول اورانوس و سپس نپتون میباشد. نپتون که دور ترین سیاره به خورشید است و بهره ی کمتری از انرژی و گرمای خورشید میبرد پس از اورانوس دومین سیاره ی سرد منظومه شمسی است.

در نتیجه ، ارجاع تعداد زیادی از سیارات بحرانی به سیاره هایی از نوع مشتری ، به منظور افزایش بیشتر و بیشتر آب و هلیوم ، بسیار مهم است. عطارد معمولاً خاکستری یا تا حدی متمایل به قهوهای است. منشور یک جسم از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف و کریستالی شکل می باشد. همانطور که سیاره زهرا به دلیل جو غلیظ خود از نزدیکترین سیاره به خورشید هم گرم تر است سیاره اورانوس نیز بدلیل ویژگی های متفاوتش این روند عادی را زیر پا گذاشته و عنوان سردترین سیاره منظومه شمسی را از آن خود کرده است.

در جو سیاره اورانوس بیشترین درصد را هیدروژن و 12 درصد هلیوم و 2 درصد متان وجود دارد. این سیاره رکورد سردترین دمای اندازه گیری شده در منظومه شمسی را دارد. مرکز جرم این منظومه در خارج از سطح پلوتون قرار دارد. از موقعیت رصدخانه لارستان این دو جرم در آسمان سپیدهدم قابل مشاهده خواهد بود و ساعت ۰۳:۵۰ دو ساعت و ۲۲ دقیقه قبل از خورشید، طلوع میکند و قبل از محو شدن از دید به ارتفاع ۲۲ درجه بالاتر از افق جنوبشرقی میرسد. وی افزود: سپیدهدم حدود ساعت ۰۵:۵۷ است. سردترین سیاره های منظومه شمسی کدام است؟ ۳-وجودآب مایع: ه گفته پژوهشگران این آب احتمالا در لایه های نزدیک به سطح سیاره مذکور وجود دارد و ظاهرا بسیار هم شور است و می تواند برای گونه خاصی از میگوها به نام میمون دریایی مناسب باشد.

از آنجایی که مشخص نشده است که کدام ستاره مورد نیاز است، من این گزینه را پیشنهاد می کنم. در سال 1931 کارل یانسکی مهندس آمریکایی یک صدای عجیب رادیویی شنید، وقتی صدا را تعقیب کرد متوجه شد که این صدا از ستاره ها می آید. یکی از احتمالات دلیل این رفتار اورانوس این است که میلیاردها سال پیش، جسمی بزرگ با قدرت بالایی با این سیاره برخورد کرده و سیاره را از راستای عمودی خود منحرف نموده. استدلالهای ستارهشناسان برای پولوتون به عنوان یک سیاره محرمانه افزایش یافت، چون بسیاری از اجرام هم اندازه نزدیک آن در همان ناحیه از منظومه شمسی طی ۱۹۹۰و اوایل۲۰۰۰ یافت شده بودند(کمربند کویپر).

فاصله زیاد سرد ترین سیاره منظومه شمسی از خورشید، امکان زندگی را به صفر رسانده است. علاوه بر فاصله از خورشید جوی که در سیارات است میتواند در دمای سیاره موثر واقع شود. داستان بازی Borderlands 2 پنج سال بعد از اتفاقات Borderlands 1 رخ خواهد داد و شخصی به نام Hand Some Jack آغازگر تمام شلوغیها و خون ریزیها در بازی است. امروزه ذخایر یاقوت اکثرا در برمه، تایلند و سریلانکا وجود دارد که نوع سرخ و شفاف آن بعد از الماس گرانبها ترین سنگ زینتی است، این سنگ هر چه بزرگ تر و سرخی آن خوش رنگ تر باشد گرانبها تر است.

۱۰ــ در آدیس آبابا (اتیوپی) و قاهره، قبله در کدام سمت است؟ در وضعیت مقارنه قرار خواهند گرفت و سیاره زهره از پنج درجه و ۳۸ دقیقه قوسی سمت شمال پلوتون عبور میکند. رنگ های قرمز تیره و قرمز روشن را در گوشه بالا سمت چپ به او بمالید. به عنوان طیف های مختلف رنگ قرمز شناخته می شوند، این رنگ از طیف کم رنگ تا پر رنگ دارای تنوع رنگی بسیار است، که رنگ های پر رنگ و قوی آن نشان دهنده جذابیت شخصیتی در فرد می باشد. رنگ سبزآبی سردترین سیاره ی منظومه شمسی بخاطر جذب نور قرمز توسط متان است.

دیدگاهتان را بنویسید