تفاوت زمان زمین و فضا؛ روز سیارات دیگر چند ساعته؟

از دستاوردهای کاسینی میتوان به کشف یخفشانهای انسلادوس و کشف قمرهای جدیدی برای زحل اشاره کرد. به همین دلیل کاوشگرهای بسیاری را برای مطالعه و تحقیقات به این سیاره فرستاده است. جو آبی رنگ و درخشان این سیاره بخاطر وجود گاز متان در آن است. با وجود این که این اطلاعات احتمالا در آینده نزدیک عملی نیستند، بیایید ببینیم بدون دستگاههای حفاظتی روی هر سیاره منظومه شمسی چه احساسی خواهیم داشت. انحراف مداری به ما میگوید که مدار سیاره به چه میزان بالا یا پایین یک صفحه مرجع مشخص قرار میگیرد.

۹٫ بر روی زمین، بزرگترین میزان تجمع طلا در اقیانوس ها است.تخمین زده می شود که میزان طلای موجود در اقیانوس ها در حدود یک میلیون تن است. چنین اشیایی به عنوان دسته بندی می شوندسیارات کوتوله اخترشناسان به طور کلی حدود 9 جرم را به عنوان سیارات کوتوله می پذیرند: سیارک سرس ، اجرام کمربند کویپر پلوتون ، ارکوس ، هاومیا ، کوآئوار و ماک میک ، اجرام دیسک پراکنده گونگگونگ و اریس ، و سدنا .

سیاره زمین با لایه اوزون محافظت می شود ولی اتمسفر زهره چنین لایه محافظی نداشته و مانند یک شیشه گلخانه ای باعث ورود پرتوهای پرانرژی خورشید می شود. عطارد مانند دیگر سیارات به دور محور فرضی خود می چرخد.زمانی چنین فکر می شد که این سیاره یک دوره چرخش به دور خود را در مدت 88 روز انجام می دهد. درخشندگی زیاد زهره به علت بازتابانیدن مقدار زیادی از نور خورشید است ، و این به نوبه خود ، ناشی از آن است که پوشش ضخیمی از ابر زهره را احاطه کرده استه این ابرها مانند ابرهای جو زمین از بخار آب ساخته نشده اند ، بلکه از اسید سولفوریک چگالی که حاصل آتشفشانهای فعال است ، تشکیل شده اند قسمت اعظم بقیه گازی که در جو زهره یافت می شود.

باد خورشیدی ، جریانی از ذرات باردار که به سمت بیرون از خورشید جریان دارد، ناحیه ای حباب مانند از محیط بین سیاره ای در محیط بین ستاره ای به نام هلیوسفر ایجاد می کند. پیش از این، برای سال ها، ستاره شناسان وجود 9 سیاره را تشخیص داده بودند، یعنی پلوتو نیز مانند سایر سیاره هایی که قبلاً برای همه شناخته شده بود، یک سیاره در نظر گرفته می شد.

آیا در آن سوی پلوتون،سیاره ی دیگری وجود دارد؟ مهمترین مسأله درباره ی نپتون،نحوه کشف آن است.کشف این سیاره از طریق استدلالات و محاسبات پیچیده و دقیق ریاضی صورت گرفت که یک موفقیت بزرگ برای دانش ریاضیات محسوب می شود. لذا همواره در اطراف خورشید حضور دارد و برای ما تنها در هنگام طلوع و غروب قابل رویت است . آب میتواند شرایط موردنیاز برای زندگی را فراهم کند، پس امکان اینکه میلیارها سال پیش موجودات زنده بر روی مریخ حضور داشته باشند وجود دارد.

البته تهیه تصاویر فضایی شگفتانگیز تنها هدف ساخت این تجهیزات نیست و دلیل اصلی، کسب اطلاعات دقیق از پدیدههای مختلف جهان است؛ به عنوان مثال مدتی پیش کاوشگر روزتا (Rosetta) با گردش به دور یک ستاره دنبالهدار، آمینواسیدها و مولکولهای کلیدی که اجزا اولیه به وجود آمدن زندگی هستند را در این جرم آسمانی کشف کرد. این غبار به صورت یک حلقهٔ اصلی، یک هالهٔ میانی و دو حلقهٔ کم رنگتر با فاصلهٔ بیشتر مرتب شدهاست. در هفت پیکر دو دسته از رنگها جنبة درونی دارد و برجستهتر و تأویل پذیر است و به اعتبار انتساب به انسان جنبة رمزی دارد و سر بر آستان ساحتهای قدسی میساید.

ستارهشناس آلمانی یوهانس کپلر (۱۶۳۰-۱۵۷۱ میلادی) از مفهوم کوپرنیک پشتیبانی و حمایتکرد، اما برای توصیف حرکات پیچیدهٔ اجرام فضایی، به خورشید و سیارات مداری بیضیشکل نسبتداد. کوپرنیک در واقع ایدهٔ باستانی ستارهشناس یونانی آریستارخوس ساموسی (حدود ۲۷۰ پیش از میلاد) که میگفت خورشید بزرگتر از زمین است و زمین مرکز جهان نیست را زندهکرد. اندازه سیارات خیلی با هم تفاوت دارند.برخی از سیارات از زمین خیلی کوچکتر و برخی دیگر نیز خیلی بزرگترند.سیارات کوچکتر «شبه زمین» یا «زمینی»نامیده می شوند.آنها سیارات عطارد، زهره، مریخ و یلوتون هستند.سیارات بزرگتر،مشتری، زحل، اورانوس و نپتون می باشند.بیشتر سیارات بزرگتر از گازهای منجمد تشکیل شده اند.ذرات گاز جو همه سیارات بزرگتر، متراکم هستند و ذرات جوّ سیارات کوچکتر به طور دقیق پخش شده اند.کوچکترین سیاره،عطارد و بزرگترین سیاره، مشتری است.مشتری به قدری بزرگ است که قطر آن در حدود سی برابر قطر عطارد است.

عطارد:«عطارد آفتاب زده»عطارد نزدیکترین سیاره به خورشید است.فاصله ی متوسط عطارد تا خورشید 58 میلیون کیلومتر می باشد.در مقایسه، مدار زمین تقریباً سه برابر مدار عطارد است.وقتی از عطارد به خورشید بنگریم، این ستاره، سطحی را در آسمان می پوشاند که نُه برابر بزرگتر از وقتی است که از زمین بدان می نگریم.از این رو، در مقایسه با ما، جوّ حفاظت کننده ای جهت پالایش اشعه ی سوزان خورشیدی ندارد.

اول اینکه،مریخ نسبت به زمین از خورشید دورتر است و از اینرو برای گردش به دور خورشید بایستی مسافت 900 میلیون مایلی را طی کند که با مسافت 600 مایلی که زمین طی می کند اختلاف چشمگیری دارد.دومین دلیل این است که سرعت گردش مریخ به دور خورشید 15 مایل در هر ثاینه است در حالی که سرعت گردش زمین برابر 18/5 مایل در هر ثانیه می باشد. 1. یک سیاره جسمی آسمانی است که (۱) در مدار خورشید قرار دارد، (۲) جرم کافی برای جاذبه خود را دارد تا بر نیروهای جسم صلب غلبه کرده و یک شکل تعادل هیدرواستاتیک (تقریبا گرد) به خود بگیرد و (۳) محل اطراف مدار خود را از وجود اجسام دیگر پاک کند.

حدس میزنیم که در داخل عطارد یک گوشته صخرهای و یک هسته بزرگ فلز( شايد نيكل وآهن) وجود داشته باشد. داخل زمین داغ است و شارش گرمایی به طرف بیرون آن ، جریانهایی در گوشته پلاستیکی ایجاد میکند و اینها تحول پوسته زمین را نیرو میبخشند. فقدان جو و کوتاه بودن زمان تحول پوستهای هر دو به جرمهای کوچک ماه و عطارد مربوط میشود و جو آنها برای مدت طولانی حفظ نمیشود.

هر سیارهای دو تا از این نقاط در مدار خود دارد؛ وقتی یک نیمکره در انقلاب تابستانی خود است و روزهایش طولانیترند، نیمکره دیگر در انقلاب زمستانی خود است و روزهایش کوتاهترند. 1 -مریخ در میان سیاراتی که در فاصله دوری از خورشید قرار دارند ، از همه به زمین نزدیکتر است : مریخ در مدار خود ، گاه نسبتاً به زمین نزدیک می شود و در فاصله حدوداً 56 میلیون کیلومتری از آن قرار می گیرد و یکی از درخشانترین اشیاء آسمان شب ما می شود . در اوایل پیدایش منظومه شمسی ، ذرات ریز غبار موجود در قرص خورشید که عمدتا از گاز و غبار تشکیل شده بود، پس از برخورد به هم چسبیده و اجسام بزرگ و بزرگتری را بوجود آوردند.

گاهی نمیتوانم از نگاه کردن به تو دست بردارم. ستاره ها آن قدر از زمين دورند كه حتي وقتي با تلسكوپ به آنها نگاه مي كنيم فقط نقاط روشني از نور در آسمان به نظر می رسند. را مطالعه کنید. در این مقاله مفاهیم پایهای نور به زبان ساده بیان شده است. جو زمين نور ستاره اي را كه از ميان آن عبور مي كند خم مي كند. سيارات داخلي تر: سیارات داخلی تر كه نزديك به خورشيد مي گردند عبارتند از تیر، ناهيد، زمين و مريخ.

زمين بزرگ ترين سياره در اين دسته است. گروه اول در تهران روی بام کلاهفرنگی باغ سپهسالار مستقر شدند. دانشمندان طی سال های بسیار بر روی حیات در بخش های مختلف منظومه شمسی تحقیق کرده اند و در حال حاضر تنها در یکی از اقمار سیاره زحل نشانه هایی از حیات میکروبی را توانسته اند حدس بزنند. منظومه شمسی ما تنها جایی است که زندگی بشر بر روی آن میسر است. این مدارک تقریباً مارا مطمئن میکند که در این سیاره هیچ خبری از حیات نیست اما چه بسا که آب و هوای قبلی مریخ بیشتر مناسب زندگی بوده باشد .

این نقطه با نقطه اوج یکی نیست زیرا ستاره هیچ سیارهای دقیقاً در مرکز مدارش قرار نمیگیرد. در میان این جمعیت ها، برخی از اجرام به اندازه ای بزرگ هستند که تحت گرانش خود گرد شده و در نتیجه بر اساس برخی تعاریف سیاره باشند، اگرچه بحث های قابل توجهی در مورد تعداد این اجرام وجود دارد. در نتیجه امروزه مشخص شده که مقادیر قابل توجهی طلا در هسته زمین وجود دارد که البته دسترسی به آن عملا غیرممکن است. عطا رد در شرایط مناسب بدون تلسکوپ نیز قابل دیدن است زیرا بعداز خورشید پر نورتر ازسایر ستارگان و سیارات است.از شگفتی های عطارد می توان به این نکته اشاره کرد که با وجوداین که نزدیک ترین سیاره به خورشید است ولی حداقل دمای آن به 173- درجه نیزمی رسد،در واقع با توجه به نزدیکی به خورشید سردترین نقاط آن واقع در قطب های آن است.

عطارد یکی از گرمترین اماکن در منظومه ی شمسی است.جهنمی خاموش وتهی از هوا که تحت سیطره ی کامل خورشید،در مقابل آسمان سیاه و یکدست آویزان است.نزدیکی عطارد به خورشید بدان مفهوم است که به آسانی نمی توان نمای روشنی از این درونی ترین سیاره به دست آورد.در واقع، عطادر آن قدر به خورشید نزدیک است که بسیاری از اخترشناسان حرفه ای، این سیاره کوچک را حتی در یک نظر کوتاه ندیده اند.هر چند عطارد اغلب خیلی درخشنده است گاهی به درخشندگی شعرای یمانی درخشانترین ستاره ی قابل رؤیت در آسمان می رسد.درخشندگی اش در رنگهای آبی و ارغوانی فجر و شامگاه از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید