جنگ احد – کوه احد – شهدای احد (متن بروشور احد)

در همین زمان بود که کتیبه داریوش و سایر حجاریهای موجود در کوه بیستون که از دوران اشکانی و ساسانی بر جای مانده بودند، به فرهاد و عشق آتشین او به شیرین سریانی نسبت داده شدند و طنین بلندی در نظم و نثر پارسی یافتند: بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد! موقع خاص صخرهٔ بیستون که در کنار جادهٔ کاروانرو در ارتفاع زیاد، بالای جلگهای وسیع و حاصلخیز قرار گرفته و نیز شاید این نکته که محل مزبور مقدس و قابل احترام است موجب آن بوده که داریوش این محل را برای نقش کتیبهٔ خود برگزیند.

برای نمونه باید به «کوساتسو اونسن» در کوه «شیرانه» شاره کرد که در حال حاضر اسپا و تفرجگاه توریست ها و ژاپنی ها است. تکاپوی آتشفشانی در عصر حاضر مانند زلزله در گروه بلایای طبیعی و ناگهانی محسوب می شود. البته کوه آتشفشان «شینموئهداک» در حال حاضر خاموش است اما گردشگران برای بازدید آن به ژاپن سفر می کنند. پاسخ: شهرداری برای انجام این خدمات باید پول زیادی هزینه کند.

جالب است بدانید که ایران تعداد زیادی گنبد نمکی در دل خود جای داده است و بیش از 200 مورد گنبد نمکی تنها در قسمت جنوبی ایران قرار گرفتهاند. تقریبا در همه حال از این قله که در ۱۰۰ کیلومتری زاهدان واقع شده غبارهای آتشفشانی ناشی از گوگرد خارج میشود. چون اُحد در داخل محدوده مدینه است، مشمول همه این فضایل نیز خواهد بود؛ زیرا رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «مدینه از عیر تا ثور حرم است.»(1) و ثور کوهی است که در پشت کوه اُحد قرار گرفته و این حدیث در واقع بیانگر حدّ شرقی و حدّ غربی مدینه می باشد.

این کوه به امتداد سلسله جبال همالیه از نواحی پامیر داخل افغنستان میباشد که از جنوب بدخشان گذشته در دره بامیان که شروع کوه دیگری است بنام کوه بابا، ختم میگردد. با نزدیک کردن پنبه ی افروخته شده به تپه ی آمونیوم دی کرومات می بینیم که این بار واکنش صورت می گیرد .منظره ی جالبی پدیدارمی شود در عین ناباوری می بینیم که تپه ی ساخته شده از بالا به سمت داخل بازاویه ی قائم شروع به واکنش می کند و پس از چند لحظه این چنین مشاهده میشود دقیقاً برعکس حالت اولیه این بار از داخل شروع به بیرون انداختن مواد تجزیه شده می کند و به عبارت دیگر مانند کوه آتشفشان فوران می کند و تا حدوداً یک الی یک و نیم متری مواد را به اطراف می پاشد.با دیدن این صحنه برای جلوگیری از پرتاب مواد به بیرون از محوطه از یک بشر 800میلی لیتری استفاده می کنیم.

قدمت این آثار تاریخی به دوهزار سال قبل یعنی پادشاهی باختر برمی گردد که گوای مهد زستگاه قو چقار پامیر( مارکوپول ) بحیث مراث جهان جستجو کرد که از اصالت زیست چند ین هزار ساله این حیوان نادر در اطراف کوهای فلات پامیر خاوک آرزوی که کوتل بازرک بپش از 5000 متر ارتفاع دار د و سرچشمه آب دره آرزو هم جای گشت و گزار هوای قوچقار افغانستان است در لست آثار جهانی یونسکو بحیث پارک ملی در ه آرزو ثبت گددد. چند سال پیش، ژاپن انواع بلاهای طبیعی را تجربه کرد: زمین لرزه، تسونامی، فاجعه سایت هسته ای و فوران کوه آتشفشان.

در سال 1943 میلادی در مکزیک، کوه آتشفشان تازه ای بوسیله ی گدازه های آتشفشانی به وجود آمد. تقریبا تمامی کانسارهای بنتونیت- کائولن ترشیری و زئولیت های ایران با توف های اسیدی آتشفشانی در ارتباط هستند. استاد او در ۷۰۱ ق ، در پشت جلد “قواعد” ، او را القابی میستاید و از او بهعنوان فقیه نام میبرد ، آنگاه روایت “القواعد” و تمامی مصنّفات خود را در علوم عقلی و نقلی به وی اجازه میدهد. انجام دادن این آزمایش را به همه شما عزیزان پبشنهاد می کنیم. اولین صعود به این کوه در سال ۱۹۵۰ توسط یک گروه نروژی انجام شد.

عبدالکریم هاشمینژاد در سال ۱۳۱۱ در بهشهر مازندران متولد شد. برای خنثی نمودن فعالیتهای ضد انقلاب به کردستان رفت و در آنجا با دکتر چمران آشنا گردید و به دلیل پشتکار و شایستگیهای فوقالعاده در ردیف بالاترین اعضای نیروهای جنگهای نامنظم، به رهبری چمران قرار گرفت. محیط سنتی و مردانه قهوه خانه ها فضای مناسبی برای خانواده ها فراهم نساخته و کافی شاپ ها محیط خانوادگی تر و مدرن تر و جوان پسند تری را فراهم آورده اند. بطوری که دمای محیط درعمق ۳۰ کیلومتری به ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد میرسد د و میدانیم که در این دما اغلب سنگها بصورت مذاب هستند .وقتی سنگ می جوشد ، گازهایی از آن حاصل میشود که حجمش خیلی زیاد است ، و به فضای وسیعی نیاز دارد .

محیط قاعده مخروط این آتشفشان ۶۰۰ کیلومتر و قله آن نسبت به کف اقیانوس که آن را احاطه کردهاست ۱۰ کیلومتر ارتفاع دارد. این قله دارای دو شاخک است؛ یکی در شمال که مرتفعتر است و زیارت نام دارد و دیگری شاخک جنوبی آن که کوتاهتر است و ماده کوه نامیده میشود. 1-2- زون البرز این منطقه شامل کوه هایی است که رشته کوه شرقی- غربی کمابیش پیچ و خم داری را در شمال ایران و جنوب دریای خزر تشکیل می دهد.

کوه های آتشفشان در حقیقت «زخم ها» و «تاول» های پوسته سیاره زمین هستند و در هر کجا که پوسته ی زمین سست و نازک باشد یا رخنه ای در آن ایجاد گردد، آن زخم یا تاول می ترکد. از جاده صحنه به سمت بیستون که بروید، در فاصله 10 کیلومتری از شهر بیستون، کوه بیستون را می بینید که با کمی دقت متوجه می شوید این کوه با صخره های پشت سر آن، به شکل یک خانم که به پشت روی زمین آرامیده، می باشد. امیدوارم که به زودی ماجراجوییهای زیادی در کوهستان داشته باشی.

اما جالب است، به گزارش سیانان در سال ۲۰۱۱ میلادی، آتشفشان کنگو در کوهستان Nyamulagira که در پارک ملی ویرونگا قرار دارد یکی از مقاصد گردشگری افرادی است که دوست دارند آتشفشان فعال را از نزدیک تماشا کنند. ده پیش (تنکابن) روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. قله آتشفشانی این کوه چهل تن نام دارد که در فاصله ۳۸۰ کیلومتری خط مستقیم شمال دریای مکران واقع شدهاست و فاصله مستقیم آن تا زاهدان ۱۰۰ کیلومتر است. این خرابهها در ارتفاع ۳۵۰ پایی چشمانداز دره تگاو در بامیان واقع شدهاست.

حسینی قرار نگرفتن کوهدشت در یکی از مسیرهای اصلی جاده ای کشور را مشکل دیگر شهر دانست و گفت : سرمایه گذاری بخش دولتی در شهرستان کوهدشت باعث سرازیر شدن سرمایه بخش خصوصی میشود و امیدواریم که با سفرهایی که دولت محترم به استان و شهرستان داشته اند هر چه زودتر این نقایص بر طرف شود تا شاهد کوهدشتی آباد و سرزنده باشیم. به این دلیل منفذهای کوچکی پیدا میکند ، و ابتدا دودهای کم و بیش تیره رنگ از آنها بیرون میاید د سرانجام وقتی فشار گازهای درون محفظه زیرزمین ، از فشاری که از وزن زمین دوروبر و آتمسفر روی آن حاصل میشود، بیشتر گردد ، مواد مذاب با فشار عجیبی فواران میکنند و هر چه سر راهشان است می سوزانند و از بین می برند.

دیدگاهتان را بنویسید