دانشنامه آزاد گردشگری و ایران شناسی –

شواهد ژئوشيميايي، ژئوفيزيکي و پترولوژيکي نشان دهنده آن است که در زير اغلب آتشفشانها آشيانه هاي ماگمايي وجود دارد. اما اين واقعيت را نبايد فراموش کنيم که سرزمين ايران در گذشته نه چندان دور (از نظر زمين شناسي)، پديده هاي آتشفشاني بسيار فعالي را پشت سر گذاشته است که شواهد آنها به صورت صدها آتشفشان خاموش و نيمه خاموش نمايان است. This article “پشت کوه قاف” is from Wikipedia. دو قاری قرآن ایرانی صبح امروز در کوه احد به قرائت قرآن پرداختند. پدرش مرحوم رضا بخش زوار انسانی وارسته و پارسا بود که به عنوان مؤذن هر صبح و ظهر و شام گل بانگ توحید را با صدای رسا و دلنواز سر می داد و با نوای دلنشینی از سنخ عالم ملکوت مردمان را به خیر العمل یعنی نماز و عبادت و به سوی فلاح ورستگاری دعوت می کرد.

کوه آتشفشان سینابونگ در اندونزی صبح سه شنبه فوران کرد و ستونی از خاکستر آسمان منطقه را فراگرفت. به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، امروز (۱۲ اسفند) کوه آتشفشانی «سینابنگ» در کشور اندونزی به طرز وحشتناکی فوران کرد.هنگام فوران این آتشفشان خاکسترهای آن، تا فاصله ۵ کیلومتری پرتاب شده و آسمان این منطقه را ابری از خاکستر فرا گرفت.خوشبختانه تاکنون هیچ تلفاتی توسط نیروهای امدادی این کشور گزارش نشده است. شيده شده است و بارزترين ارتفاعات مريخ توسط آتش فشانها ساخته شده است. میزان شوری آب نمک فشانها حدود 350 برابر بیش از آب دریاهاست.

ب – مآر (Maar) دهانه هاي نسبتا وسيع آتشفشاني که اغلب به وسيله بخار آب حاصل از گرماي ايجاد مي شوند. بررسي اين سنگهاي بيگانه Olistolite و مواد آتشفشاني ما را در شناخت درون زمين ياري مي دهد. در زون زاکرس، به ويژه در جنوب ايران و در مناطق بندرعباس – داراب و شهرکرد گنبدهاي نمکي با چگالي و گرانروي کمتر به سن کامبرين زيرين وجود دارند که سنگ هاي رسوبي بالايي خود را با چگالي و گرانروي بيشتر قطع کرده اند و از ميان آنها خود را به سطح زمين رسانده اند. علم آتشفشان شناسی به مباحث نحوه تشکیل و تحول ماگما، چگونگی جابجایی و حرکت انواع مواد، گدازه ها و ماگماها و نیز تحولات آنها در اتاقک های ماگمایی، چگونگی فعالیت آتش فشان ها و گسترش مواد آتشفشانی در سطح زمین، چگونگی تحول مواد آتشفشانی و اشاره می کند.

ونگي فعاليت آتش فشان ها و گسترش مواد آتشفشاني در سطح زمين، چگونگي تحول مواد آتشفشاني و اشاره مي کند. 2- هر چند مواد آتشفشاني که به سطح زمين مي رسند، نماينده واقعي قسمت ذوب شده آن نيستند (به دليل ذوب درصدي، تفريق، آلايش و) ولي بخشي از انکلا وهاي موجود در آنها که قطعاتي از سنگ هاي ذوب نشده قسمت هاي ژرف هستند و توسط آتشفشان ها به سطح زمين مي رسند، مي توانند نماينده قسمت ذوب شده باشند. خوشبختانه در کشور ما در چند هزار سال اخير آتشفشاني رخ نداده است.

آتشفشان يکي از پديده هاي طبيعي و دائمي زمين شناسي است که در طول تاريخ زمين شناسي نسبتا بدون تغيير باقي مانده و در ايجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمين نقش اساسي داشته و دارد. در کشور ما فعاليت ها و پديده هاي وابسته به آتشفشان بسيار چشمگير مي باشند. آن ها یک رگه سنگ را دنبال می کنند و امیدوار هستند که در انتها به سنگ زمرد سبزی که دنبالش می گردند، برسند. ولی حکمتیار می خواست یک شورای جدید داشته باشد. البرز آخرین پناه تهرانیها از چنگال هوای پر از گازها و غبارهای سمیشهری است، ولی افسوس که با نهایت بی شرمیپاسخ این مهر و محبتی که محیط کوهستان بدون چشم داشت به ما میبخشد را میدهیم.

ايشان در اين باره چنين مي فرمود: « وقتي از نجف بازگشتم در فکر بودم که چه کاري انجام بدهم و چگونه وظيفه خود را انجام برسانم؟ بهترين راه براي مقابله با چنين پديده هاي طبيعي شناخت هر چه بيشتر آنها مي باشد. حال اگر این جزیره به وسیله آبهای سفید و نیروی غیبی، محافظت میشده، به حصارهای محکم چه نیازی داشته است؟ به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، به دنبال فوران کوه آتشفشان TANGKUBAN PRAU در کشور اندونزی، گردشگران زیادی از این منطقه گریختند.در فیلم زیر، انتشار دود غلیظ و خاکسترهای این آتشفشان، در اطراف منطقه جزیره جاوا را مشاهده میکنید.

بر اساس مطالعه باستان شناسان این کوه از دیرباز منطقه ای مهم برای دیدبانی و پناهگاه محسوب می شده، برای مثال وجود قلعه ای در نزدیکی کوه صفه که بر اساس شکل و معماری آن می توان گفت این قلعه به زمان ساسانیان بر می گردد، گویای این موضوع است. 8- لوپوليت: توده هاي بزرگ و معمولا هم شيب با سنگ هاي دروني بوده و به شکل عدسي شکل يا با سطح محدب مي باشد.

علامه الحسینی محب زاکری آملی یکی از مشایخ بزرگ که در عصر صفوی می زیست و برای او خانقاهی بزرگ بنا نهادند در مصر و ان جا مشفول درس دادن بود و بعد از مرگش در همانجا به خاک سپرده شد. به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، کوه آتشفشانی اِتنا در ایتالیا یکی از فعالترین آتشفشانهای جهان تلقی میشود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کوه اتنا، در این مدت ۶ بار شدیدا فوران کرده که در دو دهه گذشته بی سابقه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فوارههایی از مواد مذاب و دود سرخ از آتشفشان به آسمان میرود و ساکنان وحشت زده شهر دو میلیون نفری گوما در حال فرار به سوی نواحی امن هستند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، این کوه آتشفشانی پس از ۲۰ سال دوباره فعال شده و مواد مذاب آن به نزدیکی فرودگاه شهر گوما رسیده است. از نقطه نظر نام میان (دریاچه شاه بار) و دریاچه که (شاه ماران آبی) در آن زندگانی داشت، قرابت نزدیک است تنها سمت آنرا اگر از بگرام بگیریم عوض (شمال غرب) شمال شرق می آید. کوه های زاگرس رشتهکوهی در غرب و جنوب ایران است.

دراز گودال هاي اقيانوسي و حواشي قاره ها مانند نواحي ژاپن، اندونزي، فيليپين، زلاندنو، آلاسکا، غرب ايلات متحده امريکا، مکزيک، اکوادور، پرو، شيلي، ايتاليا، يونان و محل آتشفشانهاي فعال و انفجاري مي باشد (کمربندهاي زمين لرزه نيز بر همين نواحي منطبق است). این کارشناس معتقد است پیشینه زعفران در کشور باتوجه به رشد گیاه زعفران کوهی و برخلاف تصور رایج به مناطق زاگرسنشین بازمیگردد. این نمک فشرده شده در زمین، بعد از هزاران هزار سال از طریق یکی از گسلهای شمالی از زمین سر درآورده و به شکل یک کوه نمک نمایان شدهاند. 5-لاکوليت: مجموعه وسيعي از سنگ هاي آذرين در بين لايه هاي رسوبي را لاکوليت گويند که به صورت عدسي شکل مي باشد.

فاکوليت مي تواند بي ريشه باشد و از ذوب موضعي سنگ هاي رسوبي به هنگام چين خوردن به وجود آيد. که لويوليت، فاکوليت و بيسماليت حالات خاصي از آن مي باشند. بنابراین جای این پرسش هست که چرا مشرکان در جریان احد از شمال وارد این شهر شدند نه از جنوب؟ به گزارش فرارو، آخرین مورد فوران این آتشفشان در نخستین ساعات بامداد یکشنبه روی داد. آقا شیخ محمد پس ازسپری شدن دوران تبعید به تهران مراجعت کرد و در همان سال به رحمت ایزدی پیوست.آقا شیخ محمد تقی جوان آملی از اعاظم علمای عهد خود بود.زندگی زاهدانه ی با تواضع و خشوع و دانش بالا و دید عارفانه از ایشان عالمی مورد احترام عارف و عامی ساخته بود.در مورد زهد و ورع و تقوی و تواضع وی داستان های است که ورود درآن موجب اطاله ی کلام است.

سپس در ۲۲۴ (قمری) به عراق رفت و در سامرا اقامت گزید و مورد احترام معتصم قرار گرفت. کوه آرارات در شمال شرقی کشور ترکیه (استان آغری) و در مرز ایران، جمهوری خودمختار نخجوان و ارمنستان قرار دارد. به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در جمهوری دمکراتیک کنگو، کوه آتشفشان «نیراگونگو» فوران کرده است که یکی از فعالترین کوههای آتشفشان آفریقاست.در شهر «گوما» که ششمین شهر بزرگ کنگوست، برق قطع شد و ساکنان محلی دچار سراسیمگی شدند. باتوليت: توده هاي نفوذي بزرگ و معمولا متقاطع با سنگ هاي دروني که وسعت بيرون زدگي هاي آنها بيش از 100 کيلومتر مربع مي باشد.

در پی فوران آتشفشان بزرگ از کوه «نیراگونگو» در کشور آفریقایی در کنگو، ساکنان شهر «گوما» مجبور به ترک خانههای خود شدند. در پی فوران یک کوه آتشفشان در جمهوری کنگو، ساکنان شهر “گوما” مجبور به تخلیه خانه های خود شدند. یک چشمه آب بسیار خوب از آن بیرون میآید و یک درویشی در آنجا سکونت دارد. ۱۰ روز پس از فعال شدن آتشفشان اِتنا در ایتالیا، همچنان گدازهها از دهانه به بیرون پرتاب میشود. شاه نظر و افراد دیگر که از داخل صوف از وضعیت در دام افتادن شان با خبر می شوند، به ترتیب بیرون می روند و طی زدوخوردی کشته می شوند و تعدادی در داخل صوف به شهادت می رسند.

نام بیستون از واژه بغستان بـه معنی جایگاه خدایان می آید. انباشتگي اين مواد در محل خروج، برجستگي هايي به نام کوه آتشفشان ايجاد مي نمايد. به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، فوران کوه آتشفشان در کاستاریکا به مدت سه دقیقه با ستونی از دود به ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر همراه بود. 9-آگلومرا: به صورت سنگ هاي پيروکلاستيک که متوسط اندازه پيروکلاست هاي آن ها بيش از 64 ميلي متر بوده و قطعات پيروکلاست مزبور اغلب مدورند.

14-اپي کلاست: بلورها، قطعات بلورين و قطعات سنگي که بر اثر هوازدگي يا فرسايش و انتقال تحت اثر نيروي ثقل، باد، آب يا يخ از يک سنگ اوليه با منشاء پيروکلاستيک جدا شده اند. زبانه هاي آتش و لکه هاي خورشيدي را جدا از ماهيتشان، مي توان نوعي فوران آتش فشاني در خورشيد تلقي نمود. اُحد گرچه از دیگر کوه ها جدا و مستقل است، لیکن به صورت سلسله جبالی با ده ها هزار کیلومتر طول و دو هزار کیلومتر عرض، طولانی ترین کوه در جزیرة العرب محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید