خواص و فواید سنگ حدید یا هماتیت (Hematite) + سنگ ماه تولد

اکثر سطح سیاره زهره از صفحات گدازههای آتشفشانی پدید آمده است و از هنگام پیدایش تا مدتها کنشهای آتشفشانی چنان زیاد بوده است که سطح سیاره چندین بار بازسازی شده و هرگونه نشانه برخورد شهاب سنگ از بین رفته است. در ۱۹۷۷، پس از مدتها کشمکش و دست و پنجه نرمکردن با انواع بحرانهای روحی، از همسر اولش جدا شد و با «فتی ولامنیک» یکی از هنرمندان استودیوی «هرژه» ازدواج کرد. می توان گفت زمین با قطری حدود 13 هزار کیلومتر سیاره نسبتا بزرگی است.

اداره کل ملی هوانوردی و فضا ایالات متحده، ناسا، میگوید: «زهره اطلاعات زیادی را در خود پنهان کرده که میتواند به ما در درک بهتر زمین و سیارات فراخورشیدی یا آن سیارات خارج از منظومه شمسی کمک کند». با گذشت زمان، ابرها پایه های سیارات آینده را تشکیل دادند. در آن زمان، زندگی خصوصی «هرژه» دچار بحران شده و زندگی زناشوییاش با همسرش به بنبست کامل رسیده بود. زیرا تنها کاری که او انجام داده این است که به شیوهی عجیبی به چیزهایی اشاره کردهاست که ما معمولاً به شیوهی دیگری به آنها اشاره میکنیم.

این آرامش یکباره با ماجراجوییها و شر و شور «تن-تن» نمیخواند. در ۱۹۸۱ با دوست بسیار عزیزش، کسی که الهامبخش بخشی از کارهایش بود، پس از سالها دیدار کرد. در همین سال، دوست صمیمیاش، «اندی وارهول»، چهار پرتره از «هرژه» را در قالب یک مجموعه روانۀ بازار کرد. در صورت وجود مقاله آموزشی برای یک بازی لینک آن را در انتهای معرفی مشاهده خواهید کرد. یعنی در واقع اگر ما بر روی سیاره ای با دمای 170 درجه سانتیگراد زندگی می کردیم می توانستیم زنگ زدن طلا را مشاهده کنیم. در کهکشان راه شیری تقریبا هزار میلیارد ستاره وجود دارد یعنی تقریبا برای هر نفر از ساکنان امروز کره ی زمین 200 ستاره وجود دارد.

2. باید جرم کافی داشته باشد تا بتواند شکلی نزدیک به کره و تعادل هیدرواستاتیک برقرار کند. در داستان؛ برای کنار هم قرار دادن مسائل، به اجبار، گزافه گویی شده است (به هر حال، ما در قلمرو افسانه ها هستیم). در جواهرات کاستافیوره ما مدام منتظر حادثهای هستیم اما هر بار متوجه میشویم رودست خوردهایم. در «تنتن و پیکاروها»، با بَدمنهای دیگری رو به رو میشویم که شاید آن سفینۀ فضایی نتوانسته آنها را با خود ببرد. حتی ما به عنوان راوی دانای کل یا کسی که شاهد همۀ ماجراهاست، اجازه نمییابیم بدانیم داخل آن سفینۀ فضایی چه میگذرد. شاید تنها حادثۀ مهم جواهرات کاستافیوره، وجود دستگاه تلویزیون باشد؛ دستگاه تلویزیونی که گروه خبری به داخل قصر آوردهاند و دستگاه تلویزیونی اختراعی «تورنسل» که ظاهراً قرار است رنگ را نگه دارد اما همه چیز را کج و معوج پخش میکند.

آنها برای این منظور کاربید سیلیکون را در آب قرار دادند و سپس آن را با «سندان» الماس فشرده کردند تا استرس موجود در کربن را افزایش دهند و بعد آن را با استفاده از لیزر گرم کردند تا شرایط داخل یک سیاره غنی از کربن را تقلید کند. «تنتن در تبت» منتشر شده به سال ۱۹۶۰، در پی یک بحران روحی شکل میگیرد. برخی از سیارهها همچون کیوان دارای حلقههایی در پیرامون خود هستند و زمانی که نور خورشید توسط این حلقهها به سطح سیاره یا ماههای آن سیاره بازتابیده بشود به این پدیده حلقهتاب گفته میشود.

این پدیده در بسیاری از عکسهای گرفته شده توسط کاوشگر فضایی کاسینی مشاهده شدهاست. پدیده سیارهتاب در نقاط دیگر منظومه خورشیدی نیز مشاهده شدهاست.کاوشگر کاسینی توانست برای تهیه بخشی تصاویر خود از ماههای کیوان (زحل) حتی در مواقعی که نور خورشید به آنها نمیرسید از پدیده کیوانتاب استفاده کند. در پایان کتاب، سفینهای که قهرمانان قصه را سوار میکند، با پاک کردن ذهن آنها ما را با یک موقعیت اسرارآمیز رو به رو میسازد.

گفتنی است؛ «مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس» که در اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی به مریخ رسید قرارگرفتن آن در مدار صحیح این سیاره بیش از یک سال به طول انجامید. سیاره عطارد با فاصلهٔ ۵۷ میلیون و ۹۲۴ هزار کیلومتری از خورشید، نزدیکترین سیاره منظومه شمسی به خورشید است و کمترین مسافتی که با زمین پیدا میکند، به ۸۰ میلیون کیلومتر میرسد. حتی انحراف کوچکی در موقعیت زمین نسبت به خورشید زندگی روی زمین را غیرممکن می سازد.

آن فیلم با وجودی که اشارهای مستقیم به شخصیت «تنتن» نداشت اما اقتباس آشکاری بود از دو قصۀ هفت گوی بلورین و گوش شکسته. این قصه که از آن به عنوان کارناوالی در پیکارو نیز یاد میشود، دربارۀ دامی است که یک دولت کودتایی آمریکای لاتین برای «تنتن» و یارانش میگذارد و «تنتن» با علم به وجود این توطئه، برای نجات جان دوستانش به مرکز بحران سفر میکند. آن را دور میزند و دست آخر میگذارد که آن معما، همچنان رازی ناگشوده باقی بماند.

«تنتن و آلفاآرت»، در ۱۹۳۸، با مرگ «هرژه» ناتمام باقی میماند. با «تنتن و پیکاروها» پروندۀ این مجموعۀ جذاب و طولانی بسته میشود. در این صحنه، تماشای تصاویر تلویزیونی اختراعی «تورنسل»، تنها باعث اختلال دید قهرمانهای قصه میشود. در این صحنه، در یک نمای عمومی خیرهکننده، آرامش مردم جمعشده در رستوران هتل محل اقامت «تنتن» و «هادوک» را بر هم ریخته میبینیم. نمای درشت هواپیمایی سقوطکرده در میان برف در قلههای هیمالیا، بیشتر میخواهد فاجعهای انسانی را تصویر کند نه آنکه همچون کتابهای قبلی «هرژه» صناعتی تکنیکی را به رخمان بکشد.

بدینگونه «هرژه» نیش و کنایهای به رقیب سینما در آن سالها، یعنی دستگاه نمایش خانگی میزند. «تنتن در تبت» اما یکسره رویکردی متفاوت را به نمایش میگذارد. برای مثال، در جایی از این اپیزود یکی از سربازانی که برای تغییرشکل دادن به بوقلمون داوطلب شده است، ماموریتش را با همسرِ باردارش در میان میگذارد و در پاسخ به مخالفتِ همسرش با انجام این مأموریت میگوید: «اون رانندهی ماشینِ مسابقه که تو شیکمت داری، میخوای تو چجور دنیایی بزرگ بشه؟ برخی از سیارکها به همراه زمین در حالی که هر دو به دور خورشید میچرخند در یک رقص طولانی با زمین قرار خواهند گرفت، این رقص را میتوانیم رقص اجرام آسمانی بنامیم.

جهت استمرار حیات در تمامی سیارۀ زمین، وجود چرخههای شگرف و هماهنگ در خود سیاره (زمین مادر) لازم میباشد. ازجمله این مفاهیم تعادل میباشد (رامشت، توانگر،1381). تیر بر خلاف اندازهٔ کوچکی که دارد،بسیار سنگین است و از این جهت ستاره شناسان معتقدند، در زیر پوستهٔ سنگی نازک این سیاره،هستهٔ مرکزی بزرگی ساخته شده از آهن،وجود داشته باشد. این مریخ نورد در حال حاضر در نزدیکی قله مرکزی دهانه گیل کوه شارپ واقع شده است که به نام رابرت شارپ، زمین شناس نامگذاری شده است. موزۀ «تنتن» در بروکسل افتتاح شد و از مجسمۀ «تنتن» و «میلو» در حیاط مرکزی موزه پردهبرداری شد.

دیدگاهتان را بنویسید