تیشینه همسفر باهوش شما

افسانه ها در آسیاى میانه حکایت از سنگى در ارتفاعات پامیر مى کردند که ایرانیان آن را لاژورد مى نامیدند. دانه هاى لاجورد در دفینه هاى نوسنگى در مهرگار پاکستان و آسیاى مرکزى یافت شده اند. در کتابهای قدیمی (۵۵ پس از میلاد)، لاجورد را به عنوان پادزهری براى نیش مارهای سمی توصیه کرده اند و کشیشان مسیحی، آن را باعث بالا رفتن توانایی روحی و احساس یگانگی و درک بیشتر ذکر کرده اند. در حالى که دانشمندان شوروى زادگاه لاجورد را براى محافل علمى گزارش کردند، افراد بومى قبلا این ذخیره را مى شناختند. بعضاً مشاهده شده است عدهاي حتي بدون گرفتن رهبر راه صعود را در پيش مي گيرند و به علت نا امن بودن منطقه مورد اخاذي و سوء استفاده ساكنان بومي منطقه و حتي قاطرچي هايي كه مشغول جابجايي بار و كوله در ارتفاعات مي باشند قرار ميگيرند كه اطلا عات ما از گزارشات افرادي كه مورد اخاذي قرار گرفته اند نشان مي دهد تا 1000 لير هم از برخي گروه ها و افراد اخاذي شده است.

در سراسر جهان، یازده منطقه به عنوان معادن سنگ لاجورد ذکر شده که مهمترین آنها در افغانستان (بدخشان)، سیبری (ایرکوتسک، نزدیک دریاچۀ بایکال)، پاکستان (تپه های چاگای)، تاجیکستان (کوه های پامیر)، شیلی و شمال امریکا قرار دارند و معادن کوچکی از این سنگ در ایتالیا، میانمار و کانادا نیز مشاهده شده اند. اسکندر (۳۲۳-۳۵۶ قبل از میلاد) از منطقه تولید لاجورد در بدخشان دیدن کرد و شهرت لاجورد را گسترش داد.

روحالله خالقی او را در ارکستر انجمن موسیقی شرکت داد و با ارکستر شماره یک نیز همکاری را شروع کرد و از بدو شروع برنامه همیشه جاوید «گلهای رنگارنگ» بنا به دعوت استاد داود پیرنیا همکاری داشت. رئیس جمهوری تاجیکستان همچین به تازگی با صدور حکمی ، نام “لنین” را از قله 7 هزار متری کوهستان ولایت بخشان تاجیکستان برداشت و نام “ابوعلی سینا” را به جای آن پیشنهاد کرد. اولین کاوش مفصل ذخایر لاجورد منطقه سرسنگ در بدخشان افغانستان در سالهاى ۱۹۶۳-۱۹۶۵ میلادى توسط زمین شناسان شوروى در معدنى نزدیک بخش علیاى رودخانه کوکچه-که یک آبریزه آمودریاست-انجام شد.این منطقه در ۷۰ کیلومترى جنوب فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان در ارتفاع بین ۳۷۰۰ تا ۴۳۰۰ مترى از سطح دریا قرار داد.

ولایت بدخشان در کوهستانهاى بخش شمال شرقى افغانستان در طول تاریخ به دلیل ذخایر لاجوردش معروف شده است. در سالهاى اخیر، اطلاعات بیشترى توسط زمین شناسان فرانسوى از جمله لاپارانت وباریاند (۱۹۶۵) ارائه شده است. یکی از مهاجران افغانستان در مسیر ورود به ایران این جمله غمانگیز را در دل کوه نوشته است. شواهد زیادى از تجارت لاجورد به راههاى دور و از راه خشکى از جمله به سمت بین النهرین، اور (تمدن باستانى بابل)، مصر، هند و دیگر امپراطوریها در هزاره پنجم قبل از میلاد وجود دارد. غار سیمرغ حدود 2000 متر با مقیاص سطح دریا ارتفاع دارد که به دست تیم غارشناسی اصفهان در سال 91 کشف شد.

لاجورد داراى درون گیرهاى پیریت است.سیستم کریستالى لاجورد مکعبى، داراى سختى ۵-۶ در مقیاس موهس، وزن مخصوص آن ۳-۲٫۵ و داراى ضریب شکست ۱٫۵ است. در فارسى براى آسمان و آسمانى رنگ آمده است.سنگ لاجورد، آمیخته اى از کانى هاى هائوین، کلسیت، سودالیت، نوزآن،اوژیت و هورنبلند بوده و داراى ترکیب شیمیایى است. لازوس معادل کلمه عربى لاجورد است که براى آسمان و به طور کلى هر چیز آبى رنگ استفاده مى شود.

بدخشان با بیش از ۳۲۲۰ کیلومتر فاصله از مصر، منبع لاجورد براى تمدنهاى قدیم مصر، بابل (عراق امروزى)، یونان و روم بوده است. لاجوردهاى پیدا شده در اهرام داشور مصر (Dashour)، قدیمى ترین مدرک ثابت شده تجارت سنگهاى قیمتى بین مصر و افغانستان است که به بیش از ۴۴۰۰ سال قبل بر مى گردد. بامیان، درگذشته در مسیر اصلی کاروانهای عظیمی بود که کالاهای ارزش تجاری را میان بلخ و تمام مناطق اطراف آن مبادله میکردند. از تمام سنگهای آبى شناخته شده در دوره هاى باستان، لاجورد بالاترین ارزش را داشته است، این سنگ در اوایل قرون وسطى به لاجورد معروف شد.

استفاده وسیع لاجورد در ساخت شانه، روکش ابزار، چوگان، صفحات بازى، جام ها، شاخ و ریش مجسمه حیوانات و انسان، دسته هاى خنجر و طلسم ها به چشم مى خورد. به دلیل نبود گیاه در این دره ها و کوه ها، ساکنان کمى در این منطقه زندگى مى کنند.کوه آبى که باجورد نامیده شده است، در امتداد ساحل شرقى رودخانه کوکچه قرار دارد. چشمه ها تاجیکستان چشمه های آب معدنی بسیاری دارد. مشکل اینجاست که بسیاری از افراد تصور میکنند رفتن به قله اورست مثل یک پیادهروی معمولی در مسیری سربالایی است و عملا کوهنوردی محسوب نمیشود و اگرهم مشکلی پیش بیاید، شرپاها به آنها کمک میکنند.

مردم هر دو روستا باغهای میوهی فراوانی داشتند و به کمک چشمهای که در بالادست کوه از دل زمین میجوشید آبموردنیاز خود و باغهایشان را تأمین میکردند. جغرافیاى تاریخى و راههاى دسترسى به معادن لاجوردجمعیت و مردم آرام بدخشان افغانستان با شخصیتى صلح جو، فرزندان ساکنان قدیمى هستند که از هجوم اقوام بربر به کوهستان پناه بردند. رحمانف همچنین دراین حکم قله دیگر این کوهستان که در پی کودتای سال 1917 میلادی کمونیست ها در روسیه به نام “انقلاب” نامگذاری شده بود را به قله استقلال تغییر نام داد. این سنگ در میان اشیاى قیمتى به عنوان خراج به فراعنه نیز پرداخت مى شد.

شاعر بزرگوار وی اهل مازندران بود و به اصفهان رفت و در آنجا به تحصیل علوم و فنون پرداخت. وی در عمل و گفتار ، همیشه مردم را به خدا پرستی ، زهد و تقوی راستین دعوت نموده ، از ریا و فریب بر حذر میداشت ، چهرهِ عالم نمایان و شیخ های ریاکار و مردم فریب را که ، چادر دین و عرفان را برخ ، کشیده مردم را میفریفتند ، در موعظه ها و اشعار نمایان نموده ، آنها را رسوا میکرد.

شیخ خلیفه که در مسجد سبزوار «حدیث دنیا» میگفته،هدف و مقصود او هدایت و ارشاد مردم به راه دین و دنیا بوده است. امام صادق علیه السلام فرمود: «اگر پرده برداشته شود و شما آن سوى را ببینید، خواهید دید اکثر مردم به علت تسویف، به کیفر اعمال بد اینجاى خودشان مبتلا شدهاند .» تسویف یعنى سوف سوف کردن، یعنى امروز و فردا کردن، بهار و تابستان کردن، امسال و سال دیگر کردن.وقت نیست، و باید به جد بکوشیم تا خودمان را درستبسازیم. فرهنگ و آموزش عالی بیشتر مردم تاجیکستان با سواد هستند. او که اگر با او به دروغ نباشند، مردمان را از نیازمندی و آسیب برهاند.

نـامآوری که اگر در خشم شود، میان دو کشوری که به جنگ برخاستهاند و به زیان دشمنِ خونریز، اسبِ سُم پَهن بر میانگیزد. در برخى قسمت ها کانى لازوریت به صورت بلورهاى بسیار زیباى رومبیک دودکاهدرن (۱۲وجهى) یافت مى شود. رنگ ایده آل آن آبى سیر با عمق و شدت فوق العاده است.از اطلاعاتى که امروز در دست داریم، به نظر مى رسد لاجورد اولین سنگ استخراج شده توسط بشر باشد. در این رستوران انواع غذاهای دریایی، کبابی و خوراکهای سنتی خوش طعم، با مواد اولیه با کیفیت و تازه پخته میشوند.

حضرت فرمود: هر کس انگشتر دُرّ نجف در دست کند و نگاه به آن کند، خداوند برای هر نگاهی که به این نگین می اندازد، ثواب یک زیارت (اعم از حج یا غیره) در نامه عمل او می نویسد که اجر و ثواب آن برابر با اجر و ثواب عمل پیامبران و صالحان است و اگر رحمت خداوند بر شیعیان نبود، قیمت هر دانه نگین درّ نجف به قدری گران می شد که کسی توانایی خرید آن را نداشت، لکن خداوند آن را بر شیعیان ارزان قرار داده و زیاد یافت می شود تا آن که همه شیعیان بتوانند از آن بهره ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید