برنامه حزب آزاده گان افغانستان

اینجا محل تلاقی دو رود بزرگ است، گرما رود که از ضلع جنوبی قلل هفت خوان و تخت سلیمان سر چشمه می گیرد و دیگری شلف رود که از ضلع شمالی آن کوه های سربفلک کشیده می آید. این چشمه در كنار قهوه خانه ممتاز واقع شده و تقریبا اسیدی است. برخی مفسران، این میقات چهلروزه را در طور سیناء دانستهاند. که برخی مفسران منظور از آن را همان طور سیناء دانستهاند. یاد کرده است. برخی مفسران مقصود از «الطور» را همان طور سیناء دانستهاند که «طوی» وادی در پایین این کوه بوده است.

هر وقت که روزی که پدرم فوت کرد را به یاد می آورم، احساس غم می کنم. و ما اگر این روایات را با یکدیگر تفسیر کنیم حاصل جمع آن ها این می شود که کوه مزبور پوسیده شده و در دریا فرو ریخته و دیگر اثری از آن باقی نیست.»(10) ممکن است پرسیده شود کوه طور چه ویژگی داشته که حضرت موسی (علیه السلام) آن را انتخاب کرده و چرا کوه دیگری و یا اصلا مسجدالاقصی را انتخاب نکرده است؟ در پاسخ باید گفت انتخاب موسی(علیه السلام) نبود. سبزه انداختن و سیزده نوروز و دیگر رسومی از این دست را البته بسیار طبیعیتر و بدور از سایۀ سنگین تکنولوژی، در هرات میتوان دید و البته دید و بازدید و لباس نو پوشیدن و امثال اینها که از رسوم رایج در همه جای است و ذکرش را لازم ندانستیم.

از دیگر تالیفات وی شرح کلیات طب سید شرف الدین ایلاقی است. صلاح الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی و وزیر اسبق امور خارجه نیز در واکنش به کشته شدن دواخان مینهپال در صفحه فیسبوک رسمی خود نگاشته است تروریستان جنایتکار دواخان مینهپال رئیس مرکز رسانه های حکومت و یکتن از فعالان عرصه رسانه و آزادی بیان را در اثر یک توطیه به شهادت رسانیده اند. اولین فعالیتی که شکل امروزی مخروط شمال غربی آن را درست کرده است باید سنی قبل از دوره پلسیتوسن (از دوران کواترنری از یک هشتم میلیون سال پیش تا ۱۰ هزار سال پیش) داشته باشد.

و موسی به برادرش هارون گفت: جانشین من در میان قومم باش و (آن ها) را اصلاح کن! در طور سینا وقایع مختلفی از جمله صحبت کردن خداوند با حضرت موسی(ع)، میقات چهلروزه، (چهل شب) میقات به همراه هفتاد نفر از بنیاسرائیل و مرگ موسی(ع) رخ داده است. طور سینا در جنوب صحرای سینا قرار گرفته و صحرای سینا نیز در شمال شرقی کشور مصر و هممرز با فلسطین، اردن و عربستان است. نواحی مرتفع چون فلات تبت و هیمالیا و بیابان های وسیع، خالی از جمعیت یا کم جمعیت است؛ در حالی که در جنوب و جنوب شرقی آسیا، جمعیت انبوهی به طور متراکم زندگی می کنند.

این داده ها نشان می دهند که قره بابا در هزاره دوم قبل از میلاد محل زیست انسان چه به صورت موقت و چه به صورت دائم بوده است. این طور که گفته می شود، حدود چند صد نفر در معدن زمرد سبز کشور افغانستان مشغول به کار اند. بیان تفسیری: کوهی که حضرت موسی (علیه السلام) برای عبادت می رفته است کوه طور بوده ولی آیا این کوهی که خداوند بر آن تجلّی فرموده، همان بوده یا نه، اختلاف است و این گونه نیست که همه مفسران، آن را کوه طور بدانند، بلکه برخی آن را کوه دیگری می دانند که در مقابل موسی بوده و از عظمت و بزرگی، مانندی نداشته است.

به همین دلیل انفجاری در کار نیست. آن ها اولين حلقه زنجيره غذايي را تشكيل مي دهند و غذاي اصلي ميگوهاي ريزي به نام كريل هستند كه تعداد بسياري از آن ها در درياهاي منجمد زندگي مي كنند. و ما با موسی سی شب وعده گذاشتیم سپس آن را با ده شب دیگر تکمیل نمودیم، به این ترتیب، میعاد پروردگارش (با او)، چهل شب تمام شد. در این زلزله حدود ۹ هزار نفر در شهرها و روستاهای نپال و همچنین چندین کوهنورد جان خود را از دست دادند و این فاجعهی وحشتناکی در نپال بود.

آن روزها که خود در درونشان غطهور بودم و بعدها که جهانبینیام بیشتر شده بود به چیزی جز بیرون شدن از روستا و اینکه حتما جاهای زیباتر از اینجا نیز است فکر نمیکردم. یگانه شهروند دلسوز به وطن داکتر یارمحمد است عشق با افغانستان دارد و شب روز زحمت می کشد و طبیعطت زیبا وطن عزیز ما ر ا ب رای هم وطنان خود معرفی می کند من منحیث شهروند افغانستان از متخصص عزیز خود سپاس گذاریم می نمایم دیر سال زنده باشید داکتر عزیز . ولى به كوه بنگر، اگر در جاى خود ثابت ماند، مرا خواهى ديد!

، بنابر نظر مفسران و استناد به روایات، با خاک یکسان شده و چیزی از آن باقی نمانده است. بنابر این: حضرت موسی(علیه السلام) برای عبادت کردن و ارتباط با خداوند، به کوه طور می رفته است؛ ولی در باره آن کوهی که خداوند بر آن تجلی می کند و با خاک یکسان می شود، بین مفسران و اندیشمندان قرآنی اختلاف است و برخی آن را کوه عظیم دیگری به نام «کوه زبیر» می دانند.

» اما هنگامى كه پروردگارش بر كوه جلوه كرد، آن را همسان خاک قرار داد؛ و موسى مدهوش به زمين افتاد. «وَ لَمَّا جاءَ مُوسى لِميقاتِنا وَ كَلَّمَهُ رَبُّهُ قالَ رَبِّ أَرِني أَنْظُرْ إِلَيْكَ قالَ لَنْ تَراني وَ لكِنِ انْظُرْ إِلَى الْجَبَلِ فَإِنِ اسْتَقَرَّ مَكانَهُ فَسَوْفَ تَراني فَلَمَّا تَجَلَّى رَبُّهُ لِلْجَبَلِ جَعَلَهُ دَكًّا وَ خَرَّ مُوسى صَعِقاً فَلَمَّا أَفاقَ قالَ سُبْحانَكَ تُبْتُ إِلَيْكَ وَ أَنَا أَوَّلُ الْمُؤْمِنين»؛ و هنگامى كه موسى به ميعادگاه ما آمد، و پروردگارش با او سخن گفت، عرض كرد: «پروردگارا!

میقات چهلروزه؛ پس از خروج بنیاسرائیل از مصر، حضرت موسی(ع) به بالای کوه رفت، چهل روز در آنجا ماند و الواح تورات در آنجا بر او نازل شد. دستان او به قدرت بقیه سنگنوردان برجسته نیست، اما توانایی جابه جایی در عضلات لگن باعث شده که بتواند وزن بیشتری روی پاها بیاندازد و مرکز ثقلش را به دیواره نزدیک تر کند. تو گفته بودي كه كوهها را به هم مي چسباني و من نيز باور كردم و با اميد اينكه كوهها را به هم مي چسباني به تماشا نشستم ، در حالي كه مي دانستم اين كار از عهده تو بر نمي آيد و الان نيز شايد اينطور شده كه گفته اند كوه به كوه نمي چسبد ولي آدم به آدم مي رسد!

خودت را به من نشان ده، تا تو را ببينم! ٢. دنیاگرایی مسلمانان؛ توجه به غنیمت موجب نادیده گرفتن فرمان رسول خدا (ص) شد که نشانگر دنیازدگی مسلمانان بود. محمد رضا پسر ریز اندام عینکی اگر چه خیلی پسر حواس پرتی بود و همه سر به سرش میگذاشتند، اما شاگرد اول کلاس محسوب میشد و تمام نمره هایش ممتاز بود. و به جهت وقایعی، خداوند کوه (یا بخشی از آنرا) بالای سر آنها قرار داد، آنها تسلیم شده و عذاب الهی بر آنان نازل نشد.

در هر چم این ابتدای البرز، البرز نامدار و سرفراز، زیر سایه درختان جنگلی، از بلندیها، شهرها را می بینیم، روستاها را می بینیم، مزارع و زمین سبز و فضای آبی زیبا و دریای رنگین مازندران را می بینیم، کوه های خاکستری سر بفلک کشیده با یخچال های سپید طبیعی را می بینیم، آواز مسرور بلبلان و ترنم جویبارها را می شنویم. آنچه ما تا کنون چیزی به نام تحرک، توسعه (انکشاف) و مدرن سازی جامعه افغانستان می شناسیم، تکانه هایی بوده اند که از جانب نخبگان کهن و”از بالا” آغاز گردیده اند. فرآيندی که به جهانی شدن Globalizationمعروف گرديده است، منجر به اثر بخشی روز افزون اقتصادی، اجتماعی، سياسی و فرهنگی جهانی در درون “ملت- دولتها”، مناطق اقتصادی، روابط کشورهای صنعتی و ممالک رو به توسعه گرديده است.

دیدگاهتان را بنویسید