داستان جویندگان طلا در فضا – پادکست ایستگاه فضایی

شازده کوچولو برای آن که یادش بماند تکرار کرد: -به قدر عمری است که به پاش صرف کردهام. کتاب شازده کوچولو یکی از “خوانده شده ترین” و “ترجمه شده ترین” کتابهای فرانسوی زبان است. «کارور بیرسون» ستاره شناس دانشگاه کالیفرنیا در این رابطه میگوید: «حتی در محیط سرد و با فاصله بسیار زیاد از خورشید، ممکن است تمام این دنیاها خیلی سریع و با گرمای کامل و همراه با اقیانوسهای مایع شکل گرفته باشند.

بیرسون می گوید: اگر تشکیل این سیاره با سرما بوده و یخ از داخل آب شده، پلوتون باید منقبض شده باشد و باید آثاری از فشردگی بر روی سطح آن دیده شود. در ژوئیه ۱۹۹۴، هنگامی که ۲۱ تکه از دنباله دار شومیکر-لوی ۹ با اتمسفر مشتری برخورد نمود ستارهشناسان شاهد رویدادی بسیار تماشائی بودند. این تحقیقات که در نشریه Nature Geoscience منتشر شده، مدعی هستند حرارت اولیه پلوتون در واقع به خاطر برخورد سیارکها و سایر اجرام آسمانی با سطح سنگی آن ایجاد شده و در واقع هسته اصلی آن را شکل داده است. البته همه این بحثها و نگرانیها به سال۱۷۸۱ برمیگردد؛ سالی که «ویلیام هرشل» در جستوجوی ستارههای دوتایی، به جرم تازهای برخورد که هفتمین سیاره منظومه شمسی یعنی «اورانوس» لقب گرفت.

سرانجام ۲۰سال پس از مرگ وی، نخستین جرم این کمربند پیدا شد و جالبتر آنکه خبر آن به عنوان کشف سیاره دهم، بهسرعت در روزنامهها منتشر شد. با تعریف جدید، اکنون بسیاری از اخترشناسان، پلوتون را سیاره کوتوله میدانند. در سال ۲۰۰۶ اتحادیه بینالمللی اخترشناسی سیاره را چنین تعریف کرد: سیاره، شیای آسمانی است که اولا دور خورشید میچرخد. اين جرم آسمانی از هنگام کشف (در سال ۱۹۳۰) تا ۲۴ اوت ۲۰۰۶ نهمین سیارهی منظومه شمسی محسوب میشد ، اما اکنون بنا بر تعریف نوین اتحادیهی بینالمللی اخترشناسی یک سياره كوتوله به حساب میآيد و به عنوان نمونه نخست از ردهی جدید اجرام فرانپتونی به شمار میرود.

گفته میشود دوران گرم بودن پلوتون فقط ۳۰ هزار سال طول کشیده، به این ترتیب که قبل از یخ شدن این سیاره کوتوله در فرصت نه چندان زیادی که سطح آن همچنان گرم بوده آب به اندازه کافی شکل گرفته. بر اساس تحقیقات جدید، سیاره یخ زده پلوتون ممکن است زندگی خود را به عنوان یک جهان گرم با یک اقیانوس عظیم زیرزمینی شروع کرده باشد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ گزارشاتی جدید به دست آمده که نشان میدهد پلوتون هنگام پدید آمدن گرم بوده و به همین ترتیب اجازه داده تا آب مایع روی سطح آن شکل بگیرد و در واقع برای زندگی بیگانگان مناسب و قابل سکونت باشد.

یک تئوری جدید نشان می دهد که پلوتون، یک اقیانوس بزرگ زیرزمینی را در خود جای داده و حتی ممکن است در آن، زندگی وجود داشته باشد. بیرسون با اشاره به سایر سیارههای کوتوله مثل ماکیماکی و هائومیا که ماهیتی مشابه دارند، اشاره میکند که احتمالا آنها هم به همین شکل به وجود آمده و اقیانوسهایی نهفته در خود جای داده باشند. از نظر جرم نیز پلوتون پس از سیاره کوتوله اریس (Eris) در رده دوم جای گرفته است.

پان و اطلس هر دو از داخلیترین قمرهای زحل هستند. در آخرین تصویر کاسینی از قمر پاندورا که از فاصله 577 هزار کیلومتری است این قمر در کنار حلقه F زحل دیده میشود. زحل نیز مانند سیاره غول گازی شکل یا مشتری یک توپ عظیم است که بیشتر از هیدروژن و هلیوم ساخته شده است. که در علوم خفیه از کیمیا تا سحر به کار می رفت. دانشمندان مدت زیادی است که در مورد یگانگی کره زمین در مورد سیارهای قابل سکونت در منظومه شمسی سوال و بحث دارند، چرا که پیرامون زمین تنها بخشی است که در محدوده طلایی منظومه سیر میکند و نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد.

در مقام قیاس، اقیانوسهای کره زمین حدودا ۳.۸ میلیارد سال پیش شکل گرفتهاند، آن هم در حالی که عمر سیاره بیشتر از ۷۰۰ میلیون سال بوده است. با وجود این، هر سالِ این سیاره فقط دو هفته طولانی تر از سال های روی کره زمین است. پلوتو دو شرط اول را داشت اما شرط سوم را نتوانست احراز کند زیرا پلوتو در کمربند کمربند اجرام کوییپر قرار دارد٬ پس این سیاره از لیست سیارات منظومه شمسی حذف شد. هنوز نمیدانیم که آیا این اقیانوسها همچنان وجود دارند، یا به طور کامل یخ زدهاند. محققین نمونههای شبیه سازی شده از مدل حرارتی و تغییرات آن را با عکسهایی که اخیرا توسط فضاپیمای New Horizons ناسا گرفته شده مقایسه کردهاند و دریافتند صفحات و فرورفتگیهای سطح رویی این سیاره کوتوله، در واقع نشانگر تحولات ناشی از حرکتهای درونی زیر پوسته به خاطر افزایش حجم آب بعد از یخ زدن است.

او در طی سفرش به سمت زمین از هفت سیارک عبور می کند. اما اگر در طی چندین میلیون سال شکل گرفته باشد، متأسفانه امکان شروع گرم برای آن وجود ندارد. نیمو می گوید: اینکه پلوتون در ابتدا چگونه شکل گرفته، در مورد تکامل گرمایی آن بسیار مهم خواهد بود. ابتدا تصور میشد که اریس از پلوتون بزرگتر است، اما اندازهگیریهای دقیقتر نشان داد که قطر اریس ۲,۳۲۶ کیلومتر (با ضریب خطای ۱۲ کیلومتر) اما قطر پلوتون ۲,۳۷۲ کیلومتر است (با ضریب خطای ۲ کیلومتر). هنگامی که نور خورشید به سطح پلوتون مقداری از آن جذب می شود و مقداری منعکس می شود.

از نوری که منعکس می شود، از سطح پلوتو نیز مانند خورشید به بیرون منبسط می شود. آیا پلوتون نور را منعکس می کند؟ حال این سوال پیش می آید که آیا این سیاره به اندازه ای گرم مانده که این اقیانوس، به صورت مایع باقی بماند؟ کارور بیرسون، دانش آموخته فارغ التحصیل دانشگاه سانتا کروز می گوید: حتی در این محیط سرد بسیار دور از خورشید، این سیاره ممکن است به همراه اقیانوس های خود تشکیل شده باشد. 10 مه تا 3 ژوئن: سایه پیش رتروگراد از 25 آوریل شروع می شود، سایه پس از رتروگراد در 18 ژوئن به پایان می رسد.

در سال 2022 چهار چرخه رتروگراد عطارد وجود دارد که عبارتند از: 14 ژانویه تا 3 فوریه: سایه پیش رتروگراد از 29 دسامبر 2021 آغاز می شود، سایه پس از رتروگراد در 23 فوریه به پایان می رسد. اما ممکن است با گذر زمان، آن انرژی از بین رفته باشد. اگر بسیار آهسته شکل گرفته باشد، مواد گرم روی سطح آن، انرژی را به فضا رانده است. ما شواهد زیادی مبتنی بر گسترش پیدا کردن آن دیدهایم، اما هیچ مدرکی از شرایط فشرده وجود ندارد، بنابراین میتوانیم روی ایده شکل گرفتن پلوتون با گرما و سطحی پوشیده از اقیانوس مایع تمرکز کنیم.

اما یک چیز بدیهی است و آن اینکه تا ارائه تعریفی کامل از مفهوم بسیار پایهای سیاره در سطح جهانی، نویسندههای کتابهای نجومی – بهخصوص برای کودکان – تکلیف خود را نمیدانند که منظومهای ۸سیارهای داریم یا ۱۰سیارهای! ۱۴- ستاره ای حدود ۶۰۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر از زمین فاصله دارد این ستاره چند واحد نجومی از زمین فاصله دارد؟ زیر این گنبد نیلی بزرگ، غیر از خدا هیچکس نبود و… نانسی (Nancy): این نام از کلمه Annis گرفته شده که یک فرم بومی اگنس بوده است.

پلوتو از خورشید بسیار دور است. تکنیکهای غیرفعال خورشیدی شامل جهتدهی ساختمان به سمت خورشید، انتخاب موادی با جرم حرارتی مطلوب یا دارای خصوصیات پراکندگی نور و طراحی فضاهایی است که بهطور طبیعی هوا را به گردش درمیآورند. روز خورشیدی مریخ 24 ساعت و 39 دقیقه و 35 ثانیه طول می کشد. روش کشف سیاره های فرا خورشیدی توسط کپلر بدین صورت است که سیاره فراخورشیدی هنگام عبور از میان ستاره میزبان خود و زمین ، نور ستاره خود را با کاهش مواجه میکند.بدین ترتیب کپلر بیش از دوهزار سیاره فراخورشیدی را کشف کرد. بیرسون افزود: ما شواهد زیادی در مورد انبساط داریم، اما هیچ نشانی از انقباض را در سطح آن نمی بینیم.

در واقع این طوفان حداقل در ۱۵۰ سال پیش بیش از ۶۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشته و دارای یک میدان مغناظیسی قوی است که با ۷۵ قمر مشابه به یک منظومه شمسی جدا خواهد بود. زهره از 19 دسامبر شروع میشود و تا 29 ژانویه ادامه مییابد، زهره در نشانه عملی و جاهطلبانه برج جدی به حالت واپسگرا ایستاده است. انسان در این طرح در «کالبدی اختری» باز نموده میشود. این پژوهش با روش توصیفی- تحلیلی انجام شده است.

این اولین سیاره ای بود که با کمک تلسکوپ پیدا شد، اورانوس در سال 1781 توسط ستاره شناس ویلیام هرشل کشف شد، اگرچه او در ابتدا فکر می کرد که یک دنباله دار یا یک ستاره است. با توجه به اینکه ابتدا گویش فرانسوی یعنی پلوتون در زبان فارسی رواج یافت، بهتر است از همین تلفظ استفاده شود. اگر پلوتون از ابتدا سرد بود، میبایست شرایطی فشرده را روی سطح آن میدیدیم.

باوجود اینکه جو مریخ برای آب مایع در هر مدت زمان بسیار نازک است اما بقایای رطوبت ناشی از دریاها و اقیانوس ها هنوز هم در این سیاره وجود دارند. سازنده های این جهانی افسانه ای، با خلاقیت جالبی، 20 گونه اصلی از این گیاهان را طراحی نموده اند که هرکدام ده ها زیر مجموعه دارند. اصطکاک ناشی از این حرکت، گرما تولید میکند. اگر کمتر این سیاره در کمتر از 30 هزار سال شکل گرفته باشد، شروع گرمی داشته است. » لابد میگویید ۹سیاره و شروع به نامبردن از آنها میکنید؛ عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پلوتون.

دیدگاهتان را بنویسید