بزرگ بوده وسریع حرکت می کنند

بین مدارهای دو سیارهی بهرام و مشتری، هزاران خردهسنگ وجود دارند که دور خورشید میگردند. عتیقی با اشاره به اینکه سیاره بهرام بعد از سیاره ناهید، دومین جرم نزدیک زمین و اغلب به حداکثر قدر خود یعنی۲.۹- نمیرسد، توضیح داد: بهرام وقتیکه درخشان میشود، منظره بسیار تماشایی دارد. در اثر این حرکت گردشی ، یک نیروی گریز از مرکز به سمت خارج ایجاد میشود، که درست به اندازه نیروی گرانش زمین که به سمت داخل کشش دارد، است. مدیر انجمن نجوم آماتوری گفت: سیاره ناهید نزدیکترین سیاره به زمین و یک قدم به خورشید نسبت به سیاره ما نزدیکتر است و درخشانترین سیاره نیز هست و میتواند تا قدر ۴.۷- بدرخشد؛ این سیاره بحدی روشن است که در نور روز نیز دیده میشود، البته اگر بدانید کجای آسمان را نگاه کنید؟

در پژوهش خود در سال 2008میزان جای پای اکولوژیک ناشی از ساخت بزرگراهها و مسیرهای شهری را مورد سنجش قرار داده و سعی دارند تا با استفاده از این روش، تأثیرات ساخت مسیرهای جدید را مشخص کنند. در مدت نزدیک به ۱۲ سال یکبار به دور خورشید و در مدت ۹ ساعت و ۵۴ دقیقه یکبار به در خود می چرخد. در جو آن هیدروژن به شکل H2 و ۱۲ درصد هلیوم و ۲ درصد متان وجود دارد اما از آنجایی که متان به شدت نور قرمز را جذب میکند این سیاره به رنگ آبی مایل به سبز دیده میشود.

حدود ۱۲ جرم در سیستم خورشیدی وجود دارند که به ترتیب از درخشانترین تا کم نورترین آنها، از نظر تئوری با چشم غیرمسلح قابل مشاهده هستند. حدود هر ۱۵ سال نیز “مقابله مطلوب” بهرام رخ میدهد که شرایط بهتری دارد و سال ۲۰۱۸ به این وضعیت رسید و بسیار درخشان بود. فاصله بیشتر برجیس از ما باعث میشود که ناهید و بهرام (همسایگان ما) درخشش بیشتری داشته باشند؛ هرچند که برجیس تقریبا همیشه از سیاره سرخ بهرام روشنتر است (به استثنای قرار داشتن بهرام در مقابله). ناهید مانند سایر اجرام منظومه خورشیدی، بسته به عوامل مختلفی از جمله میزان نزدیک بودن به زمین و اینکه در چه فازی باشد، از نظر روشنایی متفاوت است.

ولوتون ، دورترین سیاره منظومه شمسی است.فاصله اش تا خورشید ۵٫۹۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ کیلومتر و قطرش حدود ۳۶۰۰ کیلومتر است. سرس، نخستین سیارکی بود که در سال ۱۸۰۱ با قطری در حدود ۱۰۰۳ کیلومتر کشف شد. مارینر دو: این فضاپیما توسط ناسا در اوت ۱۹۶۲ پرتاب و در دسامبر ۱۹۶۳ از ۳۵ هزار کیلومتری زهره گذشت، طی مشاهدات این سفیه ابرهای سفید رنگ مایل به زردی سطح زهره را پوشانده بود شکافی در ابرها رؤیت نمیشد. حتی بعضی جاهای عطارد به علت عدم وجود نور کافی خورشید یخ زده هستند میتوانیم بگوییم عطارد به مانند زهره قادر به حفظ گرما نیست .

سفینه ی مارینر 2،که در اوت 1962 پرتاب شد،در دسامبر 1962 از 35،000 کیلومتری زهره گذشت.مشاهدات این سفینه نشان داد که زهره را ابرهای سفید رنگ مایل به زردی،کاملا پوشانده است و شکافی در این ابرها نیست که از راه آن بتوان نظری به سطح جامد این سیاره افکند. این سیاره ۱۷۸۱ میلادی بوسیله ویلیام هرشل کشف گردیده است. نخستین سیاره ای است که بوسیله تلسکوپ کشف شده است.اورانوس دارای ۵ قمر به نام های میراندا ، آریل ، آمبریل ، تیتانیا و ابرون است.

در 23 سپتامبر 1846 یوهان گوتفیلد گاله سیاره را کشف و نام نپتون را بر آن نهاد . منظومه شمسی ۱۵ میلیارد سال قبل بر اثر انفجار بزرگی که در خورشید صورت گرفت و به نام بیگ بَنگ نامیده می شود به وجود آمد.یعنی بر اثر این انفجار ذراتی از خورشید جدا شده و ی میلیون ها سال شکل گرفته است و بصورت امروزی در آمده اند. بر اثر نیروی جاذبه ماه در آبهای کره زمین جزر و مد اتفاق می افتد.

مدت حرکت انتقالی آن ( به دور خورشید) ۲۹ سال و ۶ ماه و حرکت وضعی ( به دور خود) ۱۰ ساعت و ۱۵ دقیقه است. مدت حرکت انتقالی ۲۴۸ سال و ۱۴۶ روز و مدت حرکت وضعی آن کمی بیش تر از ۶ روز است. مدت حرکت انتقالی آن ۱۶۴ سال و ۳۲۸ روز و مدت حرکت وضعی ۱۵ ساعت و ۴۸ دقیقه است. مسعود عتیقی دبیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتوگو با ایسنا، در این باره گفت: پدیده همنشینی ماه و سیاره مشتری در ساعت ۱۵ و ۸ دقیقه روز جمعه ٢٦ مرداد رخ میدهد.

روز زحل برابر با ۱۰ ساعت و ۳۸ دقیقه در زمین است. مدیر انجمن نجوم آماتوری ادامه داد: مقابلههای این سیاره هنگامی رخ میدهد که زمین بین بهرام و خورشید قرار دارد و تقریباً هر ۲سال یکبار این اتفاق میافتد. همچون سایر سیارات بیرونی (دورتر از خورشید نسبت به زمین)، سیاره بهرام که دارای جو و ۲ قمر است؛ هنگام مقابله، در جهت مخالف خورشید نسبت به زمین بوده و در لحظه غروب خورشید، با درخشانترین حالت از افق شرق طلوع میکند.

در این مرحله دریافت بهرام از معشوق زمینی با دریافت او از معشوق آسمانی همانند شده، کارکرد آن دو نیز همانند شده، جلوه ای در زمانی و آراستن و معنا دادن به جهان مطابق الگوی الهی آن برای همة زمانها، بدل شدن لحظه ای به ابدیتی، کاری که خدا در آفرینش کرد، اینک درمقامی دیگر از انسان نیز سرمی زند. آخرین مقابله آن، اواسط اکتبر۲۰۲۰ نیز مقابله خوبی بود؛ حتی حدود یکماه در مقابله امسال، بهرام روشنتر از سیاره برجیس بود. قطر آن حدود ۴۵۰۰ کیلومتر است و سومین سیاره بزرگ منظومه شمسی می باشد.

در اینجا 26 حقیقت جالب و خواندنی درباره منظومه شمسی را به شما معرفی میکنیم. پلوتو کوچکترین سیاره منظومه شمسی محسوب می شود. بزرگترین سیاره منظومه شمسی یکی دیگر از ترسناکترین هاست که هیچ موجودی دوست ندارد به آن نزدیک هم بشود. زمین زیستپذیرترین سیاره منظومه شمسی است. اتمسفر مریخ دقیق تر از زمین بوده و حد اکثر دمای آن ۲۹٫۵ و حداقل -۱۲۳ درجه سانتی گراد می باشد. در نوامبر سال 1976، لرزشی ثبت شد که همه مشخصات زلزله ای با مقیاس 6 درجه ریشتر را دارا بود; اما بدون اطلاعات اضافی که لرزه نگار از کار افتاده قرار بود فراهم آورد، تعیین دقیق مرکز زلزله و تعیین ماهیت درون سیاره ناممکن بود.

دیدگاهتان را بنویسید