بالا و بالا می رود

همینطور درههایی که از وجود نمک شارها در امان مانده اند در آنها درختچههای کُنار، اشک و بادام کوهی و همچنین گل سنگهای زیبای چند متری بر روی دیواره های دره سبز شده اند و بیشتر در ناحیه شمال شرقی گنبد دیده می شوند نیز از مناظر خاص منطقه محسوب می شوند. البته این کوه های آتشفشان در همه جا وجود ندارند. آتشفشان سهند تا به امروز در چند مرحله فعالیت داشته است یه همین دلیل آ« را در دسته آتشفشان های فعال ایران قرار داده است.

چین خوردگی اساسی کوهستان سهند از گروه آلپی دوران سوم بوده و در دوران چهارم سطح قلل آن به واسطه عوامل خارجی فرسایش یافته است ، رسوبات آبرفتی این کوهستان و گدازه ها پس از عملیات آتشفشانی تا مسافت دورتری ، مناطق اطراف را پوشانیده است که به حوضه های تبریز – اسکو – مراغه – آذرشهر – عجب شیر – بستان آباد – هشترود و سهند آباد معروف هستند. وی از افزایش بودجه سال 90 شهرداری خبر داد و اظهار داشت : برآورد بودجه سال 90 شهرداری کوهدشت حدود 7 میلیارد و 300 میلیون تومان است که امیدواریم حداکثر آن وصول شود.

یک آتشفشان دیگر که در سال 1951 میلادی شروع به فعالیت کرد، آتشفشان لامینگتون بود که در گینه نو قرار داشت. لازم به ذكر است راننده خوش قول ما، فطرت نام داشت كه مذهب شافعي داشت. از سویی، این کتاب برای شناخت تشیع کوفی در سده های پنجم و ششم قمری، بسیار با اهمیت است؛ به ویژه اسانید زیدیان کوفه مانند روایات ابوعبداللّه العلوی، ابو البرکات زیدی و امثال آنان،از مطالب ویژه آن می توان به نقل زیارت اولین زائر کربلا (جابر همراه عطیه عوفی) اشاره کرد که به طور مسند و با تفصیل، گزارش شده است عماد الدین در این کتاب، گاهی به مذهب و نسب مشایخ خود توجه داده است.در نقل روایت، وسواس خاصی نیز نشان داده و گاهی بعد از شنیدن خبر، آن را با اثر مکتوب شیخ خود، مقابله کرده است.از شاگردان این عالم بزرگ میتوان به قطب الدین راوندی و شیخ الحدیث اشاره کرد.

از نظر تولید خاک های مستعد کشاورزی، آتسفشان ها دارای اهمیت خاصی هستند. این قله دارای دو شاخک است؛ یکی در شمال که مرتفعتر است و زیارت نام دارد و دیگری شاخک جنوبی آن که کوتاهتر است و ماده کوه نامیده میشود. کوه تفتان قلههای زیادی داردکه «چهل تن» نام قلهی آتشفشانی آن است. در مجموع طول رشته کوه تفتان بالغ بر ۱۲ کیلومتر است. محیط قاعده مخروط این آتشفشان ۶۰۰ کیلومتر و قله آن نسبت به کف اقیانوس که آن را احاطه کردهاست ۱۰ کیلومتر ارتفاع دارد.

قله آتشفشانی این کوه چهل تن نام دارد که در فاصله ۳۸۰ کیلومتری خط مستقیم شمال دریای مکران واقع شدهاست و فاصله مستقیم آن تا زاهدان ۱۰۰ کیلومتر است. بطوری که دمای محیط درعمق ۳۰ کیلومتری به ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد میرسد د و میدانیم که در این دما اغلب سنگها بصورت مذاب هستند .وقتی سنگ می جوشد ، گازهایی از آن حاصل میشود که حجمش خیلی زیاد است ، و به فضای وسیعی نیاز دارد . جالب است بدانید که حجاران پس از پایان کار، از هر پله که پایین میآمدند، آن را نابود میکردند و امروزه فقط آثاری جزئی از این پلکان به چشم میخورد.

این اسناد تاریخی ضمن بیان وجه تسمیه هشتگرد به زیست گروهی از شیعیان اثنا عشری در قرن ششم هجری در آن محل تصریح کردهاند که در متون تاریخی از آن به عنوان «هشتورد» یا «هشتجرد» نام برده شدهاست. در دهه گذشته کوه سبلان به عنوان یکی از آثار ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده است. به عنوان مثال، در ایالات متحده آمریکا فقط یک کوه آتشفشان فعال به نام «لسن» هست. تا پیش از سال ۲۰۱۱ میلادی، گردشگران فقط با هواپیما و در نزدیکی رصدخانه می توانستند این کوه را تماشا کنند.

فقط باید امکاناتی همچون تلفن همراه یا رادیو ترانزیستوری که با باتری کار می کند، همراه شما باشد. دقیقا در ادامه همین روند و در همین راستاست که وقتی ناراحتی و اندوه عیسی به اوج می رسد در شکایتی می­گوید:« ۳۷ “ای اورشلیم قاتل انبیا و سنگسار کننده مرسلان خود! از طرفی عده ای افراد برای مسافرت های خود از وسایل نقلیه شخصی استفاده می کنند، بنابراین می توانند تا پای کوه با ماشین خود راه را ادامه دهند.

استفاده از انرژی گرمایی آن و انرژی گازهای فومرولی در گردش توربین و به دست آوردن مواد شیمیایی با ارزش که امروزه در ایتالیا، زلاندنو، ژاپن و ایسلند اهمیت پیدا کردهاست و در کشور ما نیز اخیراً برای استفاده از نیروی حرارتی زمین (انرژی ژئوترمال) حفاریهایی انجام شدهاست. زمانی که فشار گاز و سنگهای مذاب در هسته زمین افزایش پیدا میکند، به شکل فوران گدازه و مواد مذاب بروز پیدا میکند. به علت این که فاز بخار این ذخایر از اهمیت بیشتری برخوردار است، استفاده ازآن در برخی مناطق رواج پیدا کرده است.

جای تعجب نیست که کوه آتشفشانی “کیلاویا” جزایر “هاوایی” خطرناکترین کوه آتشفشانی آمریکا است. به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمودو، سازمان زمینشناسی آمریکا به تازگی خطرناکترین آتشفشانهای آمریکا را رتبهبندی کرده است. در واقع دو سوم آتشفشانهای فعال کره زمین در آنجا قرار دارند . بزرگترین آتشفشان کره زمین مونالوآ نام دارد که بخشی از جزایر هاوایی را تشکیل میدهد. بهکله روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است.

کوه Erebus یکی از بزرگ ترین آتشفشان های فعال روی زمین است. در آنجا شهر قشنگ و آبادانی دیدم که روی نهر بزرگ کبودینی بنا شدهاست. آتشفشانها معمولاً در نقاطی یافت میشوند که صفحههای سخت پوسته زمینساخت، همگرایی یا واگرایی دارند. برخی کانسارهای سرب و روی نیز با سنگ های آتشفشانی ارتباط دارند. گردشگران می توانند از ساعت۷:۴۵ صبح تا ۵ بعدازظهر نیز از کوه آتشفشان دیدن کنند. فواید آتش فشان ۸۰ درصد مردم در پایتخت ایسلند از گرما و آب گرم طبیعی آتش فشانهااستفاده میکنند. و به این دلیل به این واکنش کوه آتش فشان می گوییم چون آمونیوم دی کرومات روی هم قرار می گیرد تا کاملاً تجزیه شود.کبریت را روشن می کنیم وآنرا کاملاً به تپه ی ساخته شده نزدیک می کنیم .اگر درصد خلوص آمونیوم دی کرومات بالا باشدقاعد تاً باید واکنش صورت بگیرد اما چون نمونه ی در اختیار ما ساخت داخل و با درصد خلوص پایین است با نزدیک کردن کبریت هم واکنش کاملاً صورت نمی پذیرد و ما مجبوریم تااز راه دیگری برای حرارت دادن به ماده ی واکنش دهنده وارد شویم.کمی پنبه را آماده کرده و الکل برآن می ریزیم تا آتش گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید