بدین شکل محاصره اورست تنگتروتنگتر شد

در مرکز و ولسوالی ها سیستم اداری منظم و مردم پسند وجود ندارد، در هر محله ، دره ، ولسوالی و حوزه فرمانروای کمین کرده و سبکبال حکم میراند. 2770637 کمک مردم امریکا: در بخش اقتصاد روستایی و قرضه بدهاقین توسط وزارت انکشاف دهات باید بمصرف برسد. همین حالا هزاران معتاد تریاک ،چرس و هیرویین در بدر به دنبال روزنهِ نجات میگردند هیچ نهادی وجود ندارد تا با احساس مسوولیت وظیفوی بداد آنها برسد ، تنها کاری که درین عرصه انجام میشود فعالیتهای سمبولیک چند موسسه و شفاخانهِ صحت روانیست که آنهم بدنبال تطبیق پروپوزلها و تهیه اسناد مصرف فوند های بدست آمده است نه رسیدگی بمشکلات معتادین.

یعنی همان طور که کلمات فارسی در زبان انگلیسی وارد شده است تعداد محدود کلمات انگلیسی نیز در فارسی وارد شده است و ریشه های آنها انگلیسی است. آتشفشان روزنهای در سطح زمین است که سنگهای گداخته، خاکستر و گازهای درون زمین از آن به بیرون فوران میکنند. قاره آسیا از قطب شمال تا جنوب مدار استوا امتداد یافته است و بخش اعظم آن در نیمکره شمالی قرار دارد. راجر بیلهام، زمینشناسی از دانشگاه کلورادو بولدر، میگوید موقعیت اورست در منطقهای متراکم بین جنوب تبت و هند بدین معنی است که در صورت وقوع زلزله، کوه فرو میریزد و از ارتفاع آن کاسته و در فاصلهی بین دو زلزله، بزرگتر میشود.

این کوه به صورت مجموعهای به هم پیوسته، از سلسله جبال کوچک و بزرگ و در عین حال مجزّا و مستقل از دیگر کوههای اطراف مدینه میباشد. شاید تا به حال به کوه صفه دقت کرده و دیده باشید که این کوه دارای دو قله میباشد و ظاهری نوک تیز ندارد بلکه مانند نامش شبیه به یک صفه است که از تخته سنگهای بزرگ و مسطح ساخته شده و دو قله را شامل میشود. باید یاد دهانی نماییم که مضامین و اشعار انتقادی که درین نشریه نشر میشود جنبهِ انتقادی اصلاحی داشته هیچگاهی ، متوجه شخص یا گروهی خاص نبوده ، منظور ما هیچگاهی افراد نیست بلکه رویدادها و پدیدده هاست.

ابراز سپاس نموده منتظر همکاریهای هر چه بیشتر بدخشانیهای فرهنگ دوست و منور است، زیرا صدای بدخشان یک نشریهِ مردمی و به تمام معنی آزاد بوده ، بار غلامی هیچ موسسه ، نهاد دولتی، شخص یا سازمان سیاسی را به دوش نکشیده و مجبور نیست تا مطابق فرمایشها مطالب را بنویسد و چنین آرزوی هم ندارد بلکه ما خواهان کمکهای بیغرضانه و فرهنگ دوستانهِ آنانی هستیم که به ما فرمان ندهند ، دیکته نکنند و خط مش ندهند. نظر به اینکه حسن خط و شیوه نگارش وی مورد پسند بود به امور تحریری مشغول و پس از مدتی کوتاه منشی و رئیس دفتر ولیعهد شد و لقب منشی باشی به او اعطا گردید.

او همچنین از فرزند دهخدا به نام «عبدالصمد بن فخرآور» یاد کردهاست. که این معبد از طرف مرد شهرت طلبى به نام «اروسترات» در سال ۳۵۶ق.م طعمه حریق شده تا بدین وسیله نام او در تاریخ جاویدان بماند. عالم و عارف و فیلسوف بزرگ بهاء الدین سید حیدر بن علی بن حیدر معروف به شیخ الصوفی حیدر آملی یا میر حیدر آملی (زاده:۷۲۰هجری آمل) عارف و صوفی و مفسر شیعه دوازده امامی قرن هشتم است از بزرگان علم و دانش جهان که از او به نام دریای علم عرفان یاد می شود.نامبرده از نوادگان علویان مازندران است که تبارش به علی بن حسین، امام زین العابدین -امام چهارم شیعیان- میرسد.میر حیدر، در آمل چشم به جهان گشود و تا میانسالی به کارهای دیوانی و دولتی مشغول بود.

روستایی که می تواند با داشتن هتل و امکانات دیگر پذیرای هزاران توریست باشد تا از این ایوان البرز سرفراز نظاره گر باشند، شهر ها، روستاها، کوه های خاکستری سربفلک کشیده با سفیدی برفها، دریای مازندران که به رنگ های مختلف پیداست. صبا پرده دار حرم یار است .حتّی اجازه ی برداشتن برقع ازرخسار معشوق و باز کردن گره های زلف یاررا دارد.این موضوع مایه ی رشک وحسادت عشّاق گشته است ، ایشان مصرّانه ازمعشوق می خواهند تا صبا را به حرم خود راه ندهد . در بعضی مناطق مکتب ساخته شده ، معلم نیست ، تعمیر کلینیک ساخته شده ، پرسونل صحی نیست ، اما در ناحیهِ دیگر شاگردان در زیرآفتاب سوزان یا خیمه های شاهانهِ یونسیف درس میخوانند و پرسونل صحی از بیکاری دکانداری میکند.

شیخ عارف و زاهد از علماءِ بزرگ قرن هشتم و از شاگردان علامه حلی (م ۷۲۸ ق) بود. دکتر لاریجانی از شاگردان استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری (ره) و نیز داماد ایشان می باشد.وی در روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی ، بدلیل حساسیت سازمان صدا و سیما، با رایزنی استاد شهید مطهری به آن سازمان وارد شد و یک دوره از فعالیت را در آن سازمان آغاز کرد .

در ۲۳ام می خانواده کوهنورد سوئیسی اولی اشتک؛ یک خدمات یادبود عمومی در محله اینترلاکن سوئیس را اداره میکردند. اگر تعغیر و تبدیل جزیی هم در طی این دو سال صورت گرفته باشد شبیه میدان تبدیلی در بازی والیبال بوده است ، طوریکه یک ریس یا آمر بی کفایت و فاسد را از یک اداره تبدیل و بعوض او ریس یا آمر بیکارهِ دیگر را مقرر نموده اند. 4638700 دالر: در بخش اداره و انکشاف اجتماعی توسط وزارت انکشاف دهات.

2721000 تمویل کننده یو.اس.اید : در بخش پروژه های مصونیت اجتماعی. تدارک شبکه های امنیت اجتماعی: 444600 دالر تمام مبلغ فوق پرداخت شده است. در نهایت فقط یک تیم است که با ترکیب معین و بازیگران ثابت بازی میکند، فقط ریفری بدل میشود ، اما شیوهِ قضاوت و طرز بازی بهمان رسم قدیم بوده است. مولدش در آمل پس از فراگرفتن علوم مقدماتی جلای وطن اختیار نمود و در ری به شغل قضاوت مشغول شد و تألیفاتی نیز دارد.

در اوایل و اواخر عمر در آمل بود. اگر چه مقامات عالیرتبهِ دولتی به شمول ریس دولت ، معاون ریس دولت و اکثریت وزرای کابینه به بدخشان سفر نموده اند و حال و احوال مردم را از نزدیک مشاهده نموده ، در بسیاری موارد وعده های قطعی در قسمت اعمار سرکها ، تاسیسات برق ، پلها ، مکاتب ، شفاخانه ها داده اند اما تا کنون هیچ وعدهِ جامهِ عمل نپوشیده است.در یک مورد یک سال قبل وزیر صحت عامه با عدهِ از وزراء دیگر در قریه خرنداب ولسوالی جرم سنگ تهداب یک باب کلینیک و یک باب مکتب را در حالیکه عدهِ زیادی از مردم حضود داشتند گذاشت ، ماهها گذشت اما خبری از سنگ دیگر نشد ، ششماه بعد هنگامیکه معین صحت عامه به آن ولسوالی تشریف برد یکی از موسفیدان او را در جایگاهِ که وزیر سنگ تهداب را مانده بود برده در حضور همان مردم قبلی برایش گفت: جناب معین صاحب !

ما مصمم هستیم تا صدای بدخشان را هر چه رساتر فریاد کنیم و ناگفته های بدخشانزمین را بگوییم،از همهِ بدخشانیها میخواهیم تا مشکلات ، دردها ، نارساییهای را که دران محیط دورافتاده و از یاد رفته رخ داده و میدهد اما تا کنونی زبان گویا وگوش شنوا برایش نیافته اندبصورت مستند بما ارسال دارند ما از بازتاب و نشر آن دریغ نخواهیم کرد. اگراز اینهمه بودجه های که جهت پرداخت مخارج سفر و برو و مرو های اشتراک کنندگان ورکشاپها و سیمینار ها در داخل و خارج کشور به ارتباط اعتیاد و معتادین صورت گرفته و میگیرد در جهت وقایه از اعتیاد و تداوی معتادین استفاده میشد یقیناً وضع بدین منوال نمیبود.بادر نظر داشت شرایط دشوار موجود باید دولت افغانستان تدابیر جدی را درجهت منع ورود شراب از خارج ، جلو گیری از استعمال آن در سراسر کشور و اعمال مجازات سنگین به کسانیکه در حالت نشه باعث تحمیل خسارات جانی ، مالی ، روانی و عاطفی بمردم میگردند ، اتخاذ نمایند.

ارتفاع ۶۵۰۰ متر. شرایط مسیر کم غربی به گونه ای است که در معرض باد نیست. زیرا اگر هیرویین دنیایی آنها را خراب میکند شراب دین و دنیایی مارا بر باد میکند. ما متیقینیم که دررواج میخوارگی و الکشی ، هیچ خیری برای ملت ما نیست ، نه شراب نماد تمدنست و نه نماد روشنفکری ، زیرا بیشترین مصرف شراب همین حالا در فقیر ترین جوامع در افریقا و هندوستان صورت میگیرد. به این رشته کوه عروس کوههای ایران میگویند زیرا انبوهی از گیاهان، چمنزارها، گلزارها و مراتع سرسبز را میتوان در آن مشاهده کرد. الماس نورالعین از معروفترین الماس هایی است که در ایران وجود دارد.

در بسیاری موارد پستهای دولتی شکل موروثی را گرفته و مردم ترس ازین دارند که بعد از مرگ خود مسوولین پسرانشان بجای آنها ننشینند یا از مرکز مکتوب نیارند.همانطور که میدانیم در دنیای امروزی رسم است که یک شخص و لو که عقل کل و عزیز دل مردم هم باشد بیش از دو دوره ( 8 سال) نمیتواند بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زند اما درین سر زمین پنداری که خدا ناخواسته قحط الرجالی دایمی آمده باشد ، در حالیکه ولایت بدخشان یکی از ولایاتی است که بیشترین کدر هارا در بخشهای مختلف اداری ، معارف ، مسلکی و تخنیکی دارد.

خود داریوش تاج پادشاهی بر سر دارد. اعتیاد بمواد مخدر باعث بلند رفتن میزان جرایم جنایی ، بر هم خوردن شالودهِ فامیلها ، بروز اختلافات خونین در خانواده ها، بربادی اقتصاد شخص، خانواده و اجتماع میگردد. بعد از چند روز کار قنات ها به اتمام رسید و باز هم آب وارد روستایشان شد و خوشحالی را به اهالی آنجا هدیه داد. اعمار ذخیره آب درفیض آباد با مصرف 750000 دالر. اعمار ذخیره آب در جرم با بودجهِ 750000 دالر. اعمار20 کیلومتر سرک در بهارک با بودجهِ 600000 دالر. این ته نشین ها همچنین شامل رسوبات ویلیچسکا می باشد که در 10 کیلومتر طول و با عرضی بیش از چند هزار متر تا 1.5 کیلومتر امتداد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید