تحلیل دو واژه و ترکیب ساختگی در فرهنگ جهانگیری و برهان قاطع

امروزه مسالـــه­ی افـزایش مقاومت باکتـــری ها نسبت به آنتی بیوتیک های موجود، باعث تشویق محققین به استفاده از منابـــع جدید آنتی بیوتیکی و تمرکز بر استخراج ترکیبات فعال زیستـــی از منابـــع جایگزین گردیــده است. در حالی که در انگلستان شبکه توربین های بادی در سراسر کشور پراکنده شده است و اگر مزارع باد در یک سوی کشور خاموش شوند. به نظر او ، شبکه مزارع بادی دو کشور به گونه ای است که قابل قیاس با شبکه بادی انگلستان نیست.

مزارع بادی دانمارک در غرب این کشور قرار دارند و مزارع بادی آلمان در شمال غربی آن. میدان جاذبه سیاره مشتری شمال و جنوب ندارد و متغییر است. توضیح در منظومه شمسی ما ۹ سیاره است : عطارد زهره زمین مریخ مشتری زحل اورانوس نپتون پلتون . دانش ما از دیگر سیارات. فیلم سینمایی جدید «سلسله جنگجویان» به کارگردانی «روی هین یونگ چاو»، شنبه 28 اسفند ماه ساعت 23 از شبکه نمایش پخش میشود. حقیقت این است که دیدن بازسازیهای فیلمها هم لطف خاص خودش را دارد و همه ما با اینکه داستان آنها را میدانیم، باز هم در پی دیدن آنها هستیم، مثلا من منتظر هستم که بازسازی جدید «جین ایر» را با بازی «میا واسیکوسکا» ببینم!

آنها همچنین تولید چربی را نیز بهبود می دهند. و ممکن است «سیّاره» در برهان و جهانگیری نیز تصحیف «ستاره» در شرح شادی آبادی باشد. یکی از قدیمی­ترین شروح دیوان خاقانی، شرح شادی آبادی است. تقریبا همه پلوتو را به عنوان یکی از سیارههای اصلی این منظومه میشناختند. رضا طاهری، مترجمی است که شازده کوچولو را اخیرا در نشر نخستین از زبان عربی و پس از تطبیق آن با متن اصلی فرانسوی، ترجمه کرده. در این میان آنها در بعضی از موارد با قرار دادن پاراگرافهایی در میانه کتابها که داستان کلی را لو میداد، مبادرت به فاش کردن داستان کتاب کردند و در بعضی از موارد هم این کار نکردند.

«جی جی آبرامز» -تهیهکننده مشهور سینما و تلویزیون- که همه ما او را با خاطر مجموعه لاست میشناسیم، اشتهای سیریناپذیر مردم را برای کسب اطلاعاتی در مورد جزئیات و داستان آثارش به خاطر میآورد اما گوشزد میکند که دانستن داستان فیلمها تجربه منحصر به فرد دیدن یک فیلم و یا فضای وهمآلود بعضی از آنها را از بینندگان دریغ خواهد کرد، درست مثل این میماند که شما در حال گفتن یک جوک باشید و کسی ناگهان آخر جوک را لو بدهد!

برمبنای نظریه تحقیق­پذیری، نه­تنها متافیزیک، بلکه علم نیز بی­معنا می­شود؛زیرا اثبات­گرایان می­خواستند تنها با روش تجربه حسی نسبت به همه پدیده­های بیرونی و درونی انسان معرفت حاصل نمایند. در آن زمان، «هرژه» با ۱۸ سال سن، جوانترین سردبیر نشریات آن روزگار محسوب میشد؛ هر چند ضمیمۀ او در ابتدای کار تنها یک ضمیمۀ کودکانۀ ساده بود. شخصیت تازهاش، پسر پیشاهنگی بود با نام «توتور»؛ با چهرهای باز و بشاش، بینی نوکتیزی که عجیب آدم را یاد «پینوکیو» میانداخت.

اندکی بعد این تصور نیز بیشتر رنگ باخت و نمونه برداریهای جدید فضاپیمای رُزتا از یک دنباله دار نیز تأیید کرد که حداکثر تا ۱۰ درصد آب زمین میتوانسته از یک ستاره دنبالهدار سرچشمه گرفته باشد. بلکه پژوهش جدید نشان میدهد دماهای سمت شب به اندازهی کافی پائین هستند تا ابرها از فلزاتی که قبلا در جو WASP-۱۲۱ b شناسایی شدهاند، تشکیل شوند. شهربازی چمران در حال حاضر بهدلیل بازسازی و نصب بازیهای جدید تعطیل است. «راجر ایبرت» -منقد مشهور سینما- میگوید که وقتی شما تریلر یک فیلم را میبینید، اصلا متوجه نمیشوید که تریلر چقدر داستان یک فیلم را لو داده است، اما وقتی در حال دیدن فیلم هستید تازه متوجه میشوید که بر اساس همان تریلر، میتوانید بگویید در فیلم چه اتفاق خواهد افتاد!

او در طی این سفر طولانی در زمین با یک خلبان که نویسنده کتاب شازده کوچولو یعنی آنتوان دو سنت اگزوپری است، هم صحبت شده و این داستان از زبان همان خلبان روایت می شود. ماه و عطارد هر دو فاقد این ترکیب درونی داغ و گوشته پلاستیکی هستند. این شخصیت، قهرمان مجموعهای کامیکاستریپ بود که در سراسر بلژیک طرفدار پیدا کرد. منتقد روزنامه گاردین -پیتر برادشاو- عقیده دارد که گرچه منتقدان نباید با لو دادن داستان فیلم لذت را از حوانندهها دریغ کنند اما بدون نوشتن مختصری از داستان فیلم، یک منتقد همیشه در حال خودسانسوری است.

این فیلم اقتباس سینمایی رمان پرفروشی با همین نام، اثر دیوید نیکلاس، است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شده است و بیش از یک میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است. در این پست، بر آن هستم که کمی بیشتر و دقیقتر و متمرکزتر در مورد اسپویلر کردن فیلمها صحبت کنم. ما ایرانیها، البته در زمینه اسپویلر دشواریهای خاص خودمان را هم داریم، مثلا از آنجا که تازه بعد از تمام شدن چند سیزن یک سریال، تازه شروع به تماشای آن میکنیم، همواره دلشوره داریم که نکند در وبلاگ یا حتی در قالب یک توییت، کسی داستان کلی سریال را لو بدهد و لذت تماشای سریع را از ما بگیرد.

«نیروهای ویلهلم دوم قیصر آلمان وارد بلژیک شدهاند.» این را زنانی میگویند که جلوی یکی از نانواییهای منطقۀ «اتربیک» بروکسل صف کشیدهاند. چه بسیار اوقاتی شده که وقتی کسی جلوی ما در حال تعریف داستان یک فیلم است، به سرعت حرفاش را قطعکردهایم و به او گفتهایم که بس کند، چرا که هنوز خود ما فیلم را ندیدهایم و میترسیم، تعریف او، لذت تماشای فیلم را برای ما از بین ببرد.

همه چیز از آنجا شروع شد که «ژرژ» پس از تعطیلی مدرسهاش، با مرد جوانی و سگش جلوی مدرسه ملاقات کرد. پدر «والز» جدا از فعالیتهای سیاسی، سردبیر یک روزنامۀ نسبتاً پرتیراژ بود با عنوان «کاتولیک بلژیوم دیلی». شهرت «هرژه» و کارهای فوقالعادهاش به گوش پدر «نوربرت والز» رسید. در قصر «مولینساز» زندگی میکند و آن روز به طور اتفاقی از آنجا رد شده. او دو سالی را با این نام تازه گذراند تا اینکه در ۱۹۲۶ اتفاقی غریب برایش رخ داد. در ادامه تحقیق در مورد منظومه شمسی، منظومه شمسی را به دو بخش درونی و بیرونی تقسیم خواهیم کرد و به توضیح در مورد آن خواهیم پرداخت.

با وجود اندازه کوچکش، بلندترین کوه و بزرگترین دره منظومه شمسی در این سیاره پیدا شدهاست. این سیاره در مقایسه با خورشید مثل یک حباب کوچک است و جرم آن تنها یک هزارم جرم خورشید است، اما اگر جرم باقی سیارات منظومه شمسی را با هم جمع کنید، باز هم مشتری دو و نیم برابر بیشتر خواهد بود. با اینهمه در مقایسه با خورشید بسیار کوچک است. حتی صرف دانستن اینکه در پایان این فیلمها ممکن است با یک غافلگیری روبرو هم بشوید مضر است! از آنجا که خیلیها، به لو رفتن داستان فیلم، حساس هستند، وبلاگنویس باید خیلی در کارش خبره باشد تا بتواند ضمن در امان ماندن از گزند دشنام این دسته از خوانندههای حساس، کار خودش را بکند و فیلم را نقد کند.

سازندگان بعضی از فیلمها واقعا دلیلی ندارد که نگران لو رفتن داستنان فیلمشان باشند. آیا هالیوود نگران بازدهی مالی سرمایهگذاریای نیست؟ «دانکن جونز» که این روزها به خاطر فیلم Source Code او را میشناسیم، میگوید که زمانی که اولین فیلم بلندش Moon را میساخت، دردسر زیادی نداشت، اما مثلا فیلم بعد بتمن چنین بختی را ندارد ودر مرکز توجه اسپویلدوستهاست و روزی نیست که عکس یا اطلاعاتی در مورد آن منتشر نشود. رابرت گراس از مرکز تحقیقات انرژی در لندن می گوید خیر.

سالها بعد، در ۱۹۲۰، وقتی او واقعاً وارد این مدرسه شد؛ آنجا را زیادی کسلکننده یافت. در آنجا نخستین طرحهایش را در ماهنامۀ پسران پیشاهنگ کاتولیک بلژیک به چاپ رساند. در آنجا پدر من، مادرم را به همسری برگزید و وی را به عقد خویش درآورد. در سال ۱۹۲۸، «ژرژ» به دفتر پدر «والز» رفت و کارش را رسماً در اول نوامبر ۱۹۲۸ با سِمت سردبیر این هفتهنامۀ کودکانه آغاز کرد. الیزابت امروز هنگام رفت و روب خانه، تعدادی از نقاشیهایش را پیدا کرده؛ نقاشیهایی که سربازهای ترسناکی را نشان میدهد که در خیابانهای کشورشان گشت میزنند. ژرژ تعدادی از این نقاشیها را در حاشیۀ کتابهای درسیاش کشید، به این امید که از چشم پدر و مادرش دور بماند.

او چنین میاندیشد که چیزهایی به عنوان وضعیتهای امور هستند؛ به عنوان مثال «بودن کوآین به عنوان یک فیلسوف برجسته» یا مثال دیگر «بودن کوآین به عنوان یک سیاستمدار برجسته» و «یا بودن نه به عنوان عددی فرد». زمانی که تماشای لاست را شروع کرده بودم، بارها و بارها در فورومها میخواندن که به هیچ عنوان به سایتهایی که درمورد لاست نوشتهاند، نزدیک نشوم، چون حتی دیدن یک عکس از اپیزودها یا سیزن بعدی میتواند، لذت تماشای مجموعه را کم کند. را خواندم و در مورد بعضیها از آنها سالهای سال طول کشید که فیلمشان را ببینم، اما دانستن داستان فیلم در خیلی از اوقات بیش از آنکه آزاردهنده باشد، برای من لذتبخش بود، چون من بر جنبههایی از فیلم متمرکز میشدم که حتم داشتم کسانی که رمان را نخواندهاند، نمیتوانند بر آنها تمرکز داشته باشند.

آنها درک میکنند که اگر زنجیره تامین پایدارتر باشد، منابع طبیعی بیشتری مصرف شده و دی اکسید کربن کمتری تولید میشود، در عوض قیمتهای خرده فروشی نیز ممکن است افزایش یابد. جالب اینجاست که «تنتن» در داستانهای اولیه، خبرنگار مجلهای بود به همین نام. در دنیای آنلاین، یکی از دشواریهای وبلاگنویسهای سینمایینویس، نوشتن نقد و مرور فیلمهاست. اما این فقط تریلرها نیستند که داستان یک فیلم را لو میدهند، ترس دیگر ما نقدها و مرور فیلم در روزنامهها، مجلهها و وبلاگهاست.

دیدگاهتان را بنویسید