در حالی که فاقد هرگونه گدازه است

پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا و فروریختن برجهای دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک، میدان هوایی نظامی بگرام به تصرف اشغالگران آمریکایی درآمد. تا پس از حوادث یازده سپتامبر 2001 که امریکا و هم پیمانانش به افغانستان حمله کرده با همکاری جبهه متحد شمال حکومت طالبان را خاتمه دادند. درین میان جوانی بنام حبیب الله کلکانی با تنی چند از یاران وفادار و جانباز خود از شمالی به سوی کابل به قصد تصرف تخت و تاج براه افتاد. شاه امان الله جنگ را لازم ندانسته تخت و تاج را رها کرده به هند رفت و بقیه سی سال عمر خود را در اروپا گذراند.

امان الله خان نخستین رهبر افغان بود که عنوان خود را از امیر به شاه تغییر داد، و همراه با همسرش ملکه ثریا از اروپا، ترکیه، مصر و ایران دیدن کرد. آلمانها در پی آن بودند که حمایت و یاری افغانستان را نسبت به خودشان در مقابل انگلیسها جلب کنند، سلطان حمید عثمانی (که خود را خلیفه مسلمین میخواند) علیه کفار و مشرکان حکم جهاد داده بود، و آشوب طلبان هندی میکوشیدند هر طور شده پای افغانستان را به جنگ بکشند. از این نظر دلساله رکورد فرود در بلندترین ارتفاع روی سطح زمین را به خود اختصاص داده است. علی رغم همه اینها امیرحبیب الله کاملاً به قول و قراری که برای حفظ بیطرفی با انگلیس گذاشته بود وفا کرد، و با این کار با مخالفتهای شدیدی در بین مردم خود مواجه شد.

او با روی کار اوردن قانون اساسی جدید و پارلمان مطابق معیارهای جهان معاصر، در سال 1343 تحولات سیاسی نسبتا شگرفی را در افغانستان پذیرا شد. وی که از دیدن تحولات در جهان و به ویژه کشورهای مسلمان همسایه (ایران و ترکیه) شگفت زده شده بود، دست به اقدامان و اصلاحات وسیع زد. در این روزها احساسات ضد انگلیسی در بین مردم به اوج شدت خویش رسیده بود، زیرا عموما معتقد بودند که انگلیس میبایست در قبال بیطرفی افغانستان در جنگ اول جهانی، استقلال کامل این کشور را بدان باز میگرداند. وی در مقابل حفظ بی طرفی افغانستان تقاضا کرده بود که با پایان گرفتن جنگ به این کشور استقلال کامل داده شود.

ازآنجایکه اکثر آثار زرین گنجینه های آکسوس از طریق افغانستان به هند برتانیوی رفته ، ومهمتر ازآن چون گرانبهاترین آثار این مجموعه ازخاک افغانستان بدون اجازه رسمی مقامات افغانی توسط افسران نظامی و نمایندگان سیاسی دولت برتانیای به موزیم ویکتوریا البرت انتقال داده شده ،حقوق تاریخی افغانستان بیشتر ازتاجکستان و ایران درین مجموعه تثبیت است. آیت الله حاج آخوند در پایان دوره سطح و قبل از عزیمت به نجف اشرف، نزد اساتید و طلاب به عنوان عالمی مسلط بر مبانی و صاحب نظر و متجزی شناخته می شد. دکتر لاریجانی از شاگردان استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری (ره) و نیز داماد ایشان می باشد.وی در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی ، بدلیل حساسیت سازمان صدا و سیما، با رایزنی استاد شهید مطهری به آن سازمان وارد شد و یک دوره از فعالیت را در آن سازمان آغاز کرد .

پس از سقوط طالبان اقای حامد کرزی در راس حکومت افغانستان در سه دوره ( موقت ، انتقالی و انتخابی ) قرار گرفت که طبق قانون اساسی افغانستان دراین دوره حدود چهار سال دیگر بایست حکومت کند. پس از محمود خان پسر برادر وی سردار داوود خان به عنوان صدر اعظم زمام امور کشور افغانستان را در دست گرفت. افغانستان از هردو سو بشدت تحت فشار قرار گرفت. کسی از او نمیپرسید بچه چرا گریه میکند. از نورپردازی سوسپیریاگونهی بنفش و صورتی و قرمز و سبزِ نئونی صحنهها که زیبایی بصری جان ویکها را به یاد میآورد تا کوریوگرافی و فیلمبرداری اکشنها که تماشاگر را در وسط رد و بدل شدنِ مشت و لگدها و چاقوها و گلولهها رها میکند.

اما پس از یازده سال از این تاریخ بوسیله کودتای که توسط پسر عمش داوود خان انجام شد سلطنت او ساقط شد. داوود خان پس از کودتا و اعلان جمهوریت در سال 1354 طبق تمایلات قبلی خویش قانون اساسی را به وجود اورد که سیستم تک حزبی و ریاست جمهوری مادام العمری وی را به نحوی تضمین می کرد. از این جمله به خوبی برمیآید که مهر، غیر از خورشید است. نادرخان به بهانهای علاج بیماری عازم اروپا گردید و در آنجا در تبانی با انگلیس دست به دسیسه چینی علیه دولت تازه بنیاد شاه امان الله زد، از جمله شاه را متهم به کفر نمود و عکسهای جهلی بی حجاب را از خانم شاه (ملکه ثریا) تهیه کرده در بین قبایل توزیع نمود همچنان عکس جهلی دیگری را تهیه کردند که گویا شاه در اروپا دست پاپ اعظم را بوسیده است، این همه دسایس محمد نادرخان و برادران باعث شدند تا روحانیون فرصت طلب که همواره از حکومت هند بریتانوی جیره میگرفتند علیه شاه مردم را تحریک نمودند.

3- هرتسفلد در شرح کتیبۀ پایکلی، صفحۀ 37، حدود خراسان دورۀ ساسانی را چنین تحدید میکند: “از حدود ری (تهران کنونی) در سلسلۀ جبال البرز بگوشۀ جنوب شرقی بحیرۀ خزر خطی را کشیده و آن را به لطف آباد برسانید، و از آنجا از تجند، و مرو گذرانیده به کرکی و جیحون وصل کنید، و بعد از آن همین خط را از کوه حصار به پامیر و از آنجا به بدخشان پیوست کنید، که از بدخشان با سلسلۀ کوه هندوکش به هرات و قهستان و ترشیز و جنوب خواف برسد، و واپس به حدود ری وصل گردد.” گرفته شده از ورق 22 خطی زین الاخبار گردیزی.

موضوع:کوه به کوه نمیرسد ولی آدم به آدم میرسد آری، این چنین است.دراین دنیا، هر نیکی وبدی ای ک به هم نوعان خویش بکنیم، به خودمان باز می گردد. کوه آرارات کجاست؟ کوه آرارات، در کشور ترکیه، قدمتی بسیار طولانی دارد؛ بهطوری که در برخی مستندات آمده است که نوح پیامبر پس از پایان طوفان، روی این کوه از کشتی پیاده شده است. NANGAPARBATI: (کوهستان برهنه) نانگاپاربات در کشور پاکستان و در فلات پامیر قرار گرفته است.نام این کوه در زبان اردو به معنای کوهستان برهنه است.کوه برهنه یکی از سخت ترین هشت هزاری هاست.به همین دلیل در نیمه اول قرن 20 تعداد زیادی از کوهنوردانی که قصد داشتند این قله را صعود کنند جان خود را ازدست دادند.همین مسئله بائث شد تا به آن نام قاتل بدهند.

ج: پدرم همیشه به من توصیه می کرد که درس های خود را بخوانم، بعد راه خود را انتخاب کرده و به آن راه بروم. بعد ازآنکه حبیب الله خان به قتل رسید، خیانتهای محمدنادرخان نیز برملا گشتند، پادشاه جوان افغان امان الله خان او را از فرماندهی کل قوا معزول نمود. از سوی دیگر انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ در روسیه نیز تأثیرات خود را داشت، و دیگر برای انگلیس تهدیدی محسوب نمیشد، سیاست بلشویکها عدم مداخله در امور دیگران بود. نادرخان و برادران اندکترین مخالفت را نسبت به خود و حکومت خویش توسط ژاندارمرهای خویش در نطفه خنثی ساختند، هزاران انسان را به طرفداری از امان الله و یا به جرم وطندوستی و آزادیخواهی رهسپار زندانهای مخوف و سیاه چالها نموده که بیشترینشان در آن سیاه چالها جان سپردند.

DHAULAGIRI: (کوهستان سفید) کوهستان سفید یا دائولاگیری بخشی از رشته کوه هیمالیاست که با ارتفاع 8167 متر در شمال غربی ، در ناحیه شمال نپال قرار گرفته است.یک تیم بین المللی از کشور آلمان ، سوئیس و اتریش به سرپرستی کورت دیمبرگر اتریشی در سال 1960 این قله را برای اولین بار فتح کردند.جرزی کوکوچکای لهستانی به همراه هموطنش اندری زیچو کدر زمستان سال 1985 این قله را فتح کردند. مسیر اين قله در ماههای گرم سال عادی و به صورت کوه پیمایی میباشد ، در زمستان دارای برف و مه سنگین و نیازمند تجربه کافی در کوه نوردی زمستانه میباشد .

دیدگاهتان را بنویسید