تنگه واشی، سفر به اعماق رشته کوه البرز

اگر گروپی از پسران در یک نقطه ی کوه نشسته به خواندن سنگردی آغاز کنند و دز نقطه ی دیگر گروپی از زنها و دختر ها باشد، ایشان هم به خواندن سنگردی پرداخته و به مسابقه می نشینند و هردو طرف کوشش می نمایند تا شیری ترین آواز خویش را ذریعه خواندن سنگردی به گوش معشوقه و یا نامزد خویش که د رجمع این دو گروپ بوده باشد، برسانند. ـ 1 ـ آقای نجفی نوشته است: در سالهایی که توفیق دیدار میدان نبرد احد را داشتم، بر تپه رمات، خانههای متعددی احداث شده بود، به طوری که همه راهها تا فراز آن مسدود و مؤلف با لطف و مهمانوازی یکی از ساکنان این محل به بالاترین نقطه تپه صعود نمود.

عبدالله بن اُبي سرکرده منافقين، با سيصد نفر از همفکرانش از ميانه راه برگشت و رسول خدا(صلي الله عليه وآله) با هفتصد نفر که صد نفر از آنان زره دار و پنجاه نفر کماندار و تيرانداز بود و تنها دو اسب به همراه داشتند وارد منطقه اُحد گرديد و چند نفر نوجوان را به خاطر کمي سنّشان از حضور در جنگ منع کرد. به گزارش حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب، «کبیر واثق» معاون پیشین والی پنجشیر گفت: احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت در حال حاضر در تاجیکستان حضور دارد. به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، محمدصالح ریگستانی از فرماندهان جبهه پنجشیر گفت که مقاومت زنده است و طالبان بر سرزمین آزادگان پنجشیر مسلط نخواهد شد.

به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، فرمانده غنی، فرمانده جبهه جنگ اندراب میگوید حمله طالبان بر روستای خج دفع شد و در نتیجه آن 15 طالب کشته و 10 تن اسیر شدند. شروع حمله روز ۲۱ آوریل بود: واحدهای چترباز به کمک هلیکوپتر بر خط الرأس بلندیها پیاده میشوند و همزمان یک ستون زرهی به بالای درههای ولسوالی اندراب و پنجشیر روی مینهد. پنجشیر از طرف شمال متصل است به خوست فرنگ و ولایت تخار و ولسوالی اندراب در ولایت بغلان واز طرف جنوب به نجراب سنجن و در نامه و ریزه کوهستان واز جانب مشرق و شمالشرق به نورستان و بدخشان واز طرف غرب به شتل احاطهاست.

قفقاز جنوبی شامل کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بخشهای کوچکی از شمال باختری ایران و شمال خاوری ترکیه میشود. نقش بلاش، تاریخچه نقش بدین منوال است که در دامنه کوه بیستون، یک تخته سنگ چهارضلعی به بلندای ۲،۵ متر وجود دارد که در سه طرف آن نقش سه مرد دیده میشود و نقش اصلی مربوط به بلاش اشکانی است که به علت مخدوش شدن و متاسفانه نوشتهها مشخص نشده کدامین بلاش است و دو نقش دیگر نیز از آنِ مردانی ناشناسی که به سمت بلاش حرکت میکنند. نشانههایی از خروج گدازههای آتشفشانی در دامنه شرقی دیده میشود. تاجیکها، هزارهها و نورستانیها از باشندگان این ولایت هستند.

تاجیکها اکثریت این ولایت را تشکیل میدهند. بیشتر ساکنان این ولایت را تاجیکها، هزارهها، پشهایها، نورستانیها و پشتونها تشکیل میدهند و زبان غالب در این ولایت فارسی است. شکل مخروط اینگونه آتشفشان ، بر اثر داشتن گدازههای به شکل مایع ، جامد ، ریز و درشت ، در هنگام فعالیت منظم بوده و ارتفاع زیاد و شیب تند دارد و فقط ممکن است انحنای بعضی از قسمتهای مخروط کمی بیشتر باشد.

با وجود اینکه این کوهستانها از ارتفاع نسبتن زیادی برخوردار هستند اما در شمار نواحی سرد کوهستانی نیستند . 5- در یکی از روزهای جمعه، وقتی علی بن فاضل، سر و صدای زیادی از بیرون مسجد میشنود و علت را از سید شمس الدین جویا میگردد، وی اظهار میدارد که سیصد نفر از فرماندهان، منتظر ظهور حضرت هستند و منتظر 13 نفر دیگرند . پنجشیر در دورهٔ صفاریان یکی از مراکز ضرب سکهٔ این دولت بود (لسترنج، ۳۵۰۰).

تعرض شورویها در سال ۱۹۸۴ علیه پنجشیر بزرگترین عملیاتی است که شوروی ها از آغاز جنگ تا آن زمان اجرا کرده بودند. سنگردی از جمله آوازخوانی های عنعنوی و ناشی از عشق و سوزساز هنری پنجشیری است. سرعت تغییرات را افزایش داده است، موجب تغییر شکل ناهمواری های ایران شده است. در همین لحظات شایعهای به سرعت منتشر شد که پیامبر اسلام(ص) به شهادت رسیده است. همین که آن جا رسیدند حالت موت در حضرت هارون(علیه السلام) ظاهر شد.

على علیه السلام خود فرموده است: هنگامى که ارتش قریش به سوى ما حمله آوردند، انصار و مهاجر راه خانه خود را گرفتند و من با هفتاد زخم از وجود آن حضرت دفاع کردم، سپس آن حضرت قبا را کنار زد و دست روى مواضع زخم که نشانه هاى آن باقى بود کشید. ارتش شوروی با همکاری ارتش جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان جمعاً نه حملهٔ بزرگ را به دره پنجشیر در طول دوران اشغال افغانستان سازمان دادند که منجر به خسارات زیاد به منطقه واهالی پنجشیر، نیروی رزمی ارتش سرخ و ارتش جمهوری دموکراتیک افغانستان گردید. درهٔ پنجشیر نه تنها گذرگاه کاروانهای بازرگانی بود، بلکه نیروهای مهاجم نیز از آن میگذشتند.

حملهٔ نهم بعد از تصرف گارنیزیون (پادگان)پشغور توسط نیروهای احمدشاه مسعود صورت گرفت. غار شکارچیان اولین غار بیستون بود که در سال ۱۳۲۸ توسط انسانشناسی آمریکایی برای دو هفته کاوش شد و همین موضوع منجر به کشف هزاران ابزار سنگی از دوره پارینهسنگی میانی شد. واژه بیستون در زبان پهلوی «بَهیستان» و سپس «بَهیستون» شد. تحریر نخست این مقال در روزهای پایانی ذیقعده سال 1416 در شهر مدینه منوره انجام شد.

مقدسی از کوه نقرهٔ (جبلالفضة) این شهر یاد کرده و افزودهاست که در آنجا، درم (سکهٔ سیمین) بسیار است (ص۳۰۳۳). اولین صعود این قله توسط فریدریش پاروت از اهل امپراتوری روسیه در سال ۱۸۲۹ میلادی انجام شد. در گرماگرم جنگ و درگیری که پیامبر مجروح شد و در گودالی افتاد، «سراقه» فریاد برآورد: «محمّد کشته شد! بر خلاف حملات قبلی این بار ارتش سرخ از تاکتیک جنگ کلاسیک که ترکیبی از حملهٔ زمینی و هوایی و توپخانه بود استفاده نکرده بلکه با حدود ۶۰۰۰ پرواز هلیکوپتر به طور ناگهانی در داخل پنجشیر نیرو پیاده نمودند.

روسها در این جنگ از تاکتیک «جنگهای اشباع کن» استفاده نمودند. به همین منظور در منطقهٔ فراج ۴۰ تن از اهالی را قتلعام کردند و در «غجی» ۳۲۲ تن را که اکثراً زنان و کودکان بودند قتلعام نمودند که اجسادشان تا یک هفته در منطقه باقیمانده بود. در انتهای جاده ماسه ای(۲۲۰۰ متری) ۴-۵ ساعت کوهنوردی آسان(کوهپیمایی) از طریق چمنزار با شیب کم به اردوگاه اول در پیش دارید. سه حملهٔ دیگر (از ۱۵۵ ماه مه تا اول ژوئیه و از سی ام اوت تا ۱۵ سپتامبر ۱۹۸۲ سپس از بیست و یکم آوریل ۱۹۸۴۴ به بعد) به دلیل گسترش خود، اهمیت تجهیزاتی که به کار گرفته شدهاند و تا کتیکهای معمول ثابت میکنند که پنجشیر فرمانده مسعود، به صورت هدف شماره یک شورویها در افغانستان در آمدهاست.

واحدهای موتوریزه و نیروی هوایی نیروهای وِیژه(Spetsnaz) ارتش سرخ عملیات تصفیه را از پایگاههای خود در داخل پنجشیر برای از بین بردن پناه گاههای و گروپهای مجاهدین آغاز نمود، که نه ماه نبرد دوام پیدا میکند. آفتابنیوز : حامد سیفی و ژنرال صالح محمد ریگستانی از فرماندهان اصلی احمد مسعود و جبهه مقاومت، همراه با دیگر نیروهای مقاومت در کوههای پنجشیر دیده میشوند. احمد مسعود، رهبر “جبهه مقاومت ملی” افغانستان گفته است که انتظار دارد “سیاست عدم شناخت طالبان از سوی جامعه بینالمللی با قاطعیت ادامه یابد” و آن را نتیجه “ایستادگی و اعتراضات گسترده مردمی در داخل و خارج افغانستان” خوانده است.

ابن بطوطه سیاح مغربی هیر را در زبان سانسکریت به معنی کوه ترجمه کرده و پنج هیر را مآخذ از پنج کوه میداند. 16-عوامل پیدایش رشته کوه زاگرس را بنویسید. دامنه شمالی این رشته کوه مخصوصا در قسمتهای جنوب دریای مازندران کاملا سبز و پر آب بوده و در بعضی قسمت ها فاصله دامنه کوه ها و دریای مازندران به کمتر از یک کیلومتر میرسد. از نظر زمین ساخت و چینه شناسی ، رشته کوه البرز به سه بخش باختری ( غربی ) ،مرکزی و خاوری بخش بندی می شود.البرز غربی از رودخانه آستاراچای تا دره سپید رود ،البرز مرکزی از دره سپیدرود تا دره فیروزکوه و رود تالار ،البرز شرقی از دره فیروزکوه تا گرگان رود ومرز خراسان کشیده شده است.هم چنین البرز غربی قسمت مهمی از کوه های تالش را د رمی گیرد .این کوه ها از گردنه ی حیران تا غرب شهرستان هشتپر تقریبا به خط راست به سمت جنوب و بعد از آن به سمت جنوب شرقی امتداد پیدا می کند و در جنوب شهرستان رشت به دره سپیدرود می پیوندد.

دریای کلان پنجشیر و معاون داخلی آن آب دریای دره هزاره چون مجرای شان از سطح اراضی پاین افتاده است به غیر از چند قریه آبادی های کوچک را آبیاری می کند و زمین وادی های پنجشیر از دریاهای فرعی نواحی دره ها که جریان دایمی دارند آبیاری می شود. نخستین سکههای صفاریان به فرمان یعقوب در ۲۵۹-۲۶۱۱ق در پنجشیر ضرب شد، ولی پس از بازگشت او از نواحی شرقی خراسان، این سرزمین بار دیگر به تصرف ابوداوودیان درآمد (بازورث، همانجا). طبق برنامه قبلی ساعت ۳۰ دقیقه بامداد همگی بیدارشده و برای صعودی دلنشین آماده می شدیم و ساعت ۱:۳۰ بامداد به سمت قله زیبا و پوشیده از برف آرارات حرکت نمودیم.

دیدگاهتان را بنویسید