جویندگان طلا در فضا

همین مقدار کم از متان است که به سیاره رنگ میدهد، زیرا این ماده عاملی برای انعکاس نور آبی است. اما درسهای اصلی که این فیلم به ما میدهد، اهمیت و ارزش بالای خانواده و همچنین تلاش برای رسیدن به هدفمان است. بر روی این سیاره، ۱۳ حلقه مجزا شناخته شده است که اپسیلون درخشان ترین آن ها می باشد. این حلقهها به ترتیب از بیرونیترین به درونیترین عبارتند از:اپسیلون،۱۹۸۶U1R، دلتا، گاما، اتا، بتا، آلفا، ۴٬۵٬۶ و ۱۹۸۶U2R پهنای حلقه اپسلیون به صد کیلومتر میرسد و خرده ریزههای آن بین ۱۳ تا ۱۳٫۶ سانتیمتر است اما پهنای بقیه حلقهها از ۱۰ کیلومتر تجاوز نکرده و از خرده ریزهای حلقه اپسیلون کوچکترند اما کل حلقه آلبدویی برابر ۵ درصد دارد.

هر دور کامل این سیاره در مدار، 30.685 روز زمینی معادل تقریبا 84 سال زمینی به طول می انجامد. اورانوس بسیار سرد است طوری که به آن غول یخی می گویند. قطر استوایی آن حدود 51.118 کیلومتر یعنی بیش از 4 برابر قطر زمین است. ماه نسبت به زمین فوق العاده بزرگ است: قطر آن بیش از یک چهارم و جرم آن 1/81 قطر زمین است. عطارد با قطر ۴۷۸۰ کیلومتر کوچکترین سیاره منظومه شمسی است. این سیاره، به دلیل اینکه بخش عمده ان را یخ تشکیل می دهد دومین سیاره، چگال در تمام منظومه شمسی محسوب می شود. تحقیقات بر روی هیدروژن در این رقابت فضایی میتواند باعث ایجاد فناوریهای جدیدی شود که میتواند با حذف سوخت فسیلی، به جلوگیری از تغییرات آب و هوایی کمک کند و همین حالا هم تقاضا برای آن زیاد است و فرصتی طلایی برای شرکت های ریسک پذیر محسوب میشود تا ثروت زیادی به جیب بزنند.

هر چند این حلقه ها همانند حلقه های کیوان کاملا آشکار نیستند. طی این دوره، اولین آویالانها از جمله ارکئوپتریکس به تکامل رسیدند. این فاصله را با سرعت نور در مدت زمان 2 ساعت و 40 دقیقه می توان طی کرد. به این دلیل که سیاره به پهلو خوابیدهاست اورانوس طولانیترین فصلها را در بین دیگر سیارات داراست، یعنی هر فصل آن حدود ۲۱ سال زمینی طول میکشد. نپتون آنقدر دور از خورشید است که یخ زده و خیلی طول میکشد که یک دور به دور زمین بچرخد.

به گزارش جام جم آنلاین، در منظومه شمسی هشت سیاره وجود دارند که شامل عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون میشود و همگی آنها به دلیل کشش گرانشی شدید خورشید به دور آن میگردند. اورانوس در کنارههای خارجی و سرد منظومه شمسی قرار داشته ، دمای ابرهای فوقانی آن به ۲۱۰ درجه سانتیگراد زیر صفر (۳۴۶- درجه فارنهایت) میرسد. شایان ذکر است که ابر اورت کاملاً فرضی وجود دارد، این یک کره است که ستاره ما را در فاصله 2 سال نوری از آن احاطه کرده است، که در آن تعداد زیادی دنباله دار وجود دارد، که به نوبه خود، همانطور که علم ما نشان می دهد، در زیر آن قرار می گیرند.

این دیگر چه حکایتى است! ۴۲سال زمینی یا نیم سال اورانوسی قطب شمال رو به خورشید است و از آن نور میگیرد و نیم سال اورانوسی قطب شمال تاریک و قطب جنوب سیاره رو به خورشید است. در تصویری که با رنگ کاذب مشخص شده، اورانوس یک پوشش قطبی تیره را به خود گرفته که توسط یک سری نوارهای متحدالمرکز که رو به روشنی میروند، احاطه شده است. یک جهان ممکن که در آن ماهیها راه میروند و میمونها سخن میگویند، با مجموعهای از جملات مشخص میشود که شامل جملههای «میمونها صحبت میکنند» و «ماهیها راه میروند» است.

تحقیقات اخیر نشان میدهد که مه آبی پدید آمده بر روی اورانوس و نپتون، به دلیل شرایط جوی آنها حاکم شده و همچنین مشخص میکند که چرا اورانوس در قیاس با نپتون از طیف روشنتری از رنگ آبی برخوردار است. وویجر ۲ کشف کرد اورانوس فعالیت جوی ناچیزی دارد و طوفانهایش به شدت طوفانهای مشتری، زحل و نپتون نیست. این همان چیزی است که در دو تصویر از اورانوس که توسط فضاپیمای ناسا وویجر ۲ در سال ۱۹۸۶ گرفته شده است، مشاهده میکنید. ده روز پیش از نزدیکترین ملاقات وویجر ۲ با اورانوس، ابرهای کوچکی را در لایه بالایی جو این سیاره کشف کرد که همین باعث شد دانشمندان سرعت بادهای اورانوس را ۴۰ تا ۱۶۰ متر در ثانیه تخمین بزنند در حالی که سرعت بادهای معروف به جریان جت در زمین حدود ۵۰ متر در ثانیه است.

این صحنهایست که فیلم ماتریکس با آن معروف شد. هنگامی که وویچر در سال ۱۹۸۶ وارد این سیاره شد توانست تنها ۱۰ درصد الگوی ابری روی اورانوس را رصد کند. اما این کشف جدید امیدوارکنندهتر است. خوب، همین طور است دیگر. جو اورانوس، به رنگ سبز آبی (به خاطر وجود گاز متان) بوده که حاکی از ترکیب متفاوت این سیاره با دیگر سیارت دارد. این شخص می تواند، یک ورزشکار حرفه ای باشد و همزمان جراح نیز باشد.

اورانوس دارای ۲۷ قمر می باشد که ۵ قمر بزرگ (تاینانیا بزرگترین و ابرون، آمبریل، آریل و میراندا کوچک) و ۲۲ قمر دیگر کوچکتر هستند که می توان به بلیندا، بیانکا، کوردلیا، ژولیت و … شاید بتوانیم در آینده سیاراتی کشف کنیم که مشابه زمین باشند. چه اتفاقی در آینده روی می دهد؟ به علاوه تعدادی لکه کوچک بر سطح سیاره به چشم می خورد. این لکه ها احتمالا توده های به شدت در حال چرخش گاز هستند که تداعی کننده گردبادهای شدید زمین می باشند.

بنابراین اتمسفر این منطقه در هر 14 ساعت یکبار گردش وضعی کامل دارد. اورانوس هفتمین سیاره منظومه شمسی.بعد از زحل وقبل از نپتون قرار دارد. فقط نپتون فاصله بیشتری با خورشید دارد. دوره تناوب مداری این سیاره ۸۴ سال زمینی است و بعد از نپتون و پلوتون ، طولانیترین مدار را دارد. لایههایی در اتمسفر وجود دارند که با حرکت این مواد به سمت بالا، غلظت آنها تا زمانی که متان متراکم شود، افزایش مییابد.

محققان بر این باورند که وجود مقدار زیادی از سولفید هیدروژن، یخ و مواد فتوشیمیایی در جو سیارات، باعث ایجاد ظاهری مهآلود در آنها شده است. جو اطراف جبه غالباً از متان ساخته شده ، که این گاز باعث وجود رنگ های آبی و سبز که از مشخصات بارز این سیاره هستند، میشود. سیاره اورانوس یکی از اسطوره های یونانی است که به معنی خدای آسمان است. اورانوس در مداری بیضی شکل به دور خورشید در گردش است. سیاره اورانوس، با توجه به میزان گرمای دریافتی زیاد از خورشید گرمای کمتری را از هسته آزاد می سازد.

دیدگاهتان را بنویسید